Jeśli zapomniałeś(aś) hasło podaj swój adres e-mail, który podałeś(aś) przy rejestracji. Następnie zaproponuj nowe hasło. Link aktywacyjny zostanie wysłany na adres e-mail.
Próby logowania, odzyskiwania hasła i używania serwisu w oparciu o dane innego użytkownika są zapisywane. W przypadku naruszenia regulaminu, dóbr, własności innych użytkowników stosuje się rozwiązania prawne!
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników. Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
Tak o publikacji portalu elblag24 w sprawie inwestycji fińskiej firmy Alteams Group w Lęborku wypowiedział się dziś wiceprezydent Adam Witek. Zapowiedział też skierowanie w czwartek sprawy do sądu w trybie wyborczym przeciwko autorowi publikacji.
Artykuł w elblag24.pl jest kłamliwy. Zawiera same nieprawdziwe informacje – mówił dziś na konferencji prasowej wiceprezydent Adam Witek. - Nam zależy na każdym inwestorze i na każdym nowym miejscu pracy w mieście.
Na spotkaniu z dziennikarzami zostało również odczytane oświadczenie miasta w tej sprawie:
„Firma Alteams Group prowadziła rozmowy z prywatnymi właścicielami nieruchomości. Nie znamy szczegółów tych rozmów, gdyż objęte są one tajemnica handlową. Miasto w nich nie uczestniczyło. Były to rozmowy na temat transakcji komercyjnej, nie związanej z ofertą inwestycyjną Miasta. Owszem, Inwestor za pośrednictwem przedstawiciela jednostki PAIiIZ zgłosił się do Miasta, ale wyłącznie z zapytaniem o rynek pracy i pomoc w zatrudnieniu nowych pracowników. Taką informację otrzymał oraz ofertę wsparcia, jakie może otrzymać przy zatrudnieniu nowych pracowników spośród osób bezrobotnych. Informacji udzielili im pracownicy Biura Obsługi Inwestora. Firma nie mogła być zwolniona z podatku, ponieważ w Elblągu nie była właścicielem żadnego terenu, od którego mogłaby taki podatek płacić i być z niego ewentualnie zwolniona. Z naszych informacji wynika, że była tylko zainteresowana dzierżawą hali i to od prywatnego przedsiębiorcy. Miasto nie było więc stroną tych rozmów. Nieprawdziwe są informacje, że w Urzędzie Miejskim odbyły się negocjacje. Inwestor, jak wynika z naszych informacje, negocjował z prywatnym przedsiębiorcą. Nieprawdziwe są informacje, że prezydent i wiceprezydenci odmówili spotkania z przedstawicielami firmy. Miasto jest otwarte na wszelkie propozycje każdego przedsiębiorcy, który chciałby w Elblągu zainwestować i stworzyć miejsca pracy”.
Rafał Kućmański, zastępca Dyrektora Departamentu ds. Rozwoju dodał, że inwestor z władzami miasta spotkał się raz, w 2012 r.
- Na spotkaniu inwestor otrzymał od miasta szczegółowe informacje na temat naszej oferty inwestycyjnej, obowiązujących ulg dla inwestorów oraz informacji na temat rynku pracy. Zadeklarowaliśmy inwestorowi daleko idącą pomoc w sprawie tej inwestycji. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że Alteams Group było zainteresowane wydzierżawieniem hali od prywatnego inwestora. Miasto nie było stroną w negocjacjach handlowych a jedynie deklarowało daleko idąca pomoc – mówi Rafał Kućmański. - Przygotowania inwestycyjne w imieniu fińskiej firmy prowadziła Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Podczas spotkania przedstawiono również trzy uchwały, które szczegółowo regulują zasady zwolnienia inwestorów z różnych form podatków lokalnych oraz zapewniają pomoc i wsparcie miasta. Dlatego prezydent Grzegorz Nowaczyk nie musiał zwalniać inwestora z płacenia podatków lokalnych, ponieważ Elbląg już takie regulacje prawne ma od kilku lat.
Dlaczego więc fińska firma wybrała Lębork, a nie Elbląg. Odpowiedź na to można znaleźć w marcowym wydaniu Gazety Wyborczej, gdzie o tym mówi Maria Podoska-Szałacka, dyrektor Alteams Poland: - Przerabiamy halę połączoną z częścią biurową po innej firmie. Dostosowujemy ją i unowocześniamy do naszych potrzeb. Innymi czynnikami, które miały wpływ na podjęcie decyzji o lokalizacji zakładu na Pomorzu, były konkurencyjne koszty, dostępność zaplecza technicznego oraz sieć lokalnych dostawców (np. zakład galwanizacji elektrolitycznej).
Sprawa publikacji w portalu elblag24.pl znajdzie swój finał w sądzie, w procesie w trybie wyborczym.
Do Piotra - odwrócę Twoje stwierdzenie. Niech spadają na bruk obecni włodarze naszego miasta wraz z rada miasta. Ja jestem 2xTAK za odwołaniem.
Niech te niedzielne referendum będzie SZKOŁĄ dla przyszłych władz i nauczką, że mieszkańcy nie tylko przy ustawowych wyborach mają siłę.
Wychodzi na to że Urząd Miejski będzie musiał podać do Sądu nie tylko Elbląg24, ale również Dziennik Elbląski. Na łamach dziennika, co każdy może sobie przeczytać, wiceprezydent Witek wyjaśnia się że Alteams Group kontaktowała się z władzami Elbląga. Pytanie brzmi kiedy mówi prawdę, odpowiadając dziennikowi, czy podczas konferencji w dniu 10 kwietnia.
Panie Falkiewicz, nauczy się Pan czytać ze zrozumieniem. Nie widzisz że Witek nie zaprzecza że firma kontaktowała się z UM ? Ale nie interesuje jej lokalizacja w Elblągu bo nie ma zaplecza. Poza tym kogo oni by tu zatrudnili ? ekonomistów ? psychologów ? czy może ludzi po administracji. ? Prawdziwi inwestorzy odchodzą mówiąc że dziękują niestabilnemu emocjonalnie miastu z grupą referendalną na czele !!! To Wam podziękujemy palikotowcy.
Reasumując: 1. ELBLĄG ma bardzo dobrą komunikację z lotniskiem w Gdańsku. 2. Jeżeli tylko zarządzający naszym miastem (Grzegorz Nowaczyk i jego zastępcy) zechcieli przyjrzeć się temu, czego szuka INWESTOR, z pewnością odpowiednia hala zostałaby zaadaptowana na potrzeby fińskiej spółki. Jednym słowem: nie ma zarządu w mieście. Krótkie majtki, które sprawują "władzę" w mieście nie nadają się do tego. W każdej normalnie prosperującej firmie- nie masz efektów- wypadasz. To norma.
a tak przy okazji ,czy to nie znowu po znajomośći? cyt."http://info.elblag.pl/19,29911,Zielone-swiatlo-dla-budowy-oswietlenia-na-ul-Chopina.html".Może też przydałoby się coś ustalić i wyjaśnić?
-Obawiam się, że muszę wyznać jeden z grzechów władzy, z którym musimy się nieustannie zmagać i nad którym nigdy, z naszym rządem włącznie, nie zdołamy odnieść całkowitego zwycięstwa. Polega on na tym, że biurokracja, gdyż już raz zaistnieje, kieruje się jedną najważniejszą zasadą: zabezpieczyć swoje istnienie.
Ronald Reagan,
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.