W związku z pogłębiającym się brakiem pluralizmu w funkcjonowaniu mediów publicznych oraz faworyzowaniem w dostępie do nich polityków opcji rządzącej poseł PO Jacek Protas skierował do Witolda Kołodziejskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, pismo w sprawie podjęcia działań zmierzających do zapewnienia wszystkim opcjom politycznym równego dostępu do regionalnych anten mediów publicznych. O wyjaśnienie sytuacji poseł zwrócił się także do szefów Radia Olsztyn i TVP Olsztyn. W pismach czytamy:
„Ustawa z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji stanowi, że publiczna radiofonia i telewizja realizuje misję publiczną, oferują całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom, zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu, cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością oraz innowacyjnością, wysoką jakością i integralnością przekazu. Zwracam się z apelem o podjęcie działań w celu zapewnia wszystkim opcjom politycznym oraz ważnym ruchom społecznym równego dostęp do regionalnych mediów publicznych, a także zachowania bezstronności w relacjonowaniu życia publicznego w polskich regionach”.
Jako przykład marginalizowania opozycji poseł wskazuje audycję „Poranne Pytania” w Radiu Olsztyn
- W okresie od 1 października – 5 grudnia br. przedstawiciele rządu i parlamentarzyści reprezentujący obóz rządowy występowali w tejże audycji kilkadziesiąt razy (ponad 20 razy). W tym samym czasie parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej RP byli gośćmi audycji tylko dwukrotnie. W fundamentalnej debacie o reformie edukacji pominięto głos Związku Nauczycielstwa Polskiego, tymczasem Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty miał możliwość dwukrotnie przedstawiać stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej podczas audycji „Poranne Pytania’” – wskazuje poseł Jacek Protas.
Dane o obecności posłów różnych opcji politycznych w programach „Poranne Pytania” oraz „Opinie” w TVP 3 Olsztyn, oparte zostały na analizie materiałów dostępnych na stronach internetowych ro.com.pl oraz olsztyn.tvp.pl. Poseł zwraca uwagę także na coraz częstsze przypadki ignorowania przez media publiczne zaproszeń na konferencje prasowe oraz wydarzenia organizowane przez partie opozycyjne.
- Obecna nierównowaga w prezentowaniu stanowisk i punktów widzenia polityków partii rządzącej a przedstawicieli ugrupowań opozycyjnych, szkodzi wizerunkowi mediów publicznych i może doprowadzić do utraty zaufania – komentuje Jacek Protas - Gdyby nie zaangażowanie innych regionalnych i lokalnych mediów oraz możliwości, które dają media społecznościowe, mieszkańcy skazani byliby na bardzo jednostronny przekaz. Nie służy to ani demokracji, ani dialogowi. Przypomnę tylko, że to partie opozycyjne osiągnęły w naszym województwie w ostatnich wyborach znacznie wyższe poparcie niż obóz rządowy, tymczasem w mojej opinii odcina się ugrupowania opozycyjne od dostępu do publicznych mediów.