najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Bartłomiej Ryś
2015-01-02 14:54 96%

Elbląscy szeregowi po 12 latach na bruk

rozpoczęty ponad rok temu przez Bartłomiej Ryś

Problem 12-letnich kontraktów w polskiej armii nie jest niczym nowym. Warto jednak do niego powrócić, ponieważ, zgodnie z posiadanymi przez nas informacjami, to właśnie w najbliższych latach z elbląskiej armii odejdzie najwięcej żołnierzy. Co się dzieje z polską armią?

Pierwsze doniesienia na temat wielkiej demobilizacji armii pojawiły się w styczniu 2011 roku. Z biegiem czasu do mediów trafiało coraz więcej informacji. Gazeta Prawna podaje, że 34,6 tys. żołnierzy, czyli ponad jedna trzecia wszystkich, musi odejść z wojska w latach 2016-2022. Ta liczba ma również swój wydźwięk w elbląskich strukturach polskiej armii. Coraz więcej żołnierzy obawia się o swoją karierę zawodową. Okazuje się, że po dwunastu latach służby trafiają oni na bruk bez żadnej perspektywy na przyszłość.

Służba tylko na 12 lat

Jeżeli nie wiadomo, o co chodzi, to zapewne chodzi o… przepisy. A w tym konkretnym przypadku ważne jest również stanowisko resortu obrony. Żołnierze kontraktowi mogą służyć w korpusie szeregowych najwyżej 12 lat. I basta - Ministerstwo Obrony Narodowej jest pod tym względem nieugięte. Zostać na stałe w wojsku mogą żołnierze w drodze awansu. Nie jest on jednak taki łatwy. Do grona podoficerów przejdą wyłącznie Ci najlepsi. A szeregowców czeka zwolnienie.

Dostać się do szkoły podoficerskiej to jak wygrać na loterii. Zanim dotrzemy do trudnych egzaminów trzeba spełnić również wyśrubowane kryteria. Na jedno miejsce jest kilka chętnych osób. Szanse są minimalne - komentuje nasz rozmówca, któremu kontrakt kończy się w 2016 roku. Ma żonę i dwójkę dzieci.

Generał Roman Polko, były dowódca GROM w rozmowie z pikio.pl zauważa, że szeregowych żołnierzy trzeba zatrzymać. Większość z nich ma doświadczenia z Afganistanu i innych misji.

Trzonem armii są szeregowi i podoficerowie, a nie pękające sztaby i dowództwa - mówił Polko.

MON bagatelizuje sprawę i twierdzi, że zasoby kadrowe są na bieżąco monitorowane. Eksperci dementują te informacje mówiąc, że uzupełnienie tysięcy wakatów w ciągu roku (co jest obowiązkiem Ministerstwa) będzie bardzo trudne, o ile w ogóle możliwe.

Cała afera polega na tym, że młodzi żołnierze zachęceni przez akcje promocyjne w młodym wieku dołączają do wojska. Po 12 latach lądują na bruku, mając po około 30 lat, często rodzinę, dzieci. Nie mają nic - ani doświadczenia, ani szkoły, wykształcenia, nic. Są bezrobotni. Kto ich zatrudni? - pyta nasz rozmówca.

12 lat, bo od 15 przysługuje emerytura

Media zauważają, że przy trzyletnim wydłużeniu kontraktów żołnierze mogliby uzyskać prawo do najniższej emerytury wojskowej, która wynosi 40 proc. uposażenia. A tego MON nie chce. Eksperci zwracają jednak uwagę, że resort, wydłużając służbę, nie musi się narażać na dodatkowe koszty związane z wypłatą świadczeń.

