najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Redakcja elblag.net
2014-08-22 11:08 100%

Elbląg w Pomorskim? Czy to referendum będzie ważne?

rozpoczęty ponad rok temu przez Redakcja elblag.net

W zeszłym roku w Elblągu mieszkańcom udało się odwołać w referendum Prezydenta Miasta Grzegorza Nowaczyka oraz Radę Miejską. Aktualnie Elblążanie ponownie sięgają po instytucje referendum. Tym razem chcą wypowiedzieć się co do potrzeby istnienia straży miejskiej oraz na temat odłączenia miasta do województwa warmińsko-mazurskiego i przyłączenia go do województwa pomorskiego. Szczególne emocje budzi ostatnia z wymienionych spraw.

Mimo, że w Elblągu trwa wymiana argumentów „za” lub „przeciw” zmianie województwa może się okazać, że referendum w tej sprawie będzie nieważne. Problem dotyczy tego, czy taka sprawa może być w ogóle przedmiotem referendum lokalnego. Analiza przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym dostarcza przekonania, że inicjatorzy referendum mogli zbyt pochopnie zdecydować się na przeprowadzenie referendum. Czy to oznacza, że określona pod koniec lat 90-tych przynależność Elbląga do Warmii i Mazur nie może już zostać zmieniona? A może inicjatorzy chcąc zrealizować swój plan powinni wykorzystać inne instrumenty?

Przynależność gmin do województw określa ustawa

Mowa tu oczywiście o ustawie z dnia 24 lipca 1998 r. o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa. W załączniku do tego aktu prawnego wymienione są wszystkie województwa wraz z przyporządkowanymi do siebie gminami. Oczywiście w aktualnym stanie prawnym Miasto Elbląg włączone jest w skład województwa warmińsko-mazurskiego. Co w przypadku gdyby mieszkańcy Elbląga opowiedzieli się za odłączeniem od województwa ze stolicą w Olsztynie? Otóż wtedy rozstrzygnięcie referendum byłoby sprzeczne z prawem, ponieważ decyzja mieszkańców łamałaby zapisu ustawy. Zaistnienie przesłanki sprzeczności rozstrzygnięcia referendalnego z prawem ma swoje konsekwencje. Zgodnie treścią art. 17 ust. 1 ustawy o referendum lokalnym jedną z podstawowych przesłanek podjęcia przez radę gminy (miasta) uchwały o przeprowadzeniu referendum jest to, że nie prowadzi ono do rozstrzygnięć sprzecznych z prawem.

Zmiana województwa a przedmiot referendum

Przedmiot referendum lokalnego w ogólny sposób został określony w konstytucji. Ustawa o referendum lokalnym precyzuje to zagadnienie. W art. 2 tej ustawy czytamy, że oprócz odwołania organów gminy oraz samoopodatkowania w referendum gminnym można głosować co do sposobu rozstrzygania sprawy dotyczącej tej wspólnoty, mieszczącej się w zakresie zadań i kompetencji organów gminy oraz w innych istotnych sprawach, dotyczących społecznych, gospodarczych lub kulturowych więzi łączących tę wspólnotę. Przynależność do określonego województwa nie mieści się w pierwszej ze wskazanych grup. Wynika to z tego, że kwestia zmiany województwa nie należny do zadań i kompetencji ani Prezydenta Miasta Elbląga ani Rady Miejskiej w Elblągu. Zgodnie z treścią 5a ustawy z dnia o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa to Rada Ministrów, w drodze rozporządzeń, dokonuje zmian granic województw.

A może zmiana województwa mieści się w innych istotnych sprawach, dotyczących społecznych, gospodarczych lub kulturowych więzi łączących tę wspólnotę? Tu też trzeba odpowiedzieć negatywnie. Zmiana województwa jest z całą pewnością istotną sprawą. Dotyczy też społecznych, gospodarczych lub kulturowych więzi. Więzi te muszą jednak łączyć tę wspólnotę. Zmiana przez Elbląg województwa warmińsko-mazurskiego na województwo pomorskie dotyczy nie tylko więzi łączących mieszkańców tego miasta. Tak naprawdę dotyczy więzi łączących wszystkich mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego jak i pomorskiego, ponieważ powoduje zmiany wpływające na te podmioty. Z uwagi, że ustawodawca przewidział oprócz referendum gminnego również referenda na pozostałych dwóch szczeblach jednostek samorządowych (powiaty i województwa) jeśli już miałoby zostać przeprowadzone referendum w sprawie zmiany województwa przez Elbląg to powinno być to referendum wojewódzkie przeprowadzone zarównani na Warmii i Mazurach jak i na Pomorzu.

