najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Dlaczego elblążanie lubią kupować w lumpeksach?
2018-05-24 07:04 100%

Dlaczego elblążanie lubią kupować w lumpeksach?

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Mongiałło

Lumpeksy, szmateksy, second-handy, ciucholandy... Już samo bogactwo nazw wskazuje na popularność tego typu sklepów. Weszły do Polski na przełomie lat 80 i 90-tych. Wyrastały jak grzyby po deszczu. Po wielu latach wciąż cieszą się dużą popularnością, także wśród elblążan (przede wszystkim elblążanek). Nic nie wskazuje na to, żeby coś się w tej kwestii zmieniło.   

Wydawać by się mogło, że kolejki to już historia. Okazuje się, że jest inaczej. Elblążanie pamiętają bardzo długie kolejki do pączkarni otwartej w ubiegłym roku w centrum miasta. To jednak nie wszystko. Mieszkańców Elbląga, stojących jeden za drugim, można zobaczyć także przed godzinami otwarcia lumpeksów. Dotyczy to dni, w których prezentowany jest tam tzw. świeży towar, jak również dnia, gdy w danym senond-handzie jest największa przecena. 

Przez chwile myślałem, że to Nasza Pączkarnia... Myślę – może też stanę, a tu lumpex, czy tam szmatex.

– podzielił się swoim spostrzeżeniem jeden z naszych Czytelników – pan Bartosz, który przechodząc obok sklepu z używaną odzieżą, znajdującego się przy ul. Hetmańskiej, zobaczył kolejkę.

Z rozmów przeprowadzonych z mieszkańcami wynika, że do ciucholandów elblążan przyciąga nie tylko cena, ale różnorodność, bogactwo asortymentu. Wspominają także o tym, że można w tych sklepach znaleźć ubrania o jakości niespotykanej w tzw. sieciówkach. Rzeczywiście, w wielu sklepach należących do sieci jakość już dawno przestała mieć ścisły związek z marką. Dla wielu osób liczy się tylko znaczek, logo. Są ludzie, którzy nie potrafią odróżnić towaru dobrej jakości od tzw. chłamu. Wykorzystują to właściciele sieciówek. Ubrania niejednokrotnie szyte są w Azji, z bawełny niskiego gatunku. Ich cena najczęściej jest wygórowana. Dzięki temu sieciówki mają narzuty liczone w setkach procent. Przykładowo koszula, która w sklepie kosztuje około 200 zł, w fabryce w jednym z azjatyckich krajów może być przez firmę sieciową zakupiona od wytwórcy nawet za 6 – 7 dolarów (w przypadku hurtowych ilości), a więc za 22 – 26 zł (gdy firma posiada własne szwalnie w Azji może osiągać jeszcze większe zyski). Nie należy jednak zapominać, że do tego dochodzą koszty transportu, cła i podatki.

Wysoka jakość niektórych ubrań, które można "wyłowić" w lumpeksach stanowi jeden w z powodów dlaczego w pewnym momencie miejsca te stały się na swój sposób modne wśród dość szerokiej części społeczeństwa. Można w nich dzisiaj spotkać ludzi z różnych warstw społecznych. Jakość nie jest to oczywiście czynnikiem decydującym. Nie ulega bowiem wątpliwości, że second-handy przede wszystkim umożliwiają zaopatrzenie się w tanie tekstylia, dzięki czemu jest możliwe zaoszczędzenie w domowym budżecie niemałych pieniędzy .

Wizyty w takich miejscach mogą uzależniać. Polowanie na okazje powoduje duże emocje.

Jeśli uda mi się złowić coś niespotykanego w atrakcyjnej cenie to potrafię się nieźle nakręcić. Czy wracam? Bardzo często wracam i  przetrząsam te kosze, wieszaki, a jak coś wyłowię to jest satysfakcja. Wiem, że niektórzy kojarzą lumpeksy ze starymi szmatami, ale tak nie jest. Mogę tu kupić mało używane, a czasem całkowicie nowe ubrania, które kilka sezonów wcześniej były modne Anglii, a w chwili kiedy je tutaj kupuję właśnie wchodzą do naszych galerii jako najnowsze kolekcje. Przynajmniej raz w tygodniu odwiedzam jakiś lumpeks z ubraniami na wagę i nie wstydzę się tego. Niestety, w ostatnim czasie także tutaj ceny poszły w górę. 

