najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Redakcja elblag.net
2013-12-03 06:55 94%

Kongres Nowej Prawicy: Jerzy Wilk nie zlikwiduje Straży Miejskiej

rozpoczęty ponad rok temu przez Redakcja elblag.net

Likwidacja straży miejskiej była jednym z głównych punktów programu wyborczego obecnego prezydenta Elbląga, jednakże warto pamiętać, iż ten postulat jako pierwszy wysunął KNP na wiele dni przed powstaniem programu wyborczego PiS-u.

21 czerwca 2013 r. podczas wizyty Jarosława Kaczyńskiego w Elblągu Jerzy Wilk grzmiał z mównicy, że zlikwiduje straż miejską niezwłocznie po dojściu do władzy, choć jako radny nigdy wcześniej niczego takiego nie zaproponował. Niestety wszystko wskazuje na to, że były to tylko wyborcze obiecanki, których prezydent Wilk nie zamierza spełnić. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta zdecydowano wprawdzie o zasięgnięciu opinii komendanta wojewódzkiego policji w sprawie planowanej likwidacji elbląskiej straży, jednak nie ma wątpliwości, że opinia komendanta będzie negatywna (komendant nie będzie chciał, aby dodatkowe zadania obciążały policję, choć swoją opinię z pewnością umotywuje inaczej).

Bardzo możliwe, iż prezydent Wilk będzie próbował wykorzystać negatywną opinię komendanta jako alibi dla swojej nieskuteczności w kwestii likwidacji straży i nie podda pod głosowanie stosownej uchwały. Takie zachowanie prezydenta będzie ostatecznym dowodem na to, że PiS nie ma najmniejszego zamiaru zlikwidować straży miejskiej w Elblągu. Dlaczego? Ano dlatego, że opinia komendanta na temat likwidacji straży nie jest wiążąca, a decyzję w tej sprawie podejmują tylko i wyłącznie radni podczas głosowania. Jeśli prezydent Wilk chce być uczciwy wobec swoich wyborców, to po otrzymaniu opinii komendanta powinien on niezwłocznie poddać pod głosowane projekt uchwały dot. likwidacji straży miejskiej.

Niestety najprawdopodobniej skończy się na tym, że straż nie zostanie zlikwidowana (ze względu na nie poddanie pod głosowanie stosownej uchwały lub jej odrzucenie przez radnych) i zostanie wprowadzony w życie "plan B", o którym coraz częściej słyszy się w elbląskich mediach. Plan ten ma polegać na jakiejś tajemniczej reorganizacji funkcjonowania straży, która de facto niczego nie zmieni. Wszyscy doskonale pamiętamy na czym polegała na przykład "likwidacja" Departamentu Komunikacji Społecznej w wykonaniu prezydenta Wilka - departament został wprawdzie zlikwidowany, ale niemal wszyscy jego pracownicy zostali poprzenoszeni do innych departamentów. Jak widać trzeba wiele zmienić, żeby wszystko zostało po staremu.

Dlaczego powinniśmy zlikwidować straż miejską?

Nie ulega wątpliwości, że zdecydowana większość elblążan popiera pomysł likwidacji straży i już sam ten fakt powinien zmusić elbląskich radnych do chwili refleksji. Za likwidacją przemawiają także względy finansowe, gdyż do utrzymania straży miejskiej co roku dopłacamy ponad 1,2 mln zł. Kolejnym argumentem przemawiającym za likwidacją tej formacji jest marginalny wpływ strażników miejskich na poprawę bezpieczeństwa i porządku publicznego. Niewielka liczba etatów oraz godziny pracy straży uniemożliwiają jej skuteczne działanie (straż miejska funkcjonuje tylko w dni powszednie, mniej więcej od godz. 8 do 16, a najbardziej byłaby potrzebna wieczorami i w weekendy). Wiele zastrzeżeń budzi również praca samych strażników, którzy zajmują się głównie nękaniem kierowców na Starym Mieście, a nie poprawą bezpieczeństwa. Warto również zauważyć, że patrole straży miejskiej są praktycznie niewidoczne w innych częściach miasta i nie budzą żadnego respektu, w przeciwieństwie do patroli policyjnych. Jaka jest alternatywa dla działalności straży miejskiej?

