najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Redakcja elblag.net
2019-01-17 14:24 100%

Obejrzyj archiwalny film o opozycyjnej działalności śp. Pawła Adamowicza

rozpoczęty ponad rok temu przez Redakcja elblag.net

Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku zaprasza do obejrzenia archiwalnego filmu dotyczącego działalności opozycyjnej śp. Pawła Adamowicza. W publikowanych materiałach widać Jego zaangażowanie  podczas strajków w 1988 r. Kliknij tutaj.

IPN w Gdańsku przypomina o opozycyjnej działalności śp. Pawła Adamowicza. W opublikowanych materiałach widać Jego zaangażowanie  podczas strajków w 1988 r.

Przedstawiamy również fakty dotyczące działalności niezależnej Pawła Adamowicza jako ucznia I LO w Gdańsku

- wyjaśnia Jan Hlebowicz z gdańskiego IPN.

Na filmie widzimy Pawła Adamowicza na czele Niezależnego Zrzeszenia Studentów, zmierzającego w stronę stoczni, krzyczącego „Solidarność, Solidarność!”. 1 września 1988 roku. Ostatni dzień tzw. strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej. Przy bramie stoczni i Pomniku Poległych Stoczniowców trwa wiec, któremu towarzyszy rozrzucanie ulotek. Kliknij tutaj i obejrzyj filmik.

Chesz wiedzieć więcej kliknij tutaj.

Paweł Adamowicz już jako uczeń I LO w Gdańsku (liceum miało bogate tradycje opozycyjne – poczynając od grupy, która zawiązała się wokół Aleksandra Halla, Arama Rybickiego, Grzegorza Grzelaka i Wojciecha Samolińskiego, czyli przyszłych twórców RMP, poprzez pojawiające się w latach późniejszych niezależne pisma takie jak: „Nietoperz”, „Gilotyna” czy „Godło”) zaangażował się w działalność niezależną. Po wprowadzeniu stanu wojennego drukował ulotki wzywające do uczestnictwa w niezależnych manifestacjach.
„To był apel do udziału w demonstracji 13 stycznia 1982 roku. Napisaliśmy je na maszynie do pisania, powieliliśmy przy pomocy kalki technicznej, a następnie rozlepiliśmy na korytarzach I LO” – wspominał P. Adamowicz.  
Na początku 1983 roku młodzi konspiratorzy z I LO powołali do życia grupę samokształceniowo-konspiracyjną. Jej opiekunem został niedawny przewodniczący niezależnego Parlamentu Uczniowskiego w „Jedynce”, wówczas student, Paweł Żelewski. Spotkania odbywały się  na plebani kościoła św. Brygidy. Organizowali je dla swoich kolegów Paweł Adamowicz, Piotr Sernicki i Jarosław Pieńkowski.
Grupa samokształceniowo-konspiracyjna, w styczniu 1984 r. rozpoczęła wydawanie niezależnej młodzieżowej gazety „Jedynka”. Jej współredaktorem został P. Adamowicz. „Jedynka” wydawana była techniką białkową, w formacie A4 i objętości zazwyczaj dwóch stron.
„Pierwszą matrycę i białko, czyli materiał wykorzystywany w druku i powielaniu załatwiliśmy od środowiska Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego, tzn. byłych uczniów I LO Krzyśka Skiby i Janusza Waluszki” – opowiadał Paweł Adamowicz.
Na łamach „Jedynki” zamieszczano relacje z inicjatyw niezależnych młodzieży I LO, informowano o protestach uczniowskich w innych szkołach, wzywano do aktywnego udziału w manifestacjach m.in. przerwach milczenia, udziału w patriotycznych demonstracjach czy bojkotu pochodów 1-majowych.
Informowano także o represjach ze strony SB i lokalnych władz. Często w bezkompromisowy i dosadny sposób demaskowano nauczycieli niesprzyjających niezależnym inicjatywom szkolnej młodzieży. Opisywani byli także ci pedagodzy, którzy po wprowadzeniu stanu wojennego z jawnych zwolenników Solidarności zamieniali się w głównych przeciwników niezależnego ruchu młodzieżowego.
W 1984 r. ukazało się pięć numerów podziemnego wydawnictwa. W kolejnym – sześć. W 1986 r. wyszły trzy numery pisma (część z nich była łączona). Ostatnia „Jedynka” w tej formie ukazała się jako numer 18. w lutym 1986 r.
Paweł Adamowicz kontynuował działalność opozycyjną na studiach prawniczych. Zasadniczą rolę odegrał w 1988 roku. To właśnie tego okresu dotyczą prezentowane poniżej archiwalne nagranie i film (do pobrania).
Jak sam przyznawał, czuł się ostatnim, najmłodszym rocznikiem pokolenia „Solidarności”.
Opracował: Jan Hlebowicz

 

oceń wątek 2 0 zgłoś do moderacji
2019-01-17 16:06 33%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez marcco
Was wali w glace totalnie ! gości to cwaniaczek który nie potrafil się rozliczyc z mieszkań i ilości kont a tu K...A świętego go robią
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2019-01-17 16:40 79%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez Popopo
Probierz jest latwy. Prawdziwa Solidarnosc klepie biede. Agentura ma luksusy.
odpowiedz oceń post 11 3 zgłoś do moderacji
2019-01-18 07:20 13%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Daro
Niech Kaczynski pokaze co robil wtedy!!!
odpowiedz oceń post 1 7 zgłoś do moderacji
2019-01-18 12:29 56%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez podatnik uczciwy
a moze o złodziejstwie aferach i przestępczej dzialalności 36 kont 12 mieszkań darowizny od rodziców na rencie kilkuset tysięczne ten człowiek uciekł przed karą .A wy chcecie go zrobic Santo Subito!!!
odpowiedz oceń post 5 4 zgłoś do moderacji
2019-01-18 20:54 50%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez gość
Ja już mam tego dość. Nie włączę internetu i nie otwieram lodówki bo może i tam będzie adamowicz.
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.