najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Bartłomiej Ryś
2015-01-02 14:54 96%

Elbląscy szeregowi po 12 latach na bruk

rozpoczęty ponad rok temu przez Bartłomiej Ryś

Problem 12-letnich kontraktów w polskiej armii nie jest niczym nowym. Warto jednak do niego powrócić, ponieważ, zgodnie z posiadanymi przez nas informacjami, to właśnie w najbliższych latach z elbląskiej armii odejdzie najwięcej żołnierzy. Co się dzieje z polską armią?

Pierwsze doniesienia na temat wielkiej demobilizacji armii pojawiły się w styczniu 2011 roku. Z biegiem czasu do mediów trafiało coraz więcej informacji. Gazeta Prawna podaje, że 34,6 tys. żołnierzy, czyli ponad jedna trzecia wszystkich, musi odejść z wojska w latach 2016-2022. Ta liczba ma również swój wydźwięk w elbląskich strukturach polskiej armii. Coraz więcej żołnierzy obawia się o swoją karierę zawodową. Okazuje się, że po dwunastu latach służby trafiają oni na bruk bez żadnej perspektywy na przyszłość.

Służba tylko na 12 lat

Jeżeli nie wiadomo, o co chodzi, to zapewne chodzi o… przepisy. A w tym konkretnym przypadku ważne jest również stanowisko resortu obrony. Żołnierze kontraktowi mogą służyć w korpusie szeregowych najwyżej 12 lat. I basta - Ministerstwo Obrony Narodowej jest pod tym względem nieugięte. Zostać na stałe w wojsku mogą żołnierze w drodze awansu. Nie jest on jednak taki łatwy. Do grona podoficerów przejdą wyłącznie Ci najlepsi. A szeregowców czeka zwolnienie.

Dostać się do szkoły podoficerskiej to jak wygrać na loterii. Zanim dotrzemy do trudnych egzaminów trzeba spełnić również wyśrubowane kryteria. Na jedno miejsce jest kilka chętnych osób. Szanse są minimalne - komentuje nasz rozmówca, któremu kontrakt kończy się w 2016 roku. Ma żonę i dwójkę dzieci.

Generał Roman Polko, były dowódca GROM w rozmowie z pikio.pl zauważa, że szeregowych żołnierzy trzeba zatrzymać. Większość z nich ma doświadczenia z Afganistanu i innych misji.

Trzonem armii są szeregowi i podoficerowie, a nie pękające sztaby i dowództwa - mówił Polko.

MON bagatelizuje sprawę i twierdzi, że zasoby kadrowe są na bieżąco monitorowane. Eksperci dementują te informacje mówiąc, że uzupełnienie tysięcy wakatów w ciągu roku (co jest obowiązkiem Ministerstwa) będzie bardzo trudne, o ile w ogóle możliwe.

Cała afera polega na tym, że młodzi żołnierze zachęceni przez akcje promocyjne w młodym wieku dołączają do wojska. Po 12 latach lądują na bruku, mając po około 30 lat, często rodzinę, dzieci. Nie mają nic - ani doświadczenia, ani szkoły, wykształcenia, nic. Są bezrobotni. Kto ich zatrudni? - pyta nasz rozmówca.

12 lat, bo od 15 przysługuje emerytura

Media zauważają, że przy trzyletnim wydłużeniu kontraktów żołnierze mogliby uzyskać prawo do najniższej emerytury wojskowej, która wynosi 40 proc. uposażenia. A tego MON nie chce. Eksperci zwracają jednak uwagę, że resort, wydłużając służbę, nie musi się narażać na dodatkowe koszty związane z wypłatą świadczeń.

oceń wątek 80 3 zgłoś do moderacji
2015-01-06 21:16 40%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez jerzy
Co beda robic,a utworza gangi znaja bron ,wiedza jak sie maskowac,jak znnalezc przeciwnika.Sama radosc.Pilnujcie sie panowie rzadzacy,oni nie maja nic do stracenia. Nie maja oporu przed zabiciem kazdego,a w szczegolnosci was palanty.
odpowiedz oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
2015-01-06 21:20 58%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez !!
Panie szer . Bert póki piszemy przez " ó " zamknięte . I to jest między innymi powód aby do wojska przychodzili nowi żołnierze.
odpowiedz oceń post 7 5 zgłoś do moderacji
2015-01-07 22:12 43%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez ~`!!!
Bardzo merytoryczna uwaga i do tego na temat gratuluję. Bert nie jest może mistrzem ortografii ale Ty za to błyskotliwy jesteś jak mało kto i zawsze jakieś cenne uwagi się pojawią. :)
oceń post 3 4 zgłoś do moderacji
2015-01-08 18:50 50%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez szer . Bert
Dziękuje za porwę mojej ortografii jak by co w wojsku byłem plebsem od roboty a nie wycierania dupy na siedzeniu i pieszczenia ortografii i pisania rozkazów, meldunków i innych kwitów
oceń post 3 3 zgłoś do moderacji
2015-01-06 21:31 33%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez jerzy
Przed chwila pisalem komentarz do tego artykolu,ale chcialbym dodac jeszcze krople dziekciu do tej beczki.Bylem chorazym,skonczylem nalazkow,chcialem isc na kurs oficerski,ale dlatego ze nie skonczylem szkoly chorazych to mnie nie przyjeto,pomimo mialem ukonczone studia.Widocznie w armi nie potrzeba bylo takich ludzi ,Pod ty wzgledem nic sie w armi nie zmienilo.,nadal baranie lby maja decydujacy glos .Byly gangster gen.JARUZELSKIEGO.
odpowiedz oceń post 2 4 zgłoś do moderacji
2015-01-07 15:50 50%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez xyzzyx
Jak siedzisz w monie i klepiesz za nich papiery odwalasz każdą robotę i cicho siedzisz to ci wystawią 5 z opinii całą służbę urlopy nagrodowe, pochwały nagrody pieniężne, a jak idziesz do cywila to dostajesz 3 bo jesteś złym żołnierzem.

