najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Bartłomiej Ryś
2016-01-27 17:15 100%

„Niezłomni Wyklęci” na ulicy Bema

rozpoczęty ponad rok temu przez Bartłomiej Ryś

Są widoczne z daleka. Interesują młodych i starszych. Na ulicy Bema zapoznają się z nimi przede wszystkim Ci pierwsi, którzy tłumnie wysiadają z tramwaju i idą do swoich szkół. A kogo prezentują? „Tych, którzy nie zgadzali się na siłą narzucony ustrój, byli gotowi stawić czynny opór nowej, bezwzględnej władzy”.

Ich życie nie było łatwe – byli ścigani, torturowani, mordowani strzałem w tył głowy i grzebani bez szacunku. Jak informuje plakat, przez kilkadziesiąt lat pamięć o nich i ich czynach była zakłamywana.

Dzisiaj mamy szansę upomnieć się o Tych, którzy w tych strasznych czasach mieli odwagę stanąć do walki o wolność. Możemy symbolicznie przywrócić im godność. Poznajmy ich imiona, twarze i niezłomne postawy.

Wystawa „Niezłomni Wyklęci 1944-63” powróciła na północ Polski, do Elbląga. Zawisła, dzięki ekipie „Elbląscy Patrioci”, na ogrodzeniu Zespołu Szkół Mechanicznych przy ulicy Bema.

Czy historie szokują? Na pewno. Danuta Siedzikówka ps. „Inka” zgłosiła się do Armii Krajowej kiedy miała 15 lat. Powód? Chęć zemsty po tym, jak Gestapo po nieludzkich przesłuchaniach zabiło jej matkę. Jej ojciec w 1940 roku został wywieziony na Syberię, z której nie wrócił. Po wojnie była sanitariuszką, działała na terenie Pomorza. Została złapana przez UB w Gdańsku. Podczas brutalnego śledztwa nie przyznała się do winy. Sąd skazał ją na karę śmierci. Wykonano ją kilka dni przed jej 18. urodzinami. Dopiero w 2014 roku znaleziono jej grób.

Przechodząc ulicą Bema zatrzymajmy się na parę chwil i doceńmy tych, którzy walczyli za wolność. Swoją i naszą.

 

oceń wątek 3 0 zgłoś do moderacji
NoName
2016-01-27 18:41 78%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez NoName
wielkie brawa
odpowiedz oceń post 18 5 zgłoś do moderacji
NoName
2016-01-27 20:55 77%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez NoName
ooo już jeden komuch zaminusował mój komentarz :D Tego się spodziewałem XD
oceń post 10 3 zgłoś do moderacji
2016-01-28 15:20 0%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez Art
to pewnie ten obłudny powiec Cie zminusował - ale spoko jak sam piszesz, spodziewałeś się tego, bo niestety tyle lat po wojnie, ciągle pełno u nas zdrajców i kolaborantów bolszewickich
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2016-01-28 13:57 0%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez powiec
Powinniśmy pamietać tę lekcję historii i nie dopuścić by kiedykolwiek w przyszłości Polak strzelał do Polaka! Tylko demokracja, rządy prawa i pluralizm polityczny mogą nas uchronić! dlatego POkój wam narodowcy i katobolszewicy!;)
odpowiedz oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
2016-01-28 18:41 0%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez jarock@poczta.onet.pl
Dziękuję za WYSTAWĘ
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.