najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Polemika. Robert Koliński:
2017-08-11 13:25 100%

Polemika. Robert Koliński: "ONR odwołuje się do zbrodniczej ideologii"

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Mongiałło

Tydzień temu zamieścilismy tekst, w którym staraliśmy się przypomnieć historyczne zasługi ONR, w tym udział członków tej organizacji w powstaniu warszawskim.

Pisaliśmy wówczas między innymi:

73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Część polskiej sceny politycznej wykorzystała tę okazję do ataku na ONR (Obóz Narodowo - Radykalny), stawiając członków tej organizacji u boku nazistowskich zbrodniarzy. Trudno przejść obojętnie wobec takiego spojrzenia na przeszłość. Postanowilismy przyjrzeć się bliżej historii. Gdzie leży prawda? Kto ma rację?

 

W Powstaniu Warszawskim walczyło ponad 4 tys. narodowców, reprezentujących różne ugrupowania i organizacje. Według wyliczeń Sebastiana Bojemskiego, autora książki „Narodowe Siły Zbrojne w Powstaniu Warszawskim (1 VIII – 2 X 1944)” w powstaniu walczyło około 4000 żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ), a straty (zabici, zaginieni ranni) można szacować na co najmniej 1079 osób. Chociaż w czasach powojennych  narodowcom ”przypięto łatkę” antysemitów mordujących nawet Żydów trzeba stwierdzić, że nie jest to prawdą. Jako przykład, który zaprzecza tego typu ogólnym stwierdzeniom może być fakt przyjęcia w szeregi oddziałów NSZ, np. Żydów uwolnionych z ”Gęsiówki”.

Bardzo krytyczny wbec takiego postrzegania ONR jest elbląski działacz Partii Razem Robert Koliński, który postanowił wypowiedzieć się w przedmiotowej sprawie.

Przypomnijmy w tym miejscu, że 18 kwietnia 2017 r. elblążanin, członek i jeden z głównych działaczy stowarzyszenia Elbląscy Patrioci, wniósł do Sądu Rejonowego w Elblągu prywatny akt oskarżenia z art. 212 § 2 kk przeciwko Robertowi Kolińskiemu (o sprawie pisaliśmy wczoraj). Powodem jest według niego to, że członek Partii Razem poniżał go i lżył, stosując przy tym bardzo obraźliwe sformułowania, wykraczające poza ogólnie przyjęty poziom debaty, czy krytyki. W prywatnym akcie oskarżenia pisał m.in.: 

(...) postępowanie oskarżonego było  szczególnie rażące, przeprowadził on przeciwko organizatorom marszu (a więc również mnie) rodzaj kampanii propagandowej, używając sformułowań drastycznych. Pojęcia "naziol", "piewca morderców Polaków" czy "nacjonal-faszystowska bojówka" w powszechnym odbiorze są rozumiane jako synonim hitlerowca, zbrodniarz, zdrajcy, kryminalisty. Mając na uwadze, że jestem działaczem patriotycznym, tego typu sformułowania są wyjątkowo uwłaczające i rażąco wykraczają poza ogólnie przyjęty poziom debaty czy krytyki.

 

Jako współorganizator Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych mam prawo obrony przed publicznym poniżaniem mnie i narażaniem na utratę zaufania, potrzebnego do prowadzenia działalności społecznej, patriotycznej i charytatywnej.

Robert Koliński nei zgadza się z powyższymi zarzutami. Sprawa jest przedmiotem postępowania sądowego, które - jak wszystko na to wskazuje - nie zakończy się szybko.

Poniżej przytaczamy, odnosząca się zarówno do historii, jak i obecnej sytuacji, autoryzowaną wypowiedź Roberta Kolińskiego, licząc, ze nie jest to ostatnie słowo i zapraszając do dyskusji członków Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR-u) z Elbląga:

ONR w sferze zarówno symbolicznej, jak i w swojej retoryce oraz publicznie głoszonych poglądach, odwołuje się wprost do zakazanej przez polskie prawo zbrodniczej ideologii.

 

ONR-owskie bojówki maszerują ulicami polskich miast w brunatnych koszulach i unoszą ręce w geście hitlerowskiego pozdrowienia. Wymachują rasistowskimi symbolami skandując antysemickie, nienawistne hasła, wzywają do siłowej rozprawy z politycznymi przeciwnikami. Na profilach społecznościowych nacjonalistów pojawiają się odwołania do hitlerowskich zbrodniarzy (Leon Degrelle) i kolaborantów (rumuńska Żelazna Gwardia). Aktualna deklaracja ideowa ONR-u stoi na gruncie odrzucenia demokracji i praw człowieka.

 

Analizy i opinie przygotowane przez polskich profesorów PAN, badaczy, politologów, historyków i specjalistów zajmujących się dziejami faszyzmu i hitleryzmu, taki charakter tej organizacji potwierdzają bez żadnych wątpliwości.

