najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Bartłomiej Ryś
2015-01-02 14:54 96%

Elbląscy szeregowi po 12 latach na bruk

rozpoczęty ponad rok temu przez Bartłomiej Ryś

Problem 12-letnich kontraktów w polskiej armii nie jest niczym nowym. Warto jednak do niego powrócić, ponieważ, zgodnie z posiadanymi przez nas informacjami, to właśnie w najbliższych latach z elbląskiej armii odejdzie najwięcej żołnierzy. Co się dzieje z polską armią?

Pierwsze doniesienia na temat wielkiej demobilizacji armii pojawiły się w styczniu 2011 roku. Z biegiem czasu do mediów trafiało coraz więcej informacji. Gazeta Prawna podaje, że 34,6 tys. żołnierzy, czyli ponad jedna trzecia wszystkich, musi odejść z wojska w latach 2016-2022. Ta liczba ma również swój wydźwięk w elbląskich strukturach polskiej armii. Coraz więcej żołnierzy obawia się o swoją karierę zawodową. Okazuje się, że po dwunastu latach służby trafiają oni na bruk bez żadnej perspektywy na przyszłość.

Służba tylko na 12 lat

Jeżeli nie wiadomo, o co chodzi, to zapewne chodzi o… przepisy. A w tym konkretnym przypadku ważne jest również stanowisko resortu obrony. Żołnierze kontraktowi mogą służyć w korpusie szeregowych najwyżej 12 lat. I basta - Ministerstwo Obrony Narodowej jest pod tym względem nieugięte. Zostać na stałe w wojsku mogą żołnierze w drodze awansu. Nie jest on jednak taki łatwy. Do grona podoficerów przejdą wyłącznie Ci najlepsi. A szeregowców czeka zwolnienie.

Dostać się do szkoły podoficerskiej to jak wygrać na loterii. Zanim dotrzemy do trudnych egzaminów trzeba spełnić również wyśrubowane kryteria. Na jedno miejsce jest kilka chętnych osób. Szanse są minimalne - komentuje nasz rozmówca, któremu kontrakt kończy się w 2016 roku. Ma żonę i dwójkę dzieci.

Generał Roman Polko, były dowódca GROM w rozmowie z pikio.pl zauważa, że szeregowych żołnierzy trzeba zatrzymać. Większość z nich ma doświadczenia z Afganistanu i innych misji.

Trzonem armii są szeregowi i podoficerowie, a nie pękające sztaby i dowództwa - mówił Polko.

MON bagatelizuje sprawę i twierdzi, że zasoby kadrowe są na bieżąco monitorowane. Eksperci dementują te informacje mówiąc, że uzupełnienie tysięcy wakatów w ciągu roku (co jest obowiązkiem Ministerstwa) będzie bardzo trudne, o ile w ogóle możliwe.

Cała afera polega na tym, że młodzi żołnierze zachęceni przez akcje promocyjne w młodym wieku dołączają do wojska. Po 12 latach lądują na bruku, mając po około 30 lat, często rodzinę, dzieci. Nie mają nic - ani doświadczenia, ani szkoły, wykształcenia, nic. Są bezrobotni. Kto ich zatrudni? - pyta nasz rozmówca.

12 lat, bo od 15 przysługuje emerytura

Media zauważają, że przy trzyletnim wydłużeniu kontraktów żołnierze mogliby uzyskać prawo do najniższej emerytury wojskowej, która wynosi 40 proc. uposażenia. A tego MON nie chce. Eksperci zwracają jednak uwagę, że resort, wydłużając służbę, nie musi się narażać na dodatkowe koszty związane z wypłatą świadczeń.

