najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Elbląscy parlamentarzyści z PO napisali listy do premiera. Boją się o bezpieczeństwo Polski
2018-02-05 15:57 0%

Elbląscy parlamentarzyści z PO napisali listy do premiera. Boją się o bezpieczeństwo Polski

rozpoczęty 10 miesięcy temu przez Marcin Mongiałło

Poseł Elżbieta Gelert i senator Jerzy Wcisła (PO) wystosowali dzisiaj, 5 lutego, listy do premiera Polski Mateusza Morawieckiego. Ich niepokój budzi reakcja – szczególnie Stanów Zjednoczonych – na przyjęcie rządowego projektu nowelizacji ustawy o IPN. Według parlamentarzystów z Platformy Obywatelskiej istnieje uzasadniona obawa, że zagrożone może być zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo granicy polsko-rosyjskiej.

Przypomnijmy, że uchwalona 26 stycznia przez Sejm RP nowelizacja ustawy o IPN, którą 1 stycznia poparł senat, a która czeka na podpis prezydenta, przewiduje, że każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”. 

W myśl nowych przepisów prawnych, także organizacje pozarządowe będą mogły występować w obronie dobrego imienia w sprawach cywilnych przeciwko mediom i osobom posługującym się sformułowaniami typu „polskie obozy koncentracyjne” i podobnymi. 

Jak informuje tygodnik wPolityce.pl:

Organizacje społeczne, które mają w statucie zapis o ochronie dobrego imienia Polski, uzyskają też prawo do występowania przed sądami w procesach cywilnych przeciwko oszczercom. Dotychczas musiał być bezpośredni świadek, czyli np. żołnierz Armii Krajowej lub były więzień obozu koncentracyjnego.

Projekt nowelizacji ustawy wybitnie nie spodobał się władzom Izraela. Ich zdaniem za pomocą przepisów próbuje się negować polski udział w Holokauście.

Potępiam nowe polskie prawo, które próbuje negować polski udział w Holokauście. Wymyślono to w Niemczech, ale setki tysięcy Żydów zostały zamordowane, nawet nie spotykając niemieckiego żołnierza. Były polskie obozy śmierci i żadne prawo tego nie zmieni 

– napisał na Twitterze Yair Lapid, będący członkiem izraelskiego parlamentu i liderem ugrupowania politycznego Jest Przyszłość.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zaapelował o wycofanie projektu.

W obronie Polski stanął m.in. premier Mateusz Morawiecki. Podczas rozmowy telefonicznej, którą odbył 28 stycznia z premierem Izraela Binjaminem Netanjahu argumentował, że  że państwo polskie było napadnięte i okupowane, w związku tym nie ma mowy o odpowiedzialności Polski za Holokaust. 

Projekt nowelizacji ustawy nie podoba się również ukraińskiemu rządowi. Warto zauważyć, że w nowelizacji znalazły się przepisy, które mają umożliwić wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów (także zbrodniom tych ukraińskich formacji, które kolaborowały z III Rzeszą Niemiecką).

Dokładną analizę projektowanych zmian w prawie przedstawił Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Według specjalistów tej instytucji w świetle poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej

odpowiedzialności karnej będzie podlegał sprawca, który stwierdzi np., że „Naród Polski dopuścił się eksterminacji Żydów” albo „Państwo Polskie masowo mordowało Ormian”, jednakże nie poniesie jej np. ocalony z zagłady, informujący o dopuszczeniu się przez konkretnych Polaków zbrodni na Żydach.

Więcej informacji: Analiza art. 55a ustawy o zmianie ustawy o IPN.

Mimo wszystko nie gaśnie szum medialny wokół ustawy.

W artykule, który  został opublikowany pod koniec stycznia na łamach opiniotwórczego amerykańskiego tygodnika The New York Times nowelizowana ustawa nazwana została "niepotrzebną, głupią i obraźliwą". Polacy zostali oskarżeni o współudział w Holokauście:

Pomijając kwestię roli Polaków w Holokauście, którą autorzy ustawy najwyraźniej chcą ukryć, czy nie wyrośliśmy już z takiego egoistycznego przybierania pozy wokół jednej z największych zbrodni w historii?

 – pytają redaktorzy.

Niezależnie od tego, jakie motywy kryją się za ustawą, Polska uczyniłaby najlepiej gdyby ją jak najszybciej wycofała

–  dodają. 

Listy do premiera Mateusza Morawieckiego wystosowane przez elbląskich parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej 

Międzynarodowe zamieszanie wokół ustawy zaniepokoiło elbląskich parlamentarzystów z Platformy Obywatelskiej. Zarówno poseł Elżbieta Gelert, jaki i senator Jerzy Wcisła wystosowali listy do premiera Mateusza Morawieckiego, w których apelują o podjęcie wszelkich działań, by jak najszybciej wypracować stanowisko, które nie przekreślając dobrych intencji dyskutowanej ustawy, zlikwidowałoby obawy strategicznych partnerów zagranicznych Polski. 

