najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Redakcja elblag.net
2020-06-15 20:43 100%

Nasz Czytelnik krytycznie o polityce prezydenta miasta

rozpoczęty ponad rok temu przez Redakcja elblag.net

Od samego powstania staramy się być otwartym forum publikowania różnych poglądów elbążan, zarówno z centrum, lewej, jak i prawej strony sceny politycznej. Poniżej prezentujemy krytyczny głos naszego Czytelnika w sprawie polityki prezydenta miasta Witolda Wróblewskiego w ostatnich latach.

Po wyborach, wcześniej czy później (choć nie zawsze), przychodzi czas na powiedzenie „sprawdzam”. Tym razem tak się właśnie zdarzyło. Witolda Wróblewskiego, od jakiegoś czasu prezydenta Elbląga, wywołała do tablicy epidemia Covid-19. Czy zdał ten egzamin? Popatrzmy.

W marcu rząd wprowadził obostrzenia dotyczące działalności firm, placówek oświatowych, działalności kulturalnej. Wielu przedsiębiorców i pracowników znalazło się w trudnej sytuacji materialnej. Spadek dochodów, obniżanie poborów, utrata pracy, kłopoty w spłacaniu kredytów wreszcie bezsilność w zagwarantowaniu stabilnego bytu swojej rodziny. Pomoc rządu (cztery tarcze) były cenne ale nie likwidowały problemu. Mieszkańcy mieli więc prawo liczyć na pomoc samorządu, a jeżeli nie była ona możliwa, to przynajmniej zaniechanie działań pogarszających i tak trudną sytuację.

Tymczasem od 1 kwietnia 2020 roku Elbląg wprowadził nowe ceny na podgrzanie wody: z 16,30 zł/m3 na 16,50 zł/m3 oraz z 81,50 na 82,50 zł na osobę. Wywóz śmieci także poszedł w górę: 17,40 zł od osoby (selektywna zbiórka) dla pierwszych 4 osób zamieszkałych w lokalu. Nieselektywna  34,80 zł od osoby. Sporo. Deszczówka od nowego roku  1,66 zł. rocznie za 1 m2 powierzchni terenu o nawierzchni uszczelnionej oraz z dachów. Natomiast zimna woda i odprowadzanie ścieków podrożała od 1 czerwca br. z 8,97 zł/m3 na 9.07 zł/m3. Wszystko to w czasie tzw. pandemii, w czasie dużej niestabilności i niejednokrotnie zapaści domowych budżetów, jak i firm. Żaden z radnych nawet nie wspomniał o zawieszeniu podwyżek na ten trudny czas, o odłożeniu ich o kilka miesięcy. Witold Wróblewski rozdający podczas kampanii wyborczej krówki, pozujący do zdjęć ze starszymi paniami i obiecujący, jak to będzie dbał o mieszkańców miasta, poszedł dalej.

Na nadzwyczajnej sesji, w nadzwyczajnym tempie, radni przegłosowali likwidację pogotowia socjalnego. Bez refleksji, bez zastanowienia co dalej. Ot, tak. Pracownicy na bruk, chorzy i bezdomni na łaskę losu. Dlaczego? Bo zdaniem Wróblewskiego i jego ekipy podobno pracownicy pogotowia odmówili wykonywania swoich obowiązków. To wersja ratusza. Ale pracownicy pogotowia mają zupełnie inną. Nie chcieli przyjmować na kwarantannę osób z podejrzeniem Covid-19 bez odpowiedniego poziomu zabezpieczenia. Radny Bogusław Tołwiński kilkakrotnie podkreślał, że jedyne środki bezpieczeństwa - które otrzymali – to dwa fartuchy malarskie i kilka maseczek. Zatem mieli prawo odmówić wykonywania obowiązków, co jasno określa Kodeks Pracy, a zwłaszcza art. 210 § 1 i 2 oraz 21. Ten ostatni mówi wprost, że: „Pracownik nie może ponosić jakichkolwiek niekorzystnych dla niego konsekwencji z powodu powstrzymania się od pracy lub oddalenia się z miejsca zagrożenia w przypadkach, o których mowa w § 1 i 2”.

Ażeby uniknąć niedomówień. Wróblewski o swoje bezpieczeństwo w miejscu pracy jak najbardziej zadbał. By załatwić sprawę w Urzędzie Miasta trzeba było umówić się telefonicznie na określony dzień i godzinę, przyjść w maseczce i mieć rękawiczki. Można? Można!

