najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Marcin Pszczółkowski
2013-07-23 06:44 86%

Miasto zaciska pasa. Prezydent Wilk szuka oszczędności

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Pszczółkowski

Czeka nas może nie siedem chudych lat ale na pewno ponad siedem chudych miesięcy. Miasto pod rządami prezydenta Jerzego Wilka wycofa się z wielu inwestycji planowanych przez poprzedników. Wszystko zaś pod pręgierzem obaw o możliwość przekroczenia magicznego wskaźnika 60 procent zadłużenia budżetu. Bo jeśli to się stanie, premier nie zawaha się wprowadzić zarządu komisarycznego w Elblągu.

Jak duża jest dziura w budżecie, tego na razie nie wiadomo. Wiadomo jednak, że będą problemy ze spięciem budżetu. Nie tylko tego przyszłorocznego ale nawet obecnego. Co by nie mówić o prezydencie Jerzym Wilku, nie podchodzi populistycznie do swojej prezydentury. Mógłby rzucać hasła niemożności realizacji obietnic z winy poprzedników. Jednak Wilk zachowuje się w trudnej sytuacji racjonalnie. Odpowiednio waży decyzje budżetowe. Można by nawet pomyśleć, że przy władzy jest liberał, nie polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Aquapark – można zapomnieć

Sztandarowa inwestycja prezydenta Grzegorza Nowaczyka, która nigdy nie wyszła poza fazę planów, zostanie zaniechana. Chyba, że znajdzie się inwestor, wtedy miasto może skorzystać z Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Jednak tylko chyba już najwięksi optymiści wierzą jeszcze w magiczne PPP. Ponieważ, jak dobrze wiadomo, aquaparki przynoszą w kraju straty, nie zyski. Dlatego los aquaparku podzieli też spółka Aquapark, która powołana przez poprzedniego prezydenta miasta, miała nie tylko szukać inwestorów do budowy tego obiektu, ale także zarządzać infrastrukturą basenową w mieście. Na najbliższej sesji, radni miejscy otrzymają projekt uchwały likwidujący spółkę.

- Nie mamy w budżecie środków na budowę tego obiektu. Nie ma więc także żadnego sensu, aby spółka Aquapark kontynuowała swoją działalność. Chcemy postawić ją w stan likwidacji, jeśli Rada Miasta wyrazi na to zgodę – deklaruje prezydent Jerzy Wilk. – Miasto samodzielnie takiej inwestycji nie udźwignie, chyba, że w partnerstwie z prywatnym przedsiębiorcą. Jeśli Rada Miasta wyrazi zgodę na likwidację spółki Aquapark, to jak informuje prezydent Wilk, cały proces może potrwać nawet kilka miesięcy.

Terkawka – trzeba odłożyć

Kiedy okazało się, że Modrzewina nie jest atrakcyjna dla inwestorów ze względu na problemy komunikacyjne, poprzednie władze miasta rozpoczęły prace nad wykorzystaniem terenów pod inwestycje obok drogi krajowej nr 7. Wówczas powstała koncepcja Terkawki, jako miejsca, gdzie mogliby lokować się ewentualni inwestorzy. Prezydent Wilk jednak chce, aby miasto z tego projektu się wycofało i skupiło na promocji Modrzewiny.

- Terkawka pochłonie kilkadziesiąt milionów złotych na przygotowanie tego terenu. Nie ma więc powodów, aby wydawać takie środki w sytuacji, gdy mamy Modrzewinę – mówi Jerzy Wilk. – Terkawka to doskonały pomysł, ale trzeba go odłożyć w czasie, abyśmy mogli spiąć budżet na 2014 r.

Stadion – brakuje nam środków

Wszystko wskazuje też na to, że kibice piłkarscy i sami piłkarze będą musieli zadowolić się tym, co mają – czyli stadionem przy ul. Agrykola w takim stanie, w jakim znajduje się obecnie. W piątek, przy otwarciu ofert w przetargu, okazało się iż do najtańszej złożonej oferty miastu brakuje bagatela prawie 20 mln zł. Nie ma więc żadnych szans, aby za taką kwotę wybudować nowy obiekt sportowy.

- Ja w czasie kampanii wyborczej nigdy nie deklarowałem, że nowy stadion wybuduję. Spotykałem się z przedstawicielami stowarzyszeń kibiców kilkukrotnie i zawsze powtarzałem, że najpierw muszę poznać stan finansów miasta aby decydować o budowie stadionu – mówi prezydent Jerzy Wilk.

Oficjalnie miasto analizuje jeszcze złożone oferty w przetargu. Jednak wiele wskazuje na to, że kolejnego już nie będzie. Chyba, że prezydent zdecyduje się na odpowiednie okrojenie projektu obiektu sportowego, aby zmieścić się w posiadanych środkach w wysokości 28 mln zł.

- Spotkam się w tej sprawie z marszałkiem województwa i zarządami klubów piłkarskich – deklaruje prezydent Wilk.

Nowy prezydent daje jasno do zrozumienia, że nie pozwoli na zadłużenie miasta powyżej progu 60 procent dochodów budżetowych tylko po to, aby dać satysfakcję kibicom piłkarskim.

- W mieście są inne, równie potrzebne inwestycje mieszkańcom Elbląga – podkreśla prezydent Wilk.

Jednocześnie prezydent Wilk wykluczył, aby potrzeba szukania oszczędności dotknęła także sferę pomocy społecznej. Oszczędności będą szukane raczej w sposobie organizowania tej pomocy.

