najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Marcin Pszczółkowski
2013-07-03 17:21 90%

PFRON wstrzymuje dotacje. W ELSIN-ie nie płacono składek ZUS

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Pszczółkowski

Spółdzielnia ELSIN w dużej mierze funkcjonuje dzięki dotacjom z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Te pieniądze pozwalają firmie nadal funkcjonować na rynku. Jednak od pewnego czasu PFRON wypłaty dotacji dla ELSIN-u wstrzymał. Jerzy Wilk winą obarcza Fundusz. PFRON wskazuje zaś, że ELSIN nie odprowadza składek ZUS za pracowników.

Spółdzielnia Niewidomych ELSIN istnieje w Elblągu od 58 lat. Od 23 lat prezesem spółdzielni jest Jerzy Wilk. Jednak w tym roku spółdzielnia została postawiona w stan likwidacji, a Jerzy Wilk został jej likwidatorem. Oficjalnie mówi się o próbie ratowania firmy, poprzez przekształcenie jej formy działalności gospodarczej. Jednak pozostaje pytanie – dlaczego po kilkudziesięciu latach istnienia kończy swoje funkcjonowanie spółdzielnia niewidomych, mimo comiesięcznego wsparcia z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych?

Jak jednak udało nam się dowiedzieć, to wsparcie przestało być dla ELSIN-u udzielane. Skąd więc wzięły się problemy spółdzielni z PFRON? W tej sprawie na początku tego roku interweniował w Funduszu były prezydent Grzegorz Nowaczyk. Wtedy PFRON zaczął wypłacać zaległe środki dla ELSIN. Jednak patrząc na tabelę wypłat dofinansowania dla elbląskiej spółdzielni, warto też zauważyć, że kwoty znacząco się zmniejszały się już od 2011 r.

Jeszcze w styczniu 2011 r. dotacja dla ELSIN wynosiła 94 637 zł, natomiast w październiku 2012 r. już tylko 61 360,25 zł. Kiedy rozmawialiśmy z pracownicami Spółdzielni ELSIN (nasz materiał video), kobiety wskazywały, że nie miały wiedzy, dlaczego PFRON stopniowo obcinał dotacje, aż w końcu przestał wypłacać środki spółdzielni. - Prezes Wilk nam tłumaczył, że PFRON czepia się szczegółów, szuka kruczków, nie lubią tam nas, rzucają kłody pod nogi- mówiły nam kobiety. – Ale My jakoś w to nie dawałyśmy wiary. Myślimy, że coś tam do końca nie było w porządku.

Czy ELSIN upada, ponieważ uwziął się na spółdzielnię Państwowy Fundusz Rehabilitacyjny Osób Niepełnosprawnych, jak twierdzi Jerzy Wilk?

Postanowiliśmy to sprawdzić u źródła, w PFRON. Zwróciliśmy się z pytaniami w tej sprawie do Ewy Balickiej – Sawiak, rzecznik prasowej Funduszu. Zadaliśmy jej kilka pytań, na które otrzymaliśmy odpowiedzi:

Dlaczego dofinansowania nie były wypłacane regularnie dla ELSIN?

Elbląska Spółdzielnia Niewidomych ELSIN w likwidacji miała wstrzymaną w roku 2010 i 2011 wypłatę dofinansowania do wynagrodzeń zatrudnionych osób niepełnosprawnych z powodu nie złożenia do Funduszu poprawnych sprawozdań finansowych za lata 2007-2010. W roku 2012 ponownie wstrzymano stronie wypłatę dofinansowania z uwagi na jej trudną sytuację ekonomiczną, gdyż pomoc publiczna nie może zostać udzielona przedsiębiorcy będącemu w trudnej sytuacji ekonomicznej według kryteriów określonych w przepisach prawa Unii Europejskiej. Weryfikacja dokumentacji przedstawionej przez Spółdzielnię wykazała, iż nie regulowała swoich zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W związku z powyższym zgodnie ze stanowiskiem organu drugiej instancji dofinansowanie za miesiące sierpień, wrzesień i październik 2012 zostało pomniejszone o nieponiesione przez Spółdzielnię koszty płacy, czyli składki ZUS. Obecnie w związku ze zmianą przepisów ustawy o rehabilitacji miesięczne dofinansowanie nie przysługuje w całości, jeżeli miesięczne koszty płacy zostały poniesione przez pracodawcę z uchybieniem terminów, wynikających z odrębnych przepisów, przekraczającym 14 dni. W związku z faktem, iż Spółdzielnia nadal nie reguluje swoich zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, stronie decyzją administracyjną odmówiono wypłaty dofinansowania za okres styczeń 2013 r. Obecnie w związku z w/w okolicznościami prowadzone jest postępowanie administracyjne za kolejne okresy sprawozdawcze od lutego do kwietnia 2013 r.

