Elbląskie media opublikowały artykuł: Ruch Palikota pyta. Czy jest jakieś drugie dno finansowe Aquaparku w Elblągu? Artykuł sygnowany przez Ruch Palikota z założenia jest serią pytań dotyczących powołanej niedawno spółki Aquapark Elbląg.
Cieszy to, że Ruch Palikota chce poznawać fakty i o nie pyta. Także formuła pytań zadawanych przez partię polityczną, za pośrednictwem mediów, mieści się w zwyczajach życia społecznego i politycznego. Nieco niepokoi fakt, że są to od razu „pytania z tezą” np. o mrzonkach władzy czy woli ukrycia prawdziwego celu powołania spółki.
Pragnę przypomnieć, że jedno z istotnych wyzwań tej kadencji mieści się w haśle „Elbląg przyjazny mieszkańcom”. W praktyce oznaczać ma ono „poprawę jakości życia w mieście, stworzenie w Elblągu miejsc spędzania wolnego czasu i aktywizację różnych form odpoczynku dla elblążan”. Najważniejszą inwestycją tego wyzwania jest budowa aquaparku. Nie jest to więc „mrzonka władzy” lecz wola wypełnienia obietnicy wyborczej. Trochę dziwią oskarżenia polityków, że Platforma Obywatelska łatwo nie rezygnuje z realizacji programu wyborczego.
W trudnej rzeczywistości kryzysu globalnego, którego skutki odczuwają także polskie samorządy, szukamy najlepszej formuły realizacji tego zadania.
Oczywiście, dzisiaj nikt nie zagwarantuje, że powołanie spółki Aquapark Elbląg jest gwarantem, iż taki obiekt w naszym mieście powstanie. Ale bez wątpienia jest to bardzo klarowna forma postawienia konkretnego zadania do wykonania. Każda inna formuła, w tym sugerowane przez Ruch Palikota zlecenie tego zadania spółce MOSiR nie zapewni takiej transparentności i weryfikowalności jak powołanie odrębnej jednostki. Jednocześnie założenie spółki z jasno określonym celem jest czytelnym sygnałem dla potencjalnych partnerów przedsięwzięcia i wzmacnia wiarygodność, także wśród analityków finansowych. Powinno być także czytelne dla partii politycznych. Tym bardziej, że praktycznie wszystkie fakty dotyczące spółki Aquapark są jawne i w dużej mierze stanowiły już przedmiot informacji medialnych.
Kapitał spółki wynosi 10.000 zł, a Rada Miejska podczas sesji w dniu 28 grudnia 2012 roku zabezpieczyła w budżecie Miasta kwotę 500.000 zł na dokapitalizowanie spółki. Spółka do czerwca nie będzie prowadziła działalności gospodarczej, zaś od lipca przejmie zarządzanie basenem przy ul. Robotniczej. Z tych źródeł są i będą pokrywane koszty działalności spółki, na które dzisiaj składa się przede wszystkim koszt jednego etatu (prezes spółki) i biura rachunkowego.
Funkcjonowanie spółki reguluje umowa spółki: notarialny akt założycielski z 17 grudnia 2012 roku. Trwa rejestracja spółki w KRS, zatem wszystkie dane dot. spółki będą już wkrótce dostępne w Sądzie Rejestrowym.
Obecnie spółka się konstytuuje i na podstawie analiz ekonomicznych tworzony jest biznesplan na 2013 rok. Trwają przygotowania dokumentacji przetargowej na opracowanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego dla Aquaparku. Prezes Spółki przygotowuje też analizy – także w oparciu o rozmowy z dotychczasowymi użytkownikami krytej pływalni – dotyczące możliwości poprawy wyniku finansowego działalności na tym obiekcie. Nie istnieje zagrożenie niekontrolowanej wyprzedaży przekazanego spółce majątku, gdyż każda taka decyzja wymaga zgody Zgromadzenia Wspólników, a więc Gminy Miasta Elbląg.
Mam nadzieję, że te informacje uspokoją działaczy Ruchu Palikota, których zapraszamy do kreatywnego myślenia o Elblągu. Nikt nie ma patentu na najlepsze rozwiązanie, zatem każda próba podpowiedzi lepszego rozwiązania będzie mile widziana.
Jerzy Wcisła