oceń wątek 80 3 zgłoś do moderacji
2015-01-05 21:28 50%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez bykyu266
Zebrać się pod rządem i pokazać tym sku**** może by coś pomogło a jak nie to wszyscy L4 zobaczymy wtedy kto będzie bronił kraju.
odpowiedz oceń post 4 4 zgłoś do moderacji
2015-01-05 22:01 64%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez szeregowiec
Misjonarz tylko że nikt się nie stawi na czas W żaden z wyszkolonych specjalistów w rezerwie nie pójdzie. Armia przemieliła wypluła a teraz dzwonią żeby iść i ich bronić śmiech. Oby do wojny nie doszło bo bidny nas los. Przegramy szybciej niż podczas II wojny światowej. Nasi dowódcy i sprzęt uazy które trzeba pchać i ciągać na holu żeby odpaliły i na poligon dojechały. Nie mówiąc już o łączności której 50m dalej już niema. Logistyka praktycznie nie istnieje. Przekręty na remoncie sprzętu za gruba kasę gdzie remont zaczyna się i kończy na pomalowaniu stara nowej farby na stara i założeniu nowej plandeki gdzie trwa to ponad rok. I można tak jeszcze wymieniać i wymieniać. Kto jest w armii to wie co się dzieje. Pozdrawiam all korpus szeregowych.
odpowiedz oceń post 7 4 zgłoś do moderacji
2015-01-05 23:06 43%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez 123456
każdy żołnierz po trzech latach nabywa prawo do rekonwersji jeśli nie wiesz co to to się dowiedz a nie tylko narzekanie pozdrawiam
oceń post 3 4 zgłoś do moderacji
2015-01-05 23:05 75%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez yyy
Beznadziejne te prawo... zolnierz z wieloletnim doswiadczeniem, kursami, po misji i na bruk! Lepiej zatrudnic swiezaczka po nsr, ktoremu brak jakiegokolwiek doswiadczenia... Taka to sprawiedliwosc !!!
odpowiedz oceń post 9 3 zgłoś do moderacji
2015-01-05 23:29 71%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez JÓZEF PIŁSUDSKI
Ten przepis to jest ewidentne łamanie KONSTYTUCJI. Sięgam od razu tak wysoko aby zaskarżyć go do TRYBUNAŁU PRAW CZŁOWIEKA W STRASBURGU. Na co wy czekacie szeregowi, nie bójcie się, bądźcie solidarni, to jest słabe państwo, weźcie tylko dobrego adwokata, najlepiej z WARSZAWY z renomowanej kancelarii, on zrobi to dla Was za darmo w ramach promocji. TO JEST EWIDENTNE ŁAMANIE PRAW CZŁOWIEKA. FORZA SZEREGOWI I STARSI SZEREGOWI -WY NIE JESTEŚCIE TYLKO DO CZYNNOŚCI PROSTYCH, WY WYGRYWACIE WOJNY.
odpowiedz oceń post 10 4 zgłoś do moderacji
2015-01-06 09:57 29%
6
odpowiedziano ponad rok temu przez Stary Trep
Chyba nie wiesz co piszesz. Albo jesteś pijany lub naćpany !
Mundur do czegoś zobowiązuje jaki Strasburg. Żołnierz nie ma takiego prawa. To jest służba a nie praca.Pamiętam jak pewien szeregowy dzwoni do Radia z Iraku bo od 3 dni nie mył się w ciepłej wodzie. Paranoja . A gdzie on jest u "babci na pączkach".
Jestem emerytowanym podoficerem służyłem w Armii 30 lat jak widzę tych co niektórych szeregowych to szlak mnie trafia. Z petem w pysku i powerem e ręku. To popieram selekcję do korpusu podoficerskiego . No przecież w ZSW też się wymieniali POBOROWI. A teraz mają jeszcze dodatkowy profit bo za to dostają pieniądze. Więc o co biega. Jak się postarają to dostaną się na Szkołę Podoficerską. Zdrowa rywalizacja nie zaszkodzi. A bumelantów i ślizgaczy wyleczy z WIZJI ARMII.
oceń post 6 15 zgłoś do moderacji
2015-01-06 17:40 33%
7
odpowiedziano ponad rok temu przez ss
Stary Trepie Komuchu w d....e J....n za twoich czasów to na siłe brali do wojska J.....y sztabowcu J...y
oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2015-01-06 04:16 75%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez ................
Jedno jest pewne jeśli opinia publiczna by zobaczyła stan faktyczny armii i to co tam się dzieje nie jeden by się zdziwił.
odpowiedz oceń post 6 2 zgłoś do moderacji
2015-01-06 04:23 63%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez /////////////////////////////////////////////////
Można podziękować Panu prezydentowi w nadchodzących wyborach jeśli wszyscy szeregowi i byli szeregowi pójdą na wybory to jest szansa zmiany w tym chorym kraju
odpowiedz oceń post 5 3 zgłoś do moderacji
2015-01-06 11:10 20%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez LOLki
Jeszcze chciałbym się tu spytać, bo słyszałem ze wojsko nie dość że nas wywali to jeszcze odprowadzą do ZUS najniższą krajową za te wszystkie lata spędzone w syfie.
odpowiedz oceń post 1 4 zgłoś do moderacji
2015-01-07 16:27 40%
11
odpowiedziano ponad rok temu przez żzaw
Powiedz kto ci kazał w tym syfie siedziec, miałeś wolną wolę i można było się zwolnic, a teraz krzywda, do roboty siermięgo o ile cos potrafisz robic
oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
2015-01-06 11:53 20%
12