– powiedziała nam Magda, trzydziestokilkuletnia mieszkanka naszego miasta, która często odwiedza tego typu miejsca. 

Jedni  uwielbiają sklepy z odzieżą używaną, inni nie przestąpią nawet progu ciucholandu. Odrzuca ich zapach i sama myśl o tym, że w tych ubraniach ktoś wcześniej chodził. 

Nie przeszkadza pani zapach tych ubrań?

– to pytanie zadaliśmy tej samej elblążance.

Czy mi nie przeszkadza? Są na to metody. Wiadomo, że ten zapach, który czasem czuć na ubraniu pochodzi z dezynfekcji. Ja piorę kupione rzeczy nawet kilka razy. Jeśli kupujesz rzeczy w sieciówce, to zdarza się, że przed tobą są one wielokrotnie dotykane, przymierzane. I co? Nic się nie dzieje. Ja akurat jestem bardzo wrażliwa na zapachy. Niektórych po prostu nie znoszę, a tu potrafię sobie z tym poradzić. Dzisiaj są proszki do prania, pralki. Można takie rzeczy wyprać kilkukrotnie i jest dobrze. 

– odpowiedziała nam pani Magda. 

A jakie jest Wasze zdanie na temat lumpeksów? Robicie zakupy w takich sklepach?

oceń wątek 6 0 zgłoś do moderacji
2018-05-24 09:47 35%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez ikiv
SZUWAROWO-BAGIENNA BIEDA.
odpowiedz oceń post 6 11 zgłoś do moderacji
2018-05-24 10:41 58%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez Basia
Nie wszędzie w lumpeksach jest tak bogato jak w Elblągu. Byłam w kilku w Trójmieście i albo nic nie ma ciekawego, albo ceny wysokie jak w normalnych sklepach. To prawda, że towary nowe lub prawie nowe były, ale jeśli za ciuch mam płacić tyle ile w sklepie w centrum to chyba mija się to z celem. U nas naprawdę można upolować okazję i wybór jest duży.
odpowiedz oceń post 7 5 zgłoś do moderacji
2018-05-24 14:16 40%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez zakupoholiczka
To prawda.
oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
2018-05-24 11:41 35%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez hihi
biedaki i tyle
odpowiedz oceń post 7 13 zgłoś do moderacji
2018-05-24 14:15 75%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez zakupoholiczka
Bo jest taniej i można znaleźć odzież wysokiej jakości z bogatych państw Zachodu. Towar w marketach w Polsce np. w Ogrodach jest niższej jakości niż ten na Zachodzie. Byłam, widziałam. Bardzo często wybieram w lumpeksach ciuszki dla mojej wnuczki. Ceny nowej odzieży dla dzieci w sklepach są bardzo wysokie, a dzieci tak szybko rosną.
odpowiedz oceń post 9 3 zgłoś do moderacji
2018-05-24 17:36 33%
6
odpowiedziano ponad rok temu przez gość
Sa droższe bo tusk podniósł vat!
oceń post 4 8 zgłoś do moderacji
2018-05-27 04:47 40%
7
odpowiedziano ponad rok temu przez Albert Pierrepoint
No masz.Lewactwo minusuje bo zapomnieli że tyfus podniósł vat na ubranka dla dzieci .
oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
Miszkurka2000
2018-05-24 14:58 73%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez Miszkurka2000
Każde nowe ubranie czy to z rzeczy używanych czy nówka ze sklepu musi być wyprane. Na jednych jak i drugich jest mnóstwo bakterii od przymierzających wcześniej, a na nowych dodatkowo chemia poprodukcyjna.
„http://chomikuj.pl/Miszkurka2000/Przetwarzanie+rozproszone”
odpowiedz oceń post 8 3 zgłoś do moderacji
2018-05-24 20:53 60%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez Jaś Fasola
Dlaczego ludzie kupuja w lumpeksach?Jakby Nasi chlebodawcy biznesmeni od siedmiu bolesci płacili normalna pensje ludzie chodziliby do galeri. Życze wszystkim biznesmenom którzy płaca taka pensje swoim pracownikom żeby w życiu ich to samo spotkało i musieli pracować za taka pensje.Pamiętajcie dziś ja jutro Ty .
odpowiedz oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
korneliaK9000
2018-05-24 21:45 57%
10

ajjj

odpowiedziano ponad rok temu przez korneliaK9000

A co jest w tym złego? Ja chodzę do lumpeksów reguarnie i znajduję tam czasem napeawdę super ciuchy, nowe i za grosze.


