najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Joanna Siudak
2013-07-15 06:30 86%

Elbląg miastem otwartym dla turystów. 10 największych atrakcji

rozpoczęty ponad rok temu przez Joanna Siudak

Czy Elbląg jest miastem, które chętnie odwiedzają polscy i zagraniczni turyści? Zdania są podzielone. Jednych przyciągają do nas dawne rezydencje i pałacyki podmiejskie oraz unikatowe zabytki architektury. Drugich zniechęcają remonty dróg, chociażby wylotowej 503. Żeby dostać się do punktu informacji W Elblągu trzeba pokonać kilka pięter Bramy Targowej. Okazuje się jednak, że turyści doskonale sami wiedzą co warto zwiedzić w Elblągu.

Położenie geograficzne

Elbląg otaczają tereny zróżnicowane geograficznie. Z jednej strony leżą Żuławy Wiślane, z drugiej morenowa Wysoczyzna Elbląska wraz z lasami Parku Krajobrazowego. Mamy tu jedyny na świecie szlak wodny z urządzeniami technicznymi zbudowanymi jeszcze w XIX wieku. Kanał Elbląski, bo o nim mowa ma 130 km długości, co czyni go najdłuższym szlakiem wodnym w Polsce. Największą zaletą kanału jest pięć pochylni umożliwiających transport jednostek pływających z niższego kanału do górnego i odwrotnie (różnica w poziomie wynosi 99,52 metry). Elbląg nazywany jest miastem zieleni. Miejscem wartym odwiedzenia jest park leśny Bażantarnia z licznymi trasami spacerowymi nadającymi się również do kolarstwa.

Szlakiem zabytków architektury

Wędrówkę zaczynamy od zbiegu ulic Browarnej i Teatralnej. Tam usytuowany jest kościół Bożego Ciała. Wnętrze kościoła wyposażone jest w liczne dzieła sztuki z XIV-XVI wieku. Kościół wyróżniało wiszące sklepienie czyniąc go jedynym takim obiektem na Pomorzu. Lata świetności budynku minęły w 1945, kiedy to spłonął w wyniku zawieruchy. Lata 70-te przyniosły decyzję o odbudowaniu obiektu. Tam też powstała siedziba Spółdzielczego Domu Kultury „Pegaz”.

Kierując się w stronę Starego Miasta, pierwszym punktem jest Brama Targowa będąca fragmentem średniowiecznych fortyfikacji miejskich. Dolna część Bramy, która liczy 13 metrów została wzniesiona w 1319 roku. W 1755 roku Bramę uwieńczono barokowym hełmem. Pod koniec 2000 roku zamontowano na obiekcie zegar, będący darem burmistrza Hamburga.

Przechodząc za Bramę Targową i poruszając się ulicą Stary Rynek dochodzimy do skrzyżowania z ulicą Studzienną gdzie stoi Kościół Mariacki, w którym siedzibę znalazła Galeria-El. Kościół został zbudowany przez dominikanów w XIII wieku. Przechodząc dalej do końca ulicy Studziennej kierujemy się w stronę Portu Żeglugi Gdańskiej. Skręcając w lewo wejdziemy na bulwar Zygmunta Augusta. Z lewej strony znajduje się w pełnej okazałości Katedra p.w. Św. Mikołaja. Pierwotna wieża obiektu groziła zawaleniem, dlatego po jej bokach dobudowano dwie wieże. Katastrofa, która spotkała kościół w 1777 roku odebrała pierwotny wygląd katedrze. Uderzenie pioruna, które spowodowało pożar uszkodziły w dużej mierze budowlę. Wieżę świątynia odzyskała dopiero w roku 1907. Ale już w 1945 katedrę strawił kolejny pożar. W wyniku odbudowy kościół odzyskał kształt, który możemy podziwiać dzisiaj. Już za rok dzięki środkom z Unii Europejskiej plac katedralny oraz sama wieża katedry św. Mikołaja zmienią swój wygląd. Wieża zostanie udostępniona turystom i mieszkańcom, a na placu stanie stylowa fontanna. Co istotne, wsparcie tej inwestycji możliwe było dzięki powstałym oszczędnościom poprzetargowym.

Kierując się w stronę ulicy Wigilijnej oglądać można zrekonstruowane kamieniczki. Skręcając w ulicę Zamkową dojdziemy do obiektów wchodzących w skład dawnego zespołu zamkowego. Zaliczamy do nich piwnicę dawnego spichlerza zbożowego, który później został przebudowany na klasztor Brygidek. W latach 1970-73 po generalnym remoncie siedzibę w budynku znalazło Muzeum Elbląskie.

Śladem dawnych rezydencji podmiejskich

Ta wyprawa umożliwi obejrzenie tego co pozostało po dworach i rezydencjach podmiejskich. Wbrew pozorom jest jeszcze co oglądać.