odpowiedziano ponad rok temu przez Szeregowy 12 lat
Mam już 3 kontrakt w ciągu 4 lat to jest śmiech na sali , ani nie mogę dostać żadnego kredytu a co tu mówiąc o kredycie na mieszkanie .Bo jestem na kontrakcie , a o awansie nie mam mowy bo nie ma etatu .......i z 2 dzieci pójdę na bruk w wojsku niema przyszłość.....................................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
odpowiedz oceń post 1 4 zgłoś do moderacji
2015-01-06 12:09 40%
13

odpowiedziano ponad rok temu przez st szer
Dlatego Ja odchodzę z armii sam po 7 latach, w cywilu dużo lepszej pracy która pozwala się człowiekowi rozwijać, a nie koczować jak w wojsku
odpowiedz oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
2015-01-06 12:29 50%
14

odpowiedziano ponad rok temu przez Szeregowy Dęblin
Taka sama sytuacja jest w całym kraju a najgorsza w regionach słabo uprzemysłowionych , gdzie pracy jest jak na lekarstwo, a dobrej pracy ze świeczką trzeba by szukać, nie jak koleżanka, 2 fakultety a pracuje w szmateksie.
Tak czy siak powinny zmienić się przepisy co do naszej służby , konkretnie przynajmniej wydłużyć ten okres z 12 lat na np. 25. żebyśmy mieli jakieś prawo do emerytury, jakiekolwiek , bo niektórzy tylko tym żyją, a co nie którym bałwanom to wojsko życie uratowało............................. bo nawet do miotły się nie nadają.
A co do wypowiedzi STAREGO TREPA poniżej to troche ma racji lecz skoro wojsko namawia , obiecuje kokosy , to niech nie każe się później w dupe całować , że przeżyliśmy z nim 12 lat życia , albo raczej zmarnowaliśmy.............
odpowiedz oceń post 3 3 zgłoś do moderacji
2015-01-06 13:02 33%
15

odpowiedziano ponad rok temu przez oficer
Ci którzy maja wykształcenie i będą dobrzy to w ciągu 12 lat zostana skierowani na kurs podoficerski. Żeby być szeregowym wystarczy miec skończone gimnazjum także nie dziwcie się że jak ktoś nie podnosi kwalifikacji lub nie bardzo sie stara to po 12 latach mu dziekują
odpowiedz oceń post 6 12 zgłoś do moderacji
2015-01-06 13:48 67%
16
odpowiedziano ponad rok temu przez andy
Oficerem to chyba jesteś takim, który nigdy nie służył w jednostce liniowej skoro opowiadasz takie bzdury. Ja w takiej służę i w mojej kompanii nie ma szeregowych, którzy mają wykształcenie niższe niż średnie. Wielu z nich ma wyksztłacenie wyższe, wielorotnie zdobyte na dobrych uczelniach. Śmieszy mnie również jak media piszą, że na kurs podoficerski trafią najlepsi żołnierze. Z doświadczenia wiem, że 2/3 żołnierzy trafiających na kurs podoficerskich robi to po znajomości, mając mocne nazwiska w rodzinie, a przy tym nie urastają do pięt tym najlepszym,którzy wielokrotnie muszą żegnać się ze służbą po 12 latach. Taka jest prawda...
oceń post 6 3 zgłoś do moderacji
2015-01-06 13:49 0%
17
odpowiedziano ponad rok temu przez mack
taki oficer i na pewno znajdziesz etaty i na pewno szanse mają ci bez pleców nie plecmy głupotek:)
oceń post 0 5 zgłoś do moderacji
2015-01-06 14:44 55%
18
odpowiedziano ponad rok temu przez asia
weź nie pier**l. na szkółki sa wysyłane piz*y, które mają plecy lub ci co liżą du*y,i niestety nie znają sie na niczym, i taki debil potem rządzi dobrymi, doświadczonymi zołnierzami. Dobrego piątkowego żołnierza nie dajecie na awans i już, boicie sie ze bedzie od was lepszy? i nie pozwalacie im podnosić kwalifikacji !, na głupi certyfikat jezyka angielskiego nie chcecie przepuścić żołnierza , bo mówicie cytuje " a po co ci to" jest duzo żołnierzy którzy chcą podniesc swoje kwalifikacje ale wy ich nie wysyłacie, i weź mnie nie wkur***j bardzo cie proszę "oficerze"
oceń post 6 5 zgłoś do moderacji
2015-01-15 12:50 33%
19
odpowiedziano ponad rok temu przez dziadziuś
do oficer..jestem szer.zaw. od ponad 6 lat. w trakcie służby skończyłem studia z zakresu bezpieczeństwa państwa, w tym podyplomówkę w AON z przeciwdziałania terroryzmowi, oprócz tego wiele innych specjalistycznych kursów. Zawsze miałem opinię na 5. Pisałem już 4 wnioski o podoficerkę i ...dupa...pomimo poparcia do szczebla d-cy dywizji pan w departamencie kadr nie wyraża zgody na udział w kursie...dlaczego?..bo na moje miejsce ma wielu ZNAJOMYCH..
oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2015-01-06 13:37 20%
20