Później wziął się za standaryzację. Piękne słowo, prawda? Tyle, że służy Wróblewskiemu do niezbyt pięknych celów. Niedawno urzędnicy naszego miasta przesłali dyrektorom placówek oświatowych projekty organizacyjne na rok szkolny 2020/2021, a w nich konkretne cięcia na etatach. Na przykład w przedszkolach woźne dostaną za tą samą pracę o 25% niższe wynagrodzenie, a konserwator w podstawówce tylko 50% pensji. Z punktu widzenia urzędu to konieczne oszczędności ze względu na słabość tegorocznego budżetu i tzw. standaryzację. Ale – jak znam życie – te (być może) czasowe cięcia staną się obowiązującym standardem. Wszystko to dotyczy najmniej zarabiających, ludzi zazwyczaj o słabym wykształceniu, często kiepsko poruszających się w meandrach obecnego systemu, nieobeznanych z prawem, a więc w gruncie rzeczy bezbronnych. W takich najłatwiej uderzyć.
Znamienne, że o standaryzacji swojego i swoich zastępców miejsc pracy jakoś się nie zająknął. A dobry włodarz od tego powinien właśnie zacząć. Musiał to robić? Nie. Przecież i tak placówki oświatowe mają duże oszczędności z racji zdalnego prowadzenia zajęć. Nauczyciele w swoich domach, uczniowie w swoich. To oni, a nie szkoły, ponoszą wszelkie koszty: koszty energii elektrycznej, ogrzewania pomieszczeń, sprzątania, Internetu, wykorzystują własne, prywatne komputery. Miasto im za to nie zwraca, a na dobrą sprawę powinno.

Na zakończenie konferencja prasowa jaką Wróblewski zorganizował z okazji podpisania umowy z Energą na zaopatrzenie miasta w ciepło. Kilka lat zwlekał z tą decyzją opowiadając jakie to piękne warunki wynegocjuje zmuszając Energę do ustępstw na mniejsze ceny ciepła, jak to będzie miło i przytulnie. Swym zaniechaniem albo – jak kto woli uporem – naraził miasto na ryzyko pozbawienia źródła ciepła. Jeszcze kilka dni, a Energa nie miała by możliwości zrealizowania inwestycji. Co ugrał? Kompletnie nic. Nikt, żadna firma nie zainwestuje przecież milionów by nie móc ich odzyskać. Za to na konferencji mówił, że jego „...cierpliwość, determinacja i konsekwencja” przyniosły rezultaty w postaci ekologicznego źródła ciepła. Widać nie najlepiej ocenia możliwości intelektualne elblążan. To nie kto inny a Unia Europejska już dawno wydała takie zalecenia. Miało być taniej. Jednak na konferencji Wróblewski nie zająknął się o tym ani słowem. Widać nie będzie! A o to głównie chodziło. Król okazał się nagi.

Czy więc Wróblewski zdał egzamin z funkcji prezydenta miasta? Dobrego i mądrego włodarza? Nie. Nie zdał co też nie jest dla mnie zaskoczeniem. Nie dziwię się radnym PO, bo są przedstawicielami neoliberalnej ideologii w której najważniejszy jest przecież zysk. Dziwię się natomiast, choć coraz mniej, przedstawicielom elbląskiej lewicy. Gdzie Janusz Nowak szef miejskich struktur SLD i jego zastępca Wojciech Rudnicki (jakże piękne zdjęcia serduszek zamieszczający na swoim fejsbukowym profilu), mający z zasady mieć na względzie dobro ludzi pracy, najbiedniejszych? Przypomnę na zakończenie czemu miały służyć samorządy – wspieraniu mieszkańców w poprawie bytu i życia. Wszystkich mieszkańców, nie wybranych.

Sławomir W. Malinowski

P.S. Ponieważ odebrałem dwa sygnały mówiące o tym, że ceny wody ustalają Wody Polskie, a nie samorząd wyjaśniam: Stawki za wodę i ścieki ustalają przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. To one decydują o cenie, jaką mieszkańcy zapłacą za wodę. Wody Polskie pełnią jedynie rolę regulatora tych cen. Sprawdzają, czy przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne uwzględniło rzeczywiste koszty zaopatrzenia mieszkańców w wodę i odprowadzania ścieków. Dostarczenie wody mieszkańcom to nadal zadanie własne gmin.