Położenie Elbląga oraz sytuacje, w których można zmieniać granice województw

Z racjonalnego punktu widzenia organizacji referendum w Elblągu nie sprzyja nawet geografia. Miasto Elbląg nie graniczy bezpośrednio z województwem pomorskim. Z województwem ze stolicą w Gdańsku graniczy za to powiat elbląski. Z perspektywy prawnej te dwa podmioty są w pełni autonomiczne i niezależne od siebie. Co w przypadku gdyby mieszkańcy Miasta Elbląga chcieli przyłączenia do Pomorza a mieszkańcy powiatu elbląskiego pozostania w strukturach województwa warmińsko-mazurskiego? Czy Miasto Elbląg byłoby wtedy enklawą województwa pomorskiego wewnątrz Warmii i Mazur?

Pomijając przytoczone powyżej argumenty pozostaje jeszcze jedna kwestia. Zgodnie z treścią art. 5a ustawy o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa, Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, dokonuje zmian granic województw związanych z tworzeniem, łączeniem, dzieleniem lub znoszeniem powiatów. Aktualnie żadna z tych okoliczności nie występuje i trudno sobie wyobrazić aby w stosunku do Miasta Elbląga miała kiedykolwiek zastosowanie.

Co o zmianie województwa przez Elbląg mówi rząd

Na naszą prośbę w sprawie elbląskiego referendum wypowiedziało się Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. W stanowisku rzecznika prasowego MAiC Artura Koziołka potwierdzono wszystkie wątpliwości co do racjonalności przeprowadzenia tego referendum, na które wskazaliśmy. Jednocześnie rzecznik prasowy MAiC wskazał, że na dzień dzisiejszy w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji nie prowadzi się działań dotyczących generalnych korekt w zasadniczym podziale terytorialnym państwa.

Czy Elbląg jest „skazany” na województwo warmińsko-mazurskie?

Oczywiście, że nie. Problem polega na tym, że próbuje się osiągnąć cel za pomocą instrumentu, który tego nie gwarantuje. Najważniejszą w sprawie przynależności Elbląga do jednego z sąsiadujących województw jest kwestia przywołana na samym początku. W polskim systemie prawa przynależność gmin do województw została określona ustawą. Mając na uwadze, że w sytuacji Elbląga nie może mieć zastosowania przepis o zmianie granic województw przez Radę Ministrów, przyłączenie tego miasta do Pomorza zrealizowane może być jedynie przez zmianę ustawy o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa. Jeśli mieszkańcy Elbląga są zdeterminowani to powinni działać na rzecz nowelizacji przywołanej ustawy i włączenia swojego miasta (wraz z ościennymi gminami) do Pomorza. Po pierwsze powinni znaleźć podmiot, który może zainicjować proces legislacyjny. Zgodnie z obowiązującą konstytucją może to być grupa posłów, Senat, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Rada Ministrów lub grupa co najmniej 100.000 obywateli. Jeśli ten etap zostanie pomyślnie zakończony to wtedy do zaproponowanej zmiany trzeba będzie przekonać wystarczającą większość posłów i senatorów. W zasadzie mieszkańcy Elbląga, przykładem innych branż, które promują wprowadzenie określonych zmian w prawie, powinni lobbować za zmianą granic województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby taką rolę pełnili parlamentarzyści z tego miasta.

Co dalej?

