Nowoczesny obiekt oferujący 10 tys. powierzchni użytkowej powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta. Inwestycja w ramach Programu Fabryka, poza pobudzeniem ekonomicznego potencjału miasta, przyczyni się także do rewitalizacji zdegradowanego obszaru Wyspy Spichrzów, która dawniej stanowiła gospodarcze serce Elbląga.
Elbląski biurowiec „Porta Mare” zaoferuje ponad 6 tys. mkw. wysokiej klasy biur, ale także powierzchnie przeznaczone pod działalność aparthoteli oraz przestrzenie handlowo – usługowe. Będzie on zlokalizowany przy ul. Warszawskiej na malowniczym nabrzeżu rzeki Elbląg, która dzieli teren przyszłej inwestycji od miejskiej starówki. Inwestycja będzie realizowana w ramach Programu Fabryka, który poprzez budowę nowoczesnych przestrzeni biurowych ma pobudzać potencjał średnich miast.
Nasz elbląski projekt w ogromnym stopniu oddaje misję Programu Fabryka. To nie tylko wysokiej klasy powierzchnia biurowa, ale inwestycja o dużym znaczeniu rozwojowym i rewitalizacyjnym. Jestem przekonany, że dzięki realizacji tego projektu miasto i jego mieszkańcy zyskają bardzo atrakcyjną przestrzeń, która może stać się wizytówką Elbląga. Nie bez znaczenia jest też impuls gospodarczy, który będą niosły za sobą nowoczesne powierzchnie biurowe odpowiadające potrzebom nawet najbardziej wymagających najemców. Chcemy ruszyć z budową obiektu na przełomie 2021 i 2022 roku – podkreśla Mariusz Domeradzki, prezes Operator ARP sp. z o.o.
Elbląska Wyspa Spichrzów to obszar, który stanowił gospodarcze zaplecze miasta. Pierwsze zabudowania pojawiły się na niej na początku XIV wieku. Na wyspie lokowano urządzenia konieczne do obsługi dalekosiężnego handlu, portu, stoczni, a także warsztaty rzemieślnicze i spichrze. Teren pod realizację tej inwestycji wskazał elbląski samorząd.
Program Fabryka to szansa na dalszy rozwój, ale także prestiż. Dzięki dogodnemu położeniu, atrakcyjnym terenom, nowoczesnej infrastrukturze, uczelniom wyższym oraz dobremu klimatowi dla biznesu, mamy bardzo duży potencjał rozwojowy, zarówno jeśli chodzi o zakłady produkcyjne, jak i sektor usług biznesowych. Mam nadzieję, że dzięki miejscom pracy, które powstaną w nowoczesnym biurowcu na Wyspie Spichrzów, Elbląg stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem do życia – szczególnie dla osób młodych.
Co do samej lokalizacji to przestrzeń Wyspy Spichrzów wymaga rewitalizacji oraz szeroko pojętego przystosowania do współczesnych potrzeb. Inwestycja Porta Mare, której propozycja architektoniczna zawiera kod identyfikujący ją z dawną zabudową spichlerzową i tworzy wokół bardzo atrakcyjną publiczną przestrzeń nadwodną jest pierwszym krokiem w tym kierunku – podkreśla Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
Projekt opracowywany przez pracownię PAS Projekt zakłada powstanie budynku składającego się z 7 brył z dwuspadowym dachem, zróżnicowanych pod w zakresie wykończenia elewacji i wysunięcia względem rzeki. Ze względu na historyczny walor tego terenu, inwestycja będzie realizowana zgodnie z zalecaniami konserwatorskimi.
Przeszłość tego miejsca zainspirowała nas do zaprojektowania obiektu, który będzie się wpisywał w historyczne założenia zabudowy Wyspy Spichrzów. Po pierwsze poprzez to, że będzie się on składał z siedmiu segmentów, które inspirowane były zabudową historyczną. Będą miały spadziste dachy, zwrócone w kierunku rzeki. Po drugie sam graficzny układ elewacji o charakterze horyzontalnym nawiązującym do konstrukcji ryglowej, a ukośne elementy mają nawiązywać do szachulców – zaznacza Małgorzata Golenko z pracowni architektoniczna PAS Projekt.
Pozyskiwaniem najemców dla nowej powierzchni zajmie się firma doradcza JLL.
Od dawna mówi się na rynku, szczególnie w kontekście rozwoju nowoczesnych usług dla biznesu, że średnie miasta są coraz atrakcyjniejszym miejscem do lokowania takiej działalności.
W mojej opinii Elbląg jest szczególnie predystynowany, by przyciągać nowych inwestorów. Budowanie obiektu klasy A w tym mieście jest pierwszym krokiem na drodze ku ściągnięciu tu tego typu inwestycji. Wydaje mi się, że jest to projekt skazany na sukces. Myślę, że ten obiekt niejako odblokuje Wyspę Spichrzów dla biznesu i szeroko pojętego życia miejskiego. Spodziewam się, że w ciągu najbliższych lat w tej okolicy i samym Elblągu powstaną kolejne wysokiej klasy budynki biurowe. Cieszę się, że to właśnie spółka Operator ARP zrobiła ten pierwszy, ważny krok – stwierdza Marcin Faleńczyk, dyrektor gdańskiego biura firmy doradczej JLL.
Elbląg jest jednym z pierwszych miast, które zostało wytypowane do realizacji Programu Fabryka. Program został stworzony z myślą o wsparciu miast średnich, które w wyniku odpływu wykwalifikowanych kadr tracą funkcje gospodarczo-społeczne. Obecnie, poza Elblągiem, prace projektowe trwają także w Stalowej Woli i Włocławku.