najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Paweł Makowski
2015-01-26 13:00 88%

Kontrola firmy bez uprzedzenia. Jest projekt nowelizacji ustawy

rozpoczęty ponad rok temu przez Paweł Makowski

Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadza regularne kontrole firm pod względem przestrzegania przepisów i ewentualnego wychwycenia uchybień. Dotychczas odbywało się to w ten sposób, że wizyta inspektorów PIP była zapowiadana z kilkudniowym wyprzedzeniem. Projekt nowelizacji stosownej ustawy zakłada, że wcześniejsze zapowiadanie zamiaru przeprowadzenia kontroli nie będzie konieczne. Co na to przedsiębiorcy?

Na chwilę obecną działalność przedsiębiorstw i sposoby ich kontroli reguluje ustawa z dnia 2 lipca 2004 o swobodzie działalności gospodarczej. W art. 79, pkt. 1 i 4 rzeczonej ustawy brzmią następująco:

1. Organy kontroli zawiadamiają przedsiębiorcę o zamiarze wszczęcia kontroli.

2. Kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Jeżeli kontrola nie zostanie wszczęta w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, wszczęcie kontroli wymaga ponownego zawiadomienia.

Ostrzegając przedsiębiorcę o zamierzonej kontroli, częstokroć daje mu się czas na zatuszowanie pewnych błędów czy manipulację pracownikami, by przekonali inspektorów, że ich prawa są przestrzegane. Mając to na uwadze, posłowie proponują zniesienie obowiązku informowania o kontroli. Złożony przez nich projekt ustawy trafi do tzw. pierwszego czytania w Sejmie. Jeśli jej treść zostanie zaakceptowana, trafi do Senatu, a stamtąd na biurko Prezydenta, o ile senatorowie nie dopatrzą sie w niej błędów. Nowe przepisy miałyby obowiązywać po 3 miesiącach od uchwalenia projektu.

Pan Tomasz, który planuje w Elblągu założyć firmę, przyjął projekt ustawy ze spokojem:

Tylko osoby, które "mają swoje za uszami" powinny się obawiać kontroli. Nie zakładam firmy po to, by oszukiwac ludzi i państwo. Robię to po to, by dać zatrudnienie. Wiem, że w Elblągu ciężko o pracę. Analiza lokalnego rynku wykazała, że firma cateringowa to będzie strzał w dziesiątkę, więc na brak zleceń nie powienienem narzekać, co z kolei przełoży się na zyski, te zaś m. in. na wypłaty dla pracowników.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że obowiązujące przepisy, regulujące działalność gospodarczą, a co za tym idzie - również jej kontrolę. są niedopracowane i powodują wiele problemów. Właściciele firm wyliczają wśród tych utrudnień m. in. wydłużenie czasu rozpatrywania skarg, a nawet w niektórych przypadkach uniemożliwienie ich rozpatrzenia.

Wielokrotnie wskazywano również na sprzeczne informacje, zawarte w dwóch ustawach: o swobodzie działalności gospodarczej i ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy. Dokumenty te zawierają wzajemnie wykluczające się zapisy, dotyczące kontroli danego przedsiębiorstwa. Pierwszy przewiduje, że jeśli inspektor przeprowadził kontrolę bez upoważnienia, powinien je dostarczyć w ciągu 3 dni od jej zakończenia. Drugi z dokumentów uwzględnia 7-dniowy okres dostarczenia stosownego pisma.

oceń wątek 7 1 zgłoś do moderacji
2015-01-26 16:25 57%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez mika
może elbląscy kontrolerzy sprawdzą słynnego na całe miasto ''borysa'' sprzedawcy alkoholi pewnie będą ciekawe rezultaty
odpowiedz oceń post 4 3 zgłoś do moderacji
2015-01-26 16:37 60%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez M.R.
Kontrole zapowiedziane totalna pomyłka. Prywaciarz wiedział o kontroli i w szufladce czekały czyste umowy na zlecenie gotowe do podpisania. Pracownik chcąc utrzymać pracę nawet nie jęknął.
odpowiedz oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
2015-01-26 17:14 0%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez jacek
Proponuje sprawdzić wszystkie spółeczki działające na terenie słynnego Alstomu.Pracownicy tych spóleczek to maszynki do robienia pieniędzy.
odpowiedz oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
2015-01-26 18:41 0%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez DG
Zabierzcie tego redaktora z przypadku z tego serwisu, albo przynajmniej niech nie pisze (humanista!) o gospodarce, bo na prawdę Was kompromituje. Ten człowiek kompletnie niema pojęcia o czym pisze. Dla zawodowego ekonomisty teksty tego Pana to jest po prostu zwykły bełkot. 1. Nie potrafi poprawnie odczytywać statystyk. 2. Nie potrafi zdefiniować instytucji regulujących rynek. 3. Bank centralny to jest "główny bank". i na koniec hit: bieda jest przyczyną bezrobocia! To tylko kilka przykładów braku kompetencji tego człowieka do pisania tekstów o gospodarce. Mam nadzieję że po prostu zmieni zajęcie, bo czytają to też ludzie, którzy mają taki samo pojęcie o ekonomii jak p. Makowski (niestety zerowe) i wierzą w te brednie.
odpowiedz oceń post 0 5 zgłoś do moderacji
2015-01-27 09:37 33%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez Twój nick
To że PIP nie będzie musiał zapowiadać swoich kontroli w firmie to jedna sprawa, ale przydała by się również nowelizacja całego kodeksu pracy. Jest on nieżyciowy. Pozwala pracodawcy na patologiczne zachowania pomimo nakładania za ujawnione „wykroczenia” śmiesznych kar finansowych, które de facto pokrywają zatrudnieni pracownicy ze swoich kieszeni, nawet tego się nie domyślając. W naszym mieście też by się znalazło kilka, lub kilkanaście podmiotów gospodarczych które pomimo ujawnienia nieprawidłowości przez inspektorów PIP, dalej robią swoje traktując zatrudnionych jak mięso armatnie !
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2015-01-27 14:42 50%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez Złomiarz
A ciekawe co tam na złomowcach słychać?
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.