najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Joanna Siudak
2013-10-23 10:52 84%

Niewolnictwo w chińskim sklepie. Szokujące wyznanie pracownicy

rozpoczęty ponad rok temu przez Joanna Siudak

- Mieszkając w Polsce nie będę dawać się poniżać Chińczykowi – pisze do nas Agata. Była pracownica jednego z chińskich sklepów wyjawia prawdę na temat warunków pracy. Kobieta opisuje szykanowanie właściciela wobec pracowników i opowiada o systemie zatrudniania, a raczej zwalniania podwładnych. - Kierownik ma wymagania - tym razem ma być młoda i głupia, a innym razem chce starą i pracowitą – dodaje kobieta. Do tej pory kontrole PiH nie wykazały nieprawidłowości w prowadzeniu tego typu działalności. Czy wszystko odbywa się prawidłowo?

Kontrole w chińskich sklepach przeprowadza się kwartalnie. Przed publikacją artykułu: Chińskie sklepy zalewają Elbląg. Co wynika z ich kontroli, Mariusz Mączka poinformował nas, że kolejna kontrola będzie miała miejsce w październiku i być może ona rzuci nowe światło na sprawę. Dziś skontaktowaliśmy się z dyrektor Państwowej Inspekcji Pracy w Elblągu, jak mówi Hanna Piwowarczyk – Jednostka jest w trakcie przeprowadzania kontroli. Jest za wcześnie by mówić o jej wynikach – na to będziemy musieli poczekać być może nawet dwa miesiące.

W obliczu listu jaki, przysłała nam czytelniczka sprawa wydaje się mieć dwa dna.

Oto list nadesłany do naszej redakcji wczoraj.

Czytałam Pani artykuł dot. chińskich supermarketów. Sama ostatnio zostałam przyjęta do jednego z nich. To co tam się dziej spokojnie można nazwać niewolnictwem. Gdy poszłam zanieść CV od razu powiedziano mi, że przez pierwsze  3 miesiące będę na okresie próbnym i nie dostanę umowy o pracę ani żadnej innej, oraz że pracuje się tam 40 godzin tygodniowo za 1200zł. I tak nie miałam pracy więc postanowiłam spróbować. Już pierwszego dnia gdy zostałam odesłana na 15 min przerwy (tylko wtedy można wyjść ze sklepu, żeby coś zjeść i załatwić swoje potrzeby), nie zdążyłam zjeść kanapki, a już jeden z kierowników ochrzaniał mnie, że rozmawiam przez telefon, a jestem w pracy (miała być to moja przerwa).

Przez 8 godzin trzeba cały czas wymyślać sobie różne zadania żeby tylko broń Boże nawet przez 1 min nie stać w miejscu, bo już ochrzan (takie ciągłe palenie głupa), ciągle jest się obserwowanym na kamerze, siedzi sobie kierownik za ladą i cały czas patrzy w monitor czy pracujesz. Ten sklep nie powinien przejść żadnej kontroli: nie ma polskich naklejek na produktach, nie ma żadnych oznakowań gdzie jest wyjście ewakuacyjne itp., nie ma klimatyzacji, ostre narzędzia tj . noże, piły, sztylety, nożyczki - wszystko leży rozwalone na półkach bez opakowań na wysokości 2-letniego dziecka. Przynajmniej raz dziennie trzeba zwracać uwagę nastolatkom, które bawią się nożami czy sztyletami. Miejsce, które służy za odpoczynek dla pracowników to pomieszczenie które ma 2m na 0,5m, bez okna zgrzybiałe i śmierdzące. Kierownik sklepu jest opryskliwy ciągle tylko znajduje powody żeby do czegoś się przyczepić, jest niemiły dla klientów, a pracowników ma za nic. W ciągu sześciu dni, które tam wytrzymałam zatrudnione i od zaraz zwolnione zostały trzy dziewczyny. Działa to na takiej zasadzie, że gdy jedna z dziewczyn pracujących na umowę (a są 3) MUSI iść na wolne - kierownik mówi do niej, że ma zadzwonić do jakiejś dziewczyny, która ją zastąpi. Ma też wymagania, że tym razem ma być młoda i głupia, a innym razem chce starą i pracowitą. Wtedy dziewczyny wybierają ze sterty zostawionych CV kandydatkę. Gdy dziewczyna pracująca na umowę wraca na zastępstwo jest zwalniana bo "do nich nie pasuje". Z rozmowy z dziewczynami, które tam pracują dowiedziałam się jak okropnie są traktowane, wolę o tym nie pisać bo jeszcze im zaszkodzę, za to gdy się spytałam jakim cudem ten burdel przeszedł kontrole stwierdziły, że właściciel wie komu dać w kieszeń, żeby nie mieć problemu, ponadto nigdy nie było tam inwentaryzacji,więc można z tego wywnioskować, że mają bardzo kreatywnego księgowego. Piszę do Pani ponieważ w końcu dotarło do mnie, że będąc w Polsce nie będę dawać się poniżać Chińczykowi, rozliczyłam się z nim (i tak za mało mi zapłacił o 100zl) i obiecałam mu że dopilnuję, żeby żadna dziewczyna więcej nie robiła za niewolnika. Zgłoszenie tego do PiH jest bez sensu, ponieważ dopiero co mieli kontrole, która nic nie wykazała.