Podsumowując wskazane okoliczności należy stwierdzić, że referendum lokalne nie jest instrumentem właściwym w sprawie zmiany województwa przez Elbląg. Wydaje się, że gdy inicjatorom referendum uda się zebrać wystarczającą liczbę podpisów wspierających inicjatywę to i tak Rada Miejska w Elblągu może podjąć uchwałę o odrzuceniu wniosku mieszkańców z uwagi na omówioną wcześniej przesłankę rozstrzygnięcia sprzecznego z prawem. Rada nie będzie też mogła zdecydować o ewentualnym przeprowadzeniu referendum jedynie w przedmiocie rozwiązania straży miejskiej. Zgodnie z ustawą referendalną organ stanowiący jest związany treścią wniosku o przeprowadzenie referendum i nie może wprowadzać do niego żadnych zmian. Rada Miejska oczywiście może również, nie zważając na poważne wątpliwości prawne, podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum. Wtedy analizowaną kwestią ostatecznie zająć się może sąd decydując o ważności referendum. Gdyby na tym etapie okazało się, że referendum jest nieważne miasto straciłoby znaczną kwotę pieniędzy związaną z organizacją głosowania.

Może się również zdarzyć tak, że Rada Miejska zgodzi się na referendum a żaden sąd nie będzie się zajmował sprawą. Co wtedy gdy referendum okaże się ważne i większość mieszkańców opowie się za zmianą województwa? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w ustawie referendalnej. Zgodnie z art. 65 tego aktu prawnego jeżeli referendum zakończy się wynikiem rozstrzygającym w sprawie poddanej pod referendum, właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego niezwłocznie podejmie czynności w celu jej realizacji. Co to oznacza?

Otóż Prezydent Elbląga i Rada Miejska powinni podjąć działania zmierzające do zmiany granic województw. Jak to osiągną? I tu wracamy na początek. I tak będzie potrzebna zmiana ustawy o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa. Tym samym przeprowadzenie referendum z racji na znaczne koszty może się nie opłacać. Taniej przecież przystąpić do lobbowania na rzecz zmian w przepisach prawa, wcześniej poznając stanowisko mieszkańców Elbląga jak również gmin ościennych np. w drodze konsultacji społecznych.

Życie może przynieść jeszcze inne rozwiązania, które spowodują, że przedstawione wątpliwości nie będą analizowane. Po pierwsze inicjatorowi może się nie udać zebrać wystarczającej liczby podpisów gwarantującej przekazanie wniosku w sprawie przeprowadzenia referendum Radzie Miejskiej. Po drugie nawet gdy referendum się odbędzie może nie być ważne z powodu niskiej frekwencji (poniżej 30%). I po trzecie nawet jeżeli referendum będzie ważne mieszkańcy mogą się wypowiedzieć za pozostaniem Elbląga w strukturach województwa warmińsko-mazurskiego.

Tomasz Zakrzewski
Redaktor Naczelny portalu referendumlokalne.pl

 

oceń wątek 16 0 zgłoś do moderacji
2014-08-22 12:07 83%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez urnochód
No i po karierze Falkiewicza i Wilka?! Trzeba znać prawo , a nie grać na emocjach wyborców! Drugi raz taki numer nie przejdzie bo ludzie nie dadzą się wkręcić w chore scenariusze garstki wywrotowców i nieudaczników politycznych.

odpowiedz oceń post 15 3 zgłoś do moderacji
2014-08-22 12:27 83%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez wiza
PiS ze swoimi "satelitami" uznał, że referenda będą orężem w zdobyciu władzy. Jak się nie ma "pomysła", to gra się na emocjach. Mieszkańcy Elbląga już drugi raz się nie na biorą.
odpowiedz oceń post 15 3 zgłoś do moderacji
2014-08-22 12:45 75%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez powiec

