najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Agnieszka Światkowska
2013-02-28 10:37 76%

Presja referendum zrobiła swoje... - wywiad z radnym Januszem Nowakiem

rozpoczęty ponad rok temu przez Agnieszka Światkowska

Ostatnie wydarzenia pokazują, że elblążanom coraz bardziej zależy na ich mieście i nie godzą się na wszystko, co władze im fundują. O obecnych problemach miasta i jego mieszkańców, zbliżającym się referendum i jego ewentualnych skutkach, rozmawiamy z radnym Januszem Nowakiem, przewodniczącym Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Elblągu.

Panie Januszu, grupa referendalna postawiła prezydentowi Nowaczykowi konkretne zarzuty, czy zgadzacie się ze wszystkimi?

Trudno odpowiedzieć wprost na to pytanie. Po pierwsze zarzuty były mnożone w trakcie akcji zbierania podpisów i wszystkich nie pamiętam. Po drugie miały one różny ciężar gatunkowy i trudno jednoznacznie powiedzieć, czy się ze wszystkimi zgadzam. Z wieloma tak, ale z niektórymi bym polemizował. Nie chcę wchodzić w szczegóły, bo ten wywiad musiałby być bardzo długi, a internauci tego nie lubią.

A które Pana zdaniem decyzje i działania Prezydenta Nowaczyka spowodowały w głównej mierze tak duże niezadowolenie społeczne?

W czasie kryzysu, kiedy większości mieszkańcom pogarszają się warunki życia, następuje zubożenie, brak zatrudnienia albo niska płaca za jej wykonywanie, niepewność jutra, należy wykazać szczególną wrażliwość na ludzkie sprawy. Tej wrażliwości zabrakło. Do niemałych podwyżek fundowanych nam przez rządzących w kraju doszły drastyczne, nie boję się użyć tego słowa, podwyżki cen i opłat przyjętych przez Radę Miejską na wniosek Prezydenta Miasta, oraz podwyżki cen usług świadczonych przez firmy komunalne. Do tego brak pomysłu na rozwój miasta i nieakceptowany, przez większość, styl sprawowania władzy, dopełniły czary goryczy.

Jak Pan skomentuje to, co działo się na ostatniej sesji Rady Miejskiej? Mam na myśli zaproponowane zmiany.

To tylko pokazuje, że nie wszystkie rozstrzygnięcia dotyczące podwyżek były słuszne, ani nawet potrzebne. Śmiało mogę użyć tu słowa „cyrk”, kiedy to „rakiem” wycofywaliśmy się z wcześniej podjętych decyzji. Presja referendum zrobiła swoje.

Pomówmy o obecnej kondycji finansowej miasta. Czy w Pana ocenie, można było uniknąć tak dużego zadłużenia?

Oczywiście, że można było. Szybko narastające zadłużenie miasta nastąpiło pod koniec poprzedniej kadencji paradoksalnie za sprawą poparcia przez radnych, między innymi Platformy Obywatelskiej, wniosku prezydenta o emisję obligacji w wysokości 45 milionów złotych. Tylko SLD, naturalne zaplecze Prezydenta, zagłosowało przeciw. Twierdziliśmy, że inwestycje, na które wyemitowano obligacje, będą generowały wyższe, od zakładanych pierwotnie, koszty i to w konsekwencji doprowadzi do problemów finansowych naszego miasta. Jeszcze na początku tej kadencji mówiliśmy o konieczności przeanalizowania możliwości budżetu i podjęcie decyzji o wydłużeniu w czasie, ograniczeniu zakresu rzeczowego lub rezygnacji z niektórych przedsięwzięć. Niestety bezkrytyczna kontynuacja inwestycji doprowadziła budżet miasta do zapaści, z jaką mamy dzisiaj do czynienia. Dodatkowym problemem jest brak decyzji pozwalających na zmniejszenie wydatków bieżących. To, moim zdaniem, większy problem niż przeinwestowanie.

Jako opozycja, będziecie namawiali ludzi do udziału w referendum? Czy nie uważa Pan, że ten mechanizm w Elblągu jest obecnie wykorzystywany politycznie przez Ruch Palikota? Są mocne dowody na to, że za referendum stoi właśnie ta partia.