oceń wątek 80 3 zgłoś do moderacji
2015-01-04 00:23 40%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez PRowiec
model wzorowany na armii niemieckiej...na koniec sluzby nalezy zapewnic przekwalifikowanie...osobe wyszkolona o pewnej mentalnosci chetnie przyjma do pracy...nie bedzie jak u mamy ale armia rzeczywiscie zaoszczedzi...moze rzeczywiscie 12lat to troche za dlugo szczegolnie przy starej emeryturze 15lat. nowa to 25 wiec szeregowym nie bedzie krzywdy
odpowiedz oceń post 4 6 zgłoś do moderacji
2015-01-05 06:52 23%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez 33
Do roboty - banda nieudacznikow , ja mam 33 lata i jeszcze drugie tyle do emerytury , a te gnojki juz na emeryture by chcialy , z moich pieniedzy ciezko zarobionych / o mnie nikt nie mysli , a te nic nie roby od pon do piatku po 8 godz byczenia sie i nic nie robienia , to ja jestem bardziej wymeczony od nich a mam rodzine na utrzymaniu , i tyram po 12 godz w ciezkich warunkach , a o tym sie nie pisze tylko biedne zolnierzyki , policja i gornicy , ten kraj to jedno wielkie gowno !!!!
odpowiedz oceń post 9 31 zgłoś do moderacji
2015-01-05 15:28 89%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez WojakSzwejk
Zapraszamy w szeregi nierobow na odpoczynek w śniegu, deszczu i na wietrze czasami i po 48 godzin albo kilka miesiecy wspaniałego wypoczynku pod cieknacym namiotem przy - 20. Nikt Ci nie broni buraku gimnazjum skonczyc i wstapic do armi i byczyc sie po 8 godzin na w-fach, poligonach i strzelnicach jak ci po 19 sygnał wprowadza do stawiennictwa na jednostce i odwołają go 8 godz. później. Śmiało wpadaj stary zobaczysz jak se jednym krzywym tekstem mozesz karierę zwichnac, a wiedz ze nie dasz w pysk burakowi, ktory sie na Tobie wyżywa tylko temu ze nie bzykal se wieczorem, bo ma stopien wyzej niz ty. Dawaj nikt ci nie broni porobic do tych 40 proc. emerytury
oceń post 24 3 zgłoś do moderacji
2015-01-05 17:56 78%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez BUM BUM
To jak Ci się nie podoba to wypad z Polski jebać do Niemiec .Czego ty chcesz od Policji Wojska i Górników to że ty byłeś nieudacznikiem i pewnie gościem który nie potrafi przebiegnąć 200 m a co mówiąc o egzaminach spr. byś nie zdał to teraz zapie...sz na budowie przy betoniarce bo tylko do tego się nadajesz
oceń post 7 2 zgłoś do moderacji
2015-01-05 18:43 43%
5
odpowiedziano ponad rok temu przez wujek
Po 12h dziennie? oj biedactwo, tylko po główce pogłaskać i współczuć. Myślisz palancie, że w wojsku pracuje się mniej? Ja jako szeregowy pracuje po 260h miesięcznie. Było trzeba iść do armii to byś wiedział co to praca w ciężkich warunkach.
oceń post 3 4 zgłoś do moderacji
2015-01-05 18:56 50%
6
odpowiedziano ponad rok temu przez Qcyk
nie pasuje? WYJEDŹ!!!
oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2015-01-05 20:00 50%
7
odpowiedziano ponad rok temu przez Jaca
w d**ie byłeś, g**no widziałeś i ch**a wiesz- wszędzie dobrze gdzie nas niema. Pozdrawiam
oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2015-01-06 11:08 40%
8
odpowiedziano ponad rok temu przez LOLki
Tak właśnie ludzie nas widza. Przyjdzie, poleży 8godz i do domu ;/
Gdzie służby, kompanie honorowe, poligony, taktyki, strzelania nocne, misje, powodzie, itd. ?
Kumpel zrobił sobie uprawnienia na koparkę i zarabia teraz 3000-4000zł 10/24 i 5/7, czasem w sobote na pare godzin pojdzie.
Takich przykładów jest mnóstwo...
Ja moj mlodzienczy czas ktory moglem wykorzystac na praktyke w cywilu, stracilem w wosjku bo obiecywali ze emerytura itd.
Teraz wojsko mnie wywali i dopiero bede sie uczyc jakiegos fachu i zarabiac najniższą krajowa bo nikt nie bedzie placil czlowiekowi ktory sie dopiero uczyc praktyki... najniższa krajowa to moglem sobie zarabiac bedac mlody, na garnuszku rodziców i nie majac rodziny.
oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
2015-01-06 13:55 33%
9
odpowiedziano ponad rok temu przez mack
TRZEBA BYŁO SIE UCZYĆ I NIE BAC SIE PÓJŚĆ DO WOJSKA ZA TWOJEGO CZASU NAMAWIALI ZEBY ZOSTAC WIEC PUKNIJ SIE I MNIEJ PRETENSJE DO SIEBIE...
oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2015-01-05 11:09 94%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez Hosek
4 lata spędziłem w armii zawodowej, zawsze chciałem służyć w mundurze. Niestety widząc jakie są szanse na służbę dłuższą niż 12 lat odszedłem. Przeszedłem do straży granicznej i nie żałuję. Poza tym z doświadczeniem z wojska łatwiej mi się było dostać do SG. 33- mówisz banda nieudaczników, to nie szeregowi nimi są, tylko podoficerowie po przeszkoleniu 2 miesięcznym i oficerowie plecaki świeżo po szkole oficerowie, za których szeregowy papiery pisze bo sami sobie nie dają rady. Wiem co mówię, bo sam 2 lata spędziłem na oddelegowaniu do jednej z komórek sztabowych do "pomocy" a w rzeczywistości wszystko robiłem sam. Mówisz "gnojki już na emeryturę by chcialy" - nic bardziej mylnego, jak by nasz rząd dał mi taką możliwość to 30 lat mógł bym spędzić jako szeregowy, nie uciekał bym po 15 latach na emeryturę. Poza tym, był u mnie na jednostce kiedyś na wizycie jeden z generałów, tłumaczył ze te 12 lat jest dla tego, że nie chcą mieć szeregowych w wieku "dziadkowym", że szeregowy ma być młody i sprawny, gówno prawda, jak by tak było to by nie przyjmowali do korpusu szeregowych ludzi po 40. Ja się przyjąłem w wieku 22 lat, jako 34 latek był bym za stary, więc co robi świeżo przyjęty 43 latek razem ze mną? Długo mógł bym pisać, ale nie ma sensu, bo buraki którzy w wojsku nie byli nigdy tego nie zrozumieją.
odpowiedz oceń post 29 2 zgłoś do moderacji
2015-01-05 15:21 14%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez Pat
''Nie mają nic - ani doświadczenia, ani szkoły, wykształcenia, nic. Są bezrobotni. Kto ich zatrudni? - pyta nasz rozmówca.''
Co za bzdura !! nie ma przepisów zabraniających pójścia na studia cywilne . Służę 6 lat i mam dwa kierunki studiów.
odpowiedz oceń post 2 12 zgłoś do moderacji
2015-01-05 15:40 70%
12
odpowiedziano ponad rok temu przez 0_o
i po 12 latach z tymi 2 kierunkami studiów wyjebi...ą cie na bruk
oceń post 7 3 zgłoś do moderacji
2015-01-05 15:40 33%
13
odpowiedziano ponad rok temu przez seba4
W "zającowie " to i 3 możesz mieć . Jeszcze pewnie kawaler . A z rodziny kto w sztabie siedzi ?
oceń post 2 4 zgłoś do moderacji
2015-01-05 16:43 0%
14
odpowiedziano ponad rok temu przez żołnierz
I jesteś szeregowcem :)
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2015-01-05 17:11 50%
15
odpowiedziano ponad rok temu przez q
i na co ci to?? ja też mam i w iweku 35 lat po 12 latach wywalili mnie i szukanie pracy to koszmar ale sam zobaczysz
oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2015-01-05 19:39 60%
16
odpowiedziano ponad rok temu przez Dawid
Jak byś miał rodzinę. Dzieci kredyt. To byś nic nie zrobił. Taka jest prawda
oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
2015-01-06 10:27 0%
17
odpowiedziano ponad rok temu przez Żołnierz
Może i wyrzucą ale szanse na pracę są o niebo większe!
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2015-01-06 10:48 0%
18
odpowiedziano ponad rok temu przez LOLki
Praktyka jest najważniejsza... po studiach to się idzie do Biedronki na kasę za 1500zł, chyba że zrobisz sobie inżynier-magister (dziennie) z jakiejś konkretnej dziedziny lecz na to nie ma czasu jak się ma rodzinę i pracę.
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2015-01-05 15:50 88%
19