odpowiedz oceń post 4 3 zgłoś do moderacji
2018-05-25 17:26 60%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez Sisi
Wszystkie moje koleżanki kupują w ciucholandach. Ja też się przekonałam. Mam stamtąd świetne ubrania, niektóre nowe.
odpowiedz oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
SophiaBrown1995
2018-05-28 10:31 50%
12

odpowiedziano ponad rok temu przez SophiaBrown1995

W lumpeksach można naprawdę znaleźć niezłe perełki i to nawet z metkami. Trzeba dobrze szukać to po pierwsze, a po drugie - trzeba trafić do dobrego lumpeksu, bo nie oszukujmy się, ale nie we wszystkich można się tak dobrze"obłowić". 



Sophia


odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2018-05-30 12:04 33%
13

odpowiedziano ponad rok temu przez Viki
Lumpeksy stoją kością w gardle właścicielom galerii. Odkąd dkryłam swoje miejsce zakupy robię tylko w takim sklepie. Mam swoje miejsce, a nawet miejsca, bo znam bardzo fajny Ciucholand w Trójmieście. Tam jest drożej, ale można znaleźć prawdziwe okazje, rzeczy prawie nowe i zupełnie nowiuśkie z metkami. Takiej jakości odzieży nie kupię w większości galerii w Elblągu. Nie wspomianm nawet o cenach, które musiałabym zapłacić.
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2018-05-30 14:32 0%
14

odpowiedziano ponad rok temu przez Ciekawy
A majtki też kupujecie w lumpeksie po kimś?
odpowiedz oceń post 0 7 zgłoś do moderacji
2018-05-31 15:44 50%
15
odpowiedziano ponad rok temu przez love
W ciucholandach nigdy nie kupuję bielizny osobistej i obuwia. Co innego garsonka, bluzka czy kurtka, a co innego coś z czym ciało ma bezpośredni kontakt. Myślę, że wiele osób tak robi.
oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
hanulka
2018-06-04 06:05 60%
16

odpowiedziano ponad rok temu przez hanulka

Ja lubię lumpeksy, nie widze w tym nic złego... Można znaleźć sporo perełek i ładnych, niezniszczonych ubrań ciekawszych niż te z sieciówek...


„Krawcowa z Elbląga.”
odpowiedz oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
ja też:)
2018-06-18 18:40 60%
17

ja też:)

odpowiedziano ponad rok temu przez ewa2

ja tez chodzę i lubię a nawet wolę niż do galerii i nie dlatego ze mnie nie stac ale dlatego ze zawsze znajdę tam coś oryginalnego, czego nie zobaczę u swojej sąsiadki, koleżanki czy kuzybnki na weselu..lubię, mam frajdę jak cos fajnego sobie wynajdę. A taniej wiec wiecej kupić mogę. Oczywiscie nie wszytsko kupuję w lumpeksach. Bieliznę czy rajstopy to głównie w sieci. Bardzo lubię https://www.gatta.pl/pl/bielizna/ bo nie dosć ze dobra jakosc, to jeszcze jak promocje to ceny naprawdę przytsepne. Wiec co i jak kto lubi i uwazam ze nie nalezy nikogo krytykowac za to gdzie i jak robi zakupy. 


odpowiedz oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
2018-07-10 17:33 0%
18

odpowiedziano ponad rok temu przez alutka011

lumpeksy są super, a kolejki do kas mówią same za siebie xd



_________________________



[url=https://emako.pl/product-pol-1702--Stojak-na-papier-toaletowy-i-szczotke-do-WC-UNIVERSALO-3-w-1-WENKO.html]elegancki stojak na papier toaletowy[/url]


odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.