Dziś marszałkowie województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego podpisali list intencyjny w sprawie woli współpracy. 2 miliardy złotych tyle wynosi kwota przeznaczona na inwestycje w rejonie Zalewu Wiślanego i Żuław Wiślanych. Do 2018 roku czas dojazdu z Elbląga do Olsztyna ma skrócić się do godziny, a Gdańska – 30 minut. W spotkaniu uczestniczyli: minister infrastruktury Sławomir Nowak, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz poseł Elżbieta Gelert.
- Współpraca z województwem pomorskim ma swoje głębokie podłoże i specyfikę. Łączy nas Zalew Wiślany i Żuławy Wiślane, których jesteśmy wspólnym gospodarzem. W ostatnich latach zrealizowaliśmy szereg przedsięwzięć. Trzy projekty należą do najważniejszych inwestycji – podaje Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
1. Program „Żuławy”, opiewający na kwotę ponad 600 milionów złotych. Działania w ramach tego programu mają służyć utrzymaniu infrastruktury przeciwpowodziowej Żuław w należytym stanie. Część z urządzeń zapewniających bezpieczeństwo w tej sferze jest przedwojenna.
2. Program „Pętla Żuławska”, został uznany za jeden z dwóch najlepszych horyzontalnych programów dotyczących rozwoju turystyki w Polsce. W ramach tego programu zrealizowano 14 inwestycji. W ramach tego programu powstały porty i przystanie służące rozwojowi turystyki wodnej. Do realizacji projektu wykorzystano 83 miliony złotych.
3. Zabiegi związane z rewitalizacją drogi wodnej E70 i poprawa komunikacji drogami wodnymi między Trójmiastem a Elblągiem.
Jak wskazuje Jacek Protas organizacja wspólnych regat, czy konferencji promujących drogę wodną pełni rolę promocyjną potencjał akwenu. Władze obu województw wciąż zainteresowane są wykorzystaniem międzynarodowych dróg wodnych. Porozumienie z marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego i marszałkiem województwa mazowieckiego, przyczyniły się do nawiązania współpracy w ramach wykorzystania Wisły na odcinku prowadzącym do Warszawy.
- Przez współpracę województw chcemy zdyskontować walory przyrodnicze i kulturowe oraz potencjał gospodarczy obu regionów. Wartość całego programu wynosi ponad 2 miliardy złotych. Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Żuław, ziemi elbląskiej i pomorskiej ma kapitalne znaczenie jeśli chodzi o komfort życia. Potrzebujemy przystani odpowiadającej standardom europejskim w Suchaczu, czy portu we Fromborku – komentuje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego
Marszałek Struk podkreślił rolę pakietów turystycznych wykorzystujących lokalne centra handlowe. Pakiety te skierowane są dla Chińczyków i Rosjan. Wciąż nie wykorzystany potencjał Szlaku Bursztynowego również znajdzie się w programie inwestycyjnym.
- Elżbieta Gelert była najbardziej zaangażowanym ambasadorem w walce o budowę drogi ekspresowej S7 Gdańsk - Elbląg. Biorąc dwie pierwsze litery słów Elbląg i Gdańsk, otrzymujemy inicjały Elżbiety Gelert. W pierwszej połowie przyszłego roku ogłosimy przetarg drogi ekspresowej S7 EG, czyli droga Elbląg-Gdańsk. Mam nadzieję, że pod koniec 2018 roku przejedziemy z Gdańska przez Elbląg w okolicach Olsztyna aż do Warszawy płynnie drogą ekspresową, dwupasmową. Czas przejazdu „Gelertówką” może się skrócić do 30 minut z Gdańska do Elbląga i do godziny z Elbląga do Olsztyna – mówi Sławomir Nowak, minister transportu.
Postępująca technologia oraz coraz szybsza wymiana gospodarcza wymaga nowych rozwiązań komunikacyjnych. Jak wskazał minister Nowak, położenie geograficzne Elbląga daje miastu szansę na rozwój gospodarczy.
- Bez względu na to czy zostanę w Sejmie, czy zostanę prezydentem miasta porozumienie, które zostało dzisiaj podpisane, będzie przeze mnie pilotowane. Najważniejsza jest współpraca z Pomorzem, bez względu na to w jakim województwie pozostaniemy. Elbląg powinien być silnym miastem, który wykorzystuje to co jest możliwe do wykorzystania – podsumowuje poseł Elżbieta Gelert.