Czy prawdą jest, że ELSIN nie składał wniosków o dofinansowanie z PFRON w ostatnich miesiącach?

Elbląska Spółdzielnia Niewidomych ELSIN w likwidacji nie złożyła wniosków o wypłatę dofinansowania do wynagrodzeń zatrudnionych osób niepełnosprawnych za miesiące listopad i grudzień 2012 r. oraz za miesiąc maj 2013 r.

Czy prawdą jest, że były błędy i nieprawidłowości w składanych przez ELSIN wnioskach do PFRON?

Elbląska Spółdzielnia Niewidomych ELSIN w likwidacji składała oświadczenia w dokumentacji dotyczącej dofinansowań do wynagrodzeń zatrudnionych osób niepełnosprawnych, iż poniosła wszystkie koszty płacy dotyczące wykazywanych do dofinansowania osób niepełnosprawnych. Jednakże z informacji będących w posiadaniu Funduszu wynika, iż nie opłacała składek ZUS za okres od kwietnia 2012 do grudnia 2012 oraz od lutego 2013 do kwietnia 2013. Należy przy tym nadmienić, iż w prowadzonym obecnie postępowaniu administracyjnym za okresy sprawozdawcze od lutego do kwietnia 2013 r. Spółdzielnia nie przedstawiła dokumentacji kadrowo-płacowej umożliwiającej ocenę poprawności danych zawartych we wnioskach o udzielenie pomocy publicznej.

Te same pytania zadaliśmy Jerzemu Wilkowi, likwidatorowi Spółdzielni Niewidomych ELSIN, mieliśmy otrzymać odpowiedź w środę, do godz. 12.00. Niestety odpowiedzi od Jerzego Wilka nie otrzymaliśmy do tej pory.

