Prezydent Jerzy Wilk rozwiązał już umowę o pracę z Andrzejem Soją, dotychczasowym dyrektorem Departamentu Edukacji. Soja od dłuższego czasu przebywał na zwolnieniu lekarskim, a jego obowiązki pełniła Iwona Mikulska, była radna miejska SLD. Teraz właśnie Ona wydaje się pewnym kandydatem na to stanowisko.
Urząd Miejski w Elblągu oficjalnie szuka następcy Andrzeja Soi, czyli dyrektora Departamentu Edukacji. Jego obowiązki pełni obecnie Iwona Mikulska, była radna miejska SLD. I to właśnie Mikulska wydaje się pewnym kandydatem na to stanowisko.
Podobnie zresztą było ze Zbigniewem Czerepko, który najpierw zastępował dyrektora Departamentu Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji, a następnie „wygrał” konkurs na to stanowisko.
Iwona Mikulska to była dyrektor SP nr 18 w latach 2007-2012. Od 2013 roku nauczyciel matematyki w tej samej szkole. Posiada wyższe wykształcenie (matematyka i edukacja wczesnoszkolna), podyplomowe z zarządzania i organizacji oświaty, a obecnie jest na drugich studiach podyplomowych z zakresu pozyskiwania funduszy unijnych na PWSZ w Elblągu.
Kogo szuka Ratusz na to stanowisko? Idealny kandydat powinien posiadać: wykształcenie wyższe magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym, studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą, 5-letni staż pracy, w tym co najmniej 3 lata na stanowisku kierowniczym w oświacie, znajomość przepisów prawa oświatowego, w tym ustawy o systemie oświaty, Karty Nauczyciela, ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o pracownikach samorządowych, finansach publicznych, kodeksu postępowania administracyjnego, umiejętność tworzenia programów, wniosków o pozyskiwanie środków zewnętrznych, wiedza z zakresu zarządzania i organizacji pracy oraz z zakresu reformy systemu edukacji, samodzielność, umiejętność kierowania zespołem, umiejętność nawiązywania kontaktów, odpowiedzialność, lojalność, kreatywność, umiejętność pracy koncepcyjnej, niekaralność za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub za umyślne przestępstwo skarbowe, zdolność do czynności prawnych i korzystanie z pełni praw publicznych, nieposzlakowana opinia.
Wymagania dodatkowe: praca w administracji publicznej oraz placówce oświatowej, myślenie strategiczne, negocjowanie, zmysł organizacyjny, dyspozycyjność.