najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Redakcja elblag.net
2020-06-15 10:47 100%

„Notoryczny jazgot i warkot silników”. List otwarty elblążanki do prezydenta

rozpoczęty 3 miesiące temu przez Redakcja elblag.net

Dziś (15.06) nasza redakcja otrzymała list otwarty od elblążanki Beaty Sucharskiej, która kieruje  pismo do Witolda Wróblewskiego, prezydenta Elbląga. Autorka listu jest zbulwersowana notorycznym warkotem samolotów startujących z lotniska Aeroklubu Elbląskiego. Przekonuje, że hałas nie pozwala na wypoczynek. Droga Czytelniczko i drogi Czytelniku, jakie jest Twoje zdanie w tej sprawie?

Poniżej publikujemy w całości treść listu otwartego elblążanki Beaty Sucharskiej do Witolda Wróblewskiego, prezydenta Elbląga w sprawie hałasu wywoływanego przez samoloty Aeroklubu Elbląskiego.

Szanowny Panie Prezydencie,

od trzech lat odbywają się nad naszym Miastem ( w okresie od maja do września, w weekendy) loty samolotu, które generują uciążliwe dla mieszkańców dźwięki. Warkot samolotu krążącego nad miastem, trwający 8-10 godzin dziennie, powoduje, że nie możemy w te dni (dla większości z nas wolne od pracy) wypocząć. Hałas ten jest słyszalny nie tylko w dzielnicy, w której mieszkamy ale w całym Elblągu. Wielu naszych znajomych i sąsiadów skarży się na to. Być może są i tacy mieszkańcy, którzy uważają, że notoryczny jazgot i warkot silników jest formą relaksacji. My do tej grupy nie należymy.

Ja, w 2018 roku postanowiłam interweniować w tej sprawie. Próbowałam zainteresować tym problemem: Aeroklub Elbląski, Straż Miejską, Urząd Miasta, jednego z Radnych w Elblągu.

Otrzymywałam odpowiedzi, że wszystko jest w porządku. Dziwiło mnie bardzo, że te odpowiedzi opierały się tylko i wyłącznie na zapewnieniach Aeroklubu, że wszystkie normy są spełniane.

Po roku wróciłam do tematu. Poinformowałam Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. W przypadku tej instytucji spotkałam się z konkretnym działaniem. Dokonano pomiarów natężenia hałasu. Stwierdzono, że hałasy, które generuje samolot nie przekraczają normy. Nie podważam absolutnie wyników tych pomiarów, jednak uważam, że problem chyba tkwi nie w przekraczaniu dopuszczalnych dźwięków a w tym, że są one długotrwałe. W piątki samolot lata najczęściej od godziny 11 do około godziny 20 z paroma kilkunastominutowymi przerwami, w sobotę i niedzielę loty zaczynają się jeszcze wcześniej.

Pozwolę sobie zacytować fragment wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, który orzekał w podobnej sprawie (gdzie również nie stwierdzono przekroczenia poziomu dźwięku): ”Oceny poziomu immisji w postaci hałasu nie można opierać wyłącznie na odniesieniu ich do istniejących w tym zakresie norm. Przekroczenie normy stanowi tylko jeden z ocenianych elementów. Uciążliwość związana z hałasem może bowiem wynikać nie tylko ze zmierzonego ich poziomu, ale także z ich ciągłego bądź natarczywego charakteru.”

Wydaje się nam, że w tym wypadku chodzi właśnie o natarczywość tego dźwięku.

W sierpniu 2019 roku wysłałam list o podobnej treści do Pana Prezydenta. Zwróciłam się do Pana z prośbą o przyjrzenie się tej sprawie oraz o uzyskanie informacji, czy samolot generujący ten duży hałas jest własnością Aeroklubu, czy być może podmiotu prywatnego wykonującego komercyjną działalność na naszym elbląskim lotnisku.

Otrzymałam krótką odpowiedź z Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego: „Za ruch lotniczy odbywający się z lotniska w Elblągu odpowiada Aeroklub Elbląski. W okresie letnim może zwiększyć się ilość lotów rekreacyjnych, które podczas letniej pogody są najbezpieczniejsze.”

No właśnie, letnia pogoda sprzyja również innym formom rekreacji: spacerom, wycieczkom rowerowym, odpoczynkowi w przydomowym ogrodzie. Niestety część mieszkańców Elbląga nie może w tym ciągłym hałasie z tego skorzystać.

We wrześniu 2019 roku otrzymałam kolejną informację od Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, że: „Inspektorat wystąpił do zarządcy elbląskiego lotniska-Aeroklubu z prośbą o podjęcie działań zmierzających do zminimalizowania uciążliwości powstających w wyniku ruchu samolotów nad miastem Elbląg”.

Minął rok. W tej kwestii nic się nie zmieniło. Mieliśmy okazję przekonać się o tym w miniony weekend. Samolot wyrzucający skoczków latał nad miastem od piątku do niedzieli a jego warkot był słyszalny w całym mieście.

