najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Koło Ruchu Narodowego w Elblągu zostało reaktywowane. Rozmowa z nowym koordynatorem
2019-02-14 06:53 100%

Koło Ruchu Narodowego w Elblągu zostało reaktywowane. Rozmowa z nowym koordynatorem

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Mongiałło

1 lutego 2019 r. dokonano uroczystej inauguracji koła Ruchu Narodowego w Elblągu. Specjalnie na tę okoliczność do naszego miasta przyjechali członkowie Zarządu Głównego RN: Michał Wawer (skarbnik RN, radca prawny), Anna Bryłka (sekretarz RN) oraz Piotr Lisiecki (prezes RN w województwie warmińsko-mazurskim, a jednocześnie prezes olsztyńskiego Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia).

Postanowiliśmy porozmawiać z nowym koordynatorem Ruchu Narodowego w powiecie elbląskim. Funkcję tę objął Marek Chrapan (ur. 1947), mieszkaniec Pasłęka. Urodził się na Kresach Wschodnich. Jego rodzina ucierpiała w wojennej zawierusze. Ojciec był więziony przez NKWD. Przyczyną była odmowa zrzeczenia się polskiego obywatelstwa. Pan Marek do Ojczyzny wrócił dopiero w 1957 roku. Miał wówczas 10 lat... Od lat interesuje się polityką, historią Polski, udziela się w blogosferze; jest morsem.   

Marcin Mongiałło: Ruch Narodowy reaktywował niedawno  na początku lutego  koło w Elblągu. Domyślam się, że stwierdziliście, że jest Was w naszym mieście tak wielu członków, że warto posiadać lokal? 

Marek Chrapan: Ruch Narodowy w Elblągu działał już jakiś czas temu. Niestety kilka rozłamów i wewnętrznych problemów na szczeblu centralnym RN skutkowały zawieszeniem koła. Teraz przyszedł czas na reaktywację działań, zwłaszcza, że obecnie Ruch Narodowy w Polsce dynamicznie się rozwija i trwa masowy nabór nowych członków. Tak samo stało się u nas w Elblągu. Powołujemy Regionalne Koło RN do którego zapraszamy ludzi o poglądach narodowych z terenu całego powiatu. Jeżeli w którejś miejscowości znajdzie się więcej osób, proponujemy pomoc w powołaniu samodzielnego koła na swoim terenie włączonego organizacyjnie w struktury RN.

Zauważyłem, że profil Ruch Narodowy Elbląg na Facebooku ma ponad 900 polubień. To bardzo dużo, porównując choćby z dużo silniejszymi i nieporównywalnie bogatszymi ugrupowaniami. Profil Platforma Obywatelska RP w Elblągu ma 544 polubienia, a tak bardzo ostatnio promowany przez PiS profil "Elbląg Pełen Pomysłów" ma 819 polubień. Jaka jest przyczyna tak znakomitego wyniku RN?

To bardzo nas buduje. Pokazuje, że w Elblągu i regionie jest zapotrzebowanie na nową realną siłę polityczna która ma swoje idee. Oprócz RN były tu prężne struktury partii "Korwin" i innych organizacji narodowych, katolickich, sympatyzujących z narodowcami i to członkowie tych organizacji dają nam perspektywy pozyskania ich do odnawianego Ruchu Narodowego. Zapraszamy.  Elbląg i region, tak jak i cała Polska przez lata były i są nadal niszczone nieudolnymi rządami ludzi z poprzedniej epoki. My chcemy to zmienić  biorąc odpowiedzialność na swoje barki, bo rozwój gospodarczy Elbląga i regionu elbląskiego to, oprócz polepszania warunków życiowych zwykłych ludzi, także umacnianie naszego państwa, kraju.

Gdzie znajduje się elbląska siedziba Ruchu Narodowego i w jakich godzinach (dniach) jest czynna?

Na obecną chwilę stałego lokalu nie posiadamy. Nasza partia nie jest finansowana ze środków publicznych. Utrzymujemy się z własnych, nie wielkich składek. Liczymy jednak, że po umocnieniu się naszego regionalnego koła władze miasta przydzielą nam lokal.

Czym będziecie się zajmować w najbliższych miesiącach? Jakie to będą działania?

