Na początku kwietnia pytaliśmy elblążan, na kogo oddaliby głos w najbliższych wyborach. Jak można było się spodziewać, w tego typu internetowych sondażach wygrała Nowa Prawica, która wyprzedziła Platformę Obywatelską i PiS.
Mamy podwójny rok wyborczy, ponieważ już 25 maja br. będziemy wybierali swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Natomiast w listopadzie pójdziemy do urn podczas wyborów samorządowych. Te dwa wydarzenia są niezwykle ważne dla polskich partii politycznych. Sondują bowiem nastroje przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi. Politycy więc będą mogli realnie, podczas wyborów, ocenić siłę swoich ugrupowań.
W naszym sondażu wzięło udział 457 osób. Wygrał Kongres Nowej Prawicy uzyskując poparcie rzędu 33 procent. Ten wynik może nie dziwić w kontekście tego, że z reguły Nowa Prawica jest bardzo mocna we wszelkiego rodzaju głosowaniach internetowych, które jednak nie przekładają się na realny wynik poparcia.
Drugie miejsce przypadło Platformie Obywatelskiej – 26 procent. To pokazuje, że partia Donalda Tuska, mimo dwóch kadencji przy władzy oraz referendum w Elblągu, nadal cieszy się sporym poparciem.
Trzeci wynik notuje Prawo i Sprawiedliwość – 16 procent. Wynik na pewno niski, patrząc na ogólnopolskie notowania tej partii. SLD otrzymało 7 procent poparcia.
Poza progiem wyborczym znalazł się Twój Ruch (4 procent), Polska Razem (3 procent) oraz PSL (1 procent). Wynik poniżej jednego procenta uzyskała Solidarna Polska.
Według najnowszego sondażu CBOS (30 kwietnia br.) gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbywały się w kwietniu, na PO zagłosowałoby 29 proc. badanych, na PiS - 21 proc. Próg wyborczy przekroczyłaby też koalicja SLD-UP i Nowa Prawica, które uzyskały po 6 proc. poparcia.
W porównaniu z marcem poparcie dla PO wzrosło o 5 pkt proc., a dla PiS - spadło o 1 pkt proc. Poparcie dla SLD zmniejszyło się o 1 pkt proc. Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego zyskała 2 pkt proc. W kwietniowym badaniu 5 proc. progu wyborczego nie przekroczyły: PSL (4 proc, spadek o 2 pkt proc.), Polska Razem Jarosława Gowina (4 proc. poparcia, bez zmian), Europa Plus Twój Ruch (2 proc., spadek o 1 pkt proc.) oraz Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry (1 proc., spadek o 1 pkt proc.). Nie było wskazań na Ruch Narodowy lub inne komitety wyborcze. 27 proc. badanych - o 3 pkt. proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu - odpowiedziało: trudno powiedzieć.
CBOS podkreśla, że w kwietniu większość komitetów była zarejestrowana, co jednak nie oznacza, że były one znane wyborcom.
Deklarowana frekwencja - według CBOS - w kwietniu wyniosłaby 37 proc. (o 1 pkt proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu). 27 proc. badanych wahało się (mniej o 5 pkt proc.). 36 proc. badanych zadeklarowało, że nie weźmie udziału w wyborach do PE (wzrost o 7 pkt proc.) "Najwyraźniej kampania wyborcza działa przeciwskutecznie na niektórych potencjalnych wyborców" - ocenia CBOS.