najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Redakcja elblag.net
2018-02-07 09:16 0%

Nasz Czytelnik oskarża. ZUS się tłumaczy

rozpoczęty 10 miesięcy temu przez Redakcja elblag.net

Pan Mariusz wini ZUS, że nie uznał jego niezdolności do pracy i nie przyznał renty. ZUS odpowiada, że decyzja jest prawidłowa i nie ma sobie nic do zarzucenia. 

Poniżej publikujemy list naszego Czytelnika, Pana Mariusza. 

Jestem zbulwersowany moją sprawą. Proszę Państwa to skandal. Od wielu lat choruję na ciężką nieuleczalną i powodującą niesprawność organizmu ZZSK, nadciśnienie tętnicze oraz przebyte zapalenie wątroby typu B. Moja niepełnosprawność ogranicza moją częściową niezdolność do pracy. W 2012 roku Sąd przyznał mi prawo do renty na 3 lata, następnie w grudniu 2014 roku lekarz orzecznik ZUS przyznał mi rentę na kolejne 3 lata. ZUS wtedy nie wniósł żadnych uwag.

Ostatnio w styczniu tego roku orzecznik ZUS ponownie przyznał mi rentę na 3 lata, a za jeden dzień dostałem pismo o wniesieniu wadliwości zarzutu orzeczenia przez pediatrę Beatę Piotrowską. Lekarka ta zakwestionowała opinię swojego kolegi, przez co moim zdaniem złamała przyrzeczenie lekarskie. Podważyła jego autorytet jako lekarza. W związku z tym zostałem wezwany na Komisję Lekarską w Gdańsku. Było 3 lekarzy, wydawali się być przychylni. Jedna z lekarek wyszła do gabinetu obok do Przewodniczącej Komisji na konsultację czy przyznać mi rentę.

Lekarka nie domknęła drzwi i zarówno ja jak i 2 osoby które były ze mną z uwagi na opiekę słyszeliśmy  jak lekarka mówi do przewodniczącej, że nie będzie podważała autorytetu lekarza ZUS w Elblągu, natomiast przewodnicząca, żeby zabrać rentę. I tak się stało.
Dostałem orzeczenie Komisji, że jestem zdolny do pracy. to skandal 3 lekarzy komisji pod presją swojej przewodniczącej. Z sytuacji widać, że zarówno Główny Orzecznik Beata Piotrowska z Elbląga jak i Przewodnicząca Komisji z Gdańska doprowadziły do odebrania świadczenia. To był ich główny cel, cicha polityka ZUS-u. One zakwestionowały wyrok sądu z 2012 roku oraz opinie wszystkich dotychczasowych lekarzy orzeczników.

Cierpię na chorobę reumatologiczną, w której kręgosłup został całkowicie usztywniony pochylając mnie do przodu, brak całkowitej ruchomości. Proszę jeszcze zobaczyć opinie epikryzy lekarza orzecznika z Elbląga a komisji lekarskiej z Gdańska. To jest śmieszne lekarz orzecznik napisał,  że wyglądam chorowicie i mam nieprawidłową postawę, co jest prawdą, natomiast Komisja składająca się z 3 lekarzy napisała, że mam zdrowy wygląd, prawidłową postawę oraz sprawny chód. Każdy laik zauważyłby, że jestem już cały pokrzywiony a oni napisali, że mam postawę prawidłową.

Tacy lekarze powinni zostać pozbawieni prawa do wykonywania tego zawodu. Niestety, już po raz drugi muszę skierować sprawę do sądu i czekać. proszę o pomoc i opisanie mojego przypadku jak krzywdzące działanie ma Główny Lekarz Orzecznik ZUS w Elblągu Beata Piotrowska i to pediatra. Moja choroba jest nieuleczalna i ciągle postępująca ograniczając wykonywanie codziennych czynności, w tym również i pracy. Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź.

Chciałbym dodać, że czekam na decyzję i złożę pozew do sądu. Ponadto, żaden lekarz w komisji nie był reumatologiem- było dwóch internistów i jeden chirurg. Ustaliłem to na podstawie Centralnego Rejestru Lekarzy. Mało tego, oni oceniali moją niezdolność do pracy na innym stanowisku niż było wskazane w wywiadzie zawodowym, który składałem razem z wnioskiem. Ponadto, w opinii Komisji wpisano numer statystyczny choroby M15, a moja choroba podstawowa ma M45. Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim od specjalisty reumatologa z powodu niezdolności do pracy. 

