najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Agnieszka Światkowska
2014-12-18 07:41 67%

Felieton: Nauczycielu, do szkoły po świętach marsz!

rozpoczęty ponad rok temu przez Agnieszka Światkowska

Całe szczęście nie jestem nauczycielem, choć o mały włos, a skończyłabym przy tablicy ...wszak nie o tym chcę napisać, a o toczącej się nagonce na środowisko nauczycielskie, któremu w tym roku przyjdzie pełnić, zaznaczę - obowiązkowy dyżur w szkole w dniach między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem, no i kilka dni później. O co tyle dymu i zamieszania?

Już wyjaśniam. 3 grudnia br. minister edukacji narodowej Joanna Kluzik Rostkowska, skierowała otwarty list do rodziców, opiekunów i dyrektorów szkół, w którym czarno na białym podkreśla, że rodzice mają prawo wymagać, by nauczyciele zaopiekowali się dzieckiem podczas przerwy świątecznej, a szkoła ma obowiązek zająć się uczniem, gdy zajdzie taka potrzeba.

Od dawna tak jest, głównie w szkołach podstawowych, że rodzice młodszych uczniów, którzy pracują w dniach wolnych od zajęć dydaktycznych, mogli zgłaszać potrzebę objęcia ich dziecka tzw. opieką świetlicową. Nikt nigdy nie czynił z tego problemu. Nauczyciele pełnili wówczas dyżury, które ustalał dyrektor szkoły. Nie musieli jednak wszyscy być w niej codziennie, bo i po co? Po to, by pilnować pustych ścian, podlewać kwiatki, czyścić szafki, odkurzać sale dydaktyczne? W tym roku, jak jeden mąż, każdy nauczyciel będzie pełnił kilkugodzinny dyżur. Niby nic wielkiego, jednak oburzenia ze strony pracowników oświaty nie dało się uniknąć. W końcu informacja o tym by być „na posterunku” przyszła 3 grudnia a nie 3 września. Sądząc po wyrazie twarzy znajomych nauczycieli, chyba większość z nich miała już zaplanowane różne sprawy, np. wyjazdy i z pewnością nie był to pobyt w szkole.

Zaraz odezwą się, ci którzy sądzą, że nauczyciele to „banda leniwców i nierobów”, że i tak mają za dobrze. 18 godzin pracy tygodniowo? Phi... co to jest, też bym tak chciał. Do tego coroczne wakacje, ferie i inne dni wolne „od pracy” są niemałym przywilejem, jednak postarajmy się choć na chwilę wejść w skórę osoby, która codziennie jest otoczona co najmniej 25 osobową gromadką dzieci, z roku na rok bardziej wymagającą i hałaśliwą, nad którą trzeba potrafić zapanować, a do tego jeszcze zachęcić do słuchania i uczenia się. Uwierzcie, że dziś jest to sztuka cyrkowa. Tak naprawdę mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wyczerpującą profesją jest ten zawód.

Ale powróćmy do tematu... Na moje oko, Pani ministra wsadziła kij w mrowisko, a wystosowany apel do rodziców i pracowników oświaty, jest próbą podkopania resztek autorytetu nauczycieli oraz pokazanie im, że są w opozycji do dzieci i rodziców. Co ciekawe, MEN uruchomił również dla rodziców specjalny numer telefonu i adres mailowy, pod którym mogą zgłaszać wszelkie uwagi i wątpliwości dotyczące opieki nad ich dziećmi w okresie przerwy świątecznej. Czy to nie dziwne, że zachęca się do składania donosów?

Zresztą Pani Kluzik-Rostkowska nie kryje się z zamiarem likwidacji Karty Nauczyciela, a co za tym idzie, zawartych w nich praw do dodatków i przywilejów, np. urlopu dla poratowania zdrowia. Cóż...jak widać i dla nauczycieli nadchodzą niełatwe czasy. Tylko kto na tym najwięcej straci. Obawiam się, że nasze dzieci.

