Poseł Jerzy Wilk (PiS) wraz ze swoimi klubowymi kolegami Jerzym Małeckim i Adamem Ołdakowskim 11 marca złożyli wspólne zapytanie skierowanie do Ministra Edukacji Narodowej. Twierdzą, że mogą zaistnieć nieprawidłowości w samorządach podczas organizacji konkursów na dyrektorów placówek oświatowych. Jako przykład podają Elbląg i Olsztyn. Urząd Miejski odpowiada: nie ma zasad, co do terminu rozstrzygania konkursów.
Na naszych łamach w lutym wspominaliśmy już o tym, że samorząd elbląski poszukuje trzynastu dyrektorów różnych elbląskich placówek. Urząd Miejski ogłosił stosowny konkurs. Nowi dyrektorzy muszą rozpocząć pracę 1 września 2016 roku. Do tego momentu jeszcze sporo czasu, ale UM najwidoczniej się śpieszy. Dlaczego? Poseł Jerzy Wilk ma pewną hipotezę.
Jego zdaniem, część samorządów (w tym ten w Elblągu i Olsztynie) postanowiła przyśpieszyć konkury na dyrektorów placówek, rozpoczynając procedury już w lutym br. (i zakończyć w połowie marca 2016 roku) po to, aby wykorzystać fakt, że nie we wszystkich województwach powołano „nowych” Kuratorów Oświaty.
Dzięki temu, kuratorzy ze ,,starego” rozdania oddelegują takich przedstawicieli do komisji konkursowych, którzy wyłonią dyrektorów placówek oświatowych nie przychylnych obecnym reformom oświatowym na kolejne 5 lat.
Jednym słowem, PiS stara się wyeliminować tych, którzy nie popierają „dobrej zmiany” w kwestii oświaty.
Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Prezydenta Wróblewskiego broni się, że „nie istnieje w prawie oświatowym jakakolwiek regulacja, która ograniczałaby możliwość ogłoszenia konkursu w przyjętym przez organ terminie”.
Nie ulega przy tym wątpliwości, że konkurs na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły lub publicznej placówki, ogłasza organ prowadzący przedszkole, szkołę lub placówkę.
Co więcej, Urbaniak zaznacza, że postępowania konkursowe nie powinny zakłócać przebiegu organizacji roku szkolnego:
1) w miesiącach kwiecień – maj we wszystkich typach szkół odbywają się sprawdziany i egzaminy,
2) nie później niż do 30 kwietnia danego roku kalendarzowego dyrektorzy szkół (placówek) mają obowiązek przedłożenia organowi prowadzącemu projekty organizacji pracy szkół na nowy rok szkolny. Arkusz organizacji szkoły zatwierdza organ prowadzący szkołę do dnia 30 maja danego roku (rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół).
Powód, dla którego procedury uruchomiono już w lutym, jest, zdaniem rzecznik, prosty:
Dlatego zasadnym jest, by na etapie tworzenia projektu organizacji pracy szkoły znana była obsada stanowiska dyrektora by zapobiec sztucznemu tworzeniu etatów (zabezpieczenie godzin pracy dla aktualnego dyrektora).
Czy więc zapytanie posłów PiS jest dbałością o przestrzeganie procedur, czy też zabezpieczeniem przed osobami, które są przeciwne „dobrej zmianie edukacyjnej”? Patrząc na bieżące wydarzenia na ogólnokrajowym forum politycznym, odpowiedź nasuwa się sama...