najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Joanna Siudak
2013-10-24 07:15 67%

Końca nie widać. Kościół przy Częstochowskiej budowany już 28 lat

rozpoczęty ponad rok temu przez Joanna Siudak

Kościół parafii Św. Brata Alberta przy Częstochowskiej jest budowany od 28 lat. W 2010 roku nastąpiła zmiana planów architektonicznych i wznowienie inwestycji. Półtora tysiąca miejsc, trzy poziomy, 15-metrowy krzyż, wystrój nawiązujący do Siedmiu Sakramentów, kaplica oddzielona szklaną witryną – to główne założenia projektu. - Nie odważyłbym się mówić kiedy inwestycja zostanie zakończona, wszyscy znamy historię tego kościoła – mówi proboszcz parafii, ksiądz Mieczysław Tylutki.

Pierwsza msza święta w nowym kościele odbyła się w zeszłym roku, podczas pasterki. Było to dla parafian przełomowe i długo wyczekiwane wydarzenie. Budowę kościoła parafialnego przy ul. Częstochowskiej rozpoczęto w 1985 roku. Wtedy też ruszyły prace nad budową tymczasowej, drewnianej kaplicy, która przypomnijmy - w poniedziałek została rozebrana.

Przez 25 lat zbudowano fundamenty i trzy, sięgające dachu ściany o wysokości ok. 25 m. Dopiero w 2010 r. udało się zamknąć budynek, stawiając czwartą ścianę od strony ul. Częstochowskiej. Według pierwotnych planów, to na niej miała powstać kopuła o wysokości 18 m, a obok 85-metrowa wieża. Kiedy w 2008 roku, proboszczem parafii został Mieczysław Tylutki, plany rozbudowy świątyni zmieniły się a wierni uwierzyli, że inwestycja ma szansę być zrealizowana. Konkurs na przeprojektowanie obiektu wygrał Piotr Pałdyna. Z inwestycji wykreślono wówczas monumentalną wieżę.

Aktualny projekt zakłada, że dolna część o powierzchni ponad tysiąca metrów kwadratowych, zostanie zagospodarowana na działalność statutową fundacji św. Brata Alberta, która istnieje przy parafii. W planach jest urządzenie w tym miejscu: klimatyzowanej auli na 200 osób, trzech sal konferencyjnych (każda o wielkości 50 m kw.), pięciu gabinetów (m.in. psychologa i prawnika, poradnictwo prawne, poradnie życia małżeńskiego i rodzinna). Będzie także kawiarenka parafialna, dwie szatnie, dwa segmenty toalet, kaplica na dni powszednie na 100 osób, zakrystia i pomieszczenia na potrzeby księgarni katolickiej (280 m2).

Zakończono już zadaszenie obiektu i wstawianie okien, do świątyni zostały przeniesione wszystkie przedmioty sakralne.

- Wnętrze kościoła jest już całkowicie przystosowane do odprawiania mszy świętych. To co zostało zrobione w tym roku do chwili obecnej, to prace przy tarasie, czyli położenie kamiennych płyt i wyłożenie schodów granitem. Boczne wejście, będzie tak zaprojektowane by osoby poruszające się na wózkach mogły wjechać po równi pochyłej. W przyszłości powstanie winda, która ułatwi dotarcie do kościoła. Pracownicy przystępują teraz do obróbki blacharskiej i zamontowania rynien. W listopadzie będzie zamontowany stalowy, ażurowy krzyż wielkości 15-stu metrów. W Wielkim Poście powstaną kolejne dwa krzyże. We wnętrzu kościoła, w tym roku nie są już planowane żadne prace, poza tym, że pod ławkami będą montowane podesty, by było cieplej. W przyszłym roku chcielibyśmy przystąpić do kwestii ogrzewania - mówi ksiądz proboszcz, Mieczysław Tylutki.

Fundusze na budowę kościoła w całości pochodzą z ofiar, jakie przekazują wierni. Do parafii należy 11,5 tysięcy wiernych. – Projekt jest tak skomplikowany i zakłada tyle rozwiązań, że ciężko przewidywać kiedy będzie jego zakończenie. Wszyscy znamy historię tego kościoła – podsumowuje ksiądz proboszcz Mieczysław Tylutki.
 

oceń wątek 8 4 zgłoś do moderacji
2013-10-24 12:57 13%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez xxl
A co na to Wydział architektury UM w Elblągu i jak się ma do tego prawo budowlane?
odpowiedz oceń post 1 7 zgłoś do moderacji
2013-10-24 14:00 67%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez oxx
Ciekawe, co na to Papież Franciszek !
odpowiedz oceń post 6 3 zgłoś do moderacji
2013-10-24 15:44 43%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez po co to
Najszkaradniejszy budynek w mieście!!! Po co taki kolos jak nikt już do kościoła nie chodzi. Na Robotniczej już świeci pustkami.
odpowiedz oceń post 6 8 zgłoś do moderacji
2013-10-24 18:27 45%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez yataman
ten budynek swietmnie nadawalby się na nowa plywalnie. JEST tak wysoki ze można by w nim umiescic trampolinę. W Polsce mało jest basenow na których można trenować skomki do wody. Wilku!!! działaj!!! mamy za dużo kosciolow a za mało basenow!!! zrobmy w tym obiekcie plywalnie!!!!
odpowiedz oceń post 5 6 zgłoś do moderacji
2013-10-24 18:59 43%
5
odpowiedziano ponad rok temu przez Alt
Za kilkadziesiąt lat w "Mikołaju" jaka fajna będzie pływalnia.
oceń post 3 4 zgłoś do moderacji
2013-10-24 22:47 56%
6
odpowiedziano ponad rok temu przez parafianin
To czemu pływacy nie zbiorą się i nie postawią sobie pływalni :P Przy jakiej budowie ludzie dziś zbiorą się w czynie społecznym i pomogą zrobić coś za kawę i herbatę? Dlatego koscióły łatwiej wybudować niż np. pływalnię.
oceń post 5 4 zgłoś do moderacji
2013-10-24 20:42 0%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez lola
Do parafii należy 11,5 tysięcy wiernych - a gdzie odmiana słowa tysiąc?
odpowiedz oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
AmoneXar
2013-10-25 06:53 44%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez AmoneXar
Jak zwykle przerost treści nad formą - fuuu - i jeszcze ten 15-metrowy krzyż. Coś obrzydliwego. Naprawdę, już nie ma dobrego smaku we współczesnej architekturze, zwłaszcza sakralnej... fu fu fu! :/
„"Kiedy religia i polityka jadą na tym samym wozie, ci, co powożą, wierzą, że nic nie może im stanąć na drodze. Zaczynają pędzić na łeb na szyję... i nie pamiętają, że pędzącemu na oślep człowiekowi ukazuje się przepaść, kiedy już jest za późno." Frank Her”
odpowiedz oceń post 4 5 zgłoś do moderacji
2013-10-26 17:35 25%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez mayk
Kto to ogrzeje chyba w lato warto tam iść się ochłodzić i przy okazji pomodlić.
odpowiedz oceń post 1 3 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.