najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Redakcja elblag.net
2016-04-12 10:47 100%

Komu potrzebna waga laboratoryjna?

rozpoczęty ponad rok temu przez Redakcja elblag.net

Ile waży pszczoła przed i po obiedzie? Które ziarnko jęczmienia ma większą masę? Ile barwnika lapis lazuli należy wsypać do lakieru czy farby, aby uzyskać kolor turkusowy a nie seledynowy? Jak często stajemy przed takimi pytaniami? Zazwyczaj nie stajemy. Dlatego też rzadko na wyposażenie przeciętnego gospodarstwa domowego składa się waga laboratoryjna.

Z aptekarską dokładnością

Można by się jednak zdziwić, ile jest dziedzin życia wymagających precyzyjnego określania masy substancji niezwykle lekkich lub ich śladowych ilości, do czego potrzebne jest wyjątkowo dokładne urządzenie, jakim niewątpliwie jest waga laboratoryjna. Potrafimy określić masę chyba wszystkiego; począwszy od planet, przez bakterie i wirusy, na jądrze atomu skończywszy. Zespół Svena Sturma z Instytutu Fizyki Jądrowej im. Maksa Plancka w Heidelbergu dokonał nawet pomiaru masy elektronu powiązanego z jądrem atomu węgla.

Waga wadze nierówna

Waga to wynalazek znany już w czasach faraonów i od tamtej pory powstało wiele jej odmian oraz rodzajów. Elektroniczna waga laboratoryjna, zwana też precyzyjną, to najnowocześniejsza wersja i zarazem najdokładniejsza. Jej działanie opiera się na pomiarze kąta skręcenia włókna kwarcowego. Aby proces pomiaru przyspieszyć, tego typu waga laboratoryjna tłumiona jest mechanicznie lub pneumatycznie. Zależnie od dokładności (i/lub nośności) wagi laboratoryjne podlegają podziałowi na:

  • techniczne o dokładności do 0,1 g
  • analityczne o dokładności do 0,01 g
  • półmikroanalityczne o dokładności do 0,001 g
  • mikroanalityczne o dokładności do 0,0001 g
  • ultramikroanalityczne o dokładności do 0,00001 g

Nieznośna lekkość bytu

Komu i do czego potrzebna jest waga laboratoryjna potrafiąca określić masę z dokładnością do 0,00001 g? Średniej wielkości pszczoła waży ok. 0,1 g i jest to praktycznie ciężar dla człowieka nierejestrowalny przy pomocy dostępnych mu zmysłów. O ile nie ma do dyspozycji specjalnych instrumentów, do których waga laboratoryjna z pewnością należy. Czy zachodzi potrzeba określania masy obiektów tak małych lub substancji w tak niewielkich ilościach? W warunkach domowych raczej nie. Ale…

Waga laboratoryjna nie tylko do laboratorium

Otóż istnieje wiele dziedzin nauki, gospodarki czy przemysłu, w których jest ona po prostu niezbędna. Wszelkiego typu laboratoria naukowo – badawcze, uniwersytety, politechniki, instytuty i szkoły techniczne używają jej na co dzień, podobnie jak laboratoria analityczne, medyczne i farmaceutyczne w szpitalach, klinikach, przychodniach i aptekach oraz cały przemysł kosmetyczny. Waga laboratoryjna to także jedno z podstawowych narzędzi w branży jubilerskiej i złotniczej.

Więcej o wagach laboratoryjnych na stronie: http://emaks.pl/wagi/wagi-precyzyjne.html, gdzie znaleźć można różne modele wag precyzyjnych Steinberg Systems.

oceń wątek 2 0 zgłoś do moderacji
2016-04-27 12:17 0%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Arek
Waga laboratoryjna przyda się naprawdę wszędzie. Szczególnie tam, gdzie należy określić masę z dokładnością do 0,00001 g lub lepszą. Pracując w laboratorium mam do czynienia z różnymi wagami, jednak jedna z najdokładniejszych jakie mamy jest waga serii CUBIS® firmy Sartorius. Kupiliśmy ją w firmie Sartorius-Polska, bo zapewnili najlepszą obsługę. Mogę tylko polecić!
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2016-05-30 08:37 0%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez Jerzy
U nas na politechnice mamy Steinberga właśnie od Emaksa. Ma możliwość zmiany na 13 różnych jednostek ważenia, opcję zliczania sztuk, kalkulacji procentów - to naprawdę bardzo pomocne narzędzie.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2016-06-07 07:58 0%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez DARIAMIKUS
Przyda się wszystkim skrupulatnym pracownikom! Za pomocą wagi można bardzo precyzyjnie uzyskać pomiar, szczególnie pracując w laboratorium. W naszym przypadku nie wyobrażam sobie labu bez wagi, zamawiamy od Sartorius.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2016-06-21 08:06 0%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez bobrowska22
Wagi laboratoryjne i pipety regularnie uzupełniamy od Sartorius. Sprzęt w labie musi być precyzyjny, stąd polegamy na fachowcach.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2016-07-28 18:53 0%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez bargiello
Na sartorius-polska.com kieruję wszystkich żądnych dobrego sprzętu :) mój lab regularnie korzysta z ich oferty.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.