Ustawa jako projekt poselski – została wprowadzona z pominięciem właściwych konsultacji – i przyjęta przez Sejm. Dopiero na etapie procedowania w Senacie ujawnione zostały kontrowersyjne zapisy, które spowodowały gwałtowną reakcję międzynarodową, w tym władz Izraela, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy.

 

Niestety, zamiast podjąć próbę ich wyjaśnienia, większość przyjęła ustawę w pośpiesznym, w nocnym trybie i bez analizy zgłoszonych przez parlamentarzystów PO poprawek.

 

Te poprawki w żaden sposób nie zmniejszyłyby należnego Polsce i Polakom prawa do obrony przed posądzeniami, że nasz kraj i nasz naród ponoszą odpowiedzialność za zbrodnie nazistowskie z okresu II wojny światowej. Wręcz przeciwnie, pozwoliłyby – podobnie jak w przeszłości – osiągać ten cel we współpracy m.in. ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem.

– napisali we wstępie parlamentarzyści.

 Oba listy są niemal identyczne,Poniżej publikujemy esencję listu w całości.

Ustawa w tej postaci, przyjęta w ten sposób i w tej atmosferze nie osiągnie swoich celów – a wręcz zadziała w odwrotną stronę – a dodatkowo spowoduje odsunięcie się od naszego kraju strategicznych sojuszników i państw, których życzliwość ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa Polski.

 

Departament Stanu USA w swoim oświadczeniu wyraźnie przestrzega, że ustawa „może mieć wpływ na strategiczne interesy Polski” i spowodować podziały, na których „skorzystają tylko nasi rywale”.

 

Jako poseł z regionu warmińsko-mazurskiego (Jako senator z regionu warmińsko-mazurskiego – w liście Elżbiety Gelert, przyp. red.), mam prawo obawiać się, że to ostrzeżenie może dotyczyć roli NATO – a więc i USA – w minimalizowaniu zagrożenia wynikającego z sąsiedztwa polsko-rosyjskiego.

 

Wiem ilu lat starań wymagało doprowadzenie do tego, że wojska NATO strzegą dziś bezpieczeństwa Polski wobec agresywnej polityki Federacji Rosyjskiej. Wiem, że podnoszenie zdolności obronnych Polski w dużej mierze zależy od dobrej współpracy i zaufania między Polską i Stanami Zjednoczonymi. Niewątpliwe pogorszenie tych stosunków musi rodzić pytanie, czy ta polityka będzie rozszerzana i kontynuowana.

 

W moim okręgu wyborczym ta troska ma wymierny kształt. Złe relacje między Polską a USA mogą mieć wpływ na osłabienie zaangażowania militarnego w chronienie granicy polsko-rosyjskiej, a w konsekwencji obniżenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców mojego regionu. Tym bardziej, że ulokowanie tu wojsk NATO zbiegło się z niefortunnym wycofaniem sztabu 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga do Białobrzegów.

 

Dlatego proszę Pana Premiera o podjęcie wszelkich działań, by jak najszybciej wypracować stanowisko, które nie przekreślając dobrych intencji dyskutowanej ustawy, zlikwidowałoby obawy strategicznych partnerów zagranicznych Polski. Bez wątpienia wielu parlamentarzystów taką inicjatywę poprze.

 

Proszę też o działania, które zapewnią nas, że kontrowersyjna ustawa nie obniży poczucia bezpieczeństwa Polski, w tym w regionie polsko-rosyjskiego pogranicza.

 

Proszę o informacje, czy i jakie planuje Pan działania w tej sprawie?

oceń wątek 0 0 zgłoś do moderacji
2018-02-05 16:20 88%
1

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez bugi
kabaret zasilić !!!!!!!! ito biegusiem łajdacy
cvo wy zrobiliscie dla tego miasta?
zagrożenie dla bezpieczeństwa???????????????????/
to wy promując kontrabandę bo pomysły żadnego nie mieliście, ostatnie dane gus- najbiedniejsze woj, największe bezrobocie, tyle lat w samorządzie i co ??????????, to wy wytwarzaliscie zagrożenie.......... i smoleńsk łajdactwo tuska łajdactwo
hipokryzja
obłudnicy, nie macie wstydu co z POLSKI zrobiliście, na kolanach przed merkelową, a gdzie Polska a gdzie Polacy
Polacy wstają i to jest sukces, przejrzeli na oczy na waszą złodziejską politykę
odpowiedz oceń post 14 2 zgłoś do moderacji
2018-02-05 16:29 89%
2

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez lansowanie
Przestańcie mieszać .Wstyd nic nie robią tylko wzniecają ogień
odpowiedz oceń post 16 2 zgłoś do moderacji
2018-02-05 17:47 86%
3

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez mayk
To Niemcy rozpętała jak tego izraelici nie rozumieją to niech się nauczą historii a PO to lepiej niech już zamilknie naród doprowadzili do dalszej biedy.
odpowiedz oceń post 12 2 zgłoś do moderacji
2018-02-05 18:00 85%
4