Nadzieja w euro

Przed miastem konieczność przygotowania się do nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014 – 2020. Dodajmy, że dla naszego miasta i kraju, to ostatni tak duży rzut środków unijnych. Prezydent Wilk deklaruje, że miasto jest gotowe do składania wniosków o dofinansowanie miejskich projektów.

- Mimo referendum i wyborów samorządowych, komórki Urzędu Miejskiego odpowiedzialne za przygotowanie projektów pracowały normalnie. Mamy więc w przygotowaniu wnioski o dofinansowanie unijne – deklaruje Jerzy Wilk.

Na co miasto mogłoby wykorzystać pozyskane euro? Jak mówi nowy prezydent, na przykład na rewitalizację kąpieliska miejskiego przy ul. Spacerowej czy Terkawkę.

- W tej, krótkiej kadencji musimy jednak najpierw uporządkować i dokończyć rozpoczęte inwestycje. O nowych na razie nie ma sensu myśleć – informuje prezydent Jerzy Wilk.

oceń wątek 12 2 zgłoś do moderacji
2013-07-23 08:19 41%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Taki jakis tam
Nie glosowalem na nikogo w drugiej turze, ale obecne slowa i dzialania tego Pana stawiaja go w dosc pozytywnym swietle.
odpowiedz oceń post 9 13 zgłoś do moderacji
2013-07-23 08:29 50%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez REALISTA
Co to za prezydent?
Wilk:" Terkawke trzeba odlozyc w czasie, trzeba skupic sie na Modrzewinie"..."minute" pozniej "Pieniadze z uni powinny byc wykorzystywane na Terkawke".
A najsmieszniejsze:
pan Wilk:"O nowych inwestycjach teraz nie ma co myslec"
A KIEDY? TEN PAN NIE MA PO PROSTU PLANU ROZWOJU ELBLAGA!
odpowiedz oceń post 10 10 zgłoś do moderacji
Gifas
2013-07-23 11:20 50%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez Gifas
realisto realnie Ci powiem ze kasy nie mamy na tyle inwestycji :D
idac sladem Greckim niedlugo bedzie Bankrupt Malakas:D
oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2013-07-23 08:44 45%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez XXX
Nie wiem jak Wy, ale ja mam wreszcie odczucie, że zaczynamy stać na twardym gruncie. Podoba mi się ten stan, bez bujania w obłokach i niepotrzebnego pijaru.
odpowiedz oceń post 10 12 zgłoś do moderacji
2013-07-23 10:14 67%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez wiza
Jaki pan / czyt. Wilk / taki ...kram.
odpowiedz oceń post 8 4 zgłoś do moderacji
2013-07-23 10:40 47%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez HMS Elbing
Jestem zagorzałym przeciwnikiem Pis-u, ale obecna postawa prezia mi odpowiada. Chwała mu za szczerość. Mam tylko nadzieję, że w dobie zaciskania pasa nie wynajdzie pieniędzy na pomniki ( wszyscy wiedzą jakie ). I tak przy okazji, przy odwiedzinach prezesa Jarosława Bomampartie kategorycznie jestem przeciw futrowania jego i jego świty za pieniądze Elblążan.
odpowiedz oceń post 7 8 zgłoś do moderacji
2013-07-23 12:24 50%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez gość
Zacznij od siebie
odpowiedz oceń post 5 5 zgłoś do moderacji
2013-07-23 12:27 67%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez Rafal
Podoba mi sie postawa pana Wilka.Niczego nowego nie bedzie i git.Tak trzymac.Za rok sie pozegnamy ;)
odpowiedz oceń post 12 6 zgłoś do moderacji
2013-07-23 14:18 55%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez PAlikotolog
No i co panie Wilk naobiecywało się w wyborach, a teraz "czarna d..."!;)
odpowiedz oceń post 6 5 zgłoś do moderacji
2013-07-23 19:40 38%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez FAKT
oto są skutki rządów platfusów ,złodziei, A TERAZ MYŚLĄ ,ŻE WILK , CUDOTWÓRCA ,TRZEBA MIEĆ NIE ŻLE PORĄBANE W GŁOWIE ,ŻEBY MYŚLEĆ TERAZ O STADIONACH,BO KIBOLE CHCĄ ,PANIE WILK NIECH PAN NIE SŁUCHA TYCH DURNI ,I STADIONU NIE BUDUJE , WYSTARCZY BOISKO,NA TĄ BIEDĘ ,ALLELUJA I DO PRZODU ,W D... Z E STADIONAMI ,WYSTARCZY JAK MUCHA LATA WE WARSZAWIE WOKÓŁ STADIONU, A ZADŁUŻENIE KRAJU SIĘGA JUŻ BLISKO 880 MLD!!!!!!!!!! WINCENTY DRAPIE SIĘ PO ŁYSINIE ,SKĄD BY TU SKUBNĄĆ KASĘ,
odpowiedz oceń post 3 5 zgłoś do moderacji
2013-07-23 20:59 33%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez GOL
STADION STOI WYBUDOWANY W WARSZAWIE ,ZA ILE MILIONÓW,POLSKA TAKA BOGATA??????????? PYTAM SIĘ PO CO I NA CO? PLATFUSY POBRALI SOBIE PREMIE PO KILKA MILIONÓW KUPA ZŁODZIEI I NIC PO ZATYM. PREZYDENCIE WILK ,NIECH PAN NIKOGO NIE SŁUCHA, I SAM PODEJMUJE DECYZJE WSPÓLNIE Z P. PRUSZAKIEM I HAJD....POZDRAWIAM
odpowiedz oceń post 3 6 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.