W mojej opinii Elbląg jest miastem stosunkowo bezpiecznym (masowo uciekają stąd nawet potencjalni przestępcy), więc nie odczulibyśmy żadnych negatywnych następstw likwidacji straży. Oczywiście część pieniędzy zaoszczędzonych na likwidacji tej formacji moglibyśmy przeznaczyć na rozszerzenie zasięgu monitoringu miejskiego lub na sfinansowanie dodatkowych pieszych patrolów policji (np. wieczorowych lub weekendowych). Takie patrole nie wymagałyby zatrudniania dodatkowych ludzi w policji, ponieważ stanowiłyby one dodatkowe źródło dochodu dla obecnie zatrudnionych policjantów. Zaproponowane przeze mnie rozwiązania funkcjonują już z dobrym skutkiem w innych miastach i myślę, że sprawdziłyby się również w Elblągu.

Adrian Meger
Kongres Nowej Prawicy w Elblągu

oceń wątek 160 11 zgłoś do moderacji
2013-12-03 07:41 19%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez beny
felietonista z NowaczykWatch chce spoważnieć, efekt przegranego procesu cywilnego i zamieszczonych przeprosin na blogu?
odpowiedz oceń post 6 26 zgłoś do moderacji
2013-12-03 09:36 32%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez na ulicy mówią
Co za różnica kto wymyślił absurdalny pomysł likwidacji Straży Miejskiej, a kto to nagłośnił? O jednych i drugich raczej dobrze to nie świadczy. Jak każdy rozgarnięty obywatel powinien wiedzieć, że hasła populistyczne i roszczeniowe nie są możliwe do zrealizowania przez pomysłodawców patrz Wilk lub niejaki Meger tylko ten problem może rozwiązać władza uchwałodawcza jaką jest Rada Miasta Elbląg. Mam nadzieję, że opinia komendanta Policji w sprawie likwidacji SM nie pozostawiła żadnej wątpliwości, że do tego nigdy nie dojdzie. Co nie zmienia faktu, że działanie oraz struktury SM powinny zostać zmodyfikowane tak aby SM wciąż się rozwijała i dostosowywała do panujących reali. Proponuję zająć się poważnymi problemami anie bić pianę to samo dotyczy się likwidacji stref płatnego parkowania.


odpowiedz oceń post 12 26 zgłoś do moderacji
2013-12-03 09:37 17%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez J23
Nie znam się , ale poprawnie powinno być chyba "patroli policji" ...Czy Pan Meger jest po maturze ???
odpowiedz oceń post 6 30 zgłoś do moderacji
2013-12-03 14:44 100%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez abc
są 2 literówki w tekście, ale w 100% zgadzam się z tym felietonem
oceń post 6 0 zgłoś do moderacji
2013-12-03 12:16 94%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez wyborca
popieram likwidacje w pełni i również zgadzam się z tym, że prezydent nie zdoła zlikwidować straży miejskiej szkoda . Może KNP zlikwiduje ?
odpowiedz oceń post 33 2 zgłoś do moderacji
NoName
2013-12-03 12:23 87%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez NoName
A gdzie ten słynny IV Port RP którym chwalił się przed całą polską?
odpowiedz oceń post 27 4 zgłoś do moderacji
2013-12-03 13:23 90%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez Ja
Ja wyborca! Uwazam , ze Straz Miejska jest niepotrzebna. Po co nam cos co dziala tylko w godzinach urzedowania urzednikow czyli od poniedzialku do piatku i to tylko w godz do południa. Absurd!!!!!!!!
odpowiedz oceń post 27 3 zgłoś do moderacji
2013-12-03 14:12 0%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez jasio
co to za nowe gowno jest KNP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
odpowiedz oceń post 0 18 zgłoś do moderacji
2013-12-03 15:28 5%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez ssw
Czyżby to ten, który potem, przerpaszał na stronie www.nowaczykwatch.elblag.pl
odpowiedz oceń post 1 19 zgłoś do moderacji
2013-12-06 16:12 88%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez K-kuba
Komu jest potrzebna Straż Miejska ? Bo mi nie.
Jak odchdy psie (guwna) zalegają trawniki tak będą zalegać - Strażniki z guwnem sie nie bawią
odpowiedz oceń post 7 1 zgłoś do moderacji
2014-01-08 20:57 0%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez wsadzam
Powinni bezdomnych szukac i zabierac do siebie do domu... Do tego sie nadaja tylko i wylacznie.
odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.