Żadna z wymienionych przeze mnie instytucji nie zwróciła uwagi na kluczową kwestię. Kto i dlaczego urządza te uciążliwe dla mieszkańców loty? Z moich ustaleń wynika, że to jest działalność komercyjna, prowadzi ją Pl Strefa Baltic. Na stronie internetowej tej firmy można znaleźć informację, że organizuje ona skoki spadochronowe właśnie przy lotnisku Elbląskiego Aeroklubu. Zadzwoniłam na podany numer i uzyskałam informację o ofercie i cenniku usług.

Nie mamy nic przeciwko takiej formie rekreacji, czy spędzania czasu wolnego. Nie może to jednak być uciążliwe dla tych, którzy nie są amatorami jazgotu i warkotu. Proszę, żeby pozwolono również nam wypoczywać w innej formie.

Być może ten warkoczący samolot nie jest przystosowany do tego typu lotów? Może wystarczy zmienić trasę lotu?

Z poważaniem Beata Sucharska

oceń wątek 3 0 zgłoś do moderacji
2020-06-15 12:00 60%
1

odpowiedziano 3 miesiące temu przez KochamElblag
A ja bym prosił Panią Beatę Sucharską, żeby nie wypowiadała się za wszystkich mieszkańców. Ma Pani taki ogromny z tym problem? Proszę zebrać podpisy tych. .. WSZYSTKICH mieszkańców i wypowiadać się wtedy za nich. Ja osobiście pracuje na terenie całego miasta, przemieszczam się po nim całymi dniami i błagam. .. samoloty słyszałem może z kilka razy przez cały okres mojego życia w tym mieście a mieszkam w nim 24lata. Dodatkowo hałas ten zupełnie nie był uciążliwy czy też na tyle głośny, że nie dałoby się normalnie funkcjonować. Nawet nazwanie tego „hałasem” to już duża przesada. A mieszkańcy dzielnicy przy lotnisku. .. to ta sama bajka co z mieszkańcami starówki. Kupujesz mieszkanie czy domek czy się budujesz? Sprawdź najpierw gdzie to robisz. .lotnisko nie spadło z nie a 3lata temu! Nie życzę sobie aby ktoś wypowiadał się za mnie! Więc proszę przestać to robić. .
odpowiedz oceń post 15 10 zgłoś do moderacji
2020-06-15 15:43 64%
2

odpowiedziano 3 miesiące temu przez Port
Cóż... Mieszkamy na Zatorzu i nie przeszkadza nam latanie. Samoloty widać z okna i jest to nie lada gratka. W ostatni weekend może z trzy razy były słyszalne.
odpowiedz oceń post 9 5 zgłoś do moderacji
2020-06-15 18:06 70%
3

odpowiedziano 3 miesiące temu przez tez mieszkaniec
A widzi Szanowny Pan KochamElblag w liscie Pani Beaty slowa WSZYSCY MIESZKANCY ?
odpowiedz oceń post 7 3 zgłoś do moderacji
2020-06-15 23:52 40%
4

odpowiedziano 3 miesiące temu przez Hel
Symptomy nadchodzącej kwarantanny i jej skutków z powodu koronawirusa wystąpiły u pani przed pandemią , to przypadek dla medycyny ...?
odpowiedz oceń post 4 6 zgłoś do moderacji
2020-06-16 00:58 40%
5

odpowiedziano 3 miesiące temu przez kki
Mam pytanie . Co było pierwsze - lotnisko, czy Pani zamieszkanie w jego pobliżu ?
Nalezało wybrać inna lokalizację zamieszkania a teraz nie robić problemów Prosze nie wypowiadać się w imieniu wszystkich mieszkańców. Zapewne jest to Pani odosobnione zdanie i oczywiście jeśli hałas Pani przeszkadza to może Pani zmienićmiejsce zamieszkania. Równiez mieszkam w poblizu lotniska . Piekny widok skoczków, czy lecącego samolotu wywołuje mój podzi i zachwyt
odpowiedz oceń post 6 9 zgłoś do moderacji
2020-06-19 10:26 67%
6
odpowiedziano 3 miesiące temu przez Pick
Popieram w calej rozciaglosci. Ja mysle, ze niektorzy ludzie juz sie tacy rodza, ze ze wszystkim im zle a najgorsze, ze wypowiadaja sie za wszystkich, ktorych nawet o zdanie nie spytali. Jesli o mnie chodzi to lotnisko TAK a ta pani NIE. Co lotnisko wnosi Elblagowi a co ta pani wnosi ? Czy moze raczej wynosi ?
oceń post 2 1 zgłoś do moderacji
2020-07-11 19:04 0%
7
odpowiedziano 2 miesiące temu przez anty
Głupie pytanie!!!!!!!!!!!!!
oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2020-06-16 06:59 88%
8

odpowiedziano 3 miesiące temu przez surazdzis
Kiedyś samoloty startowały w kierunku południowym a nie jak teraz prosto nad dachami domów w kierunku zachodnim tj. nad zatorzem
odpowiedz oceń post 7 1 zgłoś do moderacji
2020-06-16 08:10 56%
9

