najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Redakcja elblag.net
2014-01-28 11:16 55%

EKO o likwidacji Straży Miejskiej

rozpoczęty ponad rok temu przez Redakcja elblag.net

Rok 2014 zapowiada się wyjątkowo ciekawie, 25. rocznica wolnych wyborów, upadku komunizmu i nastania demokracji, ten rok to również czas wyborów samorządowych w listopadzie. Dlatego też można przypuszczać, że zapowiada nam się rok cudów, obiecanek cacanek i gruszek na wierzbie.

Przedsmak prawdziwego festiwalu obietnic mieliśmy z zeszłym roku podczas referendum, a następnie w przedterminowych wyborach do naszego samorządu. Jedną z takich zapowiedzi była likwidacja Straży Miejskiej przez ówczesnego kandydata, a dzisiejszego Prezydenta Jerzego Wilka.

Jako Stowarzyszenie rozpatrujemy inicjatywę zorganizowania przez Kongres Nowej Prawicy (KNP) referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej w kilku aspektach.

Straż Miejska w Elblągu powołana została 24 października 1996 r. uchwałą nr XX/368/96 przez Radę Miejską w Elblągu. Straż Miejska jako nowy wydział wszedł w strukturę organizacyjną Urzędu Miasta. W grudniu 2002 r. została podjęta uchwała o utworzeniu jednostki organizacyjnej Straż Miejska w Elblągu, która pokrywa swoje wydatki bezpośrednio z budżetu miasta.

1. Aspekt społeczny.

Do zadań, którymi głównie zajmuje się powołana formacja należy wykonywanie czynności administracyjno-porządkowych, a szczególnie zapewnienie ładu, porządku i czystości na terenie miasta, kontrola przestrzegania przepisów gminnych związanych z działalnością publiczną, ujawnianie wykroczeń i ściganie sprawców, inicjowanie działań mających na celu zapobieganie popełnienia przestępstw, kontrola przestrzegania przepisów sanitarno-porządkowych. Krótko mówiąc jest ważną jednostką współpracującą z policją, zapewniającą bezpieczeństwo mieszkańcom. Zadania Straży Miejskiej

http://www.strazmiejska.elblag.eu/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=4&Itemid=4

2. Aspekt prawny.

Powołać i zlikwidować Straż Miejską może Rada Miasta Elbląg (notabene pół roku temu wybrana w referendum przez mieszkańców Elbląga), bez zbędnego nadużywania narzędzia demokracji bezpośredniej jakim jest referendum, co w tej sytuacji byłoby nadużyciem implikującym jedynie koszty. Bardzo martwi nas brak wiedzy w zakresie elementarnych spraw dotyczących samorządu. Należy pamiętać, że Miastem rządzi władza uchwałodawcza czyli Rada Miasta, a wykonawcą poleceń, czyli uchwał i administrowaniem zajmuje się Prezydent, jako władza wykonawcza.

3. Aspekt Polityczny.

Elbląski Komitet Obywatelski nie wspierał Jerzego Wilka, ani w I, ani w II turze wyborów samorządowych w czerwcu 2013 roku. Nie wierzyliśmy w realizację politycznych obietnic składanych przez obecnego Prezydenta, tak więc nie jesteśmy zakładnikami tej populistycznej obietnicy składanej przed elektoratem i nie czujemy się oszukani poprzez fakt nie rozwiązania Straży Miejskiej.

Rozumiemy, że Elbląg jest dużym miastem i obywatele mają prawo skupiać się wokół partii, stowarzyszeń oraz ruchów, dążąc do realizowania swoich zadań. Takie prawo ma również KPN pod przewodnictwem pana Megera, lecz bez nadużywania narzędzi demokracji, zgodnie z prawem i na zasadach uwzględniających ogólne dobro.

W propozycji referendum dostrzegamy jedynie chęć zaistnienia, zdobycia elektoratu przez KPN - partię, która w ostatnich wyborach uzyskała bardzo skromny wynik nie przekraczając progu wyborczego. W działaniu tym dostrzegamy, raczej chaos niż możliwość rozwiązania problemu zasadności istnienia i działania Straży Miejskiej.

Prezydent Wilk, podczas ostatniego spotkania przy stoliku konsultacyjnym, przekazał informację, że Komendant Policji w Elblągu oraz Komendant Policji w Olsztynie negatywnie zaopiniowali pomysł likwidacji Straży Miejskiej w Elblągu. Dla Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego jest to bardzo ważna, kluczowa opinia, która dodatkowo uzasadnia nasze stanowisko.

Sugerujemy KNP, aby na zasadach konsultacji społecznych doszło do debaty na temat zasad działania, kompetencji oraz zadowolenia lub nie z funkcjonowania Straży Miejskiej w Elblągu. Dałoby to podstawę do rozwiązania problemu, zgodnie ze stanowiskiem grup społecznych Elbląga.

Elbląski Komitet Obywatelski stoi na stanowisku, że należy zrestrukturyzować skład osobowy oraz formułę działania Straży Miejskiej. Jesteśmy przekonani, że w Straży Miejskiej w większości pracują osoby rzetelnie, profesjonalnie wykonujące swoje obowiązki zawodowe.