odpowiedziano ponad rok temu przez szeregowiec
A oficerowie i podoficerowie po sztabach poupychani 40-50 letni dziady którzy coroczny egzamin z wfu na ocenę 5 zdają za butelkę wódy to służyć mogą bez problemu. Ministerstwo chce młodych szeregowych to po co przyjmują ludzi w wieku 40+lat ?. U mnie w drużynie jest przyszedł kierowca 43lat młody szeregowy. Albo kobiety w wojsku to jest paranoja córki,żony oficerów. I do kancelarii robić cały dzień kawę. Przejdźcie się do sztabów jednostek na drzwiach kancelarii zobaczycie nazwiska żon i córek panów oficerów i podoficerów. Kto nie był w wojsku to nie wite co się dzieje. Zapraszam na WKU i na NSR jak się dostaniecie bo i tam na 5 en-eserowców 4 to synkowie i córki tatusiów gen,płkoli itp itd..
odpowiedz oceń post 14 2 zgłoś do moderacji
2015-01-05 18:35 33%
20
odpowiedziano ponad rok temu przez NSR
Racja byłem na początku tych NSRów... nie wiem czy coś się zmieniło ale faktycznie większość po znajomościach etaty łapie...
oceń post 2 4 zgłoś do moderacji
2015-01-05 16:11 80%
21

