najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Redakcja elblag.net
2020-04-24 14:03 100%

Prezydent Elbląga złożył zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa

rozpoczęty ponad rok temu przez Redakcja elblag.net

W związku z wnioskiem o przekazanie danych osobowych, który wpłynął na internetową skrzynkę pocztową Urzędu Miejskiego w elblągu w godzinach nocnych w dniu 23 kwietnia 2020 roku od nadawcy wybory2020@poczta-polska.pl, 24 kwietnia prezydent Elbląga Witold Wróblewski złożył zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Elblągu o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa, polegającym na bezprawnej próbie uzyskania danych osobowych mieszkańców Elbląga, znajdujących się w spisie wyborców prowadzonym przez Gminę Miasto Elbląg.

Podobne zawiadomienia do miejscowych prokuratur składają samorządowcy w całej Polsce. Wśród nich są m.in. prezydenci Gdańska, Sopotu, Bydgoszczy oraz burmistrz Mińska Mazowieckiego. Danych mieszkańców nie chcą przekazać Poczcie Polskiej również włodarze Wrocławia i wielu innych miast. Pikanterii sprawie nadaje fakt, że mail od Poczty Polskiej był de facto anonimowy, tzn. nikt się pod nimi nie podpisał.

Poczta Polska wskazała, że skierowany do samorządów wniosek o przekazanie danych ze spisu wyborców wynika z roli, jaką przedsiębiorstwo to ma pełnić w obsłudze głosowania w ramach wyborów prezydenckich. Spółka zapowiedziała też wysłanie kolejnego maila, który zostanie opatrzony podpisem kwalifikowanym.

Jak podkreślają organizacje pozarządowe zgodnie z art. 51 ust. 5 Konstytucji RP zobowiązanie samorządów przez Pocztę Polską musi nastąpić na podstawie przepisów rangi ustawowej, które regulują te „obowiązki”. Króko mówiąc, źródłem obowiązków nałożonych na Pocztę Polską, które mogłyby uzasadniać dostęp do danych, musi być ustawa, która w obecnej chwili nie została przyjęta. Więcej informacji na ten temat znajdziecie  w artykule opublikowanym na łamach Gazety Prawnej.

Poniżej publikujemy pełną treść zawiadomienia złożoną do Prokuratury Rejonowej przez prezydenta Elbląga.

 

Prokuratura Rejonowa w Elblągu

 

ul. Płk. Dąbka 8-12

 

82-300 Elbląg

 

Zawiadomeinie uo uzasadnionym podejrzeniu popelnienia przestępstwa

 

Działając w imieniu Gminy Miasto Elbląg, zawiadamiam o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 107 ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1781) polegającym na bezprawnej próbie uzyskania danych osobowych mieszkańców miasta Elbląg znajdujących się w spisie wyborców prowadzonym przez Gminę Miasto Elbląg.

 

Uzasadnienie

 

W dniu 23 kwietnia 2020 r., o godzinie 2:26 w nocy, na skrzynkę pocztową Gminy Miasto Elbląg wpłynęła wiadomość e-mail pochodząca od nadawcy Wybory 2020 wybory2020@poczta-polska.pl opatrzona w temacie wiadomości tytułem: Wybory 2020 - wniosek o przekazanie danych.

 

W treści autor wiadomości domaga się udostępnienia mu danych ze spisu wyborców, o którym mowa w art. 26 4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy obejmujące dane osobowe wyborców w szczególności: numer PESEL, imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania.

 

Wskazana wiadomość nie została podpisana w sposób umożliwiający zweryfikowanie autora, w szczególności brak jest pod nią podpisu elektronicznego. Pod treścią wiadomości znajduje się jedynie podpis: Z wyrazami szacunku, Poczta Polska.

 

Z uwagi na brak jakiejkolwiek możliwości zweryfikowania kto jest nadawcą wiadomości, a w szczególności od kogo pochodzi żądanie udostępnienia prawnie chronionych danych osobowych osób fizycznych będących mieszkańcami Gminy Miasto Elbląg, zachodzi uzasadnione podejrzenie, iż podmiot ten żąda danych, do których przetwarzania nie jest uprawniony, a zatem zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa stypizowanego w art. 107 1 ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2019 r., poz.1781). Zgodnie z tym przepisem: Kto przetwarza dane osobowe, choć ich przetwarzanie nie jest dopuszczalne albo do ich przetwarzania nie jest uprawniony, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

 

Mając powyższe okoliczności przedmiotowej sprawy na uwadze, koniecznym jest wszczęcie i przeprowadzenie stosowanego postępowania związanego z uzasadnionym podejrzeniem naruszenia przepisów ustawy o ochronie danych osobowych

 

Prezydent Miasta Witold Wróblewski

 

Załącznik: wiadomośc e-mail z dnia 23 kwietnia 2020 r.

Treść zawiadmonienia – plik w formacie pdf 

oceń wątek 3 0 zgłoś do moderacji
2020-04-24 16:12 37%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Pick
Już dawno miałem "oko" na Pocztę Polską, że się w jakieś szwindle wda.
odpowiedz oceń post 7 12 zgłoś do moderacji
2020-04-24 23:03 47%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez STOP USTAWIE 447
Zróbmy koło pióra pis,po,sld,razem.... Wybierzmy Bosaka. Nie bójcie się ludzie zmian. Od 30 lat mamią Was te same ryje. Tylko nazwy partii zmieniają.
odpowiedz oceń post 15 17 zgłoś do moderacji
2020-04-25 13:47 53%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez jimi ziomal elbląg
prezydent miasta donosi na rząd który buduje mu dojście do morza ...wstyd i hańba
odpowiedz oceń post 10 9 zgłoś do moderacji
2020-04-25 15:31 48%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez elblążanin
nie udostępniając danych adresowych popełnił przestępstwo na szkodę obywateli wyborców próbując zabrać im ich konstytucyjne prawo do udziału w wyborach.Wojewoda powinien natychmiast zgłosic to do prokuratury i wyznaczyc komisarza w Elblągu
odpowiedz oceń post 10 11 zgłoś do moderacji
2020-04-26 06:42 42%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez jimi ziomal elblag
wstyd donosić na rząd który buduje przekop do morza ......
odpowiedz oceń post 8 11 zgłoś do moderacji
2020-04-27 10:04 33%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez wer
A maseczek nie rozdawał jak w innych miastach, teraz co drugi na ulicy chodzi bez maski i naraża innych. A gdzie policja, w Elblągu w ogóle ich nie widać. Chamstwo rządzi.
odpowiedz oceń post 3 6 zgłoś do moderacji
2020-04-27 13:31 33%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez Wyborca
Co to za prezydent ktory przeciwstawia sie konstytucyjnym wyborom!. WON z urzedu!
odpowiedz oceń post 3 6 zgłoś do moderacji
2020-05-10 06:01 0%
8
odpowiedziano ponad rok temu przez NIE Wyborca
Mysl co piszesz p...
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2020-04-29 08:08 20%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez nowy
Brawo panie prezydencie. Ci ludzie niszczą gospodarkę i nie liczą zupełnie z ludźmi. Prawo ich nie obowiązuje a nas tak.
odpowiedz oceń post 1 4 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.