Oto odpowiedź ZUS
 

Orzeczeniem z dnia 03.01.2018 r. lekarz orzecznik uznał Pana Mariusza  za częściowo niezdolnego do pracy do 31.01.2021 r. Pan Mariusz od 01.11.2011 r. pracuje w pełnym wymiarze czasu pracy  jako starszy specjalista. Jest to praca umysłowa, lekka i siedząca. Badania okresowe dopuszczające do pracy na tym stanowisku są wystawiane na okres 3 lat.  Ponadto, wg dokumentacji posiadanej przez ZUS, Pan Mariusz od wielu lat  nie korzystał ze zwolnień lekarskich. W tej sytuacji orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy budziło zastrzeżenia co do zgodności   z zasadami i standardami orzecznictwa lekarskiego, dlatego Główny Lekarz Orzecznik zgłosił zarzut wadliwości tego orzeczenia. W dniu 18.01.2018 r. Komisja Lekarska w Gdańsku wydała orzeczenie o braku niezdolności do pracy.

Pan Mariusz nie spełniał warunków  definicji niezdolności do pracy jako połączenia dwóch czynników - naruszenia sprawności organizmu oraz wpływu tego naruszenia na utratę zdolności do pracy w odniesieniu do posiadanych przez ubezpieczonego kwalifikacji zgodnie z ustawą   z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. 

Zgodnie z Ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z 17 grudnia 1998 r. (Dz. U. z 2017 r. t. j  poz. 1383 ze zm.) orzeczenia o niezdolności do pracy wydają lekarze orzecznicy ZUS oraz – jako druga instancja – komisje lekarskie ZUS. Lekarz orzecznik dokonuje oceny niezdolności do pracy, ustala jej stopień, datę powstania, trwałość lub przewidywany czas trwania, poziom zdolności do samodzielnej egzystencji lub celowość przekwalifikowania zawodowego, a także związek przyczynowy pomiędzy niezdolnością do pracy (lub śmiercią) a określonymi okolicznościami.
Wniesienie zarzutu wadliwości orzeczenia oznacza, że orzeczenie zostało uznane za nieprawidłowe (z różnych powodów np. błąd w treści, błędny okres obowiązywania, błędnie ustalony stopień niezdolności itp. ).
Zgodnie z § 11  Rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 14 grudnia 2004 r. (Dz.U. z 2004 r., Nr 273, poz.2711), w sprawie orzekania o niezdolności do pracy lekarzem orzecznikiem i członkiem komisji lekarskiej może być lekarz, który  jest specjalistą, w szczególności w zakresie następujących dziedzin medycyny: chorób wewnętrznych, chirurgii, neurologii, psychiatrii, medycyny pracy, medycyny społecznej oraz odbył przeszkolenie w zakresie ustalonym przez Prezesa Zakładu.
W związku z powyższym Pani doktor jest osobą odpowiednią aby pełnić funkcję Głównego Lekarza Orzecznika ZUS. Pani doktor posiada następujące specjalizacje:

- II stopień rehabilitacji medycznej
- II Stopień specjalizacji w zakresie medycyna rodzinna 
- I Stopień specjalizacji w zakresie pediatrii

Pani doktor ukończyła również  studia podyplomowe  o specjalizacji  medycyna ubezpieczeniowa i orzecznictwo na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym

Słowa Pana Mariusza, które rzekomo usłyszał przez uchylone drzwi, niestety nie mają żadnego poparcia ani dowodu. Jest to tylko słowo przeciwko słowu. Z relacji lekarzy, o których wspomina Pan Mariusz, jasno wynika, iż taka sytuacja nie miała miejsca.

Jest mi przykro, że Pan Mariusz czuje się pokrzywdzony. Jednak renta nie została temu Panu odebrana, po prostu upłynął czas na jaki była przyznana. Po ponownym badaniu, Komisja Lekarska orzekła, iż Pan Mariusz nie jest niezdolny do pracy.
Należy pamiętać, że niepełnosprawność nie zawsze oznacza niezdolność do pracy. Postępowanie odnośnie badania oraz wydania orzeczenia zostało przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi procedurami.


Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego
 

oceń wątek 0 0 zgłoś do moderacji
2018-02-07 10:29 90%
1

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez BB
ZUS W ELBLĄGU TO DRAMAT I TRAGEDIA !!!!!!

PISZĘ TO Z PEŁNA ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ.

URZĘDNICY Z ul. MAZURSKIEJ MAŁO KOMPETENTNI, AROGANCCY I

NIE DOSZKOLENI. TYPOWE DLA NIEROBÓW .

odpowiedz oceń post 18 2 zgłoś do moderacji
2018-02-07 21:45 23%
2
odpowiedziano 10 miesięcy temu przez patriota
BB...sam jesteś NIE ...DOSZKOLONYM NIEROBEM....
Dobrze pisze Pani Rzecznik...nikt mu renty nie odebrał...skończyła się ...więc zakasac trzeba rękawy i iść do pracy...
Przyzwyczajony bo nierobstwa przez te kilka lat dalej chciał leżeć...do pracy proszę...
oceń post 8 27 zgłoś do moderacji
2018-02-07 12:17 94%
3

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez Tomasz
Jasne rzecznik odpowiada to Pan Mariusz miał zwidy i nie widział co dzieje się na komisji nie wierzę zusowi
odpowiedz oceń post 17 1 zgłoś do moderacji
2018-02-07 16:33 90%
4

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez Xyz
W zusie same układy niestety, Pani rzecznik hahaha.... żenada
odpowiedz oceń post 18 2 zgłoś do moderacji
2018-02-07 17:40 95%
5

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez Kazimierz U.
zus pisze nie korzystał ze zwolnień lekarskich. Renciści korzystajcie ze zwolnień lekarskich skoro zus chce wyplacac i zasilek chorobowy i rente. To na pewno bedzie w interesie gospodarczym panstwa. Smieszne co pisze zus
odpowiedz oceń post 20 1 zgłoś do moderacji
tatus505
2018-02-07 18:20 69%
6

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez tatus505
Na co pan liczył ja miałem 2 operacje kolana zawał ,cukrzycę nadcisnienie ,miarzdzycę chory kręgosłup i głuchotę z choroby zawodowej ale renty mi nie dali bo miałem utratę 20% i zabrali mi bez kiwniecie palcem oddałem sprawę do sądu sąd przyznał mi na rok ale przez rok odwoływał sie ZUS MINĄŁ ROK I RENTA POSZŁA SOBIE W SINĄ DAL
odpowiedz oceń post 11 5 zgłoś do moderacji
tatus505
2018-02-07 18:22 30%
7

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez tatus505
Panie Mariuszu bądzmy szczerzy ja tez bym Panu nie dał wykonywał pan lekką pracę mógł pan pracować
odpowiedz oceń post 8 19 zgłoś do moderacji
2018-02-08 09:32 100%
8
odpowiedziano 10 miesięcy temu przez 6y
ale to była renta za częściową niezdolność do pracy
oceń post 11 0 zgłoś do moderacji
2018-02-07 18:31 94%
9

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez Lilka
Panie Mariuszu do sądu z nimi. Nie ma na co czekać
odpowiedz oceń post 17 1 zgłoś do moderacji
2018-02-07 20:16 95%
10

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez Mirka
Ta rzeczniczka Zusu lepiej nie osmieszalaby się i całego Zusu bo pisze bzdury. Co z tego że ktoś ma lekką pracę skoro niepełnosprawność nie pozwala mu na jej wykonywanie. Napisała bzdury.
odpowiedz oceń post 18 1 zgłoś do moderacji
2018-02-07 22:56 95%
11

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez Robert.
Panie Mariuszu powinien Pan powołać na świadków te 2 osoby które usłyszały wszystko na komisji, bo rzeczniczka ZUS pisze że słowo przeciwko słowo a nie widzi że 2 osoby to mogą zaznać. Rzeczniczka ZUS ustosunkowania do tylko do tego co jej było wygodne a błędy które zrobił ZUS pominela calkowicie
odpowiedz oceń post 18 1 zgłoś do moderacji
2018-02-08 11:55 89%
12