odpowiedziano ponad rok temu przez Lolol
Iść na tydzień strajkować lub na L4 i zobaczymy co w tedy zrobią !!! Będą płakać!!!WRÓĆ!!!!
odpowiedz oceń post 8 2 zgłoś do moderacji
2015-01-05 17:29 73%
22

odpowiedziano ponad rok temu przez but
Przecież rekowersja jest dla sierżantów z 30 latami służby a nie dla szeregowych. Służę juz 7 lat i starałem się dostać na różne kursy w tym na prawo jazdy C i kurs ochroniarski. A kto sie dostal? Majorowie i kapitani ze sztabu. Śmiech!
odpowiedz oceń post 8 3 zgłoś do moderacji
2015-01-06 10:24 0%
23
odpowiedziano ponad rok temu przez Żołnierz
Można iść na cywilny kurs,a wojsko za niego zapłaci,ja tak zrobiłam,zero problemu.
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2015-01-06 10:24 33%
24
odpowiedziano ponad rok temu przez Żołnierz
Można iść na cywilny kurs,a wojsko za niego zapłaci,ja tak zrobiłam,zero problemu.
oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2015-01-06 19:18 40%
25
odpowiedziano ponad rok temu przez szer. Bert
Nam też się należy rekonwersja , ja dałem sobie spokój już z tym Bagnem i dostałem po wysłużeniu jako plebs prawie 2000 tyś a od podoficera w gorę dostaje się prawie 7000 ( postępująca głupota wynikająca z lat wysługi ich bardziej upośledza na rynku cywilnym) dajcie sobie spokój z MON puki jest jeszcze praca na rynku cywilnym nie koniecznie polskim
oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
2015-01-05 18:06 10%
26

odpowiedziano ponad rok temu przez daro
trzeba było skonczyć szkołe wojskową ,a nie jak się pali grunt pod nogami to tera z do wojska
odpowiedz oceń post 2 18 zgłoś do moderacji
2015-01-05 22:53 50%
27
odpowiedziano ponad rok temu przez nick
a ty czytaj komentarze i zobacz co ludzie piszą - jakim to trzeba być plecakiem żeby się do takiej szkoly dostać. Nawet jezeli jestes po podoficerce to wychodzisz z niej jako st szer z mozliwoscia awansu. Gowno wiesz a najwiecej krzyczysz.
oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2015-01-06 00:53 50%
28
odpowiedziano ponad rok temu przez Wojcu
Co ty pier*olisz za glupoty.... widac ze nie znasz realiów....
oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2015-01-06 10:37 25%
29
odpowiedziano ponad rok temu przez LOLki
żal mi Cie :)
oceń post 1 3 zgłoś do moderacji
2015-01-06 11:06 57%
30
odpowiedziano ponad rok temu przez 28 sty.2003
Daro czy Ty jesteś debilem? Wydaje mi sie ze tak
oceń post 4 3 zgłoś do moderacji
2015-01-05 18:37 75%
31

