najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Redakcja elblag.net
2020-04-20 09:23 100%

Radni zlikwidowali pogotowie socjalne. Opaczewski protestuje

rozpoczęty ponad rok temu przez Redakcja elblag.net

Podczas  nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej część radnych podjęła decyzję o likwidacji Pogotowia Socjalnego. Dwóch radnych Bogusław Tołwiński (niezależny) i Piotr Opaczewski (PiS) uważa tę decyzję za błędną. W tej sprawie do naszej redakcji przesłali list otwarty,  a  także dokumenty.  Wszystko publikujemy na zakończenie artykułu. 

Podczas  nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej część radnych podjęła decyzję o likwidacji Pogotowia Socjalnego. Oto uzasadnienie:

Placówka od pewnego czasu miała problem z utrzymaniem odpowiedniej obsady kadrowej. Do jej sprawnego funkcjonowania potrzebnych było minimum 14 osób, aby zapewnić opiekę osobom w niej przebywającym oraz ciągłość całodobowych dyżurów. Część pracowników przebywała na zwolnieniach lekarskich, wobec czego placówka nie była w stanie zabezpieczyć takich dyżurów. Sytuację placówki, przy niskiej obsadzie kadrowej, pogarszał dodatkowo panujący stan epidemii i konieczność zapewnienia pomocy i kwarantanny osobom bezdomnym z podejrzeniem koronawirusa.
Wobec powyższego z dniem 3 kwietnia br. zawieszono działalność placówki, zabezpieczając pomoc w innych instytucjach. Natomiast ostateczna decyzja o likwidacji placówki została podjęta dziś przez radnych miejskich.
Osoby bezdomne dotychczas korzystające z noclegowni przy Pogotowiu Socjalnym, niepodlegające kwarantannie, są zabezpieczone w noclegowni przy ul. Nowodworskiej 49, natomiast osoby nietrzeźwe zabezpiecza Komenda Miejska Policji w Elblągu poprzez umieszczenie w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych. Miejsca kwarantanny dla osób bezdomnych przebywających w przestrzeni publicznej zostały zorganizowanie w osobnym obiekcie przy ul. Zamkowej należącym do Bursy Nr 3. Dodatkowo, Dom dla Bezdomnych przy ul. Nowodworskiej 49 zabezpieczył miejsca kwarantanny dla osób bezdomnych przebywających już w tej placówce, zgodnie z zaleceniami Wojewody.

Poniżej publikujemy list otwarty radnych: Bogusława Tołwińskiego i Piotra Opaczewskiego do Witolda Wróblewskiego, prezydenta Elbląga oraz radnych Rady Miejskiej w Elblągu. Do listu są  załączone dokumenty związane z tą sprawą. 

Podczas sesji 16 kwietnia Rada Miejska zdecydowała o likwidacji Pogotowia Socjalnego (PS) w Elblągu, instytucji, która istnieje w naszym mieście od 50 lat. Prezydent Witold Wróblewski specjalnie zwołał w tym celu sesję nadzwyczajną, mimo, iż tydzień później miała się odbyć kolejna sesja zaplanowana dużo wcześniej. W związku z tym nie odbyła się Komisja Zdrowia i Spraw Społecznych, a radni nie mogli kompleksowo zapoznać się z sytuacją. Ponadto pracownicy PS w tych okolicznościach nie mieli szansy na zaprezentowanie swojego stanowiska. 

Naszym zdaniem w trakcie sesji sformułowano wiele krzywdzących opinii o postawie pracowników i ich jakoby bezpodstawnej odmowie wykonania służbowego polecenia. Apelujemy do Państwa o ponowne przyjrzenie się tej sprawie i wzięcie pod uwagę wszystkich okoliczności. 

W trakcie sesji Witold Wróblewski odrzucił wniosek o wycofanie tej uchwały z porządku obrad i tym samym uniemożliwił rzetelne wyjaśnienie spornej sytuacji z dnia 31 marca. W konsekwencji niewystarczającej wiedzy na ten temat podjęto decyzję o likwidacji całej placówki oraz wszystkich miejsc pracy zatrudnionych w niej osób. Kluczowe dla ostatecznego rozstrzygnięcia okazało się tylko stanowisko władz miasta. To niedopuszczalne. 

W dniu 16 kwietnia osobiście spotkaliśmy się i rozmawialiśmy z pracownikami PS. Oto ich wersja zdarzeń. 16 marca Wiceprezydent Michał Missan w piśmie skierowanym do Jarosława Bewicza, kierownika PS poinformował, że w nawiązaniu do polecenia Wojewody placówka ma zaprzestać przyjmowania osób bezdomnych oraz nietrzeźwych i stać się placówką, do której kierowane będą osoby z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. Kierownik został zobowiązany do przygotowania zakładu oraz personelu na taki przypadek. Niestety z niewyjaśnionych przyczyn ta informacja nie dotarła do pracowników. 