 

Warto też nadmienić, że ONR i sympatyzujące z nim organizacje były traktowane jako faszystowskie i antydemokratyczne przez Polskie Państwo Podziemne. Meldunki przesyłane do Londynu przez dowódców Państwa Podziemnego w kwestii wystąpień tzw. "wyklętych" przeciwko polskiemu podziemiu, jak również kolaboracji z hitlerowcami części tych środowisk, nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Patrioci, żołnierze i przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego nazywają te środowiska wprost - "warchołami" i "kolaborantami gestapo". Takie meldunki przesyłali np. Stefan Rowecki „Grot”, Tadeusz Komorowski „Lawina”, płk. Jan Zientarski „Mieczysław” (dziś uznawany przez środowiska nacjonalistyczne za jedną z ikon "wyklętych"), Leopold Okulicki „Niedźwiadek” czy Jerzy Jan Lerski, kurier Rządu RP na uchodźstwie.

 

To również przedwojenni działacze ONR byli twórcami Narodowej Organizacji Radykalnej, organizacji kolaboracyjnej założonej w październiku 1939 r., działającej w początkowym okresie okupacji hitlerowskiej - NOR miała być zaczątkiem polskiej partii nazistowskiej, zaś jeden z jej przywódców (niejaki Cybichowski, kolega Hansa Franka) próbował nawet "wychodzić sobie" u władz Generalnej Guberni nadzór nad planowanym, marionetkowym "państwem polskim". Ich koniec był smutny - po kwietniu 1940 r., kiedy Hitler wydał zakaz jakiejkolwiek współpracy z Polakami, zostali oni rozstrzelani w Palmirach lub wysłani do obozów koncentracyjnych.

 

Również w niedawnym wywiadzie udzielonym Państwa redakcji przez jednego z elbląskich koordynatorów ONR, który wymienia mnie tam z nazwiska, możemy przeczytać, że pan ten pochwala wymierzanie krytykom i przeciwnikom politycznym tzw. "sprawiedliwości ulicy", co jest również jednym ze sposobów działania przedwojennych organizacji faszystowskich.

 

Jeżeli ktoś wygląda jak faszysta, zachowuje się jak faszysta, głosi faszystowskie poglądy i faszyzm na każdym kroku pochwala, to - idąc za radami poety - odpowiednie daję rzeczy słowo i nazywam stan faktyczny po imieniu. Jak śpiewał inny poeta mojego pokolenia - "niech się wstydzi ten co robi, nie ten co widzi".

 

Pan Gierwatowski do tej pory konsekwentnie odcinał się od ONRu i występował zarówno w mediach, jak i w złożonym przeciwko mnie pozwie sądowym, jako działacz stowarzyszenia "Lokalni Patrioci". Dopiero podczas ostatniej rozprawy przed elbląskim sądem przyznał się, że członkiem ONR faktycznie jest. Komentarz i wnioski w tej sprawie pozostawiam już czytelnikom."

oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
2017-08-11 14:41 39%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez ...
kola przestan palic już to zioło
odpowiedz oceń post 22 35 zgłoś do moderacji
2017-08-11 14:41 27%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez Ozzie
Na co ten lewak liczy z ta sztuczna pseudoaktywnoscia? Chce zastapic nam niejakiego MAriusza Lewandowskiego?
odpowiedz oceń post 13 36 zgłoś do moderacji
2017-08-11 17:08 35%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez kicerk
Za to partia Razem odwołuje się do zbrodniczej ideologii jaką jest komunizm.
odpowiedz oceń post 20 37 zgłoś do moderacji
2017-08-11 21:19 80%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez Radykał
Partia Razem to najzwyklejsza w swiecie socjaldemokracja - wróć pan do szkoly na lekcje wosu i sie doucz.
oceń post 35 9 zgłoś do moderacji
2017-08-12 08:11 15%
5
odpowiedziano ponad rok temu przez kicerk
Tiaaa.... Ja przeżyłem "eksperyment socjalistyczny" na własnej skórze. Nie chcę żeby Razem albo inne pomioty ideologii marksistowskiej znowu organizowały mi życie na swój sposób.
oceń post 2 11 zgłoś do moderacji
2017-08-14 10:50 9%
6
odpowiedziano ponad rok temu przez kicerk
Radykał jest najlepszym przykładem "zwykłej" socjaldemokracji. Agresja. Mowa nienawiści. Atak personalny. Obrażanie adwersarza.
oceń post 1 10 zgłoś do moderacji
2017-08-11 19:20 27%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez Jagier
Panie Koliński- członkiem ONR nie zostaje się na piękne oczy. Jest obowiązkowy staż kandydacki, podczas którego trzeba wykazać się zaangażowaniem i zdać egzamin. Nie wiem jakie procedury obowiązują w Partii Razem-widocznie przyjmujecie członków jak leci.
To tyle w temacie mojego członkostwa w ONR.
Natomiast stowarzyszenie nosi nazwę- Elbląscy Patrioci!
Jacek Gierwatowski
odpowiedz oceń post 12 33 zgłoś do moderacji
2017-08-11 19:21 29%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez "Naziol"
Kolejny lewak, co plecie trzy po trzy i nie ma pojęcia o czym mówi. Po pierwsze podaj człowieku definicję faszyzmu, pod drugie weź deklarację ideową ONR i pokaż mi punkty zbieżne. "Faszyzm" i "nazizm" są dla działaczy lewicy obuchem politycznym na przeciwników, kto im zajdzie za skórę ten faszysta.