odpowiedziano ponad rok temu przez LOLki
Korupcja w wojsku taka ze się w pale nie mieści... na prawo i lewo wydaja pieniądze płacąc czasami 20 razy więcej jak normalnie... np. remont lublina wartego 4tys. zł za kwotę 50-60tys. zł :)
Oczywiście właścicielem warsztatu był były pułkownik... :)
Ci co się na dzień dzisiejszy dostają do wojska to same plecaki, dzieci co nie odróżniają spawarki od szlifierki, albo baby co nic nie zrobią prócz kawy.

Co do tych 12 lat to... szkoda ze jak prosili 7 lat temu by zostać w wojsku to nie powiedzieli ze za 3-4 lata wejdzie ustawa która wam gwarantuje gówno w gnoju...

Pozdrawiam pajaców w rządzie co wymyślili jak zaoszczędzić pieniądze na szeregowych by więcej móc ukraść.
odpowiedz oceń post 12 4 zgłoś do moderacji
2015-01-05 18:47 25%
32

odpowiedziano ponad rok temu przez szerRaf
daro! pamiętaj że oficerowie dostają awanse dzięki nam, szeregowym... szkołę wojskowa? teraz nic po tym nie masz ;) wiec zastanów sie co piszesz :)
odpowiedz oceń post 1 3 zgłoś do moderacji
2015-01-05 18:49 58%
33

odpowiedziano ponad rok temu przez Nic co ludzkie...
Panie i Panowie nie pchajcie sie do wojska tam obedrą was z godności, własnego zdania, zrobią bezmózgim Yeti bylebyś nie miał odwagi odezwac się w słusznej sprawie lub we własnej obronie! Na koniec służby dostaniesz ryngraf od (znajomych twarzy) 12 lat i cywil. Ja juz mam dwa lata i tylko czaję się by uciec z tego rynsztoku do SG
odpowiedz oceń post 7 5 zgłoś do moderacji
2015-01-05 18:51 80%
34

odpowiedziano ponad rok temu przez cywil
od 1 stycznia jestem cywilem po 12 latach i nikogo to nie obchodzi może Pruszków czy Wołomin przyjmie mnie na etat strzelca?
odpowiedz oceń post 12 3 zgłoś do moderacji
2015-01-06 15:35 50%
35
odpowiedziano ponad rok temu przez żzaw
to po co szedłeś do wojska, w cywilu pewnie uczciwie więcej byś zarobił i nie miał siły na biadolenie,
oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2015-01-05 18:56 75%
36

odpowiedziano ponad rok temu przez ccccc
W ciągu 12 lat które tam byłem 90 % szeregowych porobiło studia byli na misjach a teraz siedzą na bezrobociu albo za granicą jak murzyni
odpowiedz oceń post 6 2 zgłoś do moderacji
2015-01-06 10:03 25%
37
odpowiedziano ponad rok temu przez Stary Trep
Pytanie !
Wyjazdy opłacali z własnej kieszeni ??
Ciekawe czy w cywilu też by im za podnoszenie kwalifikacji zwracali pieniądze?
oceń post 1 3 zgłoś do moderacji
2015-01-05 19:01 67%
38

