Obywatelski Projekt Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa Komitetu Obrony Demokracji ma zażegnać konflikt jaki zaistniał w Parlamencie i uchronić ustrój RP. KOD rozpoczął ogólnopolską akcję zbierania podpisów pod projektem. Do niej włączył się oddział elbląski, który w ramach uatrakcyjnienia akcji będzie poruszał się po Elblągu… specjalnie oznakowanymi rowerami.
Elbląski Komitet Obrony Demokracji, jak informuje jego koordynator Tadeusz Kawa, będzie zbierać podpisy pod projektem ustawy o TK w każdą sobotę kwietnia tj. 2, 9, 16, 23 oraz 30. Członkowie chcą jednak „nieco” uatrakcyjnić akcję zbierania podpisów.
Aby uatrakcyjnić akcję i dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców naszego miasta członkowie KODu będą przemieszczać się po ulicach na specjalnie oznakowanych rowerach.
Członkowie KODu, na dobry początek, akcję rozpoczną… treningiem (30 kwietnia). Faktyczna akcja zbierania podpisów rozpocznie się 2 kwietnia o godz. 11:30 na Placu Słowiańskim przy fontannie. Godzina 12:00 to wyjazd „ekipy rowerowej KODu”.
Trasa przejazdu będzie przebiegała m.in. ulicą 1-go Maja, Nowowiejską, Dąbka i Gwiezdną. „KODowcy” pojawią się również na targowisku miejskim i przy Centrum Handlowym „Ogrody”. Przejazd rowerowy zakończy się planowo około 15:20 na Placu Słowiańskim.
Co zakłada Obywatelski Projekt Ustawy o TK?
Pełny opis możemy znaleźć na oficjalnej stronie KODu:
▪ Powrót do pierwotnej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z czerwca 2015 roku, z następującymi zmianami:
▪ Wybór sędziów Trybunału będzie dokonywany większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
▪ Zwiększy się krąg podmiotów, które mogą zgłaszać kandydatów: Prezydent Rzeczypospolitej, Krajowa Rada Sądownictwa, Zgromadzenia Ogólne sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.
▪ Powierzy się dalsze sprawowanie obowiązków sędziemu Trybunału, którego kadencja upłynęła – aby uniknąć paraliżu Trybunału w przypadku, gdy Sejm nie jest w stanie podjąć decyzji o wyborze.
▪ Wprowadza się kadencyjność Prezesa i Wiceprezesa Trybunału (6 lat).
▪ Sędzia będzie składał ślubowanie przed Marszałkiem Sejmu na tym samym posiedzeniu, na którym sędzia został wybrany.
▪ Utrzymanie – jak dotychczas – składów orzekających i zwykłej większości głosów w orzekaniu:
▪ Pełny Skład: 15 sędziów, przy kworum 9 sędziów
▪ Skład Pięcioosobowy (dla większości spraw)
▪ Skład Trzyosobowy
▪ Zgromadzenie Ogólne sędziów będzie podejmowało decyzje bezwzględną większością głosów w obecności przynajmniej 10 sędziów TK (decyzje dotyczące wewnętrznych spraw Trybunału).
▪ Usuwa się utrudnienia proceduralne wprowadzone przez ostatnie ustawy nowelizujące: terminy 3 i 6 miesięcy od zawiadomienia o rozprawie, w których nie można przeprowadzić rozprawy i konieczność wyznaczania rozpraw w kolejności wpływu wniosków.