najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Dlaczego warto utworzyć fundusz sołecki? Czy wkrótce powstanie w Milejewie?
2019-03-14 06:52 100%

Dlaczego warto utworzyć fundusz sołecki? Czy wkrótce powstanie w Milejewie?

rozpoczęty 2 miesiące temu przez Marcin Mongiałło

Rada gminy rozstrzyga o wyodrębnieniu w budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki, podejmując uchwałę, w której wyraża albo nie wyraża zgody na wyodrębnienie funduszu. Aby w gminie funkcjonował fundusz sołecki rady gmin muszą – do 31 marca roku poprzedzającego rok budżetowy – podjąć stosowną uchwałę. Jedna z okolicznych gmin, w których temat budzi ożywioną dyskusję, jest Milejewo.

W sprawie funduszu sołeckiego rozmawialiśmy z Tadeuszem Felczakiem, mieszkańcem gminy Milejewo, który pełni funkcję przewodniczącego Klubu Radnych KWW Marioli Sznajder.

Marcin Mongiałło:  Czy Klub Radnych KWW Marioli Sznajder jest za wyodrębnieniem środków funduszu sołeckiego w budżecie gminy Milejewo na 2020 r. i lata następne?

Tadeusz Felczak: Tak. Oczywiście, że jesteśmy za wprowadzeniem funduszu sołeckiego w naszej gminie. Już w programie wyborczym jednym z naszych założeń było utworzenie funduszu sołeckiego, co spotkało się z dużą aprobatą mieszkańców. Jest to najlepsza inicjatywa angażująca mieszkańców we współzarządzanie publicznymi środkami.

Liczymy, że pozostali radni – Zbigniew Banach, Dariusz Dziąbkowski, Paweł Karabela, Janina Małecka, Wioletta Ochnik, Marta Szczepanik, Joanna Wedeł, Elżbieta Kubińska – oraz wójt gminy Milejewo Krzysztof Szumała, również są przychylni wyodrębnieniu funduszu sołeckiego w budżecie gminy.

Co gminy zyskują dzięki funduszowi?

Obecnie ponad 70% gmin w Polsce, które mają sołectwa, ma wyodrębniony w budżecie fundusz sołecki. Fundusz sołecki można przyrównać do budżetu obywatelskiego w miastach, gdzie jak sama nazwa mówi, jest to inicjatywa obywateli (mieszkańców) miast. Mieszkańcy w ten sposób zdobywają niezależność. Wyodrębnione w budżecie gminy środki na fundusz przeznaczone są do wyłącznej dyspozycji sołectw na realizację przez nie inicjatyw obywatelskich, będących przedsięwzięciami służącymi poprawie warunków życia mieszkańców wsi, zgodnych z zadaniami gminy.

Nasze wsie wymagają inwestycji. Mieszkańcy stają się bardziej wymagający, a zarazem aktywniejsi. Sięgają po nowe wyzwania, lecz w ich realizacji najczęściej na przeszkodzie stoi brak finansów – uzależnieni są od postanowień wójta i rady gminy. Ponadto korzyścią dla gminy są dodatkowe pieniądze z budżetu państwa, które w przypadku nieutworzenia funduszu nie będą przysługiwać. Dodatkowe środki będą odpowiednio wynosić: 20, 30 i 40 % wykonanych wydatków.

Czy mieszkańcy mają świadomość na czym polega fundusz sołecki?

W czasie kampanii wyborczej do samorządu przedstawialiśmy mieszkańcom jakie korzyści wypływają z utworzenia funduszu sołeckiego. Gro ludzi twierdziło, że nie wiedzieli jak działa fundusz sołecki, że sami mogą zdecydować, na co zostanie wydana wyliczona dla nich pula środków służąca poprawie warunków ich życia, na co mogą przeznaczyć przyznane sołectwu pieniądze.

Na co sołectwo może przeznaczyć środki z funduszu?

Pieniądze z funduszu sołeckiego można przeznaczyć na realizację tych zadań gminy, które będą służyły poprawie życia mieszkańców danego sołectwa. Jeżeli mieszkańcy danej wsi uznają, że warto np.: zbudować lub wyremontować plac zabaw dla dzieci, dofinansować wyposażenie świetlicy wiejskiej, naprawić chodniki, zadbać o porządek we wsi (np. postawić kosze na śmieci), posadzić drzewa, krzewy; zorganizować święto wsi, mogą na ten cel przeznaczyć pieniądze z funduszu sołeckiego. To, co dane sołectwo może faktycznie zrobić, będzie zależało od wysokości środków finansowych, które będą do jego dyspozycji.