Zapach, wyczuwalny zaraz po przekroczeniu progu sklepu, jest uciążliwy dla klientów. Co z pracownikami, którzy muszą przebywać w tych pomieszczeniach cały dzień? Co z grzybem na ścianach, a w końcu – co z produktami, które są nam sprzedawane – czy są rzeczywiście bezpieczne? Do sprawy będziemy wracać.

oceń wątek 36 7 zgłoś do moderacji
2013-10-23 11:15 59%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez yataman
Wlasciciele tych sklepow to sa wlasnie ci chinscy inwestorzy po ktorych pojechal grzesio nowaczyk do chin. Zalatwil inwestorow i miejsca pracy dla elblazan. Teraz widzicie co wam zalatwil ten POwiec. A sam uciekl na zlomowiec. Precz z PO! banda oszustow i kretaczy! a co przywiezli z dubaju?
odpowiedz oceń post 20 14 zgłoś do moderacji
2013-10-23 11:22 40%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez HAOD
Ja p(****)e a ty z jakieś komórki propagandowej PIS jesteś? Daj już spokój temu Nowaczykowi...
oceń post 12 18 zgłoś do moderacji
Gifas
2013-10-23 13:08 33%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez Gifas
z tvp polonia jak juz ;p
oceń post 3 6 zgłoś do moderacji
2013-10-23 11:18 81%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez HAOD
Korupcja w Elblągu? Urzędnicy wyciągają tłuste rączki po chińskie pięniążki? Uuu ktoś powinien temu się bliżej przyjrzeć...
odpowiedz oceń post 21 5 zgłoś do moderacji
NoName
2013-10-23 11:22 80%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez NoName
Zlikwidować instytucje odpowiedzialne za kontrole pracodawców. Biorą niemałe pieniądze, a nawet w największym obozie pracy nie potrafią wykryć nieprawidłowości.
odpowiedz oceń post 20 5 zgłoś do moderacji
2013-10-23 11:33 21%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez kapitalista
Autorka listu rzeczywiście chce się odegrać:"Mieszkając w Polsce nie będę dawać się poniżać Chińczykowi" cóż za rasizm, czy Polakowi pozwoliłaby Pani się poniżać?
odpowiedz oceń post 7 27 zgłoś do moderacji
2013-10-23 12:44 69%
7
odpowiedziano ponad rok temu przez True Story
chinczyk cie Je8al
oceń post 11 5 zgłoś do moderacji
2013-10-23 11:35 21%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez na ulicy mówią
To Agata niech idzie na bezrobotne albo niech jedzie do Niemiec i Niemcom niech da się poniżać.....
odpowiedz oceń post 8 30 zgłoś do moderacji
2013-10-23 11:48 65%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez Figo34
Po pierwsze PiH o jest Inspekcja Handlowa , ta instytucja nie zajmuję się kontrolą warunków pracy a jedynie towarem jaki jest sprzedawany.Z resztą dlaczego narzekacie przecież jest super .....najpierw całym stadami głosujecie na PO a potem narzekacie że źle się wam żyje. Uważam że każdy powinien ponosić skutki swoich wyborczych decyzji więc po co ten lament lemingu jak ci się nie podoba to idź na szczaw jak kazał niesiołowski. To jest dobry chiński pracodawca w Bangladeszu biliby się o taką pracę.
odpowiedz oceń post 17 9 zgłoś do moderacji
2013-10-23 12:20 86%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez kate
Ja w sklepie u chińczyka byłam może z 3 razy. Najgorzej jest robić zakupy u chińczyka przy Eclerku tam chodzi się między regałami ogląda się rzeczy i czuje nom stop wzrok na plecach , chodząc tak między regałami nagle z stąd ni zowąd nagle pojawia się (kierownik ,właściciel ???chińczyk )nie wiem kto i człowiekowi odechciewa się zakupów bo czuje się wtedy jakbym kradła .Masakra a co dopiero tam pracować współczuję osobą pracującym tam .
odpowiedz oceń post 19 3 zgłoś do moderacji
2013-10-23 12:45 68%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez Bogna
Te skośne okie plemie myśli że Elblag sobie kupili ,won do Chińczykow a nie poniewierać nas Polaków...raz tam zakupy robiłam i nigdy więcej nie zrobie ,taki smród w tych sklepach jak się wchodzi że idzie się udusić...cian,gin,hian...naucz się polskiego żółtku!!!!
odpowiedz oceń post 15 7 zgłoś do moderacji
2013-10-23 12:57 67%
12

odpowiedziano ponad rok temu przez nie kupujta
Coś bym tu inaczej ujęła: nie "produkty, które są nam sprzedawane", tylko "produkty, które są przez nas kupowane".
odpowiedz oceń post 8 4 zgłoś do moderacji
Gifas
2013-10-23 13:17 56%
13