Przepraszam tzn. że Falkiewicz i Wilk nie znają prawa czy też po prostu chcieli oszukać elblążan i pod pretekstem referendum zrobić sobie kampanię wyborczą?
odpowiedz oceń post 6 2 zgłoś do moderacji
2014-08-22 13:15 71%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez R.M.
Trzeba zastanowić się czy to naszemu miastu by się opłacało? Zadajmy sobie pytanie ile miast wielkości Elbląga jest w pomorskim, a ile w warmińsko-mazurskim? Może się okazać, ze w pomorskim jest takich miast więcej i Elbląg będzie piątym kołem u wozu oraz czy Gdańskowi będzie zależało na rozwijaniu elbląskiego portu.
Pozdrawiam.
odpowiedz oceń post 5 2 zgłoś do moderacji
2014-08-24 08:41 0%
5
odpowiedziano ponad rok temu przez Budionnyj
Jak to "może się okazać"? To co, te miasta pojawią się za jakiś czas na mapie Polski?
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2014-08-22 13:59 33%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez wyborca
urnochód - dobrze żebyś zaangażował się w działalność samorzadową
odpowiedz oceń post 2 4 zgłoś do moderacji
Mariusz Lewandowski
2014-08-22 19:07 0%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz Lewandowski
Drogi urnochodzie jesteś ..... czy to ty napisałeś ten stek bzdur ? Pytanie referendalne nie tworzy stanu prawnego ale bada intancje . Bezprawny byłby wynik referendum po tytułem czy" cię powiesić czy cię utopić " ale takiego zawiadomienia nie mógłby przyjąć organ samorządowy....
odpowiedz oceń post 0 6 zgłoś do moderacji
2014-08-22 20:00 67%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez Kobi
Ja z kolei nie rozumiem jednego pan Falkiewicz walczy o to referendum a nawet nie pyta o zdanie Pomorza czy nas wogóle chca przeciez to jest tak jak sie zaprasza ludzi na impreze do kogos nie pytajac gospodarza o zdanie
odpowiedz oceń post 4 2 zgłoś do moderacji
Mariusz Lewandowski
2014-08-22 21:43 0%
9
odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz Lewandowski
Panie Kobi takie zgody od lat leża w Warszawie,,, Jak się czegoś nie wie warto zapytać a nie pajacować.....
oceń post 0 7 zgłoś do moderacji
2014-08-22 23:02 67%
10
odpowiedziano ponad rok temu przez Kobi
a czy pan panie Mariuszu wierzy w to ze Warszawa sie zgodzi ? ze to takie proste jest ze sie zbierze podpisy zakładając ze referendum zakończy sie pomyślnie a do tego jeszcze bardzo dluga droga
oceń post 4 2 zgłoś do moderacji
2014-08-22 23:11 71%
11
odpowiedziano ponad rok temu przez QBA
Panie Lewandowski, no i dupa. Na prawie się nie znacie a politykę chcecie uprawiać? Wsioki, cebulaki, do roboty się weź uczciwej pasożycie co z naszych podatków wegetujesz. Właśnie się zbłaźniliście na maxa hahahaha
oceń post 5 2 zgłoś do moderacji
Mariusz Lewandowski
2014-08-23 06:49 0%
12
odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz Lewandowski
Dupa to jesteś faktycznie - pełna zgoda. Warszawa musi się zgodzić jeśli do urn pójdzie 90 000 elblążan i za przyłączeniem do Pomorza zagłosuje 85 000 Pan Premier nie będzie miał wyjścia bo da PiS-owi zbyt mocny argument w wyborach do sejmu . Zanim się coś napisze wypada pierw pomyśleć. Nie będzie łatwo ale takimi wpisami robocie Panowie kuky Miastu . Szkoda jątrzyć warto zacząć myśleć.
oceń post 0 8 zgłoś do moderacji
2014-08-23 10:55 75%
13
odpowiedziano ponad rok temu przez QBA
Panie Lewandowski z tą Pana wypowiedzią to jest teraz jasne, Pan jesteś fantasta utopijyny. Warszawa musi się zgodzić? Bo Pan tak chce? Hahaha nic nie musi i nic nie zrobi, bo wasze referendum obecnie jest sprzeczne z prawem. Czytać Pan nie umiesz? Idź się Pan podszkól w czytaniu ze zrozumieniem, bo kiepsko z tym u pana oj kiepsko!
oceń post 6 2 zgłoś do moderacji
2014-08-23 12:01 60%
14
odpowiedziano ponad rok temu przez juror
Lewandowski czy Ty naprawdę jesteś aż tak ograniczony, że nie możesz zrozumieć tego, że jesteś idiotą do potęgi entej i nikt poważnie Ciebie nie odbiera ? Czyżbyś walczył o miano największego durnia w Elblągu i o zakwalifikowanie się do konkursu największego durnia Polski ? Muszę przyznać, że szanse masz wielkie.
oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
Mariusz Lewandowski
2014-08-23 14:00 0%
15
odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz Lewandowski
Poszczekujcie sobie panowie zza płota mi się do nogawek nie dobierzecie. Pekińczyki za drobniaki z Panów a nie adwersarze
oceń post 0 6 zgłoś do moderacji
2014-08-23 23:11 60%
16
odpowiedziano ponad rok temu przez Kobi
Ja powiem tyle piszac szczerze to jestem za tym przyłączeniem do woj Pomorskiego ale prosze spojzec na prosta logike ze watpie ze Warszawa da Elbląg bogatemu woj Pomorskiemu a zabierze najbiedniejszemu woj Warm-Mazurskiego gdzie Elblag oficjalnie jest nr 2 w tym wojewóztwie a nie oficjalnie jest nr 1 czyli jest "dojną Krową" a ze dba sie o rozwoj wszystkich województw to watpie ze takie miasto jak Elbląg dadza bogatszemu a biednemu zabiara , jak tak to widze to moim zdaniem Warszawa tez to widzi dlatego na to referendum jest za wczesnie i nalezy poczekac z tym na odpowiedni moment takie jest moje zdanie
oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
2014-08-23 11:24 80%
17

