Radni zdecydowali. Rondo przy ul. Agrykola będzie nosiło nazwę „Żołnierzy Niezłomnych – Wyklętych”. Tymczasem może się okazać, że ta nazwa jest nieprawidłowa. Przynajmniej według Związku Żołnierzy NSZ. Czy będzie potrzebna kolejna uchwała zmieniająca nazwę ronda?
Podczas ostatniej sesji radni gorączkowo dyskutowali nad nadaniem rondu przy ul. Agrykola nazwy „Żołnierzy Niezłomnych – Wyklętych”. Starły się dwie opcje upamiętnienia bohaterów. Prezydent i radni PiS chcieli ronda. Radni PO oraz SLD proponowali upamiętnić żołnierzy, nadając taką nazwę skwerowi, parkowi, ulicy lub nawet szkoły. Była nawet propozycja stworzenia pomnika i stałej wystawy na temat żołnierzy wyklętych, kierowanej do młodzieży. Ostatecznie radni KWW Wróblewskiego przychylili się do opcji prezydenta i 13 radnych poparło projekt uchwały nadającej taką nazwę rondu.
Zgodnie z projektem podjętej uchwały nazwa brzmi: Nadaje się nowemu placowi, stanowiącemu rondo uliczne - skrzyżowanie ulic: Agrykola, Tadeusza Kościuszki, Bolesława Chrobrego, oznaczonemu na załączniku graficznym literą „A” nazwę: ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH – WYKLĘTYCH.
Prezydent Jerzy Wilk twierdził, że ten projekt był konsultowany ze środowiskiem kombatantów wojennych. Jednak chyba w tych konsultacjach nie wzięto pod uwagę zdania... żołnierzy NZS. Jak czytamy w stanowisku Związku Żołnierzy NZS, przyjętym jeszcze w lutym br., prawidłową nazwą określającą żołnierzy walczących po zakończeniu II wojny światowej z komunistami, jest nazwa „Żołnierzy Wyklętych”. NZS odrzuca określenie „niezłomni”.
W dniu 15.02.2014 roku w Warszawie odbyło się nadzwyczajne Walne Zebranie Delegatów Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. W jego trakcie delegaci z całej Polski jednogłośnie w głosowaniu poparli oświadczenie Zarządu Głównego w sprawie utrzymania prawidłowego nazewnictwa "Żołnierze Wyklęci". Delegatami byli sami zainteresowani - Żołnierze Wyklęci z Narodowych Sił Zbrojnych, którzy byli wyklinani przez komunistów przez ponad pół wieku. Delegaci w dyskusji doszli do przekonania, że żołnierzami "niezłomnymi" można nazwać żołnierzy każdej formacji i każdego państwa w historii. Nazwa "niezłomni" jest zbyt wieloznaczna i niekonkretna. Natomiast nazwa "Żołnierze Wyklęci" jednoznacznie kojarzy się latami 1944-1963, kojarzona jest jednoznacznie z walką z komunistami i wskazuje winnych mordów żołnierzy Wojska Polskiego, walczących o niepodległość Polski po zakończeniu II wojny światowej.
Walne Zebranie Delegatów Związku Żołnierzy NSZ.
Czy potrzebny będzie kolejny projekt uchwały w tej sprawie, skonsultowany tym razem ze Związkiem Żołnierzy NZS, których przecież w głównej mierze ma to rondo upamiętniać? Obecna nazwa jest sprzeczna z wolą kombatantów Narodowych Sił Zbrojnych.