odpowiedziano 3 miesiące temu przez z Reja
Zgadzam się w 100% z Panią Beatą. Gratuluję odwagi. Nareszcie ktoś poruszył ten problem. I zapewniam, to nie jest problem tylko tej Pani. Ja mieszkam na Reja i też od 3 lat drażni mnie ten warkot samolotowy w weekendy. Mam wrażenie, że większość tu komentujących nie przeczytała dokładnie tego listu. Czy ta Pani pisze coś o likwidacji lotniska?Nie! Czy tej pani przeszkadzają normalnie latające samoloty? Nie! Chodzi tu o ten jeden stary, terkoczący samolot, który lata od piątku do niedzieli nad Elblągiem.
odpowiedz oceń post 9 7 zgłoś do moderacji
2020-06-16 09:12 73%
10

odpowiedziano 3 miesiące temu przez gogo
uciążliwe to jest wycie silników samochodów pilotowanych przez młodych głupków urządzających nocne wyścigi.
odpowiedz oceń post 8 3 zgłoś do moderacji
2020-06-16 18:32 50%
11

odpowiedziano 3 miesiące temu przez Ogrodniczka
Większość z osób komentujących nie zrozumiała tego listu. Tu nie chodzi o wszystkie samoloty latające nad Elblągiem tylko o ten jeden "weekendowy". właśnie teraz od pół godziny lata bezpośrednio nad moim domem inny samolot-biały (nie znam się na samolotach) i mnie on wcale nie przeszkadza. Natomiast ten stary, głośny, "weekendowy" strasznie mnie drażni.
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2020-06-17 09:15 50%
12

odpowiedziano 3 miesiące temu przez ewa
to niech zamieszka w poblizu Okęcia w Warszawie to dopiero usłyszy co to jest hałas !!!!!!!
odpowiedz oceń post 3 3 zgłoś do moderacji
2020-06-17 21:15 0%
13

odpowiedziano 3 miesiące temu przez ppppppp
Zapraszam na ulicę Rydla i wesołe miasteczko w formie placu zabaw który zafundował prezesina spółdzielni Nad Jarem, tutaj na pewno Pani nie odpocznie, nawet w nocy, bo nocą bawią się ci co spać nie muszą nie pracują, państwo im płaci za to że nie pracują i śmieją się z tych co chcieli by odpocząć przed ciężkim dniem pracy, pozdrawiam.
odpowiedz oceń post 0 1 zgłoś do moderacji
2020-08-18 07:26 0%
14
odpowiedziano miesiąc temu przez SĄSIAD
NAD JAREM SPRAWA JEST PROSTA NIE UMIEJAV PIC I SIE ZACHOWYWAC TO WESZWAC NA NIICH POLICJE ALBO STRAŻ MIEJSKA TO ODRAZU BENDZIE INACZEJ NA BRZECHWY JAKOS OD UCZYLI SIĘ PICIA I HAŁASU ALBO 1 albo 2
oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2020-06-17 23:19 33%
15

odpowiedziano 3 miesiące temu przez robi
Gdy czytam takie komentarze jak napisane przez kki, kocham Elbląg czy ewa, to niedobrze się robi. Ci ludzie niewiele rozumieją i uważają, że mieszkańcy miast muszą wszystko znosić tylko dlatego, że postanowili zamieszkać w mieście. Otóż miasto jest zazwyczaj bardziej uciążliwe dla mieszkańców ale wszystko ma swoje granice, hałas, korki na ulicach i inne uciążliwości i zadaniem władz miasta jest by je ograniczać. A tutaj jak na razie prezydent nie podjął żadnych działań. Biznes, chęć zysku, jak nam się to teraz wmawia, nie jest złotym cielcem. Ludzie mają prawo do wypoczynku. W niektórych miastach np. zakazano szkołom nauki jazdy wyjeżdżać z kursantami do centrów w godzinach szczytu, bo powodowali duże utrudnienia w ruchu. Można? Można. Tylko trzeba chcieć. Co za problem aby Wróblewski zwrócił się oficjalnie do organizatorów lotów żeby, jak kiedyś, samoloty startowały w kierunku południowym a nie jak teraz prosto nad dachami domów w kierunku zachodnim? Pisać nie umie?
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2020-09-07 20:54 0%
16
odpowiedziano 22 dni temu przez Nickolodion
Wypad z Elbląga. Nara. Nie podoba ci się to się wyprowadz.
oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2020-06-19 10:28 57%
17

odpowiedziano 3 miesiące temu przez Pick
A moze napisac, ze ta pani notorycznie wnerwia mieszkancow Elblaga ?
odpowiedz oceń post 4 3 zgłoś do moderacji
2020-06-22 21:24 33%
18

odpowiedziano 3 miesiące temu przez stophalas
Chętnych do podpisania petycji w tej sprawie proszę o kontakt:stophalas.elblag@gmail.com
odpowiedz oceń post 2 4 zgłoś do moderacji
2020-07-09 18:10 80%
19

odpowiedziano 2 miesiące temu przez Kioto
A mi przeszkadza jak w kościele dzwony biją i co mam zrobić hihi jest lotnisko to samoloty latają i tyle niech się pani na wieś przeprowadzi tam jest cicho
odpowiedz oceń post 4 1 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.