Ja już trzy lata działam w ONR i nigdy nie spotkałem nawiązań do żadnej zbrodniczej ideologii i nawoływania do nienawiści wobec żadnej grupy.
Ale pan Koliński za pewne zna więcej ONR-owców niż ja i wie lepiej. To co on plecie to bzdury - czy mogą odwoływać się do zbrodniczej ideologii ludzie, którzy remontują domy dziecka, robią paczki dla dzieci z ubogich rodzin i oddają krew - bo to jest obecnie 80% naszej działalności. Ciekaw jestem ile ostatnio dla społeczeństwa zrobił Pan Koliński, bo w przyszłorocznych wyborach samorządowych pewnie będzie się tym bardzo chwalił.
odpowiedz oceń post 15 36 zgłoś do moderacji
2017-08-12 08:25 71%
9
odpowiedziano ponad rok temu przez anty-nazi
Masz, poproś kogoś niech ci przeczyta, dokształć się i przestań bredzić, naziolu:

http://natemat.pl/207439,miedzy-faszyzmem-i-nazizmem-a-onr-em-analizujemy-deklaracje-nacjonalistow-punkt-po-punkcie-z-badaczem-skrajnej-prawicy
oceń post 10 4 zgłoś do moderacji
2017-08-11 21:19 88%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez Nowoczesny
Z niecierpliwością czekam na werdykt Sądu, czy mamy organizacja faszystowskie w Polsce czy nie to sie okaże!;) Prawda nas wyzwoli!;)
odpowiedz oceń post 23 3 zgłoś do moderacji
2017-08-11 22:19 20%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez Coolinsky
Wygląda na to, że to próba wykreowania się przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. Szeroka aktywność w internecie, półprawdy, skrajna ideologia. Powodzenia :)
odpowiedz oceń post 8 33 zgłoś do moderacji
2017-08-11 23:52 71%
12

odpowiedziano ponad rok temu przez !!!@
W końcu ktoś te dzieci z ONR-u nauczy może historii.przecież wszyscy wiemy kim są naprawdę.....
odpowiedz oceń post 37 15 zgłoś do moderacji
2017-08-12 06:03 27%
13

odpowiedziano ponad rok temu przez WON!
Dać mu cisowianki,może mu przejdzie i koniecznie lewatywa!
odpowiedz oceń post 13 35 zgłoś do moderacji
2017-08-12 23:15 29%
14

odpowiedziano ponad rok temu przez AKCJA T4
Zapamiętam tą"twarz"!Marksistowskiej gęby nie sposób zapomnieć!
odpowiedz oceń post 7 17 zgłoś do moderacji
2017-08-13 06:11 25%
15

odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz Lewandowski
Drogi Ozzie jeszcze nie wiesz że ja jestem niezastąpiony ? Obie ideologie faszystowska i komunistyczna to siostry bliżniaczki i różniła je tylko osoba jednostki objętej kultem. Obu Panów znam i lubię i to będzie naprawdę ciekawy spór i ciekawy proces.Panu Kotlińskiemu przypominam zaś że Sprawiedliwość Ulicy to coś co nie koniecznie dotyczy polityki i istniało od zawsze. Widelec w potylicy ciągle jest poza kodeksem karnym....https://www.youtube.com/watch?v=3msa7lcXjl8
odpowiedz oceń post 4 12 zgłoś do moderacji
2017-08-14 13:22 65%
16
odpowiedziano ponad rok temu przez Robert Koliński
Panie Mariuszu, a ja Panu przypomnę tylko taką lokalną ciekawostkę - w Elblągu przed wojną już dochodziło do politycznych zabójstw. W rejonie mostku nad Kumielą, będącym rodzajem granicy pomiędzy ulicami Górnośląską (d. Bergstrasse) a dzisiejszą Traugutta w 1933 r., doszło do mordu politycznego - tam bojówkarze nazistowscy zamordowali Paula Klutha, który był przywódcą Niemieckiej Komunistycznej Młodzieży Robotniczej w Elblągu.

Tych też Pan usprawiedliwi? Oby historia nie chciała się w tym przypadku powtórzyć.

PS. Proszę poczytać co sądzi Grabaż nt. współczesnych ich naśladowców:

"Krzysztof Grabowski "Grabaż": Od PiS-u nienawidzę bardziej tylko ONR-u i narodowców."

http://wyborcza.pl/7,75410,22222594,krzysztof-grabowski-grabaz-jestem-chory-na-polske.html
oceń post 11 6 zgłoś do moderacji
2017-08-16 10:35 18%
17

odpowiedziano ponad rok temu przez WON LEWACKIE *****
http://wolnosc24.pl/2017/07/09/oto-wstrzasajace-ideowe-podstawy-unii-europejskiej-komunisci-z-brukseli-wreszcie-pokazali-prawdziwa-twarz-wideo/
odpowiedz oceń post 2 9 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.