Czy uważa Pan, że sprawą realną jest, aby inicjatywa w postaci wyodrębnienia funduszu sołeckiego w gminie Milejewo spotkała się z aprobatą większej liczby radnych?

Rozważając, czy fundusz jest rozwiązaniem dobrym dla mieszkańców, uważamy, że warto podjąć wysiłek związany z wprowadzeniem procesu funduszu sołeckiego, z kilku powodów.

Każdy mieszkaniec sołectwa, ma gwarancję szansy zaangażowania się w sprawy lokalnych społeczności. Pieniądze dla sołectwa po podjęciu przez radnych uchwały o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego, są zapewnione w budżecie gminy. Decyzja o tym, na co wydać pieniądze, należy tylko do mieszkańców, a ich wola zobowiązuje wójta do wpisania do projektu budżetu efektów ich decyzji. Dzięki funduszowi sołeckiemu, mieszkańcy mają decydujący wpływ na nasze otoczenie. Żadne obietnice władz nie są gwarantem dla mieszkańców, że w budżecie znajdą się środki dla poszczególnych sołectw – taką gwarancją jest fundusz sołecki. Uważamy, że wszystkie sołectwa muszą mieć równe szanse i powinny być traktowane jednakowo.

Serdecznie dziękuję za rozmowę i życzę sukcesów w dbaniu o rozwój gminy.

Rozmawiał: Marcin Mongiałło

------------

Klub Radnych KWW Marioli Sznajder liczy 7 radnych Rady Gminy Milejewo. Oprócz Tadeusza Felaczaka należą do niego: Aleksander Szewczyk, Ewa Szymczak, Mirosław Broż, Edyta Fordon, Beata Szczerba, Urszula Gajewska). Radni Klubu Radnych KWW Marioli Sznajder są za utworzeniem funduszu sołeckiego na terenie gminy Milejewo.

Klub Radnych KWW Marioli Sznajder

O tym, czy władza samorządowa zdecyduje się dać mozliwość współdecydowania przez mieszkańców gminy Milejewo o ich najbliższym otoczeniu dowiemy się już na najbliższej sesji rady, która powinna odbyć się w marcu bieżącego roku.

oceń wątek 6 0 zgłoś do moderacji
2019-03-14 08:35 84%
1

odpowiedziano 2 miesiące temu przez ?????
Trzeba zacząć rozliczać się z pieniędzy publicznych a nie wydawać je wg widzi mi się. Niech mieszkańcy sami decydują na co wydadzą pieniadze a nie będą na łasce Wójta. Brawo Panie Tadku tak trzymać. Walczcie o swoje
odpowiedz oceń post 21 4 zgłoś do moderacji
2019-03-14 08:45 80%
2

odpowiedziano 2 miesiące temu przez Miejscowy
W końcu może coś się zacznie dziać!!! Fundusz sołecki jest potrzebny i jak piszecie daje gwarancje, że pieniądze muszą być zabezpieczone. A nie jakies obiecanki, mydlenie ludziom oczu.
odpowiedz oceń post 16 4 zgłoś do moderacji
2019-03-14 08:48 80%
3

odpowiedziano 2 miesiące temu przez Miesxkanka
Pan Wójt to powinien mieć na imię Czaruś. Bo robi czary mary z ludźmi a oni naiwni są i wierzą w coś a tu ciagle nic obiecanki cacanki a głupiemu radość. Koniec z tym. Rób to co wyjdzie nam mieszkańcom na dobre.
odpowiedz oceń post 16 4 zgłoś do moderacji
2019-03-14 09:10 80%
4

odpowiedziano 2 miesiące temu przez Daniel
Bardzo dobrze, sprawiedliwie bedzie a nie ak do tej pory w niektóre wsie będzie pompowana kasa!!!!!!
odpowiedz oceń post 16 4 zgłoś do moderacji
2019-03-14 09:18 80%
5

odpowiedziano 2 miesiące temu przez Babuuu
Ciekawi mnie jak zaglosuja pozostali radni? Czy będą za ludzmi, czy nie?! A jakie zdanie ma nasza radna z Jagodnika. Mieszkancy powinni pójść na sesję!!!!
odpowiedz oceń post 16 4 zgłoś do moderacji
2019-03-14 10:00 88%
6
odpowiedziano 2 miesiące temu przez Fun
To mieszkańcy decyduja o tym jaki glos powinien oddac Radny. Soltys i radna są lącznikami i powinni moim zdaniem kietowac sie potrzebami mieszkańcow a nie swoim!
oceń post 14 2 zgłoś do moderacji
2019-03-14 09:58 82%
7

