najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Redakcja elblag.net
2013-02-09 08:05 56%

Piszą do nas: Różnego rodzaju felietonista chciałby przeprosić

rozpoczęty ponad rok temu przez Redakcja elblag.net

Artykułem „Jakie jest faktyczne zadłużenie Elbląga? Miasto dementuje plotki”, czuję się wywołany,  jak uczeń do tablicy, więc z pokorą i nieśmiałością odpowiadam miłościwie nam panującym. Jestem różnego rodzaju felietonistą, o imieniu na literkę S i nazwisku na literkę R. Znam jeszcze innych różnych felietonistów o imionach na literkę S i M, a nazwiskach na literkę K i G, ale w ich imieniu nie będę się wypowiadał, zapewne jak poczują się wywołani do odpowiedzi, to niezwłocznie to uczynią.

Zacznę od wyrażenia skruchy i złożenia wyrazów ubolewania z powodu  zamieszczania felietonów w lokalnych elbląskich mediach, do których dane czerpałem z biuletynu informacji publicznej (BIP) zamieszczonego na stronie internetowej Urzędu Miasta Elbląga. Jako różnego rodzaju felietonista nie byłem świadomy, że dane tam zamieszczone są nieprawdzie, a ich prawdziwą interpretacją może się zajmować tylko skarbnik, wice skarbnik oraz prezydent i wiceprezydenci. Nieprawdą jest również uchwała Regionalnej Izby Obrachunkowej Nr. RIO.IV-0120-434/12 z dnia 4 grudnia 2012 roku, która mówi, że „prognozowana kwota długu na koniec 2013r. (ogółem) wynosi 321.734.721 zł co stanowi 61,24% planu dochodów”, a ja nieszczęsny różnego rodzaju felietonista o nazwisku na literkę R, użyłem tych danych w swoim felietonie jako prawdziwych. Posypuję głowę popiołem i bardzo przepraszam panią skarbnik Rozalię Grynis i prezydenta Grzegorza Nowaczyka za interpretację ogólno dostępnych danych na stronie internetowej miasta bez konsultacji u źródła. Prawda, że cała ta historyjka przypomina klimaty z „Procesu” Franza Kafki. Dajmy jednak spokój mistrzowi, bo jest dla nas niedoścignionym kreatorem teatru absurdu, a nam chodzi raczej o otwartą debatę publiczną na temat finansów miasta.

Czy możliwa jest otwarta debata bez uprzedzeń?

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat nie spotkałem się ze strony felietonistów różnego rodzaju z atakami ad personam. Wszystkie moje felietony jak i innych autorów, które miałem przyjemność czytać, dotyczyła wprost ad rem, czyli lokalnych spraw samorządowych. Można w nich odnaleźć inne od oficjalnych, subiektywne postrzeganie spraw Elbląga, inne oceny finansów, inwestycji czy strategii rozwoju, ale nie było w nich nigdy elementów krytykanctwa, co powinno raczej cieszyć władzę samorządową i pobudzać do merytorycznej debaty publicznej. Niestety - a stwierdzam to z przykrością – nigdy nie było ze strony ratusza żadnej polemiki z autorami felietonów, regułą była ignorancja. Pan prezydent Nowaczyk ma do dyspozycji za pieniądze podatników cały departament komunikacji społecznej, zespół doradców, skarbnika i jego zastępcę, wiec ma instrumenty by na tezy zawarte w felietonach odpowiedzieć merytorycznie. Dzisiaj w obliczu zbliżającego się referendum w atmosferze pewnej nerwowości ignorancja została zastąpiona pogardą. To przykra konstatacja, ale jak inaczej można odebrać nazywanie ludzi społecznie obecnych w debacie publicznej „różnego rodzaju felietonistami”? No nie jest to przejaw szacunku czy otwartości na rozmowy o sprawach miasta.

Na dobrej woli początek

By nie zamieniać debaty, w jednostronny maraton propagandowy, a w taką stronę zdają się zmierzać ostatnie działania ratusza – przyznajmy szczerze ze szkodą dla elblążan. Już widać sporo działań pozornych, które powodują tylko niepotrzebne koszty po stronie budżetu miasta, bez wymiernych efektów dla rozwiązywania problemów Elbląga – powołanie nadradcę byłego prezydenta Henryka Słoniny czy dyrektora spółki Aquapark jednoznacznie na to wskazują. Tak można wymienić jeszcze wiele podobnych posunięć prezydenta Nowaczyka, ale to temat na oddzielny felieton. Ja ze swojej strony deklaruje – myślę, że inni różnego rodzaju felietoniści również - daleko idąca otwartość na wymianę myśli i argumentów w merytorycznej debacie o Elblągu. Jeśli prezydent Nowaczyk jest gotów otworzyć adres e-mailowy dla różnego rodzaju felietonistów, to ja deklaruję wolę wysyłania każdego materiału na dwa dni przed publikacją, tak aby służby pana prezydenta mogły się odnieść merytorycznie do treści mojego materiału. Wtedy jest szansa by oba materiały ukazały się jednocześnie – felieton i komentarz Urzędu Miasta. To uczciwa propozycja służąca otwartej debacie publicznej, a na takiej nam wszystkim zależy.