Jedno co pewne, to to, że nie będziemy namawiali ludzi, żeby na referendum nie szli, jak to robią rządzący. Elblążanie mają swój rozum i lepiej wiedzą, czy pójść, a jeśli tak, to jak zagłosować. W moim przekonaniu grupa referendalna była ruchem społecznym i chciałbym, aby tak pozostało. Jeśli Ruch Palikota faktycznie przyłączył się do tej grupy, to trzeba przyznać, że sprytnie wykorzystał moment, kiedy nie bierze udziału w sprawowaniu władzy i łatwiej jest mu tę władzę krytykować.

Czy organizowanie referendum, którego skutki mogą być takie, że na rok przed normalnymi wyborami będziemy mieli te przyspieszone, nie jest Pana zdaniem awanturnictwem politycznym?

Organizowanie referendum w żadnym czasie nie jest rzeczą naturalną. Argumentów przeciw można znaleźć wiele. A to, że na początku kadencji, a to, że na rok przed końcem... Moim zdaniem Prezydent i Rada Miejska powinni mieć możliwość sprawowania władzy przez całą kadencję, ale nie za wszelką cenę. Demokracja daje możliwość przeprowadzenia referendum i w momencie, kiedy do niego dochodzi, musimy zachować się godnie.

Jeśli referendum się powiedzie, czy macie kandydata na prezydenta miasta i gotowy program dla Elbląga na ten rok czasu?

Jako partia polityczna mamy oczywiście ludzi przygotowanych do kierowania miastem, w tym również kandydatów na najwyższe stanowiska w mieście. Na dzisiaj nie mamy wytypowanego kandydata na Prezydenta. Nie dzielimy skóry na niedźwiedziu. Nieznane są jeszcze rozstrzygnięcia referendum. Jeśli chodzi o program, to obecna sytuacja wymusiła na nas konieczność podjęcia prac związanych z modyfikacją naszego programu związaną z aktualną kondycją finansową miasta.

A co jeśli frekwencja okaże się za niska? To będzie wyraźny sygnał dla władz, że mają zielone światło dla wszelkich poczynań, bez względu, czy nam się to będzie podobało, czy nie. Co Pan sądzi na ten temat?

Nie możemy wykluczyć, choć to mniej prawdopodobne, że frekwencja będzie wystarczająca i mieszkańcy nie odwołają władz miejskich. Wtedy faktycznie będzie to zielone światło do kontynuowania dotychczasowej polityki Prezydenta i Rady. Gdyby jednak frekwencja była za niska, ale większość opowiedziała się za odwołaniem, rządzący powinni przewartościować sposób podejścia do spraw miasta. Takie jest moje zdanie.

Referendyści chcą odwołania także radnych miejskich. Czy uważa Pan to za porażkę tej kadencji Rady Miasta?

Jeśli suweren, jakim są elblążanie, decyduje się na referendum w sprawie odwołania Rady w trakcie kadencji, to trudno nazwać to sukcesem.

Co zdecydowało o tym, że SLD wyszło z porozumienia z PO w Radzie Miasta?

Tak naprawdę porozumienie o współpracy nigdy nie zostało skonsumowane. Trudno zatem mówić o wyjściu, czy zerwaniu porozumienia. Stwierdziliśmy, że zapisy porozumienia nie są realizowane i oznajmiliśmy to publicznie. Platforma Obywatelska realizuje swój program, swoimi ludźmi i niech robi to na własny rachunek. W sprawach istotnych dla miasta zawsze może na nas liczyć, co nie raz pokazaliśmy. Nigdy jednak nie sprzeniewierzymy się naszym nadrzędnym ideom równości, postępu i sprawiedliwości.

Czy prawdą jest, że sugerowaliście chęć posiadania wiceprezydenta z SLD?

Nie wiem, o czym rozmawiały poprzednie władze SLD z Platformą Obywatelską. Od marca 2012 roku, kiedy zostałem wybrany na przewodniczącego partii i szefa Klubu Radnych SLD konsekwentnie stoję na stanowisku, że nie jesteśmy zainteresowani „stołkiem” wiceprezydenta, ani żadnym innym stanowiskiem w strukturach władzy. Wiedzą o tym doskonale koledzy z PO, którzy parokrotnie mnie w tej sprawie indagowali.

SLD już w 2010 r. wycofało poparcie dla prezydenta Słoniny. Już wtedy wiedzieliście, że sytuacja miasta nie idzie w odpowiednim kierunku. Czy więc można wymagać od obecnego prezydenta, aby w dwa lata naprawił zaniedbania wieloletnie? Jak to wygląda dziś z perspektywy czasu?