Reasumując trudno jest nam zrozumieć obecną, wielką nagonkę medialną na Straż Miejską, likwidację Straży argumentowaną niedotrzymaniem referendalnej obietnicy politycznej i nadmiernym wypisywaniem mandatów, nie zaś argumentami wynikającymi z gruntownej analizy problemu.

Referendum w sprawie odwołania Straży Miejskiej uznajemy za temat zastępczy. Wzywamy do zajęcia się kluczowymi dla miasta sprawami jak likwidacją ZBK, reorganizacją ZKM, EPEC, EPWiK, gdyż te właśnie działania spowodują, że zwykły mieszkaniec odczuje poprawę poziomu życia w Elblągu.

Dariusz Babojć
Prezes Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego

 

oceń wątek 234 188 zgłoś do moderacji
NoName
2014-01-28 11:26 58%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez NoName
to te kółko wzajemnej adoracji EKO jeszcze istnieje. Że też chce im się w to bawić.
odpowiedz oceń post 28 20 zgłoś do moderacji
2014-01-28 11:37 50%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez diagnoza
O reorganizacji i o braku akceptacji co do likwidacji strazy miejskiej wielokrotnie przed i po wyborach wypowiadała się w sposób jednoznaczny radna Maria Kosecka - jakiegoś wsparcia wtedy nie miała od EKO - zreszta w innych inicjatywach także - wiec jak to jest ,zabrakło odwagi -czy powód jest inny świadczący o wewnętrznych podziałach w EKO,Jachimowicz prowadzi politykę dla siebie,polityke układania,Lecyk wypadł .Co dalej z EKO.Jedynie Pan Darek probuje to uporzadkowac
odpowiedz oceń post 20 20 zgłoś do moderacji
2014-01-28 11:38 58%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez obywatel
Czyli EKO trochę tak i trochę nie, na wszelki wypadek, ale przede wszystkim NIE z KNP. Może z Palikotem? A najlepiej trzymać póki co z PiS-em, bo nie wiadomo kto wygra wybory. Obłuda i żenada EKO
odpowiedz oceń post 23 17 zgłoś do moderacji
2014-01-28 12:39 60%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez AR
Niestety nigdy nie zrozumiem, po co w SM: komendant, z-ca komendanta, Dowódca Służby Patrolowej i im wszystkim podlega 17-tu strażników?
odpowiedz oceń post 21 14 zgłoś do moderacji
2014-01-28 13:15 35%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez yataman
EKO to dno, trzymalo po cichu lape z POwcami teraz POwcow pogonili to blakaja sie jak bezpanskie psy i szukaja przytulku. moze PIS? A MOZE SLD? A MOZE KTOS JESZCZE? nie wazne kto wazne by byl przy korycie a my sie do niego dostosujemy i ukierunkujemy swoje przekonania i postulaty. rozwiazac ten dziwny twor zwany eko
odpowiedz oceń post 19 35 zgłoś do moderacji
2014-01-28 14:57 27%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez haha
Likwidacja SM to marzenia ściętej głowy. Straż była, jest i będzie - czy wam się to podoba czy nie.
odpowiedz oceń post 7 19 zgłoś do moderacji
2014-01-28 15:50 68%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez jasio
sranie po ścianie głupie gadanie zlikwidować .....
odpowiedz oceń post 19 9 zgłoś do moderacji
2014-01-28 15:50 59%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez Ależ Dareczku
Alez Dareczku odezwałes się a ja myslałem że zaginąłes
odpowiedz oceń post 17 12 zgłoś do moderacji
2014-01-28 16:42 41%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez Joanna
Wyważone stanowisko - właściwie kampania już sie rozpoczeła i nie ma sensu mącić ludziom w głowach. Niech w programach wyborczych komitety zaproponują formułę dla straży miejskiej - rozwiązać czy reorganizować ? Wyborcy rozstrzygną - poco więc referendum?
odpowiedz oceń post 12 17 zgłoś do moderacji
2014-01-28 20:41 32%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez HANBA
DLACZGO PARE SMIESZNYCH OSOB NIE DO KONCA NORMALNYCH.,KTORYCH MY WYBRALISMY BEDZIE ROBIC TAK JAK CHCE MY MIESZKANCY NIE CHCEMY STRAZY MIEJSKIEJ I TAK POWINA BYC A NIE ,,WILK NAS OSZUKAL I TYLE ,,DNIE JEGO NSA POLICZONE
odpowiedz oceń post 12 26 zgłoś do moderacji
2014-01-29 07:32 100%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez Mama Karoliny
Do HANBA i reszty-kto normalny o zdrowych zmysłach mógł wierzyć Wilkowi? Tylko tacy jak ty!
odpowiedz oceń post 26 0 zgłoś do moderacji
2014-02-02 10:30 80%
12

odpowiedziano ponad rok temu przez czujnywyborca
Do Hanby - może Pan wybrał śmiesznych i niemądrych radnych do rady miasta. Więcej szacunku dla ludzi,szanowny panie. I proszę nie wypowiadać sie w imieniu wszystkich elblążan. Nie wszyscy podzielają Pańskie poglądy.
odpowiedz oceń post 4 1 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.