Ciekawe kiedy u każdego kto zamieścił tu swój komentarz pojawią się panowie z CBA w sprawie rozmowy na temat Służby Zawodowej Kontraktowej piękna nazwa.
odpowiedz oceń post 4 4 zgłoś do moderacji
2015-01-08 17:03 67%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez mrsollo
siemanko ja sluze ponad 6 lat i tez mam dosc tego syfu i ciaglego powtarzania ze lepszej pracy nie znajdziesz i na twoje miejesce jest od chu.... chetnych ile to mozna tego gowna sluchac rowno po 6 latach sluzby poszedlem pierwszy raz na zwolnienie bo mialem operacje i co sie okazalo dali mi opinie na 3 wiec wiadomo co sie z tym wiaze koniec tego gowna robota do konca kontarktu i nara ale naszczescie znalazlem inny sposob zarobienia kasy i nie musze sluchac glopio madrych ludzi ktos zainteresowany piszcze powiem wiecej wtedy.
odpowiedz oceń post 6 3 zgłoś do moderacji
2015-01-09 13:43 43%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez 2222222222222
Do tej pory w wojsku wydawało się rozkazy a teraz to są prośby ojców do synów, wujków do siostrzeńców itd. Jestem ciekaw jak to będzie funkcjonowało. " Dobra tato zrobię to później"
odpowiedz oceń post 3 4 zgłoś do moderacji
2015-01-11 23:03 0%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez alfa77
a wy wieciecie co to wojsko? od zakonczenia zetki to dupa nie wojsko.od poniedzialkudo piatku i wolne haha. porazka.
odpowiedz oceń post 0 4 zgłoś do moderacji
2015-01-31 18:04 0%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez Arek
W kazdej grupie zawodowej jest problem, żołnierze mają źle, górnicy mają źle, pielęgniarki też mają źle ...więc kto ma dobrze!? Ci którzyasą "wysoko " być może bo kiedyś było inaczej, lżej ...kiedyś prawko nawet można było zdać z zamkniętymi oczami ...ale czasy się zmieniają , kazdy dorastajacy czlowiek sam obiera własną drogę, znam takich którzy rzeczywiscie woleli pójść do wojska nie robic nic, mieć wypłatę i przywileje niż np robic na budowie u prywaciarza. Sam nie widze perspektyw bycia w Polsce, za to w Paryzu nie jeden znajdzie dobra prace za godne pieniadze i lepsze, spokojne zycie
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2015-05-08 09:36 0%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez Kaczor
Komentują w większość, jak mniemam szeregowi zawodowi. Też nim byłem, odszedłem po 7 latach. Póki armia płaci, wykorzystałem to i Udało mi się zrobić licencjat, podnieść kategorię prawa jazdy, zrobić kursy np na koparkę. Wszystko prywatnie. Też byłem na misji, ale armia mnie nie potrzebuje. Nie czekam 12 lat z nadzieją, że coś się zmieni. Wojsko jak i urzędy stało się prywatną firmą, zatrudniającą swoich. Ci co przyszli bez znajomości są od czarnej roboty i robią najwięcej. Reszta jest tylko od brania pieniędzy.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
sylwek9990
2015-08-06 10:02 0%
12

Rekonwersja

odpowiedziano ponad rok temu przez sylwek9990

Witam,



Nawiązując do tematu dyskusji, chciałbym przedstawić byłym mundurowym możliwość skorzystania z programu rekonwersji. Nasza firma od niedawna wprowadziła możliwość zrobienia kursów na różne urządzenia, właśnie z środków od MON. Także każdy były mundurowy, chcący poszerzyć swoje kwalifikacje i atrakcyjność na rynku pracy może skorzystać z programu rekonwersji i zrobić konkretne uprawnienia http://www.centrumszkolen.net/rekonwersja/ W razie jakichkolwiek pytań pozostaję do dyspozycji i chętnie na nie odpowiem.


odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.