odpowiedziano ponad rok temu przez Misjonarz
Hmm... jest ciężko to fakt. Najlepsi wcale nie zostają podoficerami... teraz znajomości decydują kto nimi będzie, a za kilka lat 70% to będą kobiety które teraz jako szeregowe wiążą się z kapitanami itp.
Swoją drogą armia wcale nie zwalnia po 12 latach... panowie armia cały czas was będzie miała w rezerwie, wyobraźcie sobie jaki polska ma potencjał w rezerwie mając 12-to letnich specjalistów i szkoląc następnych.
Jest dużo mądrości w tej całej głupocie... szkoda że kosztem ludzi
odpowiedz oceń post 6 3 zgłoś do moderacji
2015-01-07 08:37 33%
39
odpowiedziano ponad rok temu przez razor1982
Pytanie czy tzw specjaliści będą chcieli pomoc po tym wszystkim jak mon się na nich wypina
oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2015-01-05 19:11 44%
40

odpowiedziano ponad rok temu przez bnm
siemioniak nic nie wie o polskiej armii pokazał to kupując kilka rakiet za setki mln dolarów takich ma doradców...CIOTY!!
odpowiedz oceń post 4 5 zgłoś do moderacji
2015-01-06 20:30 0%
41
odpowiedziano ponad rok temu przez Yoda
durnyś...RBS-y to jeden z najlepszych zakupow. Nie znasz sie i gadasz bzdety misiu..
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2015-01-05 19:15 50%
42

odpowiedziano ponad rok temu przez l
trzeba sie zebrac w kilka tysiecy osob pójść z rodzinami do Pana Ministra i zapytac go kto nakarmi nasze dzieci?bo jego napewno wpi.....ja wszystko z gornej półki!!!!!
odpowiedz oceń post 5 5 zgłoś do moderacji
2015-01-05 19:16 64%
43

odpowiedziano ponad rok temu przez starszy szeregowy
To może zróbmy coś w końcu? Jakieś protesty itp.??
odpowiedz oceń post 7 4 zgłoś do moderacji
2015-01-05 19:19 53%
44

odpowiedziano ponad rok temu przez LOLki
Powiem tak... jak by miała być wojna to ja spiedzielam gdzie pieprz rośnie i nigdy nie pomogę temu poronionemu kraju jakim jest POLSKA...
Złodziejstwo, korupcja, kombinatorstwo i znajomości.... !!!
Niech sobie ci podoficerowie i oficerowie idą walczyć jak są tacy super...
odpowiedz oceń post 8 7 zgłoś do moderacji
2015-01-05 19:43 56%
45

odpowiedziano ponad rok temu przez Groszek
Drodzy państwo. MON powinien zrobić to co Merkel w Niemczech. Masz emeryturę (lub rentę) nie masz prawa pracować. Na czas pracy zawieszamy ci ją i zobaczymy kto byłby mądry. A w wojsku kontrakty winne być na min. 25 lat a jak nie zalicza "sprawnościówki" adios amigos. Tylko, że w Polsce emeryt i rencista (ten ostatni łamiąc prawo pracy) pracuje aby na koślawego bachora zarobić. U mnie jeszcze jak robiłem w ochronie pracował Pan Edziu. Raz gadamy a On mi na to, że nie może ze swojej emerytury już wyżyć. Ja ile jej ma. On : Byłem skromnym pułkownikiem w sztabie i mam SKROMNĄ emeryturę 3500 zł. Myślałem, że mu piznę. Wielu ludzi na emerytury musi z kartka kombinować a on TYLKO 3500 zł. A renciści nielegalnie pracują bo Prawo Pracy zezwala na pracę po przejściu Badań Lekarskich. Jeżeli w ochronie 70 % pracowników to "połamańce" renciści bez szkoleń to jak takie osły mają znać podstawy prawa i zachowań w przypadku zagrożenia.
odpowiedz oceń post 5 4 zgłoś do moderacji
2015-01-05 20:21 31%
46
odpowiedziano ponad rok temu przez ja
Było się uczyć
oceń post 5 11 zgłoś do moderacji
2015-01-05 21:25 75%
47

odpowiedziano ponad rok temu przez adam
I przyjdą za tych szeregowych córki pułkowników, żony majorów itp... etat tylko do rodziny, zwykły szarak może jedynie popatrzeć
odpowiedz oceń post 9 3 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.