oceń wątek 28 3 zgłoś do moderacji
2013-07-03 17:42 52%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez BiG
Jak gość nie radzi sobie z taką firmą, to co dopiero z miastem....
odpowiedz oceń post 16 15 zgłoś do moderacji
2013-07-03 17:46 42%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez karo
I to ma być prezydent miasta? Oszukał pracowników, nie odprowadzając za nich składek ZUS, oszukał PFRON, że składki są odprowadzone. Nieudolność i niekompetencje Wilka doprowadziły do upadku ELSIN. Dziękujemy za takiego prezydenta - rozwalił ELSIN, rozwali też miasto.
odpowiedz oceń post 14 19 zgłoś do moderacji
2013-07-03 17:46 59%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Andrzej1978
dwa słowa na temat szpitala zarządzanego przez Panią Gelert, rzekomo taki z tej Pani super menedżer. z własnego doświadczenia rzecz jasna. dostałem skierowanie od lekarza rodzinnego do chirurga ogólnego w Szpitalu Wojewódzkim. Idę do rejestracji, dwa tygodnie oczekiwania na wizytę choć wara spuchnięta jak dorodna czereśnia. jakie moje zdziwienie kiedy zgłaszam się po tych dwóch tygodniach a chirurg patrzy na mnie ze zdziwieniem i sugeruje, żebym poszedł z tym do dermatologa. choć ewidentnie wymagało to interwencji chirurgicznej, która zresztą miała miejsce dwa dni później prywatnie. pan doktor nie omieszkał jednak wspomnieć do swojej asystentki i do mnie, że pomimo to muszą wpisać do kajetu moje dane z dowodu, zapewne po to, żeby rozliczyć się z NFZ za wizytę, która trwała co najwyżej minutę i nic nie przyniosła. to wszystko w temacie zarządzania szpitalem przez super menedżer Elżbietę Gelert.
odpowiedz oceń post 16 11 zgłoś do moderacji
2013-07-03 17:51 42%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez g
ale szpital jest w dobrej kondycji finansowej, nie jest postawiony w stan likwidacji jak Elsin
oceń post 11 15 zgłoś do moderacji
2013-07-03 19:36 58%
5
odpowiedziano ponad rok temu przez Andrzej1978
a co to ma do rzeczy. chcesz powiedzieć, że jeśli jest dobrze zarządzany to można przymknąć oko na takie ewidentne wałki lekarzy pracujących w Wojewódzkim?
oceń post 7 5 zgłoś do moderacji
2013-07-03 20:02 0%
6
odpowiedziano ponad rok temu przez Lek
Andrzej swoje roszczenia kieruj do NFZ bo to tam odpowiadają za kolejki. Ciesz sie ze masz szpital. Twoja warte powinien załatwić lekarz POZ
oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
Gifas
2013-07-03 20:03 20%
7
odpowiedziano ponad rok temu przez Gifas
zaloze sie ze tak jest w wiekszosci szpitali w tym cudownym kraju
oceń post 1 4 zgłoś do moderacji
2013-07-03 21:26 60%
8
odpowiedziano ponad rok temu przez Andrzej1978
ale co Ty mi tu o kolejkach? to, że dwa tygodnie trzeba czekać na wizytę u chirurga to nawet jestem w stanie zrozumieć, taka polska rzeczywistość. przeczytaj jeszcze raz a zrozumiesz mój wpis. bo nie chce mi się tłumaczyć tego z polskiego na polski specjalnie dla Ciebie. Głupot tylko nie gadaj, że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej tnie wrzody, kaszaki itp. A stwierdzenie, że powinienem się cieszyć, że mam szpital to wsadź se w buty. widzę, że podyskutować to się raczej z Tobą nie da.
oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
2013-07-03 17:50 55%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez obiektywny
Artykuł szyty grubymi nićmi na potrzeby kampanii. Widać gołym okiem, że "klapkara" za tym stoi.
odpowiedz oceń post 18 15 zgłoś do moderacji
2013-07-03 17:54 38%
10
odpowiedziano ponad rok temu przez karo
A co tu jest grubymi nićmi szyte? Kobieta z PFRON wspiera kampanię Gelert? Bo tekst jest oparty na wypowiedziach z PFRON? Taki z ciebie obiektywny, jak z Wilka dobry prezydent.
oceń post 10 16 zgłoś do moderacji
2013-07-03 20:12 44%
11
odpowiedziano ponad rok temu przez obiektywny
A co osiągnęła Gelert
-likwidacja szpitalu w Iławie (dyrektor Gelert)
-umieralnia na Sorze w Elblągu (dyrektor Gelert)
-brak pomocy dla Elbląga (poseł Gelert)
Brak zadłużenia szpitala wynika raczej z zatrudnienia specjalistów, za których my płacimy niż z kompetencji tej Pani. Jak Ona może zarządzać szpitalem skoro pełni obowiązki posłanki. Wracamy do sytuacji za rządów Nowaczyka -to doradcy rządzą Elblągiem. Nara
oceń post 4 5 zgłoś do moderacji
2013-07-03 17:53 45%
12

odpowiedziano ponad rok temu przez Iwo
Mówiłam, że "układ zrobi" PO wszystko! Panie Jerzy proszę się nie poddawać!
odpowiedz oceń post 14 17 zgłoś do moderacji
2013-07-03 17:58 67%
13

odpowiedziano ponad rok temu przez PRAWDA
No proszę świety Jerzy,a proszę zbadać jak funkcjonował ZBK za czasów OBECNEGO RADNEGO PIS J.Hajdukowskiego - wieloletniego wspólpracownika PARTYJNEGO I kolegę - przyjaciela J.Wilka to będzie ciekawy materiał
odpowiedz oceń post 18 9 zgłoś do moderacji
2013-07-03 18:11 87%
14