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez Rzygam PiSem i PO
A może elbląscy parlamentarzyści wezmą się za prawdziwą robotę i przestaną szczuć polaków na polaków? Widzę, że aktywność Pani Senator i Pana Posła w ostatnim czasie ogranicza się do straszenia PIS-em... A Polska Panie Jurku to nie tylko PO i PIS i ludzie już mają dość Waszych przepychanek Jeśli tak potrzebujecie atencji, to może zróbcie coś pozytywnego, bez sztandarów partii w tle?
odpowiedz oceń post 17 3 zgłoś do moderacji
2018-02-05 19:18 92%
5

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez wyborca
O bezpieczeństwo Polski to ja się bałem jak rządziła wasza partia PO. To za waszych rządów mieliśmy najbardziej bezbronną armię w historii tego kraju.
odpowiedz oceń post 23 2 zgłoś do moderacji
2018-02-05 19:22 92%
6

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez hahahah
Ci co rozbroili Wojsko Polskie i chcieli sprowadzać niekontrolowane ilości muzułmanów do naszego kraju, dziś mówią o bezpieczeństwie Polski? Co za polityczna schizofrenia PO
odpowiedz oceń post 24 2 zgłoś do moderacji
2018-02-05 22:34 88%
7

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez Nr Drucik
Gelertowa i Wcisla to się boją ale o własne koryto,które im już nie długo zabrane będzie. POzostsnue tylko fucha szlabanowego przy szpitalu .
odpowiedz oceń post 7 1 zgłoś do moderacji
2018-02-05 23:02 90%
8

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez kataryna
Platoforma nie o bezpieczeństwo , ale o własne stołki się boi, od kiedy Platfusy marwią się o Polskę, jak oni sami dążyli do likwidacji naszego kraju. Wałęsa gdzie nie pojechał to głośno mówił - POLSKĘ I NIEMCY TRZEBA POŁĄCZYĆ W JEDNO PAŃSTWO EUROPA ! Muzułmanów chcieli sprowadzić by zniszczyć naszą kulturę , tożsamość, Kościół Katolicki , naszą niepodległość. Spisek się nie udał to teraz atak na PIS. Was lewaków już nie ma - NIGDY więcej w rządzie , was wyrzucić na zbity pysk , z naszych podatków jeszcze wam płacimy za zdradę naszej ojczyny !!
odpowiedz oceń post 9 1 zgłoś do moderacji
2018-02-06 04:18 0%
9

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez GorszySort
Jestescie tacy ograniczeni czy tylko udajecie, jak sie rosja wam do tylkow dobierze to bedziecie wtedy skomleć jak psy, bo jezeli ktos najbardziej ucierpi to wlasnie elbląg i miasta najblizej z Rosja.
odpowiedz oceń post 0 10 zgłoś do moderacji
2018-02-06 08:21 89%
10

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez nina
Co ci mędrcy pi.....lą ?????
odpowiedz oceń post 8 1 zgłoś do moderacji
2018-02-06 09:28 88%
11

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez patriota
ci bankruci polityczni zawsze wisieli u klamek Berlina ,Moskwy!!! i teraz jak są w niebycie to szkodzą Polsce jak się da. to zdrajcy szmalcownicy i targowica która chce się dorwać znowu do koryta dla swojej prywaty.Teraz przy tych rządach jakie sa Polska jest podmiotem i dumnym państwem.Nie daj Boże powrotu tej targowicy do rządzenia.
odpowiedz oceń post 7 1 zgłoś do moderacji
2018-02-06 10:50 86%
12

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez Elbląg
Parking przed szpitalem przynosi profity dla syneczka pani Gelert?
odpowiedz oceń post 6 1 zgłoś do moderacji
2018-02-06 10:54 88%
13

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez kataryna
Co za brednie , prawda to prawda , żdne kłamstwa nie usprawiedliwią tego że to Niemcy a nie Polacy byli winni holokaustu , Platofrma upada na samo dno
odpowiedz oceń post 7 1 zgłoś do moderacji
2018-02-07 00:23 100%
14

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez ERYK
Marcin Święcicki członek PO "Mordowaliśmy, tylko nie zakładaliśmy obozów śmierci" ----- podpisałem petycje o delegalizację PO jako partii złodziei i morderców
odpowiedz oceń post 8 0 zgłoś do moderacji
2018-02-07 20:51 0%
15

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez Albert Pierrepoint
Wandale piszą HWDP!A ja zacznę pisać HWDŻ I PZPO!
odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2018-02-08 16:21 100%
16

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez LikeAThorn
Oni o wszystko się boją. Boją się o to co Amerykanie (shalom) powiedzą, czy się Żydzi obrażą, czy obronią demokrację, czy alimenty będą spłacane, czy będzie ich stać na ośmiorniczki i ragou z łosia, co nowego wymyśli Don Skettino na kolejnej konferencji, a ja im odpowiadam: Nie lękajcie się. Donek Wasyl z Brukseli was uratuje jadąc na białym koniu z czarnym krzyżem na derce.
odpowiedz oceń post 2 0 zgłoś do moderacji
Karolina12
2018-02-13 20:39 0%
17

odpowiedziano 9 miesięcy temu przez Karolina12

Ta scena polityczna już zaczyna być nie do zniesienia. Czy oni naprawdę nie potrafią się porozumieć? Po prostu odstawiają kabaret.


odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.