odpowiedziano ponad rok temu przez Gifas
A mnie to rybka... zawsze moga sprobowac popracowac u kogos innego, po co do Chinczyka ida skoro dookola jest wielu super pracodawcow polskich? Chinczyk otworzyl cos to niech sobie to prowadzi, ja tam u niego nie kupuje, nie przeszkadza mi jego dzialalnosc, a co do pracownikow to zawsze moze sobie z chin sciagnac lub zatrudnic polskich chinczykow, wszak z tego slyniemy w EU (tania sila robocza). Pozdrawiam i pamietajcie ze nikt wam nie każe pracowac i kupowac u nich.
odpowiedz oceń post 5 4 zgłoś do moderacji
2013-10-23 14:49 80%
14

odpowiedziano ponad rok temu przez Tomek G
Nie kupujcie u chińskich smrodów !!!!!!!!!Towary badziewiaste ,smród od towaru czuć na odległość Zobaczcie sobie filmiki na YouTube jak je wytwarzają dzieci a potem proponuję tandetę kupować!!!!!!!
odpowiedz oceń post 16 4 zgłoś do moderacji
2013-10-23 15:37 63%
15

odpowiedziano ponad rok temu przez Romka
Ciekawe dlaczego autorka listu nie zgłasza warunków pracy do Państwowej Inspekcji Pracy, która to zajmuje się warunkami pracy, co do tego ma Inspekcja Handlowa?
odpowiedz oceń post 10 6 zgłoś do moderacji
2013-10-23 15:50 78%
16

odpowiedziano ponad rok temu przez maja
Poszłam doo chińczyka jak otwierali nowy sklep na zawadzie w jantarze ,zaniosłam cv ale on spojrzał tylko na mnie i się roześmiał i powiedział ze pracy nie ma.Myślałam ze w ten chiński mały łysy łeb mu przyj...!!! ja 176 on 135 w swoich chińskich laczkach taki śmierdzący karakan ! chyba bał się ze mu napluje na głowe .Też mnie dziwi dlaczego te produkty mogą być sprzedawane i dziwne faktycznie ze sklep przechodzi kontrole ,pomimo nieprawidłowości między innymi chodzi mi o te noże czy inne nadzędzia ,które są porozwalane na półce tak nisko ze bez problemu dziecko może sobie zrobić krzywdę.Moim zdaniem chińczyki dają w łapę i sieę śmieją z polaczków .Powinna być przeprowadzona kontrola z olsztyna a nie z elbląga,przypuszczam ze dopiero by wyszły nieprawidłowości .
odpowiedz oceń post 18 5 zgłoś do moderacji
2013-10-23 16:41 28%
17

odpowiedziano ponad rok temu przez K-kuba
Z nieba pieniądze nie lecą trzeba pracować a jak komuś to nie pasuje to dowidzenia
odpowiedz oceń post 10 26 zgłoś do moderacji
2013-10-23 17:04 73%
18

odpowiedziano ponad rok temu przez odeonia
Niewiem , dlaczego Sanepid nie kwestionuje, bo ja nawet nie mogę weść do tego sklepu ze względu na zapach, od razu ból głowy, oglądałam w telewizji Rosyjskiej, ze Oni u siebie nie pozwalaja otwierac takich sklepów w trosce o zdrowie dzieci, no cóż.
odpowiedz oceń post 11 4 zgłoś do moderacji
2013-10-23 18:52 76%
19

odpowiedziano ponad rok temu przez jhgbk
dlaczego ludzie tam kupuja przeciez oni smieja sie z glupich polaczkow.Zrozumialabym gdyby bylo taniej ale tam jest drogo i jeszcze smierdzaco a to wszystko bez podatkow.
odpowiedz oceń post 13 4 zgłoś do moderacji
2013-10-23 19:13 0%
20

odpowiedziano ponad rok temu przez MadeinPRC
Obejrzyj magde gesler z chinskim zarciem. Jakie tam strzaly lataly na brode. Chinski standart.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-10-23 19:14 86%
21

odpowiedziano ponad rok temu przez Karol
Tu powinien wkroczyc sanepid, inspekcja pracy oraz inspekcja ochrony srodowiska
odpowiedz oceń post 18 3 zgłoś do moderacji
2013-10-23 19:43 46%
22

odpowiedziano ponad rok temu przez Guta
Bardzo subiektywny i tendencyjny artykuł.
odpowiedz oceń post 13 15 zgłoś do moderacji
2013-10-23 22:25 39%
23

odpowiedziano ponad rok temu przez ffe
Przepraszam bardzo, dlaczego artykuł jest zatytułowany NIEWOLNICTWO...? Radzę najpierw sprawdzić znaczenie słowa, żyjemy w wolnym kraju i nikt nikogo do pracy u Chińczyka nie zmusza
odpowiedz oceń post 9 14 zgłoś do moderacji
2013-10-24 13:29 20%
24
odpowiedziano ponad rok temu przez Łatek
Taaak? Więc za co te panie utrzymają swoje dzieci, jeżeli nie będą tam pracować? Bo, sorry memory, innej pracy w eg nie ma
oceń post 1 4 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.