najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Redakcja elblag.net
2017-10-11 11:55 100%

Elbląski lewicowiec chętnie zagrałby w grę o Che Guevarze. A w grę o Adolfie?

rozpoczęty 9 miesięcy temu przez Redakcja elblag.net

Zamieszczony wczoraj (10 października) na naszym portalu materiał „Elbląski polityk broni zbrodniarza? Według niego „Che Guevara” to typowy żołnierz wyklęty”” wzbudził ogromny odzew wśród Czytelników. Postanowiliśmy więc kontynuować ten temat.

Robert Koliński, elbląski działacz Partii Razem – uważanej przez sporą część opinii publicznej nie tyle za ugrupowanie lewicowe, co lewackie, nie kryje swojego uznania dla jednego z przywódców rewolucji kubańskiej Ernesto Che Guevary. Daje temu wyraz m. in. na swoim profilu facebookowym, cytując choćby obszerne fragmenty wpisu Bohdana Piętki, historyka ze Śląska. Co łączy elbląskiego lewicowca z publicystą „Myśli Polskiej” - pisma odwołującego się do tradycji endeckiej (swoiście zresztą zredukowanej do opcji prorosyjskiej)? Tym czymś jest antyamerykanizm i wrogość do tych wszystkich, którzy w sojuszu z USA widzą gwarancję dla niepodległości naszego kraju.

Określenia typu "komunistyczny oprawca Che", "czerwony terrorysta" itp. są jedynie amerykańskimi sloganami propagandowymi, a powtarzanie komunałów amerykańskiej propagandy stanowi fundament myśli politycznej polskiej prawicy. Polska prawica nienawidzi Che Guevary tylko dlatego, że nienawidzi go Waszyngton – cytuje Piętkę Koliński.

Z jego aprobatą spotykają się także takie oto słowa publicysty, znanego też m.in. z łamów portalu sputniknews.com:

Ci, którzy lekko utożsamiają go [Che – przyp. red.] z tzw. komunizmem (w rozumieniu autorów "Czarnej księgi komunizmu") zapewne nie mają albo nie chcą mieć pojęcia o tym, że ta idea była czym innym w państwach socjalistycznych bloku wschodniego, a czym innym w kolonialnych i półkolonialnych krajach Trzeciego Świata. Zinstytucjonalizowany socjalizm w państwach bloku wschodniego poniósł klęskę, natomiast jako idea emancypacyjna w Trzecim Świecie nie. Ruchy marksistowskie w krajach Trzeciego Świata miały przede wszystkim charakter antykolonialny, czyli nacjonalistyczny. Ich zasługą jest nie tylko dekolonizacja Afryki i Azji Południowo-Wschodniej, ale także emancypacja Ameryki Łacińskiej spod wpływów USA, którą obserwujemy od początku XXI wieku.

Prześledzenie wpisów Roberta Kolińskiego i Bohdana Piętki jest bardzo ciekawe i pouczające. Pomiędzy obu panami (towarzyszami?) nie ma wielkich różnic. Ameryka – be, PiS – be, Rosja (w mniej lub bardziej otwartej formie) – cacy.

Pozostawmy jednak tę zadziwiającą (a może i nie) zgodność na boku. Tak naprawdę ważne jest co innego: ciche (albo i mniej ciche) usprawiedliwienie, o ile wręcz nie negacja, zbrodni komunistycznych koniecznością budowy „świetlanej przyszłości”. Jest to charakteryczne dla wielu środowisk "postępowych".

Może tam i Che kogoś zabił, ale był bojownikiem o wolność Ameryki Łacińskiej, na Kubie zrealizowano wiele reform, a Amerykanie to też mordercy - do tego można sprowadzić argumentację zwolenników „lewicy”.

Gdy powstawała Partia Razem wielu Polaków, nawet tych nie sympatyzujących z lewicą, miało nadzieję, że na naszej scenie politycznej pojawiło się ugrupowanie, które nawiąże do chlubnych tradycji Polskiej Partii Socjalistycznej. Przypomnijmy, PPS jedna z najważniejszych partii politycznych II RP, była ugrupowaniem konsekwentnie niepodległościowym, antykomunistycznym, broniącym przy tym zasad sprawiedliwości społecznej. Właśnie dlatego polscy socjaliści byli szczególnie bezwzględnie niszczeni przez komunistycznych oprawców po 1945 roku, a jeden z przywódców PPS Kazimierz Pużak, został zakatowany w ubeckim więzieniu.

O Pużaku jednak i innych niepodległościowych socjalistach Partia Razem raczej jednak nie wspomina. Sporo jest natomiast o Che, Castro i Marksie.

Na wspomnianej już stronie facebookowej Roberta Kolińskiego autor poleca wymyśloną 10 lat temu grę „Venceremos! Zostań Che Guevarą”, w której można było się wcielić w postać Guevary. Miło i sympatycznie?!

Ciekawe, czy z podobną atencją elbląski lewicowiec odniósłby się na przykład do gry o nazwie „Budujmy III Rzeszę z Adolfem”, której uczestnicy mieliby szanse na wcielenie się w postać fuehrera?

