W ponad 120 tysięcznym mieście badania młodych sportowców przeprowadzał do tej pory tylko jeden lekarz. Ponad 80-letni dr Zdzisław Rogacewicz przeszedł jednak niedawno zawał serca i przebywa na zwolnieniu lekarskim. W tym momencie dla wielu młodych sportowców pojawił się spory problem. Mogą nie zostać dopuszczeni do zawodów sportowych.
Młodzi zawodnicy, uprawiający sport amatorski, muszą okresowo, co pół roku, przechodzić badania lekarskie. W naszym mieście funkcjonuje tylko jedna Poradnia Medycyny Sportowej, w której od 50 lat pracuje dr Zdzisław Rogacewicz.
To właśnie tu młodzi zawodnicy stawiali się na badania okresowe, dzięki którym aktualizowali swoje karty sportowca. Te zaś umożliwiały im na przykład udział w zawodach sportowych. Ponad 80-letni lekarz jednak teraz sam ma problemy zdrowotne. Przeszedł właśnie zawał serca i przebywa w szpitalu. Niestety, nie ma go kto zastąpić.
Jak dowiedzieliśmy się w Poradni Medycyny Sportowej, obecnie dyrekcja usilnie poszukuje zastępstwa dla doktora Rogacewicza.
- Niestety nie jest to proste – usłyszeliśmy w Poradni. – Nie ma obecnie lekarza z takimi uprawnieniami w Elblągu.
Co więc mają zrobić młodzi zawodnicy, którym kończy się ważność badania okresowego? Z tym też jest problem.
- Moja córka trenuje pływanie. Miała jechać teraz na zawody, ale nie pojedzie. Nie ma już ważnych badań lekarskich.
W Poradni dowiedzieliśmy się, że lekarza teraz nie ma. Polecono nam poszukać poradni sportowej w innym mieście – mówi jedna z naszych czytelniczek.
Inni młody sportowiec – piłkarz juniorów Olimpii może nie wziąć udziału w turnieju, ponieważ również musi na dniach wykonać badania lekarskie. Bez ważnej karty sportowca nie zostanie bowiem dopuszczony do udziału w zawodach.
Obecnie wszystkie sprawy związane z leczeniem sportowców czy zgodą na uprawianie ich wybranej dyscypliny trzeba załatwiać w Gdańsku czy Olsztynie. Dotyczy to profesjonalnych zawodników, jak i młodych adeptów. W Elblągu są przecież kluby uczestniczące w rozgrywkach na szczeblu krajowym.
W tej sprawie interpelację na sesji Rady Miasta złoży radny Marek Burkhardt, działacz sportowy Concordii Elbląg.
Dr Rogacewicz to człowiek, który zrobił dużo dobrego dla polskiego sportu. Pracował w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, a w 1963 w elbląskiej poradni sportowej. Otrzymał powołanie na członka Komisji Lekarskiej PZPN i Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego. Zakres zadań obejmował uczestnictwo w zgrupowaniach w kraju i zagranicą. Współpracował z kilkunastoma trenerami w Olimpii Elbląg. Widział sukcesy miejscowych sportowców nie tylko w piłce nożnej, ale łyżwiarstwie, zapasach, piłce ręcznej, podnoszeniu ciężarów. Uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi, medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, w 2003 nagrodą prezydenta Elbląga. W 2013 z rąk minister sportu Joanny Muchy otrzymał odznakę „Za zasługi dla polskiego sportu”.
Michał Libuda