najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Redakcja elblag.net
2013-02-06 09:44 82%

Napisali do nas. Jerzy Wcisła: Słowo złe zabija tak jak nóż

rozpoczęty ponad rok temu przez Redakcja elblag.net

5 lutego na łamach jednego z elbląskich portali internetowych ukazał się artykuł zatytułowany” „Kogo Jerzy Wcisła nazwał kłamcami, złodziejami i szujami?”. Artykuł, jak wiele na tym portalu nie jest podpisany. Szkoda, bo jawność mediów jest wielką zdobyczą, o którą walczyło kilka pokoleń Polaków. Pewnie też, z tego powodu autor nie spróbował zadać mi pytania osobiście, wmawiając mi za to obrażanie mieszkańców Elbląga.

Przedstawiam zatem, co autor – czyli ja – miałem na myśli mówiąc poniższe słowa: „W czasie tej pierwszej kampanii, która polegała na zbieraniu podpisów język publiczny i język polityczny zbrutalizował się do takiego stopnia, jakiego w Elblągu jeszcze nie było. Ja nie wierzę, że w tym języku można budować jakiekolwiek koalicje polityczne czy rozmawiać o jakimkolwiek programie, bo z kim? Z kłamcami, ze złodziejami, z szujami? To będzie bardzo trudne.”.

Powyższy tekst mówi o brutalnym języku, jaki towarzyszy kampanii referendalnej i który jest obecny w mediach elektronicznych: w artykułach i w komentarzach. Słowa, które cytowałem, z tychże mediów pochodzą. I tu jest istota pytania, które każdy z nas powinien sobie zadać: jak jutro będą ze sobą współpracowali ludzie, którzy dzisiaj wyzywają się od kłamców czy złodziei? 

Szkoda, że autor artykułu nie zacytował dalszej części mojej wypowiedzi, która brzmi:

Dlatego Platforma Obywatelska na spotkaniu Zarządu, poprosiła prezydentów, którzy dzisiaj piastują swoje funkcje, by – z jednej strony – odpowiadali na wszystkie te zarzuty, które pojawiają się w tej dyskusji i które można merytorycznie zdefiniować, ale z drugiej strony, by nie wchodzili w tą debatę, która polega na obrażaniu siebie czy obrażaniu innych. (…). Mam bardzo zależy na tym, by budować pozytywny wizerunek Elbląga.

W tym kontekście moje słowa bez wątpienia brzmią inaczej niż je odczytuje autor. Mówiłem je w trosce o każdą władzę, która będzie reprezentowała samorząd w najbliższych latach. Jeśli dzisiaj w brutalnym języku utopimy autorytet władzy, którą wybrali mieszkańcy Elbląga, to jutro w tym samym języku będziemy odnosili się do każdej innej władzy. Będzie to wielka strata dla naszego miasta. Strata, której niczym nie da się uzasadnić.

Antoni Czechow powiedział niegdyś: Nie można mówić o miłości, piorąc kogoś po pysku. Proszę mieszkańców, internautów, politycznych adwersarzy, by właśnie tak odczytali mój apel i nie stosowali, ani nie akceptowali języka nienawiści i pogardy. Politykę wymyślono właśnie po to, by spory rozstrzygać słowem a nie nożem, ale ze świadomością, że słowem złym także można zabijać, tak jak nożem.

Jerzy Wcisła, Przewodniczący Rady Miasta (PO)

 

oceń wątek 9 2 zgłoś do moderacji
2013-02-06 10:54 33%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Ruch Palikota
Autor ,który wypowiada jakieś słowa musi pamiętać o tym jak one zostaną zinterpretowane przez ich odbiorcę.Wypowiedzi polityka to nie poezja ,którą interpretuje się dosyć dowolnie .Wypowiedzi polityka powinny być zrozumiałe dla wyborcy bo po nich określamy jego byt i postrzeganie.
odpowiedz oceń post 4 8 zgłoś do moderacji
2013-02-06 12:00 60%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez RADA
Drogi Panie! Pan masz czas na czytanie komentarzy? Weź się Pan do roboty i daj spokój z czytaniem, a w szczególności odnoszeniem się do komentarzy w internecie. Widać, że was to irytuje i odpowiedzi mogą też innych irytować. Taka już rola władzy, że jest na świeczniku i każdy może na jej temat napisać co uważa. Nie sądziłem, że czytacie komentarze. Miałem Was za rozsądniejszych. Niech sekretarka przygotuje co poniedziałek jedną stronę ze skróconym opisem, jak to Pana tak interesuje. A doradzam nie czytać, tylko rozmawiać z ludźmi (zwykłymi) na ulicy, w sklepie, na parkingu. Jestem przekonany, że nikt nie naubliża. W rozmowie ważniejsza jest umiejętność słuchania niż mówienia, a jak dotychczas jedno i drugie szwankuje.
odpowiedz oceń post 6 4 zgłoś do moderacji
2013-02-06 19:43 17%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Ja-Za
Pan Wcisła odniósł się do artykułu, a nie do komentarzy. Miałem nadzieję, że wyjaśnienie w sposób zrozumiały zostanie ocenione przez internautów.
Niestety myliłem się / wpis poniżej/. I jak tu debatować?!
odpowiedz oceń post 1 5 zgłoś do moderacji
2013-02-07 11:31 33%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez powodzenia
boksujcie się dalej
oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2013-02-07 21:23 0%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez Alojzy
No, ma pan szczęście,ze się pojawiło sprostowanie panskich słów, panie Przewodniczący Rady Miasta Wcisła. Jednakże, takie sprosyowanie powinno trafić do wszystkich portali i gazet elblkąskich.Bo pan MUSIAŁ napisać to sprostowanie, które było jakoby wymuszone na panu przeze mnie. Oizdrawiam.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-02-07 21:28 0%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez Alojzy
Co? Tu też CENZURA? TO W D...MAM WASZĄ GAZETĘ !!!
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
eijk
2013-02-07 21:57 0%
7
odpowiedziano ponad rok temu przez eijk
komentarze nie zalogowanych osób po dodaniu komentarza pokazują się jako podgląd - ale inni tego nie widzą zanim redakcja nie zaakceptuje komentarza - cenzury u nas nie ma...
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-02-07 21:37 33%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez ZA REFERENDUM
Szanowny Panie Wcisła - po czynach ich poznacie. Przykład ignorancji i głupoty idzie z góry, czyli od Was. Co Pan powie na organizowane "konkursy" na stanowiska w UM i spółkach miejskich? Nie dajecie szansy innym, zatem i My - SPOŁECZEŃSTWO, Wam też szansy już nie damy. Zignorowaliście całkowicie sygnały jakie szły z naszej strony od wielu miesięcy. Teraz My Was zignorujemy stawiając odpowiedni znaczek na liście referendalnej - i to jest NASZA SIŁA, której nikt z PO nam nie odbierze. Po wtóre, Panie Wcisła, niechże Pan się nie nazywa władzą. Władzę to mięli Królowie. Pan jest pracownikiem i niestety nie spełnia Pan oczekiwań mieszkańców, inaczej mówiąc, w moim odczuciu kiepsko wypełnia Pan swoje zadania - Tak jak Wy nie mięliście litości zwalniając ludzi Słoniny, tak następni pewnie nie będą mieli skrupułów zwalniając WAS - w moim odczuciu najgorszych pracowników od lat.
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.