odpowiedziano ponad rok temu przez jarrow
W Bartoszycach żołnierz się powiesił w tamtym roku bo wiedział ,że po 12 latach odejdzie na bruk.Podejrzewam że w Elblągu za kilka lat też będą liczne przypadki.
odpowiedz oceń post 1 4 zgłoś do moderacji
2015-01-06 13:47 73%
21

odpowiedziano ponad rok temu przez andreas6969
Jestem podoficerem z 28 letnim stażem służby , podzielam obawy szeregowych zawodowych o swój los po upływie 12 letniego kontraktu. Dostanie się do szkoły podoficerskiej graniczy z cudem , bo tam nie wystarczy mieć wiedzy i być sprawnym fizycznie , w większości przypadków do szkół kierowani są ci którzy mają lepsze znajomości. Uważam iż wielu bardzo dobrych fachowców już musiało opuścić szeregi wojska a jeżeli w najbliższym czasie MON nic nie zmieni to armię opuści jeszcze wielu dobrych ludzi i ciężko będzie utrzymać sprzęt w dobrej sprawności .
odpowiedz oceń post 8 3 zgłoś do moderacji
2015-01-06 13:50 50%
22

odpowiedziano ponad rok temu przez były szeregowy
do oficer i stary trep o czym wy piszecie widać że oficerowie i podoficerowie z ubiegłego ustroju nic mądrego w głowie nie maja jakie dostanie się na szkole jeśli się będzie dobrym teraz to się zaczął wyścig szczurów kto ma lepsze plecy to się dostaje taka jest prawda poza tym gdyby to was oficerowie dotyczyło to byście tak nie pisali a tak to macie to w du... bo siedzicie w sztabach i wymyślacie durnowate przepisy a z wojska odchodzą naprawdę doświadczeni żołnierze którzy maja rodziny i nikt się nimi nie przejmuje ja na szczęście odszedlem do innej formacji i nie żałuje chociaż na lata spędzone w MON też nie mogę narzekać pozdrawiam wszystkich szeregowych i życzę wam jak najlepiej
odpowiedz oceń post 3 3 zgłoś do moderacji
2015-01-06 14:55 56%
23

odpowiedziano ponad rok temu przez obiektywny
szkoła oficerska? dla kogo? nie oszukujmy się... jak masz ojca pułkownika to jego koledzy bedą cię klepać po ramieniu po przybyciu do szkoły jak to fajnie, że młode pokolenie (nierobów) poszło w ślady taty. Ale taki świeżaczek z bogatego domu powie potem "trzeba było się uczyć!!!" Gdyby nie znajomości żebrałby teraz kase z ojcowskiej, bardzo skromnej emerytury (3500zł). Ale dobrze ze tata jeszcze dorabiałby jako ochroniarz w tesco:) (pozdrawiam chłopaków z "17" którzy barwnie opisywali karierę w wojsku). Ci wysoko postawieni "nad-ludzie" będą dalej farmazonić o tym, że awans dla najlepszych, że nikt nikomu nie broni, że jak była służba zasadnicza to nawet mniej pieniedzy dostawali. Jak czytam cos takiego to pusty śmiech mnie ogarnia. O remontach sprzętu,cenach zakupu nowego szkoda gadać. Wystarczy popatrzeć na pierwsze lepsze firmy jakie mają pojazdy ciężarowe, a jakie są nasze "wysokiej mobilności" fury. Dadzą 5L farby khaki co kryje braki przed pokazami sprzętu zeby bicz z g. zrobić
odpowiedz oceń post 5 4 zgłoś do moderacji
2015-01-06 15:08 54%
24

