najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Paweł Rodziewicz już ponad rok pełni funkcję Miejskiego Rzecznika Konsumentów. Duże sukcesy!
2019-11-17 17:28 100%

Paweł Rodziewicz już ponad rok pełni funkcję Miejskiego Rzecznika Konsumentów. Duże sukcesy!

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Mongiałło

Paweł Rodziewicz objął funkcję Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Elblągu z końcem października 2018 roku. Od tego czasu przyjmuje wszystkich zainteresowanych (pokrzywdzonych) w biurze, które mieści się przy ul. Kosynierów Gdyńskich. 42 (pokój nr 2). Od samego początku mocno zaangażował się w pracę, co skutkowało tym, że w kieszeniach wielu elblążan zostały poważne kwoty. Chodzi łącznie o zaoszczędzoną sumę ponad pół miliona złotych! Tyle nie stracili mieszkańcy naszego miasta w ciągu roku jego urzędowania.

Duży w tym udział młodego prawnika, który jak sam wylicza od 1 listopada 2018 roku wziął udział w  ponad 100 różnych interwencjach, udzielił około 2000 porad dla mieszkańców. Prowadził – wspólnie z policją, urzędnikami Krajowej Administracji Skarbowej czy pracownikami Inspekcji handlowej, KAS – akcje prewencyjne skierowane przeciwko nieuczciwym sprzedawcom – przede wszystkim organizatorom pokazów różnego rodzaju sprzętu. Efektem akcji było 40 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa.

Najnowszym pomysłem Miejskiego Rzecznika Konsumentów jest stworzenie straży konsumenckiej, czyli nieformalnej grupy wolontariuszy, którzy będą monitorowali elbląski rynek konsumencki, informując o wszystkich nieprawidłowościach. Chodzi przede wszystkim o ludzi starszych (choć nie tylko), którzy mają znacznie więcej czasu. Sprawą istotną jest również to, ze to właśnie głownie osoby z tej grupy wiekowej padają ofiarą przedstępstw, oszustw konsumenckich. Paweł Rodziewicz podkreśla, że wielokrotnie już korzystał z pomocy lokalnych konsumentów, od których otrzymywał przydatne informacje w zakresie nieuczciwych praktyk rynkowych.

Zawiłość przepisów prawnych i coraz bardziej rozbudowane wzory umów kosnumenckich sprawiają, ze wiele osób nie jest w stanie w pełni zrozumieć charakteru stosunku prawnego czy też uprawnień i obowiązków z niego wynikających. Seniorzy są grupą szczególnie narażoną na różnego rodzaju oszustwa. Zdecydowana większosć osób, które zwracają sie do mnie o pomoc w związku z zawarciem umowy w okolicznościach, które wyczerpują znamiona czynu zabronionego, to seniorzy

 – poinformował Miejski Rzecznik Konsumentów Paweł Rodziewicz

Paweł Rodziewicz jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Udzielał nieodpłatnie porad prawnych w Urzędzie Miejskim w Elblągu oraz w siedzibach organizacji pozarządowych: ERKON-u, Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej. Prowadził rubrykę porad prawnych w piśmie „Razem z Tobą”. Jako mediator sądowy współpracował z Elbląskim Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej.

Miejski Rzecznik Konsumentów jest instytucją o charakterze doradczo-interwencyjno-procesowym. Osoba pełniąca tę funkcję udziela pomocy prawnej konsumentom w szczególności w zakresie informacji, interpretacji przepisów, wyjaśnień przepisów prawnych oraz podejmuje interwencje w konkretnych sprawach. Analiza sprawy zgłaszanej Rzecznikowi wymaga zapoznania się z całą zgromadzoną dokumentacją (np. umowy, rachunki, zgłoszenia reklamacyjne oraz korespondencję między stronami w sprawie). Rzecznik występuje do przedsiębiorcy dopiero po wyczerpaniu przez konsumenta drogi postępowania reklamacyjnego. Wnioski o pomoc kierowane do Miejskiego Rzecznika Konsumentów należy składać w formie pisemnej. Powinny one zawierać kompletne dane adresowe konsumenta i przedsiębiorcy wraz z dołączonymi załącznikami w kopiach stanowiącymi pełną dokumentację zgłaszanej sprawy. Sprawy rozpatrywane są według kolejności wpływu. 

Padłeś ofiarą oszustwa? Potrzebujesz pomocy?

Paweł Rodziewicz – Miejski Rzecznik Konsumentów w Elblągu
ul. Kosynierów Gdyńskich 42, pok. nr 2
tel. (55) 239 34 56

Więcej informacji na temat zadań Miejskiego Rzecznika Praw Konsulenta na stronie:

www.elblag.eu/index.php/miejski-rzecznik-konsumentow

oceń wątek 4 0 zgłoś do moderacji
2019-11-17 18:56 80%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez AlinaD
Miałam okazję korzystac z pomocy pana rzecznika. Bardzo mi pomogł. Chciałam podziękować i pozdrowić
odpowiedz oceń post 4 1 zgłoś do moderacji
2019-11-18 07:58 88%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez Sten
Właściwy człowiek na właściwym miejscu
odpowiedz oceń post 7 1 zgłoś do moderacji
2019-11-18 14:29 0%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Ali Al Ahmadi
rozumiem ze to znajomy towarzysza redaktora ze go tak wychwala?
odpowiedz oceń post 0 5 zgłoś do moderacji
2019-11-18 19:08 100%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez Templar
Koleś robi dobrą robotę ,to dlaczego nie pochwalić?
oceń post 3 0 zgłoś do moderacji
2019-11-18 19:40 100%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez Nika
Pan Paweł pomógł mojej znajomej odzyskać niemałe pieniądze. Dobrze, że są tacy ludzie.
odpowiedz oceń post 3 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.