Kierując się do górnej części ulicy Pułaskiego zobaczymy bryłę dworu. Na obiekcie widać oznaki czasu, odpadający tynk czy zapchane rynny, ale też solidne mury, obiekt jest obecnie zamieszkiwany przez kilka rodzin. Skręcając w ulicę Piechoty dojdziemy do budynku pogotowia opiekuńczego, które znajduje się w dawnym pałacyku. Kontynuując wycieczkę skierujemy się do ulicy Chrobrego, tam usytuowany jest malowniczy dworek – dawny zajazd „Niepokój”. Nad wejściem wisi piękny herb. Najlepiej utrzymany pałacyk podmiejski naszego miasta to dwór Agusta Abbega – aktualnie siedziba Nadleśnictwa Elbląg. Spacerując po ulicy Królewieckiej, natkniemy się na budynek przedszkola – jest to budynek dawnego dworu. Poniżej znajdują się zabudowania folwarku. Są to pozostałości dawnego majątku Gross Wesseln, który powstał w XVI wieku. Kolejni właściciele rozbudowywali założenia parkowe, które do dziś możemy podziwiać w postaci pięknych alejek.

Z Elbląga wszędzie blisko. Gdzie warto pojechać?

Usytuowanie Elbląga czyni z niego trasę wypadową do wielu pobliskich miast. Przede wszystkim do Trójmiasta oraz zabytkowych grodów: Fromborka i Malborka oraz urokliwych miasteczek na Mierzei Wiślanej. Ponadto miasto leży na trasie transeuropejskiego korytarza transportowego Ryga- Kaliningrad-Elbląg-Gdańsk. Pod tym pojęciem kryje się wiązka dróg transportu: rzecznego, lotniczego, morskiego, kolejowego i samochodowego.

Elbląg jest miastem, które zdecydowanie warto odwiedzić. Świadczą o tym, wciąż cieszące się popularnością, zorganizowane grupy wycieczkowe Niemców i Rosjan, którzy przybywają do naszego miasta chociażby statkiem Johannes Brahms, cumującym w każdą środę w Elblągu.

oceń wątek 19 3 zgłoś do moderacji
2013-07-15 07:56 80%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Łukasz23
Formy przestrzenne! Formy przestrzenne! Formy przestrzenne! Formy przestrzenne! Formy przestrzenne! - Naprawdę istnieją ludzie, którzy przyjeżdżają do Elbląga specjalnie po to, żeby je zobaczyć. Dziwię się, że nie ma przy obwodnicy specjalnej brązowej drogowej tablicy informującej o takiej atrakcji turystycznej :-P
odpowiedz oceń post 12 3 zgłoś do moderacji
sart
2013-07-21 00:58 0%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez sart
To jest coś wspaniałego :P daje do myślenia. Żyję prawie 40 lat i wciąż zachodzę w głowę co to jest i dziwię się, że jeszcze tego nikt nie wywiózł na złom :D
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-07-15 11:41 0%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez o0jacek0o
Kiedys rozmawialem ze znajomymi o stworzeniu Parku Form Przestrzennych w ktorym bedzie mozna zobaczyć i wiecej i do takiego parku isc wlasnie po to...
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
Gifas
2013-07-15 12:26 50%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Gifas
elblag turystyka stoi:D jakies 7 miesiecy temu tlumaczylem turystce z warszawy ze kosciol przed ktorym stoi to centrum starowki XD jakos tego widac nie bylo :X
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2013-07-16 12:49 25%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez yataman
Nalezy jak najszybciej pozbyc sie tej spuscizny po Parti Obłudy czyli loga miasta!!! I zastapic je Elblaskim herbem!!! Niech to POwskie logo z zakreconym stolcem zniknie z miasta! trzeba to usunac jak sfastyki po hitlerowcach!!! A jesli chodzi o atrakcje to wiele ich nie zostalo. Mozna za to podziwiac zdewastowane pozostalosci po basenie miejskim, Cud natury warmia mazury- droga do nikad na modrzewinie zakoncozna rondem. Złoty kibel po Najgorszym prezydencie miasta jaki urzedowal w elblagu.Liczne wykopaliska ,zasieki w miescie.Kontrpas do nikad,atrapy lamp na fromborskiej.dyskoteke otwarta z wielka feta i zamknieta tego samego weekendu, znaki drogowe z kobieta w ciazy.Dzielnice banków(hetmańska)pozamykane sklepy na 1 maja, ochrzczone z imienia i nazwiska tramwaje.To glowne atrakcje turystyczne miasta. A takze wielu celebrytow:kosecka,turlej,oficer rowerowy
odpowiedz oceń post 1 3 zgłoś do moderacji
2013-07-16 12:50 0%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez Kaśka
Stare Miasto wyglądałoby bardzo ładnie gdyby nie dokończone od lat kamienice. Może któryś z dziennikarzy zająłby się tym tematem?
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
sart
2013-07-21 00:40 0%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez sart
Odnośnie tego byłego Gross Wesseln.. poniżej zburzone zabudowania i powstaje mini-osiedle i gdzie jest to założenie parkowe z alejkami??
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.