najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Bartłomiej Ryś
2013-05-16 13:03 100%

Elektroniczne papierosy zdrowszą i tańszą alternatywną w stosunku do normalnych papierosów?

rozpoczęty ponad rok temu przez Bartłomiej Ryś

Cena paczki papierosów oscyluje w granicach 12 złotych. Poszukując oszczędności i przede wszystkim skutecznego sposobu na pozbycie się nałogu, możemy zakupić elektronicznego papierosa. Nie dość, że jest tańszy, teoretycznie zdrowszy, to do tego wszystkiego dochodzi możliwość palenia go w miejscach publicznych.

Ale czy na pewno? Zajmijmy się tematem ekonomicznym takiego rozwiązania. Paląc jedną paczkę dziennie wydajemy 12 złotych. Mnożąc to przez 30 dni daje nam okrągłą liczbę 360 zł wydanych na papierosy w każdym miesiącu.

Natomiast zakup e-papierosa, pojedynczego to koszt (według http://esmokingworld.com) 229 zł. Łatwo policzyć, że kupując urządzenie już oszczędzamy w porównaniu do normalnego palenia. Na tym wydatki się, niestety, nie kończą. Potrzebujemy liquidu, czyli specjalnego płynu, którym „tankujemy” e-papierosa. Koszt markowego wkładu to 18 zł. 10 ml płynu wystarczy nam na około tydzień ciągłego palenia. Podsumowanie kosztów jest tu zbędne, e-papieros zdecydowanie wygrywa. Oczywiście musimy liczyć się z tym, że grzałka znajdująca się w urządzeniu może się popsuć, bateria może przestać spełniać należycie swoją funkcję. Zdarza się to jednak dość rzadko, więc koszty te można pominąć.

Dużo mówi się o tym, że e-papieros jest zdecydowanie zdrowszy, aniżeli normalne papierosy. O ten aspekt zapytaliśmy alergologa Andrzeja Lademanna, który dodatkowo zajmuje się tematem elektronicznych papierosów.

- Palenie elektronicznych papierosów jest bardzo młodym pomysłem. Tak naprawdę do dnia dzisiejszego zostały tylko przeprowadzone pojedyncze badania. Według jednego z nich, przeprowadzonego na grupie 20 badanych stwierdzono, że takiego palenia nie można nazwać zdrowym. Co prawda nie wykazano szkodliwości na układ sercowo-naczyniowy, aczkolwiek e-papieros nie wymusza chęci rzucenia palenia. Odpowiednie gumy lub naklejki pozwalają stopniowo rzucić palenie, niestety, w tutaj nawyk nie jest neutralizowany, więc nie można mówić o e-papierosach jako kroku w celu całkowitego pozbycia się nałogu – komentuje lekarz. – Moi pacjenci dodatkowo często skarżą się na drapanie w gardle. Tak naprawdę nie wiemy, co palimy korzystając z liquidów, które są produkowane w Chinach. Moim zdaniem nie jest to dobry sposób na zaprzestanie palenia.

A co z jedną z największych zalet e-papierosa, czyli paleniem w miejscu publicznym? Często jest tak, że w miejscu swojej pracy, w biurze nie możemy zrobić sobie przerwy na papierosa. Dodatkowo jadąc samochodem i paląc normalny tytoń narażamy się na przykład na poopalaną tapicerkę i nieprzyjemny zapach w wnętrzu auta.

- Mi nie przeszkadza palenie e-papierosów np. w komunikacji miejskiej, jeżeli tylko dana osoba nie wypuszcza dymu wprost na moją twarz – twierdzi Kacper w wypowiedzi na serwisie społecznościowym Facebook.

– Sama palę całkiem dużą ilość normalnych papierosów, ale po wejściu np. do przychodni mogę się od palenia powstrzymać. Palenie e-papierosa w takich miejscach jest co najmniej śmieszne. Ci ludzie robią to dla szpanu? – pyta Marta.

- Przynajmniej nie śmierdzi tak, jak zwykłe papierosy – dodaje krótko Łukasz.

A jak to jest w przypadku naszych Czytelników? Palisz normalne, czy elektroniczne papierosy? Co uważasz za lepsze rozwiązanie? Czy przeszkadza Ci, kiedy ktoś pali np. w autobusie e-papierosa? Zapraszamy do dyskusji! 

oceń wątek 12 0 zgłoś do moderacji
2013-05-16 13:39 50%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Asia
Od miesiąca palę e-fajkę i tym samym od miesiąca nie palę papierosów. Dziennie paliłam paczkę. Dzięki e-fajce całkowicie pozbyłam się chęci palenia śmierdziuchów. Coraz mniej palę też e-fajkę bo powoli mi się nudzi a chęć powrotu do śmierdzącego papierosa na szczęście nie powraca i pierwszy raz w życiu autentycznie nie chcę mieć nic wspólnego z śmierdzącą trucizną :) Dodam jeszcze że bez papierosów wszystko lepiej smakuje i pachnie i nawet wstaje się rano lepiej :)
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2013-05-16 14:13 20%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez ka
Słyszałam, że te e-papierosy nie są zdrowsze niż zwykłe - szkodzą tak samo, jak nie bardziej, przez duże ilości chemii. Ale plus w tym, że dzięki temu nie muszę wąchać tego smrodu zwykłych fajek. . .
odpowiedz oceń post 1 4 zgłoś do moderacji
2013-05-16 14:42 50%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez o6
Polecam lekturę w wersji anglojęzycznej niestety, aczkolwiek po wnikliwych badaniach widać o ile mniej szkodzi e-papieros. Tek na logikę skoro jest tam chemia ta sama co w tabletkach, napojach, itp to czemu one są dostępne ? Swoją drogą obecnie e-papierosy są bardzo narażone na pazerność koncernów farmaceutycznych jak i papierosowych jedni chcą go produkować ( liquid ) u siebie a drudzy chcą zrobić wszystko by zdyskredytować je i wyrzucić z rynku bo dużo na nich tracą klientów.
oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2013-05-16 15:18 33%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Sylwia
Wypowiedz Marty w artykule jest śmieszna. To, że może się powstrzymać od palenia w przychodni i innych miejscach publicznych to nie znaczy, że nie czuć od niej smrodu z papierosa, którego spaliła wcześniej zanim weszła do danego pomieszczenia - smród zostaje i to dość intensywny, zwłaszcza przez pierwsze 5 min., w zapachu dla innych. Sama paliłam i czasem jeszcze zdarzy mi się zapalić(pojedyncze przypadki), ale właśnie ze względu na ten zapach zamieniłam fajki na e-papierosa. Fakt nie pale go w przychodni czy autobusie, ale nie widzę problemu w paleniu na uczelni, samochodzie, przystanku, terenie szpitala(nie mam na myśli sytuacji kiedy czekam na badanie czy w kolejce na wizytę), barze itp.
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2013-05-16 23:38 0%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez Arla
Paliłam e-papierosa rok,a od prawie 1,5 roku odstawiłam i tą opcję .
odpowiedz oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.