najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Nel Cybulska
2013-08-08 17:18 71%

Nie ma substytutu dla ludzkiej krwi. Pozwolisz komuś umrzeć?

rozpoczęty ponad rok temu przez Nel Cybulska

Krew, która płynie w naszych żyłach, to bezcenne źródło życia. Wbrew krążącym stereotypom, nie ma nic strasznego w dzieleniu się życiodajnym płynem. Jeśli masz wątpliwości czy podzielić się swoją krwią, przeczytaj jak wygląda proces jej poboru.

Kiedy już zdecydujemy się na pierwszy krok, i dotrzemy do centrum krwiodawstwa, w pierwszej kolejności wypełnimy ankietę. Poprawnie wypełnione dane, zostaną bowiem wprowadzone do systemu, który w jednym miejscu gromadzi wszystkich krwiodawców.

Po załatwieniu tej formalności, zostaniemy skierowani do gabinetu ambulatoryjnego, gdzie sympatyczni, wykwalifikowani pracownicy pobiorą od nas próbkę krwi, dzięki której będzie można ustalić stan naszego zdrowia i jej grupę. Z wynikami udamy się do lekarza na szczegółowe badanie. Jeżeli wszystko będzie zgodne z ustalonymi normami, będziemy gotowi do najważniejszego punktu programu – zabiegu.

450 ml – taką ilość krwi aparatura pobierze z naszego organizmu. Potrwa to ok. 6-8 minut. Nie musimy obawiać się bólu. Nawet jeśli takowy się pojawi, z pewnością będzie go łatwo znieść. Po zabiegu, przez moment pozostaniemy w półleżącej pozycji – musimy mieć pewność, że czujemy się dobrze. Teraz nasza krew zostanie zamrożona, aby można było wykorzystać ją, kiedy ktoś będzie walczył o życie.

- Jasne, że należy pomagać, może ktoś kiedyś dzięki temu pomoże nam? Ja oddaję, bo jestem kierowcą i niestety na polskich drogach jest pełno debili, przez których jazdę mamy wiele wypadków i osób poszkodowanych. To dla nich oddaję krew. Oddaję też gdy ktoś ze znajomych lub rodziny tego "napoju" potrzebuje – mówi Marcin, który od dwóch lat oddaje swoją krew.

Ciekawostki dotyczące krwiodawstwa:

  • Nie jest prawdą, że jeśli raz oddamy krew, organizm produkuje jej więcej, przez co musimy wykonywać zabieg częściej.
     
  • Prawdą jest natomiast, że kobiety oddają krew rzadziej, ponieważ tracą ją podczas naturalnego procesu menstruacji.
     
  • Przed zabiegiem dostajemy kawę, która może pomóc w podniesieniu ciśnienia, dzięki czemu łatwiej jest pobrać krew.
     
  • Po zabiegu dostajemy czekolady nie w nagrodę za nasze cierpienie (bo nie cierpimy!), ale po to, aby zrekompensować w organizmie ubytki wartości odżywczych.
     
  • Oddawanie krwi to dobry sposób na kontrolowanie swojego stanu zdrowia, gdyż przed każdym pobraniem nasza krew jest wnikliwie badana.
     
  • Podczas wakacji zwiększa się zapotrzebowanie na krew, ponieważ dochodzi do większej liczby wypadków – w związku z tym więcej ofiar musi tę krew otrzymać. Ponadto osoby które są regularnymi krwiodawcami, wyjeżdżają na wakacje. W tej sytuacji bank krwi przyjmuje znacznie mniej życiodajnego płynu.
     
  • W naszym regionie jest ok. 4000 osób oddających krew. Liczba ta jest zmienna.
     