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez Michalina
Ty patriota jesteś zdrowy to pracuj sobie. Temu panu lekarz przyznał rentę a ta rzecznik pisze to co chce , jej tłumaczenie jest żenujące
odpowiedz oceń post 16 2 zgłoś do moderacji
2018-02-08 15:25 11%
13

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez QbeQ
Na parking pilnować auta, lekka praca siedząca a i pieniążki będą z jakiej racji młodzi mają robić na "chorowitych" ? Później nic dziwnego że 50% pensji idzie na ZUS !!!!!
odpowiedz oceń post 3 24 zgłoś do moderacji
2018-02-08 17:32 100%
14

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez Graża
Panie Mariuszu do sądu z nimi to chamstwo co ZUS robi
odpowiedz oceń post 11 0 zgłoś do moderacji
2018-02-08 19:15 100%
15

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez Lodzia
Tu tylko sąd proszę Pana
odpowiedz oceń post 13 0 zgłoś do moderacji
2018-02-08 21:36 100%
16

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez EuPi
Oczywiście ZUS nie ponosi żadnej odp[owidzialności, a więc nie płaci za przegrane sprawy, może sadzic sie do oporu i to robi, a jeszcze teraz rząd każe zabierac i nieprzyznawac rent czy dodatku. Dobra zmiana i tu łapska wsadziła.Sądy juz sa pod słuzebnościa rzadu.
odpowiedz oceń post 9 0 zgłoś do moderacji
tatus505
2018-02-10 12:48 16%
17

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez tatus505
ja po zawale pracuje i z cukrzycą a ty człowieku pierdziałeś w stołek i domagasz się renty? koniec darmozjady trzeba pracować a ci co tak Panu przytakują to lenie co też by chętnie przygarneli ręcinę to juz nie komuna że skaleczył palec i szedł na rentę
odpowiedz oceń post 3 16 zgłoś do moderacji
2018-02-10 13:41 80%
18

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez Monika Nowosadko
Człowieku tatuś ,ten pan ma sto razy powazniejszą chorobę niż ten Twój zawał i cukrzyca razem wzięte zastanów się co piszesz .
odpowiedz oceń post 4 1 zgłoś do moderacji
2018-02-10 19:12 75%
19

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez Murgrabia
Panie tatuś a co z resekcją żołądka?
odpowiedz oceń post 3 1 zgłoś do moderacji
tatus505
2018-02-16 13:06 100%
20
odpowiedziano 9 miesięcy temu przez tatus505
będziesz miał obstrukcję
oceń post 2 0 zgłoś do moderacji
2018-02-10 21:15 75%
21

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez Sylwek
A ja po resekcji żołądka i mam renta na stałe
odpowiedz oceń post 3 1 zgłoś do moderacji
tatus505
2018-02-11 20:27 60%
22

odpowiedziano 10 miesięcy temu przez tatus505
to najlepiej wszystkich wysłać na rentę bo tego boli tego strzyka ty wiesz kobieto co to zawał mam 4 stenty nadciśnienie i miarzdzycę chorobę zwyrodnienieniową dłoni i palców miarzdzycę nóg kregosłup do operacji cukrzycę 3 operacje kolna oraz głuchote z choroby zawodowej i ty powiesz to nic i nie użalam się nad sobą pracuję dalej i to fizycznie a tu człowiek siedzący za biurkiem tak go oszukali wiem że ZUS to banda oszustów ale są ludzie bardziej chorzy i pracują to ich trzyma przy życiu kontakty ludzkie i sama praca też jest rahbilitacją co lepiej brać jałmużnę i przez okno karmić gołębie?.Pracują ludzie na wózkach kulach i żyją każdy jest chory ale jak dostanie rentę zaraz szybko idzie do pracy .To że deyzje wydają pseudo lekarze i pseudo orzecznicy wszyscy wiemy liczy się kasa i rozkaz z góry zeby zabrać
odpowiedz oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
2018-02-17 13:38 0%
23

odpowiedziano 9 miesięcy temu przez elblazana
ZUS w Elblagu to gorzej postępuje niż gestapo w czasie wojny
odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.