odpowiedziano 2 miesiące temu przez Żołnierzyk
Do Babuuu. Pozostali radni to ludzie wójta będzie jak on chce a nie jakie jest dobro mieszkańców. Ta z Jagodnika radna to ma zdanie jak pogoda tzn jak wiatr wieje tak ja popchnie. Ludzie chodźmy na sesje yo nasza gmina a nie ich weźmy sprawy w swoje ręce dość tej samowoli to nieprywata!!!
odpowiedz oceń post 18 4 zgłoś do moderacji
2019-03-14 09:58 32%
8

odpowiedziano 2 miesiące temu przez Krzysztof M.
Gwiazdor Rady przemówił :)
odpowiedz oceń post 7 15 zgłoś do moderacji
2019-03-14 17:12 77%
9
odpowiedziano 2 miesiące temu przez Ariel
A Ty czego kesteś gwiazdą wyśmiewania ludzi? To gratuluje!!!
oceń post 10 3 zgłoś do moderacji
2019-03-14 10:19 67%
10

odpowiedziano 2 miesiące temu przez Rodak
Jestem sceptyczna do tego pomysłu, oczywiście jestem całym sercem z KWW Marioli Sznajder ale myślę że Pan Banach i Pan Wójt stłumią pomysł w zarodki.
odpowiedz oceń post 10 5 zgłoś do moderacji
2019-03-14 12:02 84%
11
odpowiedziano 2 miesiące temu przez Wiesniak
Odwolac przewodniczacego rady za brak obiektywizmu i stronniczosc dla wojta.
oceń post 21 4 zgłoś do moderacji
2019-03-14 10:39 91%
12

odpowiedziano 2 miesiące temu przez jacek
Wszyscy na sesję Rady Gminy,zawalczmy o nasze pieniądze,które nam się należą,spotkanie 21 marca o godz. 10, zapraszam flagi narodowe w ręku .
odpowiedz oceń post 29 3 zgłoś do moderacji
2019-03-14 10:46 86%
13

odpowiedziano 2 miesiące temu przez Mieszkanka
Jestem za funduszem sołeckim.Walczmy!Wójt niech zacznie słuchać głosów innych mieszkańców, nie tylko straży.
odpowiedz oceń post 18 3 zgłoś do moderacji
2019-03-14 10:46 80%
14

odpowiedziano 2 miesiące temu przez Fun
Mieszkańcy Gminy Milejewo pytanie do was: Czy jestescie za przywróceniem funduszu soleckiego? Zapoznajcie sie z ustawą o fun. soł. I pomyslcie kto na tym skorzysta i czy nasza gmina bedzie stratna...jestem za!
odpowiedz oceń post 16 4 zgłoś do moderacji
2019-03-14 11:00 83%
15

odpowiedziano 2 miesiące temu przez Ariel
Nic z tego nie wyjdzie, Pozostali radni nie związani z KWW Marioli Sznajder głosuja tak jak wójt im każe. Na sesjach siedzą ciho i się nie odzwyają, tylko Radni związani z KWW Marioli Sznajder coś robią. A Wójt i przewodniczący rady nie wiedzą jakie drogi przebiegają przez gminę, brawo!
odpowiedz oceń post 15 3 zgłoś do moderacji
2019-03-14 11:25 30%
16

odpowiedziano 2 miesiące temu przez Swojak
Pan radny ze zdjęcia nawet nie potrafi wysłowić się na sesji, mało tego nawet nie potrafi poprawnie przeczytać podsuniętego mu przez guru tekstu. Obejrzyjcie nagrania z sesji. To mydlenie oczu mieszkańcom. Fundusz musi mieć ściśle określony cel i rozliczony co do grosza, a nie roztrwoniony na kwiatki , rabatki czy kiełbaski z ogniska. To nie kiełbasa wyborcza, bo wybory już skończone.
odpowiedz oceń post 8 19 zgłoś do moderacji
2019-03-14 12:45 78%
17
odpowiedziano 2 miesiące temu przez Wrrrr
Swojak. Dawaj na sesje, jak taki mocny jestes w gębie. Pokaz na co cie stac. Przynajmniej Ci radni się odzywaja. A widziales pozostalych. Siedzą ze ł bami spuszczonymi. Co oni tam robia, ja sie pytam??? Przyszli tylko kase odebrac z kaaasy.
oceń post 14 4 zgłoś do moderacji
2019-03-14 16:27 69%
18
odpowiedziano 2 miesiące temu przez Daniel
To moze Ty pokażesz co potrafisz? Najlepiej krytykować i wyśmiewać czlowieka, który coś stara sie zrobić!
oceń post 9 4 zgłoś do moderacji
2019-03-14 17:13 71%
19
odpowiedziano 2 miesiące temu przez Daniel
Wlasnie mozna i na upiększenie wsi wykorzystać ten fundusz!!!!!!
oceń post 10 4 zgłoś do moderacji
2019-03-14 11:59 80%
20

