Inspektor w stanie spoczynku Marek Osik, były komendant miejski Policji w Elblągu uważa, że odbiera mu się godność za sprawą zmiany ustawy. Tak napisał w liście otwartym. Chodzi o zmniejszenie emerytury za służbę „na rzecz totalitarnego państwa”. Leonard Krasulski, poseł PiS całą sprawę komentuje, że lepsza od listu otwartego byłaby prośba o interwencję w jego biurze poselskim, przy ulicy 1 maja 2.
Na stronie związku zawodowego policjantów http://www.zwnszzp.olsztyn.pl/aktualnosci/898-nszz-policjantow-przeciwny-dezubekizacji ukazał się list otwarty inspektora w stanie spoczynku Marka Osika, byłego komendanta miejskiego Policji w Elblągu. Jest to prośba o interwencję w sprawie planowanej zmiany ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, m.in. Policji, ABW i CBA.
Wprowadzono nowe pojęcie „służby na rzecz totalitarnego Państwa” oraz określono katalog instytucji i formacji, w których pełniona była taka służba. Włączono słuchaczy i studentów Akademii Spraw Wewnętrznych do tego katalogu i potraktowano ich jako funkcjonariuszy „służby na rzecz totalitarnego państwa”. Taki zapis spowodował, iż stałem się podmiotem planowanych zmian
- wyjaśnia w liście insp. w stanie spoczynku Marek Osik, b. komendant elbląskiej policji.
Ta „służba na rzecz totalitarnego państwa” oznacza meryturę nie wyższą niż miesięczna przeciętna wypłacana przez ZUS. To oznacza znaczne zmniejszenie świadczenia. Autor listu ma nadzieję, że jego spostrzeżenia dotrą do posłów i senatorów komisji parlamentarnych, którzy będą procedować projekt w Sejmie RP.
Insp. Marek Osik jest rozgoryczony całą sytuacją.
Po 27 latach nienagannej służby dla kraju odbiera mi się godność, a moim dzieciom uczucie rozpierającej dumy z ojca policjanta, bo wmawia im się, że ich tata jest wrogiem narodu
- kończy list otwarty autor.
Przypomnijmy, że minister MSWiA argumentował, że odbierane są nienależne przywileje „funkcjonariuszom totalitarnego państwa”, którzy swoje życie poświęcili na zwalczanie opozycji niepodległościowej i byli na służbie Moskwy.
Poprosiliśmy o komentarz posła Leonarda Krasulskiego, szefa elbląskiego PiS.
Nie czytałem tego listu otwartego. Od razu mówię, że nie uważam tej formy protestu za właściwą. Zwykle taki sposób stosuje się wtedy, gdy nie ma się argumentów. Więc na takie listy nie reaguję. Natomiast co innego, gdy prośba o interwencję wpłynie do mojego biura. Przychodzi ich wiele, każdą z nich skrupulatnie sprawdzam, staram się w miarę możliwości sprawę wyjaśnić i pomóc
- tłumaczy Krasulski. Jednocześnie poseł stwierdza, że każda ustawa może spowodować, iż ktoś będzie pokrzywdzony. Podkreśla, że do każdej sprawy trzeba podchodzić indywidualnie.
Na koniec życiorys zawodowy Inspektor w stanie spoczynku Marek Osik, były komendant policji w Elblągu.
Do służby w Milicji Obywatelskiej zostałem przyjęty 2 sierpnia 1988 roku. Do 31 lipca 1990 pozostawałem na etacie kursanta Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Gdańsku, gdzie byłem milicjantem w służbie kandydackiej, odsługującym zasadniczą służbę wojskową w jednostkach MSW. W dniu 1 września 1989 roku rozpocząłem studia stacjonarne na Akademii Spraw Wewnętrznych na Wydziale Bezpieczeństwa Państwa w Legionowie, gdzie byłem studentem przez okres ok. 10 miesięcy. Po rozwiązaniu akademii z dniem 1 września 1990 roku, jako funkcjonariusz Policji, w stopniu posterunkowego rozpocząłem służbę w Komendzie Rejonowej Policji w Elblągu.
Następnie w latach 1995-97 służyłem w Wydziale Dochodzeniowo-Śledczym w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Elblągu. W styczniu 1998 roku objąłem stanowisko Zastępcy Komendanta Rejonowego Policji w Elblągu. W marcu 1999 roku przeszedłem na stanowisko Zastępcy Naczelnika Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego w Komendzie Wojewódzkiej w Gdańsku, gdzie służyłem do marca 2004 roku. Przez kolejny rok byłem ekspertem w Centralny Biurze Śledczym KGP Zarządu w Olsztynie, tworząc Wydział Zamiejscowy CBŚ w Elblągu.
W marcu 2005 roku objąłem stanowisko I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Malborku. Z dniem 1 stycznia 2006 roku zostałem powołany na stanowisko Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Dworze Gdańskim, a następnie w czerwcu 2008 roku objąłem stanowisko Komendanta Miejskiego Policji w Elblągu. Funkcję to pełniłem do 31 grudnia 2015 roku. Ze służby w Policji odszedłem 5 stycznia 2016 roku.