W najbliższych miesiącach to przede wszystkim maraton wyborczy. Najpierw idziemy w koalicji do Unii Europejskiej dla powstrzymania biurokratycznych, antynarodowych zapędów unijnych kacyków nie mających mandatu społecznego do "szarogęsienia się" . Następnie wybory do Polskiego Parlamentu, w których chcemy zastopować wasalność  ugrupowań wywodzących się z Magdalenki wobec kolejnych "mocodawców".. Ciężka praca nas czeka: zbiórki podpisów a później kampania. Naprawdę mamy ciężki rok przed nami, ale damy radę, zwłaszcza, że mamy oparcie z pobliskiego Braniewa, gdzie od jakiegoś czasu już prężnie działa koło Ruchu Narodowego. 

Jakie poglądy ma statystyczny członek Ruchu Narodowego? Czym się wyróżnia?

Są to ludzie którym marzy się  "Wielka Polska", państwo całkowicie suwerenne, w koalicjach z równie suwerennymi państwami Europy Środkowej, z silną gospodarką i armią. Są to też ludzie rozczarowani demokracją-liberalną i całością rządów Magdalenkowych, łącznie z  POPiSem. Ludzie szukają alternatywy politycznej, która szanuje ich konserwatywne poglądy, katolickie podejście do życia codziennego, a także ceni sobie suwerenność Polski. 

Dlaczego Ruch Narodowy, a nie PiS? Czy różnica jest naprawdę znacząca?

Oj znacząca i to bardzo. Obecne rządy PiS pokazują, że znaczna część wyborców może czuć się rozczarowana. Niestety, zasadniczych przedwyborczych  obietnic PiS nie spełnił, przewrotnie podejmując wycofywanie się.  PiS przyjmuje imigrantów tak masowo, że staliśmy się liderem w Europie, blokuje ustawę antyaborcyjną, wycofuje się z reformy sądownictwa, z dekomunizacji zrobili komedię, a do tego polityka wasalów USA i Izraela, którzy dyktują im, które ustawy mogą być wprowadzane, a które nie. Piarowskie zapewnienia o rozwoju gospodarczym mają się nijak do rzeczywistości. Z Polski nadal uciekają ludzie "za chlebem". PiS niczym się nie różni w mentalności od Platformy. My nie zgadzamy się na ośmieszanie Polski i Polaków.  Nie zgadzamy się na finansowanie  z naszych podatków milionami zł (czasami setkami mln) obcych "inwestorów", zamiast zachęcać pomocą Polaków. Nie zgadzamy się na niszczenie polskiej myśli naukowej, polskich wynalazców, jak zwolniony z pracy twórca polskiego grafenu dr Włodzimierz Strupiński i inni. Naszym celem jest odzyskanie całkowitej suwerenności Polski poprzez rozwój polskiej myśli naukowej, gospodarki narodowej przy pomocy polskiego kapitału pozyskiwanego przy pomocy m.in. pracowniczych udziałów w różnej formie. Inaczej mówiąc, będziemy wspierać rozwój gospodarczy tzw. "trzecią drogą".

Kto jest liderem Ruchu Narodowego w Elblągu?

Obecnie mi powierzono tą trudną funkcję. 

Co chcecie zmienić w Elblągu? Macie jakieś pomysły na nasze miasto?

W Elblągu, podobnie jak w regionie, gdzie się człowiek nie dotknie tam problem. Nie mamy poważnych inwestorów, młodzi ludzie uciekają za pracą, dobrze jeżeli tylko do Trójmiasta czy innych aglomeracji w Polsce, ale też uciekają za granicę i często tam już pozostają. Komunikacja miejska nie jest zsynchronizowana, autobusy jak jadą to jeden za drugim, a później długi przestój. Sygnalizacja świetlna czasami działa wbrew logice i gdzie nie musi być. Upadek lokalnych sklepikarzy na rzecz wielkich koncernów handlowych itp. Nie ma żadnej przymiarki do stworzenia warunków rozwoju działalności na rzecz szykowanego "przekopu Mierzei". Naprawdę można by rozpisać referat o problemach Elbląga a także jego przyczynach. My wiemy, że nic się nie zmieni, jeżeli nie zrobimy radykalnej zmiany w samorządzie. Będziemy o to walczyć. 