Tego samego dnia Kierownik Bewicz przesłał do Departamentu Zdrowia i Spraw Społecznych zapotrzebowanie na środki ochronne – 154 komplety środków ochrony osobistej i 70 litrów środka do dezynfekcji (zał.). Kilka dni później do placówki dostarczono jednak tylko dwa kombinezony malarskie oraz opakowanie maseczek. 

17 marca w PS pojawili się pracownicy Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Ustalono, że personel placówki nie będzie miał praktycznie w ogóle kontaktu z ewentualną osobą zarażoną, miał tylko otwierać drzwi odpowiednim służbom. Pracownicy od początku wyrażali wątpliwości co do takiego postępowania, gdyż każdą osobą trafiającą do ich placówki mają obowiązek zaopiekować się w sposób bezpośredni. Lekarz placówki musi taką osobę zbadać, a personel zapewnić jej pełne i ciągłe bezpieczeństwo. Należy dodać, iż tych obowiązków nie da się wypełnić bez bezpośredniego fizycznego kontaktu. 

Trzy dni później Urząd Miasta przekazał placówce prośbę o ponowne przyjmowanie osób nietrzeźwych z terenu Elbląga. Mogłoby zatem dojść do sytuacji, w której w PS przebywałyby zarówno osoby w czasie kwarantanny stanowiące zagrożenie oraz osoby zdrowe. Jednymi i drugimi osobami miała nadal opiekować się ta sama załoga (bez odpowiedniego przeszkolenia i zabezpieczenia w środki ochronne). Zgodnie z przepisami przy obsłudze jednej osoby zaangażowane są trzy osoby, a jednostka nadal miała na stanie tylko dwa kombinezony malarskie. W nocy 31 marca policja poinformowała depozytariusza PS, że mają przyjąć osobę nietrzeźwą i bezdomną z podejrzeniem zarażenia wirusem. Pracownicy po rozmowie telefonicznej z kierownikiem oraz z pracownikiem Urzędu Miasta poinformowali, że nie przyjmą takiej osoby ponieważ nie są w stanie zapewnić jej i sobie zgodnego z przepisami poziomu bezpieczeństwa. W tym czasie w placówce dyżurowały trzy osoby wyposażone w dwa tylko kombinezony malarskie. 


Nadmienić należy, że w placówce nie odbyło się żadne szkolenie z zakresu postępowania przy kontakcie z koronawirusem oraz nie przygotowano żadnych procedur na taki wypadek. W naszym przekonaniu przekazane przez władze środki ochronne były zdecydowanie niewystarczające. Z tego powodu całkowicie zrozumiałe są podjęte przez pracowników decyzje.

 Apelujemy po raz kolejny do Prezydenta Witolda Wróblewskiego oraz do radnych Rady Miejskiej o wstrzymanie likwidacji placówki oraz powołanie komisji celem wyjaśnienia całej tej sytuacji. Uważamy, że zrzucenie całkowitej odpowiedzialności na pracowników placówki jest krzywdzące i niesprawiedliwe, a ukaranie wszystkich utratą pracy nieetyczne i niedopuszczalne. Załączamy pismo Pana Wiceprezydenta Missana do kierownika Jarosława Bewicza, email z zapotrzebowaniem środków ochronnych dla pracowników wysłany do UM 16 marca, zdjęcie dostarczonych środków oraz notatkę sporządzoną przez depozytariusza PS w dniu 31 marca. 


Z poważaniem Bogusław Tołwiński i Piotr Opaczewski 

oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
2020-04-20 09:40 45%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Jakby co ?
Czyli szlag trafil "wytrzezwialke" i bandycki personel na bruk, w koncu ?
odpowiedz oceń post 5 6 zgłoś do moderacji
2020-04-20 14:09 25%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez ciekawy
kto jak głosował podajcie imiennie,wymaga to rzetelność dziennikarska
odpowiedz oceń post 2 6 zgłoś do moderacji
2020-04-21 06:30 40%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz Lewandowski
Infrmacje podaje Biuro Rady - zadzwoń i zapytaj.....
oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
2020-04-20 17:26 38%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Owski
A moze chodzi o to by sprzedać budynek Pogotowia Socjalnego dla szkoły języków obcych?
odpowiedz oceń post 3 5 zgłoś do moderacji
2020-04-21 06:34 63%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz Lewandowski
Problem z jakością "usług" tej firmy był zawsze. Nasza nowa lokalana krynica mądrości tryska frazesami ale czy ktoś z radnych zapytał pensjonariuszy owego przybytku o jakość pracy personelu ? Można oczywiście wpaść na kawę i posłuchać o tym jak ciężka to praca i wymagająca poświęcenia ale można też pogadać z tymi co tam nocowali. Tyle że na to potrzeba by było trochę odwagi no i kto by się liczył ze zdaniem alkoholików ....
odpowiedz oceń post 5 3 zgłoś do moderacji
2020-04-21 12:07 0%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez Zły
Tak... Zobaczymy co będzie przy ponownej próbie otwarcia. Sanepid wcale nie będzie miał zastrzeżeń. Może lepiej wybudować nowe Pogotowie Socjelne. Zawsze to "taniej"
odpowiedz oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.