najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Redakcja elblag.net
2020-06-30 10:38 100%

Elbląg. Petycja przeciw pudełkowej zabudowie Starego Miasta

rozpoczęty ponad rok temu przez Redakcja elblag.net

Elblążanie składają wniosek o przeprowadzenie dialogu społecznego w sprawie sposobu prowadzenia dalszej odbudowy Starego Miasta w Elblągu. Bezpośrednim powodem wnioskowania o dialog społeczny są opublikowane plany inwestycji apartamentowca "Bulvar Elbląg".

Ulica Bednarska była zamieszkiwana przez najzamożniejszych patrycjuszy elbląskich. Tym samym stojące przy niej domy należały do najpiękniejszych w Elblągu. Przy tej ulicy znajdowała najsłynniejsza kamienica elbląska – „Dom Pod Wielbłądem” z roku 1651. Manierystyczna fasada budynku budziła zachwyt od zwykłych przechodów po wybitnych historyków sztuki. Na obszarze inwestycji „Bulvar” od strony ul. Bednarskiej stał m.in. „Dom Octowy”, zbudowany w 1651 roku przez Michaela Wunderlicha z wykorzystaniem gotyckich murów. Posiadał on wspaniały portal wejściowy zwieńczony figurą Salvator mundi i tarczą herbową. Warta uwagi była także manierystyczna kamienica pod nr 21. Przy ul. Studziennej w interesującym nas miejscu stały mniej zamożne, aczkolwiek ciekawe budowle wzniesione w XVII-XVIII wieku.

Stare Miasto zostało częściowo zniszczone w 1945 roku, a następnie prawie całkowicie rozebrane w latach 40. i 50. XX wieku. Mimo beznadziejnych planów zabudowy blokowej w latach 60. i 70., zaczęto je odbudowywać w bardzo nowatorski jak na tamte czasy sposób. Retrowersja, bo o niej mowa, zakłada odbudowę dawnych zespołów miejskich z dokładnie odwzorowanym układem urbanistycznym. Według zasad doktryny retrowersyjnej nowa zabudowa ma nawiązywać do pierwowzoru, jednak z nowoczesnymi formami i wykorzystaniem współczesnego budulca.

W przypadku „Bulvaru” nie zostały zachowane jakiekolwiek proporcje dawnej zabudowy, czego wymaga uchwała Rady Miejskiej z 27.11.1997 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Starego Miasta w Elblągu. Sama autorka doktryny retrowersji – prof. Maria Lubocka-Hoffmann podkreślała, że w Elblągu należy zrekonstruować najcenniejsze kamienice, a przynajmniej ich fasady. „Dom Octowy” bezsprzecznie do nich należy.

Dlaczego więc nie uwzględniono rekonstrukcji fasady wspomnianego budynku? Architektura Starego Miasta buduje bądź niszczy Elbląg wizerunkowo bardziej niż jakakolwiek inna dzielnica. Widząc to co się dzieje z elbląskim Starym Miastem jesteśmy poważnie zaniepokojeni jego dalszą zabudową. Kolejne niefortunne realizacje (przywołać można najnowsze budynki przy Starym Rynku między ulicami Rzeźnicką a Wigilijną) nie napawają optymizmem. Nie szanując historii tego miejsca nie szanujemy samych siebie. Tym samym niszczymy własną tożsamość.

Nie jesteśmy przeciwnikami nowych akcentów na Starym Mieście. Zależy nam też na dawnym dziedzictwie, z którym współczesny Elbląg ma poważny problem. Wielu z nas twierdzi, że obecnie zbyt mało rekonstruuje się fasad budynków, coraz częściej zaś zezwala się na zabudowę nie mającą praktycznie żadnego związku z historycznym pierwowzorem.   Dlatego też uznajemy za konieczne przeprowadzenie dialogu społecznego w sprawie dalszej odbudowy Starego Miasta, zgodnie z art. 20 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Dialog społeczny to możliwość równego udziału każdej ze stron w ważnej dyskusji.  Starego Miasto to wizytówka elblążan, pomnik historii 783-letniej historii naszego miasta

 - podsumowuje Bartosz Skop. 