odpowiedziano ponad rok temu przez k
NIE dla likwidacji miejsc pracy w Elblągu!!!!!!!!
odpowiedz oceń post 13 2 zgłoś do moderacji
2013-07-03 18:13 43%
15

odpowiedziano ponad rok temu przez Ponieśli Wilka ?
I takich pytań J. Wilk się obawiał ! A skąd znamy organizację, miejsce, media do takich debat ? Skąd ? A nie przypomina zachowanie J. Wilka postawy prezesa J. Kaczyńskiego ? To było przecież nie tak dawno, gdy dyktował spotkanie dla premiera w siedzibie PiS-u!! Już widzimy jak prezes J. Kaczyński zaczyna w Elblągu rządzić "z tylnego fotela" gdy J. Wilk nie jest jeszcze prezydentem ! Nosił Wilk razy kilka 9już dwa razy przegrał) ponieśli i Wilka ?
odpowiedz oceń post 10 13 zgłoś do moderacji
2013-07-03 18:16 41%
16

odpowiedziano ponad rok temu przez PAlikotolog
Już dawno pisałem, że Wilk jest tak samo beznadziejny jak cała ta sekta moherowa PIS!!! Jeżeli komuś zależy na Elblągu to nie ma wyjscia trzeba głosowac na Gelert a za rok się zobaczy czy nie ma lepszego kandydata! Wilk = upadek Elbląga!
odpowiedz oceń post 12 17 zgłoś do moderacji
2013-07-03 18:39 0%
17

odpowiedziano ponad rok temu przez TaSol
Boże chroń przed Wilkiem. Gelert na Prezydenta
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-07-03 18:41 54%
18

odpowiedziano ponad rok temu przez Mieszkaniec Kochający Elbląg
Kolejny artykuł Redakcji będący atakiem na osobe Pana Wilka.
Zastanawia Mnie jedno kto wam to zlecił???
Odpowiadać nie musicie można łatwo się domysleć.
Szanowni Mieszkańcy sami wiecie co będzie najlepsze dla naszego miasta naszego wspólnego domu. Uważam że takie zagrania i obsamarowywanie gównem kontrkandydata jest poniżej pasa i swiadczy o jednym PO panicznie boi się porażki i robi wszystko co tylko może aby zdyskredytowac druga stronę.
Decyzja należy do nas ale pamiętajmy to co w ostatnim czasie zrobili POwcy w naszym miescie!!!
Ja głosuję na Wilka.
odpowiedz oceń post 25 21 zgłoś do moderacji
2013-07-03 18:44 55%
19
odpowiedziano ponad rok temu przez karo
taa PFRON zlecił redakcji materiał, a pani rzecznik prasowa PFRON go napisała. Puknij się pisiarzu! Tu masz dowody - czarno na białym, jakim prezesem jest Wilk, że doprowadził do likwidacji ELSIN mimo wsparcia PFRON!
oceń post 18 15 zgłoś do moderacji
2013-07-03 18:54 54%
20

odpowiedziano ponad rok temu przez Elblążanin
A skoro tak ufacie swojej cudotwórczyni to zapytajcie Panią Dyrektor kto stoi za zlikwidowaniem kolumny transportu sanitarnego. w naszym miescie.
odpowiedz oceń post 20 17 zgłoś do moderacji
2013-07-03 19:03 0%
21

odpowiedziano ponad rok temu przez przedsiębiorca
Przecież to jest składanie fałszywych zeznań. Panie Wilk - prokurator powinien do Pana zapukać... Jakbym ja nie odprowadzał zus to bym i np przetagru oświadczył że odprowadzam to bym poszedł siedzieć... Pan próbował wyłudzić pieniądze z pefronu twierdząc że Pan składki zapłacił. Skoro Pan nie zapłacił to gdzie są teraz te pieniądze?
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-07-03 19:37 56%
22