oceń wątek 14 7 zgłoś do moderacji
2014-12-18 08:15 38%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez czytelnik
i dobrze won do pracy, narzekają ze mało zarabiają ale za ile godzin?? Ja tyram 8 godzin dziennie 5 dni w tygodniu, oni po 3-4 godziny dzienie, i co to za sprawiedliwość??
do tego mają wolne wakacje, ferie i inne duperele. Niech sobie policzą ile mają na godzinę.
odpowiedz oceń post 10 16 zgłoś do moderacji
2014-12-18 08:29 50%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez ola
Wystarczyło skończyć odpowiednie studia i też przedmówco cieszyłbyś się z ferii, wakacji:)
oceń post 11 11 zgłoś do moderacji
2014-12-18 09:39 33%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez czytelnik
sorry Ola ale nie nadaję się na nauczyciela, i mam wyższe ambicje.
oceń post 5 10 zgłoś do moderacji
2014-12-18 09:46 27%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez kasaki
olu, daj spokój z tymi studiami, też jestem po studiach, jak wielu, wielu obywateli. Odwrócę tezę - jak wam źle w szkołach, to się przenieście. Nie mam np. 6-godzinnego dnia pracy, nikt mi nie funduje kolejnych studiów podyplomowych, kursów itd, nie mam specjalnej ochrony prawnej, stresujące środowisko pracy to rzeczywistość w całej masie zawodów. Niestety nikt nie zlikwiduje Karty Nauczyciela - dopiero byłby krzyk i rozdzieranie szat. Brakuje mi tu jeszcze argumentu o kupowaniu za własne pieniądze długopisów i o wnikliwym sprawdzaniu noc w noc klasówek. Pora w końcu zrozumieć, że większość ludzi nosi do domu pracę, dokształca się na własną rękę, bo tego wymaga rynek, a często nie ma możliwości odebrać zaległego urlopu, bo ma full roboty na już. Wielka mi awantura i zniewaga, że ktoś musi się ruszyć na dwie godziny do pracy... w godzinach pracy, za które ma płacone. Na koniec - jestem z wieeelkiej, kilkupokoleniowej rodziny nauczycielskiej, mam znajomych nauczycieli.
oceń post 4 11 zgłoś do moderacji
2014-12-18 14:31 29%
5
odpowiedziano ponad rok temu przez Xxx
@kasaki: mnie też nikt nie funduje studiów, a jestem nauczycielem. Na ten przywilej "zasługują wybrańcy". Długopis też kupiłem za swoje, ale się nie żalę ;)
oceń post 2 5 zgłoś do moderacji
2014-12-18 08:59 60%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez kasa
ci wasi felietoniści..każdy umie sobie wyrobić zdanie na dany temat, nie interesuje mnie zdanie wszystkich pracowników redakcji, to portal informacyjny jeszcze?
odpowiedz oceń post 6 4 zgłoś do moderacji
2014-12-18 09:19 47%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez do czytelnik
Nie wiesz człowieku, o czym mówisz...
odpowiedz oceń post 7 8 zgłoś do moderacji
2014-12-18 09:38 41%
8
odpowiedziano ponad rok temu przez czytelnik
co nie wiem?? ja pracuję 40h / tydzień, nauczyciel raptem 20h/tydz, wakacje ferie ma wolne za które ma normalnie płacone + urlop ustawowy
ja mam tylko urlop ustawowy.
oceń post 7 10 zgłoś do moderacji
2014-12-18 09:51 63%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez klik
Proszę Pani /nie/nauczycielu o mały włos, przecież tak było i przed listem. Więc o co to halo? A inne sprawy będą podejmowane po konsultacjach. Problemy które Pani porusza /i to w pięciu akapitach/ mają szerszy wymiar i muszą być rozwiązywane wspólnie ze środowiskiem nauczycielskim.
odpowiedz oceń post 5 3 zgłoś do moderacji
2014-12-18 15:34 57%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez martii
,,W tym roku, jak jeden mąż, każdy nauczyciel będzie pełnił kilkugodzinny dyżur" - niestety, nie każdy, gimnazjum i liceum raczej nie będzie musiało sprawować opieki nad uczniami, gdyż są to dzieci w wieku, w którym mogą już same przebywać w domu. Pozostają w pracy tylko nauczyciele podstawówek.
odpowiedz oceń post 4 3 zgłoś do moderacji
2014-12-18 16:00 60%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez Nie?
dobre zarobki po medycynie. Nawet prosto po studiach, na stażu. A potem jeszcze lepiej.
odpowiedz oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
Janka
2014-12-18 16:16 45%
12

odpowiedziano ponad rok temu przez belfegor
Po kiego licha robić świąteczną przerwę i organizować jednocześnie w szkołach opiekę w na maxa ogrzewanych budynkach, aby przypadkiem jakiś synek nie dostał katarku. Z tego co wiem, to każdego nauczyciela obowiązuje tygodniowe pensum w ilości 18 godz. + obowiązkowe 2 godz. nie płatne tzw. karciane. W jakim to fachu każą pracować 8 godzin w miesiącu za przysłowiowe friko ? Ludzie, czy was pogięło, skąd ta nagonka na nauczycieli, wstydźcie się. Jeszcze nie tak dawno trzymaliście się swojej pani za rączkę i świata poza nią nie było. Praca w szkole nie polega jedynie na odpękaniu swych godzin, dobrze o tym wszyscy wiecie.
odpowiedz oceń post 5 6 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.