odpowiedziano ponad rok temu przez QBA
W świetle tego artykułu jedno jest pewne. Nie ma co zbierać podpisów, nie ma co podpisywać. Trzeba referendum uznać za niebyłe - porażka Wilka, Falkiewicza i Mariuszka EL Pislama lewandowskiego.
odpowiedz oceń post 8 2 zgłoś do moderacji
2014-08-23 11:46 67%
18
odpowiedziano ponad rok temu przez Rój Much
nie zapominaj o Szwedzie - kandydacie na prezydenta
oceń post 4 2 zgłoś do moderacji
Mariusz Lewandowski
2014-08-23 14:01 0%
19
odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz Lewandowski
Uznawaj siebie za niebyły błąd swoich rodziców.....
oceń post 0 6 zgłoś do moderacji
2014-08-25 17:58 33%
20

odpowiedziano ponad rok temu przez koko
Panie Mariuszu, jedynym Pana orężem jest obrażanie wszystkich, którzy mają zupełnie inne zdanie, a co gorsz… mają rację. Referendum jest niewiążące, i wie o tym każdy, kto ma szczątkową wiedzę na ten temat. Skoro jest Pan taki obeznany i dobrze wie co w Warszawie leży, to bardzo proszę ratować Warszawę, bo w mojej ocenie Pana działania sieją tylko nienawiść i nic a nic nie maja wspólnego z próbą uratowania tego miasta. Sami musimy wypracować tu sukces, a nie czekać aż nam skapnie z wielkiego stołu.
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
Mariusz Lewandowski
2014-08-28 06:20 0%
21
odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz Lewandowski
Po pierwsze to obrażanie głupców za powtarzenie głupot nie przynosi mi wstydu bo ot głupek powienien się wstydzić swoich głupstw co potwierdza i Pana pseudonim. Pan Zakrzewski kłamie i co ciekawsze kłamsto jaki zawarł w swojej "opinii" widać czytająć z uwagą jego tekst. Proszę sobei go przeczytać z uwagą i nie błaznować - pewnie po niedzieli pokażemy gdzie kłamstwo redaktora Zakrzewskiego jest i pokażemy jak niekompetentny to człowiek. Na razie mamy trochę innych spraw na głowie,,,,
oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
2014-08-28 07:20 33%
22
odpowiedziano ponad rok temu przez doktor
Tak Mariusz, wszyscy kłamią tylko Ty masz rację. Weź chłopie idź do psychiatry, Twoja choroba jest widoczna w Twoich wpisach.
oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2014-08-28 18:20 0%
23
odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz Lewandowski
Lecz się doktorku sam . Jak mnie Pan Zakrzewski pozwie to wykaże gdzie i jak kłamie. Czekam równie niecierpliwie jak na pozew od Jerzego Wcisła zwanego czasami " Motorówką "
oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
2014-08-28 21:29 71%
24
odpowiedziano ponad rok temu przez Geriatra
Mariusz najpierw powinieneś wykazać, że jesteś zdrowy na umyśle, bo większość uważa ciebie za biednego chorego człowieka, z którym nie warto podejmować jakiejkolwiek polemiki. Do sądu też nie warto ciebie podawać, bo w sprawach gdy ktoś jest niepoczytalny i działa w afekcie sąd umarza postępowanie. Większość włącznie z "motorówką" dało sobie spokój bo uznało, że jesteś chlopie nieszkodliwy!
oceń post 5 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.