odpowiedziano ponad rok temu przez iashgdvsj
Andzrzej1978 zgadzam się z panem zostałam potraktowana tak samo jak pan, tyle, że przez pana onkologa-chirurga weszłam przywitałam się a on wziął moje wyniki chyba w nie zaglądając jednocześnie rozmawiając przez tel komórkowy z Marasem imię zapamietam na zawsze po czym powiedział, ze to koniec wizyty, spytałam się czy mnie zbada ale on spytał się czy pan, który wykonywał mi usg mnie badał ( badanie usg we własnym zakresie) odpowiedziałam zgodnie z prawdą, że tak i to na tyle. Wiec jeśli słyszę, że u Pani G najważniejszy jest człowiek to mi się nóż w kieszeni otwiera natychmiast!!!!!
odpowiedz oceń post 9 7 zgłoś do moderacji
2013-07-03 19:46 37%
23

odpowiedziano ponad rok temu przez Kombajn
Jurek wypłukał z kasy ELSIN na kampanie wyborczą, teraz odnosi sukcesy na innym polu, gdy okręt tonie szczury uciekają pierwsze! Menedżer pierwsza klasa nie ma, co. Jego hasło wyborcze powinno brzmieć "Teraz czas na Elbląg"
odpowiedz oceń post 7 12 zgłoś do moderacji
2013-07-03 19:56 31%
24

odpowiedziano ponad rok temu przez prawda
Wilk jest to człowiek dwulicowy,słaby ,mierny i czesto kłamie.Oszukał swoich pracowników - walczy o przetrwanie,prace dla zony dostał tylko dzieki Słoninie i mieszkanie ponad 120 metrów
odpowiedz oceń post 9 20 zgłoś do moderacji
Gifas
2013-07-03 20:06 20%
25

odpowiedziano ponad rok temu przez Gifas
Ok... to reasumujac, J. Wilk nie potrafił zarzadzac lub okradal spoldzielnie.
Porownujac Pana Gwozdziewicza (tez niezle ziolko) i jego Saccus do ELSINu to jak niebo i ziemia, to jest roznica w zarzadzaniu firma (ofc, Gwozdziu sam nie zarzadza, ma stado babek ktore sam zatrudnil po to by mu zalatwialy wszelkie pisma do PFRONU itd).

Pani Gelert i szpital to funkcjonuje tak jak cala nasza sluzba zdrowia, co z tego ze szpital nie jest zadluzony skoro wiadomo ze nie maja tyle pieniedzy ile trzeba na wszystkie badania, gdzies musza przyoszczedzac (na pacjentach).

Ale Elblazanie! nic sie nie stalo, sami sobie takich kandydatow wybraliscie.
odpowiedz oceń post 2 8 zgłoś do moderacji
2013-07-03 20:25 50%
26

odpowiedziano ponad rok temu przez roman
Taktyka PO, opozycje oczernić .To mi przypomina Smoleńsk , jak rozpisywano się na temat pijanego gen. Błasika, niedoswiadczonych pilotów , L.Kaczyńkiego który miał być w kabinie. To wszystko miało zatuszować prawdę, najlepszą obroną jest atak, to jest stawka o wszystko , oni nie maja nic do stracenia. To ze póniej okaze się kłamstwem, lub przekręceniem faktów, to nie wazne, nigdy nie są rozliczeni . Do niedzieli jeszcze daleko , i będzie duzo takich wiadomości, tylko najwny uwierzy .
odpowiedz oceń post 7 7 zgłoś do moderacji
2013-07-03 20:34 67%
27

odpowiedziano ponad rok temu przez WOLF
WOOOOW Cały WOLF !!!! http://www.youtube.com/watch?v=IHslQdXlFwY
odpowiedz oceń post 6 3 zgłoś do moderacji
2013-07-03 21:24 75%
28
odpowiedziano ponad rok temu przez BiG
O ja pier....
oceń post 6 2 zgłoś do moderacji
2013-07-03 20:49 57%
29

odpowiedziano ponad rok temu przez Maciej Puzan
Dodać trzeba że na asystentów brali z urzędu miasta od Pani Teresy Wilk
odpowiedz oceń post 8 6 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.