odpowiedziano ponad rok temu przez szer
Witam tylko dostanie się na kurs, to trzeba mieć plecy a nie ze szkołę czy też inne wykształcenia zawodowe. Z 90 osob na kursie podoficerskim to 95% to plecaki i takie sa realia, nie ma sie co oszukiwac. A wszystkie egzaminy przed kursem to tylko sciema......pozdro dla wszystkich szeregowzch
odpowiedz oceń post 7 6 zgłoś do moderacji
2015-01-06 15:40 33%
25

odpowiedziano ponad rok temu przez żzaw
wszyscy się żalą, a po co tam chcą iśc, bo robic się nie chce, bo nic nie umieją, a warami chlapią, korupcja jest wszędzie i dziady też, do roboty łamagi do roboty....
odpowiedz oceń post 4 8 zgłoś do moderacji
2015-01-06 19:18 13%
26
odpowiedziano ponad rok temu przez czes
wez pajacu zastanow sie co mowisz. niektorzy zostali po zasadniczej i maja tylko nadzieje ze cos sie zmieni
oceń post 1 7 zgłoś do moderacji
2015-01-06 19:00 63%
27

odpowiedziano ponad rok temu przez dzizes
Po co w ogóle tam idziecie ludzie? W tym debilnym kraju złodziei? Jak chcecie normalnie żyć to trzeba opuścić ten kraj , proste. W ogóle dziwi mnie to że ktoś się tam pcha do tego szajsu? Nie czytacie, nie sprawdzacie zanim się na coś zdecydujecie? Jeżeli ktoś ma taki charakter i szuka przygód to jest wiele innych rzeczy które można w życiu robić.Po co się pchać w takie polskie gówno.
odpowiedz oceń post 5 3 zgłoś do moderacji
2015-01-06 19:30 67%
28

odpowiedziano ponad rok temu przez szer. Bert
Czytam niektóre komentarze i nie wszyscy znają problem a w zasadzie tylko mój były korpus ( 8 lat 3x Afganistan ) Koledzy nie będzie już lepiej jak wszystkie instytucje w tym państwie Wojsko staje się rodziną , nie masz wujka WYSOKO postawionego nie masz szans na dalsza karierę , zróbcie to co ja dajcie sobie spokój puki jest jeszcze praca na rynku cywilnym ( na moim pożegnaniu nawet nie było d-cy JW zastępcy i szefa sztabu Gość cywilny ważniejszy był ) Taki do naszego korpusu mają szacunek nasi PRZEŁOŻENI
odpowiedz oceń post 8 4 zgłoś do moderacji
2015-01-07 21:28 0%
29
odpowiedziano ponad rok temu przez mar
Bert- u mnie nawet pożegnania nie było...
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2015-01-06 20:08 50%
30

odpowiedziano ponad rok temu przez Michałek
Armia polska to śmiech, jak podoficerowie otrzymywali stopnie za pół litra albo worek ziemniaków dla d-cy to było dobrze, a teraz chodzą z głowami uniesionymi do góry... większość z nich jest po zawodówkach i niestety w głowach pusto bo trudno im nawet napisać parę zdań na kartce bez błędów. A teraz żołnierzy wykształconych wysyłają na pół roczne szkolenia na które się dostać graniczy z cudem. Paranoja. Powinni połowe tych tępaków pozwalniać albo kazać im szkoły robić, mało tego, a oficerowie? 40% oficerów jest po studiach I stopnia, po licencjacie! Jeden wielki ŻART!!!
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2016-05-21 12:05 0%
31
odpowiedziano ponad rok temu przez tedek
Jestem mgr inż. i jako cywil mówię wam LUDZIE OMIJAJCIE WOJSKO!!!! Szeregowy jest wartościowym żołnierzem, ale oficer to...
popytajcie się na mieście co mówią o oficerach i podoficerach... Pan oficer nic nie znaczy w cywilu i bardzo dobrze o tym wie.
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.