W jaki sposób można do Was dołączyć? Czy jest u Was miejsce na ludzi poniżej 18 roku życia? Czy prowadzicie, podobnie jak inne ugrupowania, młodzieżówkę?

Do Ruchu Narodowego można dołączyć poprzez wypełnienie deklaracji na naszej stronie ruchnarodowy.net , jak też zgłaszając się na nr tel. 796 030 422, oczywiście dołączyć może każdy kto ukończył 18 lat. Młodzieżówki jako takiej RN nie prowadzi, jednak jest wiele pokrewnych i przychylnych nam organizacji. Bezpośrednim zapleczem i współtwórcą RN  jest Młodzież Wszechpolska, której młodsi działacze uczestniczą w kampaniach wyborczych.  Młodym kolegom chcącym poznać Ruch Narodowy właśnie tę organizację polecamy.

Panie Marku, serdecznie dziękuję za rozmowę. Życzę przede wszystkim dużo zdrowia!

Rozmawiał: Marcin Mongiałło

---------------------------

Przypomnijmy, że Ruch Narodowy będzie startować w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego w koalicji wyborczej z partią Wolność (Janusz Korwin-Mikke), członkami koła poselskiego Wolność i Skuteczni (posłami Piotrem Liroyem-Marcem, Jackiem Wilkiem i Jakubem Kuleszą), znaną działaczką pro-life Kają Godek oraz Grzegorzem Braunem – reżyserem, dokumentalistą oraz założycielem organizacji „Pobudka”, znanym komentatorem politycznym. Taki sojusz z pewnością znacząco zwiększy szansę na przekroczenie progu wyborczego, który patrząc z realnego punktu widzenia będzie w nadchodzących wyborach do PE bardzo wysoki.

Na mocy nowych przepisów Kodeksu wyborczego, znowelizowanego pod koniec lipca ubiegłego roku, została określona liczba europosłów wybieranych w poszczególnych (13) okręgach wyborczych oraz została wprowadzona zasada, że w okręgu wyborczym wybiera się co najmniej trzech europosłów. Według ekspertów zawarty w noweli podział na okręgi wyborcze "spowoduje, że Polska będzie jedynym w Unii krajem, w którym efektywny próg wyborczy przekracza i to ponad 3-krotnie, unijne maksimum 5 proc [...] W Polsce efektywny próg wyborczy będzie wynosił 16,5 procent. Tyle głosów w skali kraju będzie musiał otrzymać komitet wyborczy, żeby uzyskać mandat" (taka była opinia Biura Legislacyjnego Senatu RP; więcej informacji: Senat przyjął zmiany w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego, TVN24.pl). 

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja (niedziela). 

oceń wątek 5 0 zgłoś do moderacji
2019-02-14 07:47 56%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Krzysztof M.
Ooo widzę znajome gęby. Czyżby zmiana wyznania u coniektórych?
odpowiedz oceń post 10 8 zgłoś do moderacji
2019-02-14 08:29 31%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez komikosfera
Tragedia!
odpowiedz oceń post 9 20 zgłoś do moderacji
2019-02-14 12:38 77%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz
Nie czerwona, nie tęczowa, tylko Polska narodowa.
odpowiedz oceń post 20 6 zgłoś do moderacji
2019-02-14 12:41 73%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez narodowiec
Nareszcie coś ruszyło w tym czerwonym Elblągu
odpowiedz oceń post 19 7 zgłoś do moderacji
2019-02-14 19:08 87%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez anty lewak
Polak w Polsce gospodarzem!!!
odpowiedz oceń post 13 2 zgłoś do moderacji
2019-02-14 19:54 9%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez Stefan
litości, reaktywujcie jeszcze kawalerię i husarię...
odpowiedz oceń post 1 10 zgłoś do moderacji
2021-01-15 15:18 0%
7

odpowiedziano miesiąc temu przez Dziad
Chrapanie rzekomo przesladowany w ZSRR jako nastoletni goowniarz poszedł do Nalazków i jeszcze nie tak dawno się tym chelpil, że mógł ciemmiaka Gomułki bronić
odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.