Przecież, stosując ich rozumowanie, Adolfowi Hitlerowi również chodziło tylko o budowę ustroju sprawiedliwości społecznej w Niemczech (przypomnijmy: zlikwidował bezrobocie, budował autostrady, wymyślił Volkswagena i bezpłatne wczasy pracownicze), a że zmierzając do tego celu wymordował miliony Żydów, Polaków, Rosjan, Romów…, no cóż, uznał ich za wrogów. Wyznawcy narodowego socjalizmu mordowali wrogie narody, tak jak wyznawcy komunizmu – wrogie klasy. W sumie – różnica, dla mordowanych, żadna.

Szkoda, że nie pamiętają o tym działacze Partii Razem.

oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
2017-10-11 13:55 65%
1

odpowiedziano 9 miesięcy temu przez licker
W waszym wykonaniu to już chyba nękanie tego człowieka, ciągle śledzicie co pisze na facebooku. Niesmaczne...
odpowiedz oceń post 20 11 zgłoś do moderacji
2017-10-11 14:02 53%
2

odpowiedziano 9 miesięcy temu przez Eryk
Jak można wychwalać i promować zbrodniarzy i zwyrodnialców, to pokazuje prawdziwą twarz lewactwa
odpowiedz oceń post 18 16 zgłoś do moderacji
2017-10-11 16:05 36%
3

odpowiedziano 9 miesięcy temu przez hd
Że też jeszcze ta partia towarzyszy spod znaku sierpa i młota, nie doczekała się delegalizacji.
odpowiedz oceń post 8 14 zgłoś do moderacji
2017-10-12 02:35 36%
4

odpowiedziano 9 miesięcy temu przez greg
po co zajmujecie się tym .........proszę wypełnić według własnego uznania dowolnym epitetem
odpowiedz oceń post 5 9 zgłoś do moderacji
2017-10-12 03:33 33%
5

odpowiedziano 9 miesięcy temu przez grzegorz
Cytaty z Che Guevary - . „Egzekucje? Tak, dokonywaliśmy egzekucji, dokonujemy egzekucji i będziemy dokonywać egzekucji” – mówił podczas słynnego przemówienia w ONZ w grudniu 1964 r.
- "Nie trzeba mi dowodu, aby rozstrzelać człowieka. Potrzebuję jedynie dowodu, że koniecznym jest go rozstrzelać!"
głosił idol Pana Kolińskiego- któremu przypisuje się odpowiedzialność za prawie 10 tysięcy egzekucji, przy czym od 800 do 1700 osób miało zostać zamordowanych z jego ręki.
POGRATULOWAĆ IDOLA
odpowiedz oceń post 4 8 zgłoś do moderacji
2017-10-12 08:28 20%
6

odpowiedziano 9 miesięcy temu przez F... o..!
https://m.youtube.com/watch?v=X_pOpJasJ5g
odpowiedz oceń post 2 8 zgłoś do moderacji
2017-10-12 13:59 100%
7

odpowiedziano 9 miesięcy temu przez MG
"O Pużaku jednak i innych niepodległościowych socjalistach Partia Razem raczej jednak nie wspomina."
Szkoda, że panu redaktorowi nie chciało się zrobić dokładniejszego riserczu:

http://www.se.pl/wiadomosci/opinie/kij-na-baczynskiego-ryj_1011872.html
http://partiarazem.pl/2017/02/marsz-nacjonalistow-hajnowce-prowokacje-wymierzona-mniejszosci-wielokulturowego-podlasia/
odpowiedz oceń post 8 0 zgłoś do moderacji
2017-10-12 14:48 50%
8

odpowiedziano 9 miesięcy temu przez Robert Koliński
Mam nadzieję, że redakcja zamieści na swoich łamach moją replikę do tego stronniczego i naciąganego tekstu, którą przesłałem w dniu dzisiejszym na jej adres:)
odpowiedz oceń post 7 7 zgłoś do moderacji
2017-10-12 15:48 62%
9

odpowiedziano 9 miesięcy temu przez Robert Koliński
@grzegorz - Ten rzekomy "cytat" z Che Guevary jest całkowicie zmyślony. Powtarza go, za internetowymi stronami kubańskich emigrantów post-batistowskich, m.in. prawicowy para-historyk Piotr Zychowicz w swoim szkalującym rewolucjonistę artykule w DoRzeczy z marca 2017 r., ale nie podaje żadnych (!) źródeł, poza odniesieniem do rzekomego ich wypowiedzenia podczas słynnej mowy Che w ONZ w dn. 11 grudnia 1964 r. Otóż zadałem sobie trud i zapoznałem się z całym tym przemówieniem (w jęz. angielskim) i takie słowa tam zwyczajnie nie padają. Zychowicz jest nieukiem i liczy na ignorancję swoich czytelników a wystarczy sprawdzić źródła, żeby udowodnić mu kłamstwo i manipulację. Guevara w UN występował tylko raz i nie ma innych jego przemówień tamże. Krótko mówiąc, ten cytat za Zychowiczem i jego kamratami z Miami i Langley jest zwyczajnym łgarstwem.

Tu cały tekst przemówienia, można sobie sprawdzić:

https://www.marxists.org/archive/guevara/1964/12/11.htm
odpowiedz oceń post 8 5 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.