Nie tylko nie wycofaliśmy poparcia Henrykowi Słoninie, ale wręcz go udzieliliśmy w drugiej turze wyborów prezydenckich, kiedy stanął w szranki z obecnym Prezydentem Grzegorzem Nowaczykiem. Mamy dobre zdanie o efektach pracy Prezydenta Słoniny. Za jego kadencji miasto rozwijało się dynamicznie, wielopłaszczyznowo, a zadłużenie było kilkakrotnie niższe od obecnego. Dziś z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że obecny prezydent nie musiał niczego naprawiać. Wystarczyłoby, aby kontynuował to, co czynił jego poprzednik, tak dobrze oceniony w ostatnim czasie przez władze Platformy Obywatelskiej. Kontynuował, ale nie bezkrytycznie. Zamierzenia należy weryfikować w zależności od aktualnie otaczających nas uwarunkowań wewnętrznych, ale i zewnętrznych.

 

oceń wątek 13 4 zgłoś do moderacji
2013-02-28 12:09 40%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez mieszkanie e-ga
Brawo Panie Januszu, bardzo dobry tekst
odpowiedz oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
2013-02-28 12:15 40%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez bot
Panie Januszu Nowak ta wypowiedz wyjaśnia wiele.
odpowiedz oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
2013-02-28 12:25 50%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez gor
Bardzo racjonalne spojrzenie Pana Nowaka na obecną sytuację
odpowiedz oceń post 3 3 zgłoś do moderacji
2013-02-28 13:25 50%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Krisel
Panie Januszu, gratuluję trzeeźwego i obiektywnego spojrzenia na rzeczywistość.
odpowiedz oceń post 3 3 zgłoś do moderacji
2013-02-28 13:32 60%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez Kazimierz Kowalewski
Bardzo dobra, wyważona i inteligenta wypowiedź, Panie Januszu myślę, że na Pana postawię w wyborach, nie mogę doczekać się referendum !!!
odpowiedz oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
2013-02-28 14:32 33%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez quick
Panie Januszu. Dlaczego Pan nie mówi prawdy? W 2010 r. SLD cofnęło swoje poparcie w Radzie Miasta dla prezydenta Słoniny. Oficjalnie odcięliście się od polityki prezydenta i byliście opozycją wobec niego. Były takie czasy, że prezydent Słonina musiał zabiegać o poparcie radnych PO i PiS aby rządzić, bo Wy byliście przeciw. Konsekwencją tego było wystawienie przez SLD w wyborach samorządowych na urząd prezydenta miasta Witolda Gintowt Dziewałtowskiego przeciwko Słoninie, czym rozbiliście elektorat lewicowy. I po co Pan kręci w ostatniej odpowiedzi?
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2013-03-01 00:06 0%
7
odpowiedziano ponad rok temu przez zombi
To Henryk Słonina przeszedł do EDS bo SLD nie pozwoliła bezkrytycznie zadłużać miasta, sam napisałeś,że prosił PO i PiS
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-02-28 14:43 20%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez Kazimierz Kowalewski
Do quick: niestety MIJA SIĘ PAN Z PRAWDĄ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
odpowiedz oceń post 1 4 zgłoś do moderacji
2013-02-28 15:52 40%
9
odpowiedziano ponad rok temu przez quick
Proszę mnie więc oświecić, skoro SLD popierało Słoninę, czemu w wyborach na prezydenta miasta wystawiło Witolda Gintowt Dziewałtowskiego? Dlaczego SLD nie wspierało pod koniec kadencji prezydenta Słoniny, a głosowało przeciw. Słonina zaś musiał szukać poparcia wśród radnych PO i PIS? Proszę poczytać portale internetowe z informacjami z 2010 r.
oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
2013-02-28 16:07 0%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez Ja-Za
Pan Nowak w jednym mnie zadziwił, że SLD nie powołało sztabu referendalnego
/jak to uczynił pan Wilk z PiS-u/.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-02-28 18:14 0%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez nick
Janusz Janusz Janusz wstydu oszczędź
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-02-28 20:16 0%
12

odpowiedziano ponad rok temu przez v44
quick w 2012 r w elbląskim SLD zaszły zmiany. Zmieniono sposób podejmowania decyzji.Okres o którym piszesz to partia jednej osoby WGD dziś to partia w której obowiązują zasady demokratyczne i to zasługa Janusza,Decyzje WGD powodowały konflikty z HS.Dziś elbląskie SLD jest całkowicie odmienione , otwartena pomoc ludziom, współprace ze wszystkimi dla dobra miasta i zrządzane demokratycznie to zasługa kol Janusza
odpowiedz oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.