najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Redakcja elblag.net
2013-03-29 13:12 60%

Jerzy Wcisła odpowiada Kazimierzowi Falkiewiczowi w sprawie debaty

rozpoczęty ponad rok temu przez Redakcja elblag.net

Sprawami elbląskiego samorządu zajmuję się już kilkanaście lat – najpierw jako dziennikarz, a od 10 lat jako samorządowiec. Zawsze wysoko sobie ceniłem i cenię możliwość bezpośrednich spotkań z mieszkańcami. Mam też poczucie odpowiedzialności za organizację takich spotkań. W przypadku propozycji, którą Pan przedstawił, takiego poczucia nie odnajduję - pisze Jerzy Wcisła w odpowiedzi na zaproszenie na debatę organizowaną przez Kazimierza Falkiewicza.

Pisze Pan, że mam dołączyć do debaty, którą pięć dni wcześniej zaproponował Prezydentowi Miasta. Zdaniem Pana jest „logiczne”, by w debacie, którą Pan chce odbyć z Prezydentem Miasta uczestniczył przewodniczący Rady oraz radni wszystkich opcji.

Chcę zwrócić w tym miejscu uwagę, że ja takiej logiki nie widzę. Rada Miejska jest organem władzy samorządowej zupełnie innym niż prezydent Miasta. Debata z prezydentem dotyczy innego zakresu pełnienia władzy niż debata z radnymi. Poza tym, kultura publiczna wymaga, by zamiany w propozycji złożonej prezydentowi Miasta, były też przez niego zaaprobowane.

Co więcej, rada jest organem kolegialnym, podejmującym decyzję większością głosów. Z założenia prezentującą spektrum poglądów mieszkańców. Nie jest więc organem jednolitym, mówiącym jednym głosem. Zatem ustawianie debaty według klucza: prezydent i radni, kontra Grupa Referendalna jest alogiczne. Warto w tym miejscu uzmysłowić sobie, że słabość instrumentu demokratycznego referendum nad demokratycznymi wyborami polega właśnie na tym, że mieszkańcom oferuje się podjęcie radykalnej decyzji, bez możliwości konfrontowania ze sobą programów działania. Jak Pan bowiem wie, w okresie referendalnym organy, których referendum dotyczy nie mogą prowadzić żadnych kampanii.

I właśnie debatę na temat prawidłowego korzystania z instrumentów demokratycznych w samorządzie lokalnym 18 lutego 2013 roku zaproponowałem działaczowi Grupy Referendalnej, Panu Mariuszowi Lewandowskiemu. Nie otrzymałem odpowiedzi do dzisiaj. A szkoda, bo mieszkańcy Elbląga powinni dowiedzieć się, w jakim celu i dla jakich przypadków ustawodawca wprowadził możliwość uruchamiania akcji referendalnej i jak do tej sytuacji odnosi się „przypadek elbląski”.

Poza powyższymi uwagami merytorycznymi, z powodów organizacyjnych nie widzę możliwości udziału w debacie organizowanej w tak chaotyczny sposób, a już tym bardziej organizowania na taką debatę całego składu Rady Miejskiej. Niestety, pierwsze dwa tygodnie kwietnia przeznaczam na urlop. By uniknąć łatwych oskarżeń, które zaczynają dominować nad merytoryczną dyskusją informuję, że urlop spędzam w sposób zorganizowany z grupą 24 osób i zaplanowany był na długo przed decyzjami dot. referendum.

Życzę Panu pełni dobrych przeżyć w atmosferze godnej Wielkiej Nocy, której pamiątkę już wielu z nas przeżywa. W związku z tym, że Pan upublicznił swoją propozycję, odpowiedź także przekazuję elbląskim mediom.

Jerzy Wcisła
przew. Rady Miejskiej w Elblągu

oceń wątek 6 4 zgłoś do moderacji
2013-03-29 14:38 38%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez ble,ble
Sporo ble, ble wycisnął z siebie Pan przewodniczący Rady Miejskiej. Nie przypominam sobie jego spotkań z mieszkańcami a urlop byłby ku temu okazją. Dobitny przykład samorzadowej demokracji i władzy wkurzonej na obywateli, że są niezadowoleni z ich stylu rządzenia. Nie będą z nimi rozmawiać i juz!
odpowiedz oceń post 3 5 zgłoś do moderacji
2013-03-29 15:18 60%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez ...
Panie Wcisła, jesteś Pan z Elbąga czy Nowego Dworu?
odpowiedz oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
2013-03-29 16:15 0%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez pierdololo
z tego co wiem pan lewandowski nie jest działaczem grupy referendalnej ?!
odpowiedz oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
2013-03-29 17:45 20%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez capra
Podobno Ruch Palikota i PIS przygotowali dwie listy - jedna z urzędnikami do zwolnienia (83 osoby). Druga z nazwiskami do przyjęcia (z kręgów PIS i Ruchu Palikota).
odpowiedz oceń post 2 8 zgłoś do moderacji
2013-03-29 18:01 17%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz Lewandowski
Do Capra - to pogadaj niech mnie dopiszą - ja partycypuje na etat Cara Rosji albo Cesarza Chin. Od biedy może być Cesarz Japonii albo Król Zjednoczonego Królestwa. Masz takie chody to pewnie żaden problem dla ciebie..
odpowiedz oceń post 1 5 zgłoś do moderacji
2013-03-29 19:00 25%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez Mama
Logiczna wypowiedz. Oby było wiecej dialogu miedzy stronami. Szkoda tylko, ze strona referendalna nie ujawnia prawdziwych mocodawcow.
odpowiedz oceń post 1 3 zgłoś do moderacji
2013-03-29 19:49 20%
7
odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz Lewandowski
Grupa Referendalna dokładnie pokazała swoich mocodawców - ich kompletna lista jest u Komisarza Wyborczego - jest tam ponad 10 000 nazwisk. Ale wybacz - nie możemy tej listy ujawnić - ustawa o ochronie danych osobowych. Ale zawsze możesz zrobić rekonesans wśród mieszkańców,,, Redakcje parę takich zrobiły posłuchaj podumaj może zrozumiesz co to głos ludzi w demokracji ,....
oceń post 1 4 zgłoś do moderacji
2013-03-29 20:26 33%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez Nowa Prawica
Wcisla to ma urlop caly rok
odpowiedz oceń post 2 4 zgłoś do moderacji
2013-03-30 07:44 0%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez inert
Rada Miasta Elbląg: Zdemolowany i zdewastowany dom na polu golfowym Sand Valley to efekt imprezy urodzinowej działacza lewicowej partii. Zniszczono drewniane drzwi, łóżka i sprzęty ogrodowe. Zdziczenie osiągnęło apogeum, kiedy solenizant i część jego gości zaczęła oddawać mocz na ściany, meble i inne sprzęty. Szkody wyrządzone przez radnego rady miejskiej w Elblągu i towarzyszącą mu hołotę sięgają kwoty 20 tys. złotych. Firma złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa i kieruje sprawę do sądu. Pracownicy firmy, która od trzech lat wynajmuje sześć domów z 55 miejscami noclegowymi, nie spotkali się jeszcze z takimi przypadkami wandalizmu i zdziczenia.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.