  • W Centrach Krwi najczęściej brakuje grupy 0 i B
     
  • CO JEDNĄ MINUTĘ KTOŚ POTRZEBUJE KRWI - to możesz być Ty.
oceń wątek 12 5 zgłoś do moderacji
2013-08-08 20:00 63%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Redowy
http://www.faktymedyczne.pl/publikacja,1581.html, etc, etc
Ale krew to świetny biznes , zwł np. w Stanach. Info w necie
odpowiedz oceń post 5 3 zgłoś do moderacji
2013-08-08 22:27 17%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez Nel
W Polsce można sprzedawać krew, jednak należy cieszyć się, że tylko nieliczne osoby zdecydowały się na spieniężenie szansy na czyjeś życie.
oceń post 1 5 zgłoś do moderacji
2013-08-08 21:00 56%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez klok
wielu ludzi umarło własnie z powodu krwi przyjetej
odpowiedz oceń post 5 4 zgłoś do moderacji
2013-08-08 22:29 13%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez Nel
Gdyby transfuzja krwi przynosiła więcej strat, niż korzyści, z pewnością nie byłaby wykonywana. Zawsze jest ryzyko, nie tylko w tym wypadku. Warto cieszyć się życiem, które krew uratowała.
oceń post 2 14 zgłoś do moderacji
2013-08-08 23:34 58%
5
odpowiedziano ponad rok temu przez 5Tereska
No właśnie. Zawsze można w razie czego powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, przetoczyliśmy 10 l. krwi a pacjent i tak zszedł. Najwygodniejszy ''lek''. A zapytajcie lekarzy czy przyjęliby transfuzję.
oceń post 7 5 zgłoś do moderacji
2013-08-09 08:09 10%
6
odpowiedziano ponad rok temu przez nc
zapytaj tych co dzięki transfuzji żyją, czy przyjęliby ją jeszcze raz
oceń post 1 9 zgłoś do moderacji
2013-08-12 12:24 67%
7
odpowiedziano ponad rok temu przez kk
Oczywiście tych co po transfuzji "zeszli" już nie zapytasz. Ciekawe czy oni przyjęliby ją jeszcze raz? Dla mnie to żaden argument.
oceń post 4 2 zgłoś do moderacji
2013-08-09 09:37 20%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez nc
moja mama zyje dzieki transfuzji. przestancie byc do wszystkiego zle nastawieni... bo nie tedy droga.
odpowiedz oceń post 2 8 zgłoś do moderacji
2013-08-09 20:20 56%
9
odpowiedziano ponad rok temu przez lolek
przecież nie wiesz, co by było, gdyby leczyła się inaczej
oceń post 5 4 zgłoś do moderacji
Nel Cybulska
2013-08-11 13:38 0%
10
odpowiedziano ponad rok temu przez Nel Cybulska
Równie dobrze można uznać, że nikt nie wie co by było, gdyby nie było transfuzji.
oceń post 0 7 zgłoś do moderacji
2013-08-09 10:33 63%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez kk
Autorka artykułu napisała go albo na zlecenie, albo kompletnie nie zna tematu. Aktualne tendencje światowej medycyny podążają w kierunku unikania "krwawej medycyny" i to z różnych względów - medycznych, finansowych, bezpieczeństwa, humanitarnych (ostatnio np armia amerykańska przeszła na bezkrwawą medycynę). W Polsce wciąż propaguje się transfuzje, choć coraz więcej pacjentów jej odmawia. Odnoszę wrażenie, że komuś bardzo zależy na ciągnięciu tego "biznesu" jak najdłużej, albo tak chętne stosowanie transfuzji przez polskich lekarzy (na szczęście nie wszystkich), to wynik ich lenistwa i wygodnictwa. A społeczeństwo jest wprowadzane w błąd i tkwiąc w tym błędzie nie przyjmuje do świadomości jakie zagrożenia związane są z transfuzją. Wielu nie wie, że problemy zdrowotne polskiego papieża rozpoczęły się właśnie po przyjęciu transfuzji. Poszperajcie trochę w necie, to sami się przekonacie jak nierzetelny jest ten artykuł.
odpowiedz oceń post 5 3 zgłoś do moderacji
Nel Cybulska
2013-08-11 13:35 0%
12
odpowiedziano ponad rok temu przez Nel Cybulska
Proszę mi wierzyć, że zanim napisałam ten tekst, rozmawiałam z ludźmi (również najbliższymi), którzy żyją dzięki niebezpiecznej transfuzji. Nawet zwykły zastrzyk niesie za sobą ryzyko - tyle, że o tym się nie mówi. Kiedy mamy wybór umrzeć, albo spróbować uratować życie, każdy kto chce żyć wybierze mniejsze zło.
oceń post 0 7 zgłoś do moderacji
2013-08-11 21:23 67%
13
odpowiedziano ponad rok temu przez kk
Oczywiście są ludzie, którym udało się dzięki transfuzji przedłużyć życie, ale są też tacy, którym się nie udało i wcale przewaga tych pozytywnych przypadków nie jest taka oczywista. Ciekawe jest co na temat transfuzji mówią lekarze. Na przykład dr Charles Huggins, który kieruje służbą krwi w jednym ze szpitali stanu Massachusetts, a więc osoba kompetentna, powiedział, że krew to najniebezpieczniejsza z substancji stosowanych w medycynie. Wiele osób sądzi, że do wykonania transfuzji wystarczy znaleźć dawcę o odpowiedniej grupie krwi. Jednak poza układami grupowymi A, B, 0 i Rh, sprawdzanymi rutynowo przez próbę krzyżową, istnieje jeszcze około 400 innych czynników, nie uwzględnianych w tych badaniach, dlatego niemal przy wszystkich transfuzjach zachodzą pewne niezgodności. Oczywiście każdy ma prawo sam wybrać metodę leczenia, ale też każdy ma prawo do ŚWIADOMEGO wyboru, a takie artykuły w tym nie pomagają.
oceń post 4 2 zgłoś do moderacji
2013-08-12 22:46 60%
14
odpowiedziano ponad rok temu przez 5Tereska
Z całym szacunkiem dla pani Nel, ale w kwestiach tak istotnyh jak transfuzja krwi nie wystarczy tylko zasięgnąć opini członków rodziny, którzy przyjęli krew i jakimś cudem przeżyli. Poza tym przed napisaniem takiego artykułu warto by zasięgnąć opini fachowców w tej dziedzinie, w której jak sądzę nikt z Pani najbliższych nie jest. Poza tym
tytuł artykułu wprowadza w błąd czytelnika, ponieważ jak najbardziej istnieją środki krwiozastępcze szeroko stosowane w medycynie jako alternatywa dla transfuzji na przykład Dekstran. Dlatego na przyszłośc zanim zmierzy się Pani z jakimś tematem proszę mierzyć siły na zamiary
oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
2013-08-13 13:37 0%
15
odpowiedziano ponad rok temu przez N
Rozmawiałam z nimi nie po to, żeby stworzyć na podstawie rozmów artykuł, ale po to żeby upewnić się, czy rzeczywiście krew uratowała im życie. Czy nie urażę nikogo twierdząc, że krew jest potrzebna.
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-08-30 18:04 0%
16
odpowiedziano ponad rok temu przez Ada
Nigdy nie wiadomo, czy krew uratowała komuś życie. Na to składa się wiele czynników. Popieram głosy czytelników, którzy postulują, aby zostawiła pani w spokoju tematy, w których powinni się wypowiadać tylko kompetentni ludzie, a mówienie na zasadzie 'co mi się wydaje, co sądzą znajomi' niech pozostanie w gestii tabloidów.
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-08-12 15:28 33%
17