odpowiedziano 2 miesiące temu przez Kaska
Bez funduszu soleckiego, mieszkancy, soltysi, beda uprawiac dalej zebractwo przed wojtem. Kogo lubi, temu da. Tego chcemy???
odpowiedz oceń post 20 5 zgłoś do moderacji
2019-03-14 15:49 88%
21
odpowiedziano 2 miesiące temu przez jacek
masz rację,do czapki co łaska , ale kasy nie chcą ,wtedy razem można coś osiągnąć
oceń post 21 3 zgłoś do moderacji
2019-03-14 12:43 78%
22

odpowiedziano 2 miesiące temu przez John
Do swojak. Szkoda ze kozaczysz jak stary wyzeracz tylko w necie. Tadek to człowiek wybrany spośród nas a nie marionetka Eojta jak wielu i Ty. Nabiera doświadczenia od czegoś trzeba zacząć a początki bywają trudne. Opozycja tylko mądrych udaje a nie koniecznie coś sobą reprezentują. Biorą cwaniaki wszystkich na krzyk! Człowieku wsłuchają się uważnie a nie pajacujesx jak reszta bandy z wodzem na czele. Krew mnie zalewa na głupotę i chamstwo
odpowiedz oceń post 14 4 zgłoś do moderacji
2019-03-14 12:49 87%
23

odpowiedziano 2 miesiące temu przez krysia
21 marca o godz.10 sesja Rady Gminy,kto jest za funduszem ten na sesję.Te wpisy o kwiatkach to są ci co siedzą i robią co im się każe,bez inicjatywy ,tylko dla mizernej kasy.Wreszcie do dzieła,ruszyć tyłki i razem z mieszkańcami rozeznać jakie są bolączki i do pracy na rzecz mieszkańców,bo w tym funduszu oni są najważniejsi.RAZEM NA SESJĘ 21 MARCA O GODZ.10,SZTANDARY W GÓRĘ.
odpowiedz oceń post 26 4 zgłoś do moderacji
2019-03-14 12:51 76%
24

odpowiedziano 2 miesiące temu przez Wkurzony!
Ty jesteś Swojsk bo od wodza i cwaniakujesz haha dlatego taki mocny jesteś! Nir chcecie tego funduszu bo nastąpi koniec samowolnie rozpuszczalnych pieniędzy. Nie chcecie żeby ludzie sami decydowali! Tacy zachłanni jesteście! Co kiełbaska Ci koło nosa przeleciała? Wad śni na kwiatki ani na rabatki śni ma kiełbasę nie stać ! Za to laby długie
odpowiedz oceń post 16 5 zgłoś do moderacji
2019-03-14 13:08 82%
25

odpowiedziano 2 miesiące temu przez Lidka
21.MARCA GODZ.10 WSZYSCY JESTEŚMY NA SESJI RADY GMMINY. Te pieniądze są nasze , jeśli radni wójta głosują za wójtem , nie mają swojego zdania, wreszcie zrobimy REFERENDUM ZA ODWOŁANEM, bo radny nie jest wójta , radny jest z mieszkańców,to on konsultuje jak ma się zachować, to radni powinni rozmawiać z mieszkańcami i wykonywać ich wole.Zapytajmy czy ktoś z radnych wójta konsultował jak ma się zachować na sesji w sprawie głosowania za funduszem.NIE, NIKT NIE KONSULTOWAŁ ,BO JAK MA GŁOSOWAĆ TO POWIE MU WÓJT.WSTYD,WSTYD,WSTYD,GDZIE HONOR PANIE I PANOWIE RADNI.
odpowiedz oceń post 23 5 zgłoś do moderacji
2019-03-14 13:15 75%
26

odpowiedziano 2 miesiące temu przez 11111
Dobrze gadasz wkurzony!
odpowiedz oceń post 9 3 zgłoś do moderacji
2019-03-14 13:18 82%
27

odpowiedziano 2 miesiące temu przez Miki 69
Bardzo dobry pomysł. Kibicuje tej inicjatywie.
odpowiedz oceń post 14 3 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.