Stefan Rembelski

 

oceń wątek 15 12 zgłoś do moderacji
2013-02-09 11:07 45%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Hanna
Pół żartem,pół serio - z tym bizantyjskim dworem ani tak ani tak. Oni sa zainteresowani tylko stołkami i tym by jakoś dojechać do końca. Mistrzowie działań pozornych nie podejmą merytorycznej rozmowy - bo doskonale wiedza,ze to byłby ich totalny blamaż.
odpowiedz oceń post 5 6 zgłoś do moderacji
2013-02-09 19:28 33%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez Red
Nic dodac nic ujac
oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2013-02-09 11:25 40%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Mr. Brown
Brawo Panie Stefanie. Szkoda tylko, że tak ciężko w naszym Państwie i mieście jest się przebić z prawdą. Za głoszenie prawdy można zostać zaszczutym i zaplutym przez władzuchnę. Niestety.
odpowiedz oceń post 4 6 zgłoś do moderacji
2013-02-09 13:42 44%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez roman
Aleś ypan wymyślił - gratuluję poczucia humoru. Myślę ze nie chwycą tej przynęty ponieważ polegli by przedbiegach - ratusz swój wizerunek opiera o pijar a nie merytoryczna debatę popartą wiedzą idoświadczeniem
odpowiedz oceń post 4 5 zgłoś do moderacji
2013-02-09 14:20 78%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez Wyborca Swiadomy
Szczerze napisawszy bardzo bym chciał poznać komentarz doradcy Prezydenta Elbląga Witolda Strzelca oraz pani Rozalii, która od lat wraz ze skarbnikiem odpowiadają za finanse. Inna sprawa, że pan Rembelski popierał tych urzędników poprzez wyrażenie poparcia dla Słoniny w 2010 roku. więc co tak naprawdę się stało? Od kiedy ci urzędnicy sa nie wiarygodni i niegodni zaufania?
Inna sprawa, że chciałbym się dowiedzieć czy pan jest autoirem tego felietonu i z kim pan to konsultował z Wiesiem?
odpowiedz oceń post 14 4 zgłoś do moderacji
2013-02-09 17:35 11%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez jak inne portale
Nie sądziłem że elblag.net wejdzie do politycznego szamba
odpowiedz oceń post 1 8 zgłoś do moderacji
2013-02-09 18:18 33%
7
odpowiedziano ponad rok temu przez Redakcja
Nie uważamy, że umożliwienie wejścia na łamy portalu każdemu, kto ma coś do powiedzenia, jest wchodzeniem do jakiegokolwiek szamba. Elblag.net jest otwarty na dyskusję wszystkich, którzy robią to w sposób kulturalny z zachowaniem dobrego smaku dyskusji.
oceń post 2 4 zgłoś do moderacji
Stef Why?
2013-02-09 20:47 40%
8

Stef Why?

odpowiedziano ponad rok temu przez zoltar

Dobrze, że do debaty publicznej włączają się środowiska, które w 2010r. poparły w wyborach samorządowych kandydaturę Henryka Słoniny. Może felietonista różnego rodzaju z refleksją wróci do swojej decyzji sprzed 2 lat? 


odpowiedz oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
2013-02-10 08:58 57%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez 1234
W badaniu CBOS‑u - Platforma utraciła 21 proc. wyborców. Od PO odwracają się również ludzie z wyższym wykształceniem. Platforma Obywatelska może liczyć na poparcie jedynie 15 proc. przedsiębiorców, a jeszcze w sierpniu 2011 r. popierała ją blisko połowa tej grupy.
PO zasłużyła na taki spadek swoją bezczynnością. Rząd obiecywał zmniejszenie biurokracji. Firmom miał ułatwić działanie i odblokować gospodarkę. Platforma zmieniła się w partię władzy, która skupia się na jej sprawowaniu, zapominając o realnych problemach – mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Nic dodać nic ująć- rządzenie dla samego zarządzenia i wszystko rządzenie- a gdzie Kraj i Społeczeństwo?!
odpowiedz oceń post 4 3 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.