Kliknij tutaj, by się skontaktować z autorem petycji 

 

oceń wątek 20 0 zgłoś do moderacji
2020-06-30 11:35 41%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez kizi
Czy w tym mieście nie można nic wybudować? Jak miasto planowało garażowiec, to było wielkie larum, jak mają być kamieniczki, znowu to samo. Ludzie ogarnijcie się.
odpowiedz oceń post 17 24 zgłoś do moderacji
2020-06-30 12:20 69%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez abc1
Jakie kamieniczki to zwykły blok z inną fasadą gdzie jest konserwator zabytków?
oceń post 27 12 zgłoś do moderacji
2020-06-30 13:12 55%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez w---ny
nie chcemy nowoczesnego gówna, fasady powinny być takie jak były albo nawiązujące w 90% do tych co były,bez szkła i dziwolągów!!! ale Wróblewski dewloperom służy łamią poprzednie uchwały i postanowienia!!!!
odpowiedz oceń post 18 15 zgłoś do moderacji
2020-06-30 16:32 60%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz
Panie konserwator weź się pan do roboty nie przynos pan wstydu Jak można tak spaskudzic najpiękniejszą ulicę w Elblągu
odpowiedz oceń post 15 10 zgłoś do moderacji
2020-06-30 17:57 56%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez fan starówki
zgoda Architekta Miasta i Konserwatora na zabudowę w tym klimacie nasuwa pytanie o kompetencje obu Urzędów . Takie budynki nie powinny stanąć nawet po drugiej stronie rzeki a co dopiero w tym miejscu. Z resztą nie jedyna to dziwna decyzja. Róg Wigilijnej i Stary Rynek - to też gargamel. Przypadek to czy może coś więcej ?
odpowiedz oceń post 15 12 zgłoś do moderacji
2021-01-05 13:57 33%
6
odpowiedziano ponad rok temu przez adam m
Kim jest architekt miejski i kto za tym stoi? co za brak wyobraźni. dymisja tylko to mi przychodzi do glowy. wstyd dla architekta i konserwatora. jak można ludzie. nie przyznawajcie się do takich pomysłów.
oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2020-06-30 21:34 55%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez Do_pomorskiego
Popieram. Chociaż pamiętajmy, że nie wszystkie kamienice były ozdobne. Część to były zwykłe proste budynki. mi bardzo podoba się np. ul. Studzienna. Jeśli byłoby w tym duchu to można to znieść. No i czekamy na odbudowę kamienic przy bulwarze razem z rekonstrukcja dawnego domu towarowego!
odpowiedz oceń post 12 10 zgłoś do moderacji
2020-07-01 07:37 51%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez Opus Dei
Kup jeden z drugim teren pod kamieniczkę załatw formalności i przygotuj jakieś 1/3 więcej na budowę jako inwestor ze względu na wybudowanie fasady nawiązującej do historycznej, a nie narzucaj jeden z drugim komuś co stawia za własne pieniądze.
odpowiedz oceń post 20 19 zgłoś do moderacji
2020-07-03 16:41 64%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez er ce
Popieram p. Bartosza.Patriota elbląski.
odpowiedz oceń post 7 4 zgłoś do moderacji
2020-07-06 14:00 35%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez Pappa
Najgłośniej krzyczą ci co sami nigdy nic nie wybudowali
odpowiedz oceń post 8 15 zgłoś do moderacji
2020-07-11 09:39 64%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez Elblazanin
Co robi konserwator zabytków?! Jak można godzić się na tak brzydkie budynki na Starym Mieście.
odpowiedz oceń post 7 4 zgłoś do moderacji
2020-07-24 14:07 33%
12

odpowiedziano ponad rok temu przez Pick
Tak, zdecydowanie część zabudowy powinna być w formie "kulkowej" ?
odpowiedz oceń post 2 4 zgłoś do moderacji
2021-01-05 13:54 33%
13

odpowiedziano ponad rok temu przez zoza
bardzo dobrze my też się podpiszemy pod petycją. dajcie znać gdzie można podpisywać. Nie chcemy tu nowego syfu. Kamieniczki maja być stylowe a nie jak teraz zero klimatu. kasa z unii sie znajdzie. Dziekujemy za tę inicjatywę. Won z elbląga ci którzy chcą zabudowy pudełkowej to wstrętne nie widzicie tego? serio?
odpowiedz oceń post 2 4 zgłoś do moderacji
2021-05-31 15:54 40%
14

odpowiedziano ponad rok temu przez Elblążanin.
Krytykować łatwo, Kasa na stary styl to kto potem zapłaci za mieszkanie ???
odpowiedz oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.