Ryzykowali życiem, byśmy mogli spać spokojnie. Wyjeżdżali na niebezpieczne misje, by niwelować zagrożenie i uczestniczyć w działaniach na rzecz pokoju międzynarodowego. Żołnierze, bo o nich mowa, z wielu misji wracali z bliznami - tymi na ciele i w psychice. Z czasem zapomniani, osamotnieni. Urzędnicy chcą to zmienić i jak co roku także teraz szukają osoby, która zaopiekowała się tymi, którzy walczyli za nasz kraj.
W Biuletynie Informacji Publicznej pojawiła się informacja, że urzędnicy poszukują kogoś do realizacji zadania, które polegałoby na zapewnieniu opieku byłym żołnierzom zawodowym, kombatantom, osobom represjonowanym oraz inwalidom wojennym i wojskowym. Czego dokładnie dotyczy zadanie, o którym mowa? Obejmuje ono organizację wsparcia dla organizacji kombatanckich, działających na terenie Elbląga.
Przez wsparcie rozumie się: działania narzecz podtrzymywania tradycji narodowej przez umożliwienie uczestnictwa w obchodach świąt państwowych i realizację jubileuszowych spotkań kombatanckich i środowiskowych poprzez formy różnego rodzaju pomocy, w tym m. in. odwiedziny u chorych i potrzebujących w domach i szpitalach czy organizację rocznicowych spotkań środowisk kombatanckich. Jednym z najważniejszych zadań będzie zapewnienie wsparcia psychicznego, eliminującego poczucie odrzucenia i samotności. Zdarza się bowiem, że kombatanci nabieraja przeświadczenia,iż skoro odsłużyli swoje, to są już nikomu niepotrzebni. Urzędnicy chcą zmienić ich sposób myślenia w tej kwestii.
Termin składania stosownych ofert upływa 6 lutego bieżącego roku. Mogą je składać zarówno osoby prawne jak również organizacje pożytku publicznego. Jeśli dana osoba lub organizacja zostanie wytypowana, będzie miała czas od lutego do końca grudnia na wykonanie powierzonego zadania. Urząd Miejski planuje przeznaczyć dotację w wysokości 30 tys. zł. na realizację zamierzeń, przewidzianych w ofercie. Kwota może ulec zmianie. Będzie to uzależnione od określonych warunków.