oceń wątek 23 0 zgłoś do moderacji
2020-06-15 21:36 78%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Matka
Trafny artykuł
odpowiedz oceń post 31 9 zgłoś do moderacji
2020-06-16 03:32 32%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez Majster
Dobra rada dla autora: dasz się wybrać, będziesz rządził lepiej.
odpowiedz oceń post 11 23 zgłoś do moderacji
2020-06-16 08:15 60%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez STOP USTAWIE 447
Po pierwsze to nie pandemia, a PLANdemia. Zastanawiające jest A pewnie Wasze telewizje o tym nie powiedzą tylko wciskają Wam kit na paskach o zakażonych i cudownie ozdrowiałych. DLACZEGO ZAMKNIĘTO TYLKO KOPALNIE NALEŻĄCE DO SKARBU PAŃSTWA? OTWÓRZCIE OCZY ZA NIM BĘDZIE ZA PÓŹNO. Po drugie kto wie,że Polaków z polskimi flagami i wieńcami nie wpuszczono 14.06 w Oświęcimiu? Tylko pokazano rano dudę, a innych zatrzymano! WON Z BANDĄ CZWORGA!
odpowiedz oceń post 9 6 zgłoś do moderacji
2020-06-16 10:10 18%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez asd
Najłatwiej krytykować. A jakaś konkretna wizja?
odpowiedz oceń post 8 36 zgłoś do moderacji
2020-06-16 20:44 82%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez wieslaw
Brawo Pan Malinowski, zgnuśniałym od siedzenia na stołkach naszym władzom trzeba trochę zimnej wody na głowy, może zaczną myśleć...
odpowiedz oceń post 23 5 zgłoś do moderacji
2020-06-16 22:22 57%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez tytrek
Ile pieprzenia o tych strojach malarskich. Leżały 3 tygodnie w szafie a jak się okazały potrzebne to że do niczego się nie nadają. Gdyby się chciało to przez 3 tygodnie można z USA sprowadzić, ale się nie chciało albo myślało że do Elbląga choroba nie dotrze. A dotarła..?
odpowiedz oceń post 4 3 zgłoś do moderacji
2020-06-17 06:57 67%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez kropa
do asd czy jak ci tam. Jak autor będzie prezydentem, to będzie sie zastanawiał nad wizjami. Jak dotychczas to Wróbel bierze za to kase. I naucz sie czytać ze zrozumienie m bo kiepsko ci wychodzi. A majsetr lepiej niech zatrzyma swoje dobre rady dla siebie bo widac ze nic nie skumał. Mentalnośc niewolnika aż bije od jednego i drugiego po oczach..
odpowiedz oceń post 12 6 zgłoś do moderacji
2020-06-17 16:57 71%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez Loki
Świetna analiza poczynań prezydenta. Dostaje ode mnie czerwoną kartkę. Na coś takiego nie ma zgody.
odpowiedz oceń post 15 6 zgłoś do moderacji
2020-06-18 08:51 62%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez Roman
Panie "asd". To nie jest artykuł o wizjach. To artykuł o przyzwoitości. A raczej jej braku.
odpowiedz oceń post 8 5 zgłoś do moderacji
2020-06-24 00:43 56%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez xyz
Panie Malinowski, wszystko ok, ale przecież Pan i Pan Wróblewski jeszcze jakiś czas temu w jedne "dudy" dmuchaliście. Czy to nie z komitetu Wróbla Pan startował w wyborach do rady Miasta? Szef nawalił?
odpowiedz oceń post 5 4 zgłoś do moderacji
2020-07-07 08:15 14%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez Na ulicy mówią
Malinowski tu cytuję "...Na zakończenie konferencja prasowa jaką Wróblewski zorganizował ..." dla ciebie Pan Prezydent Wróblewski!
odpowiedz oceń post 2 12 zgłoś do moderacji
2020-07-17 09:53 60%
12
odpowiedziano ponad rok temu przez Marek
Na pana to trzeba mieć wygląd...
oceń post 6 4 zgłoś do moderacji
2020-07-13 21:17 54%
13

odpowiedziano ponad rok temu przez bnm
Niestety bardzo słabego mamy gospodarza. Miasto zaniedbane . Czerwona kartka. ktoś głosował ???
odpowiedz oceń post 7 6 zgłoś do moderacji
2020-07-25 17:43 14%
14

odpowiedziano ponad rok temu przez Robuć
Rozumiem że tu sami emeryci narzekają. Zajęty człowiek pracujący nie ma czasu na takie pierdoły. A w ogóle to zapraszam chętnych do udziału w wyborach i słucham obietnic i rządam ich spełnienia. Co do sztuki ..... marudy.
odpowiedz oceń post 1 6 zgłoś do moderacji
2020-08-16 23:37 43%
15

odpowiedziano ponad rok temu przez wyborca
Święta prawda. Elbląg jest coraz biedniejszy. Ludziom żyje się trudniej. To nie jest dobry gospodarz, raczej mierny.
odpowiedz oceń post 3 4 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.