odpowiedziano ponad rok temu przez gienek
Przecież Banki Krwi Sprzedają Krew nikt jej za darmo nie daje
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2013-08-13 11:00 33%
18

odpowiedziano ponad rok temu przez Figo34
Za krew powinno się płacić mój kuzyn mieszkający w Niemczech oddaje krew w niemieckiej klinice odpłatnie i zarabia na tym jednorazowo około 30 euro. Skoro na zachodzie tak robią to dlaczego nie ma być tak u nas. Socjalizm się skończył i nikt nie będzie narażał się na ból w imię czynu społecznego. Skoro polska służba zdrowia każe pacjentom czekać w kolejkach na badania kilka miesięcy lub lat albo płacić sobie za badania prywatnie to niech wprowadzą płatne krwiodawstwo dlaczego to pacjent ma robić za filantropa.
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2013-08-13 11:14 60%
19

odpowiedziano ponad rok temu przez Figo34
Za krew powinno się płacić mój kuzyn mieszkający w Niemczech oddaje krew w niemieckiej klinice odpłatnie i zarabia na tym jednorazowo około 30 euro. Skoro na zachodzie tak robią to dlaczego nie ma być tak u nas. Socjalizm się skończył i nikt nie będzie narażał się na ból w imię czynu społecznego. Skoro polska służba zdrowia każe pacjentom czekać w kolejkach na badania kilka miesięcy lub lat albo płacić sobie za badania prywatnie to niech wprowadzą płatne krwiodawstwo dlaczego to pacjent ma robić za filantropa.
odpowiedz oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.