najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Radny Wojciech Karpiński:
2017-11-16 14:48 0%

Radny Wojciech Karpiński: "Takie zjawiska jak faszyzm, czy rasizm to coś w rodzaju choroby zakaźnej"

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Mongiałło

Dzisiaj, 16 listopada, na XXXI sesji Rady Miejskiej w Elblągu radny Wojciech Karpiński (PO) odniósł się do niektórych ogólnopolskich przekazów telewizyjnych Marszu Niepodległości, które według jego relacji pokazywały zachowania faszystowskie, rasistowskie. Stwierdził, że tego rodzaju działania należy napiętnować, przygotowując w tym celu stosowny projekt uchwały, którego tekst odczytał na sesji. Zaapelował o pozytywne rozpatrzenie propozycji. Większość radnych była odmiennego zdania.

Wojciech Karpiński stwierdził na wstępie, że dojrzał do tego rodzaju wniosku po święcie 11 listopada. Jednocześnie podkreślił, że elbląskie obchody były piękną manifestacją radości i patriotyzmu. Duże wrażenie negatywne zrobił jednak na nim wieczorny przekaz medialny transmitowany niektórych stacjach telewizyjnych, w którym zobaczył wiele zachowań, które według niego należałoby potępić.

Ja dojrzałem do tego rodzaju wniosku po święcie 11 listopada. Nasze elbląskie święto było piękną manifestacją takiej radości z tego, że jesteśmy krajem wolnym, że obchodzimy tę wolność w sposób tak piękny, cywilizowany, a później wieczorem, jak zobaczyłem co się dzieje w niektórych miejscach w Polsce, uznałem, że tego rodzaju rzeczy, jakie miały tam miejsce, że powinniśmy to napiętnować, że powinniśmy to zauważać, bo takie zjawiska jak faszyzm, czy rasizm to jest coś w rodzaju choroby zakaźnej, która może jeszcze do nas nie dotarła, ale może, niestety. W związku z tym, gdyby państwo zechcieli przyjąć takie stanowisko rady w tej sprawie – oczywiście po uzgodnieniu tego stanowiska, tekstu pomiędzy nami – to uważam, że byłoby to bardzo dobrym, ważnym znakiem dla wszystkich, że nasz samorząd elbląski wie o tym, że rozumie i że takie zjawiska w jakimś sensie potępia. 

Następnie radny odczytał proponowany tekst uchwały:

W związku z niepokojąco rosnącą falą przejawów faszyzmu, rasizmu, ksenofobii w kraju Rada Miejska w Elblągu oświadcza, że jednoznacznie i kategorycznie odcina się od tego rodzaju zachowań społecznych. Jednocześnie Rada Miejska zwraca się z apelem do wszystkich samorządów lokalnych w naszym państwie o zajęcie wyraźnego stanowiska w tej sprawie.

Taki apel mógłby być ewentualnie w jakiś sposób zorganizowany przesyłany przez służby pana prezydenta

– dodał radny.

Do propozycji radnego Wojciecha Karpińskiego (PO) odniósł się przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu Marek Pruszak:

Rozumiem, że to jest wniosek formalny o wprowadzenie do porządku obrad takiego stanowiska przez radę. Moje zdanie jest tutaj całkowicie negatywne. Nie chodzi mi tylko o jakąś obronę polityczną, tylko chodzi mi o to, że rada miejska nie ma kompetencji do apelowania, występowania do innych samorządów, podnoszenia takich kwestii ogólnych. My możemy odnieść się do tego, co działo się w Elblągu.  Jak sam pan radny stwierdził nasze uroczystości były takie, jakie powinny być – patriotyczne, piękne, natomiast nie chciałbym tutaj podejmować jakiejś polemiki, dyskusji wywołanej przez uchwałę Parlamentu Europejskiego i przez niektórych europosłów, żebyśmy wprowadzali tutaj, do naszego miasta jakieś wystąpienia tego typu i apele. Oczywiście ja poddam pod głosowanie. (...) Ja krótko  muszę odnieść się do tego, co pan radny merytorycznie stwierdził. Stwierdzenia, że w Warszawie, czy w innych miastach naziści, faszyści urządzają jakieś uroczystości są bardzo przesadzone. Ogromna liczba rodzin, dzieci, które w Warszawie manifestowali swój patriotyzm właśnie brała udział w tym marszu sześćdziesięciu tysięcy. Tam był jakiś margines. Rząd potępił to. Polski rząd odcina się całkowicie. Twierdzi się nawet, że była to forma prowokacji, a więc takie twierdzenia, że tutaj nagle w Polsce rozwija się faszyzm i nazizm i mamy to stwierdzać jako rada, są zupełnie, uważam, nie na miejscu. Takie jest moje osobiste zdanie, ale oczywiście poddam pod głosowanie.

Marek Pruszak przypomniał ponadto, że wczoraj był konwent seniorów i nie nie padła na nim żadna propozycja tego typu, więc jest to działanie nagłe. Radny Michał Missan poprosił o głosowanie, przeciwstawiając się – jak to określił – recenzowaniu wypowiedzi radnych. Przewodniczący rady miejskiej Marek Pruszak odnosząc się do tej wypowiedzi stwierdził, że jest to konkretna propozycja do porządku obrad, a nie interpelacja, w związku z czym ma prawo odnieść się do niej.

Następnie głos zabrał radny Paweł Fedorczyk:

Jakkolwiek mielibyśmy o tym dalej dyskutować, czy nie, ale szczególnie jeżeli tak, to tekst jest całkowicie niewystarczający dlatego, że on dotyczy ostatnich wydarzeń, natomiast ja pamiętam – od ładnych paru lat w tym brylowali wręcz politycy – swoistą mowę nienawiści. Ja bym bardziej takimi przypadkami się zajął, albo jednymi i drugimi, ale z całą pewnością wymagałoby to naszej wspólnej pracy nad tekstem, chyba, że to tylko polityka i mamy się przegłosować. Na pewno nie jesteśmy do tego gotowi dzisiaj. 

Następnie rozpoczęło się głosowanie w przedmiotowej sprawie. Większość – 14 radnych radnych – była przeciwna proponowanemu tekstowi uchwały. Za przyjęciem uchwały głosowało 10 radnych. Żadna osoba nie wstrzymała się od głosu. 


Przypomnijmy, że uchwalonej wczoraj przez Parlament Europejski rezolucji dotyczącej Polski znalazł się zapis, w którym PE apeluje do rządu polskiego o zdecydowane potępienie „ksenofobicznego i faszystowskiego” Marszu Niepodległości, który odbył się w Warszawie 11 listopada 2017 roku.

Podczas debaty, która 15 listopada miała miejsce w PE eurodeputowani reprezentujący większość frakcji, wzywali polskie władze do respektowania wartości UE. Wiceszef KE Frans Timmermans powtórzył, że Warszawa powinna przywrócić niezawisłość i legitymację Trybunału Konstytucyjnego. PE przyjął też rezolucję wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności. PE m.in. zaapelował w niej „do rządu polskiego o podjęcie stosownych działań w związku z ksenofobicznym i faszystowskim marszem, który miał miejsce w Warszawie w sobotę 11 listopada 2017 r. Zaapelował również o zdecydowane potępienie tego marszu. Europosłowie zainicjowali też własną procedurę zmierzającą do uruchomienia wobec Polski art. 7 traktatu.

Za przyjęciem rezolucji głosowało 438 europosłów; 152 było przeciw, a 71 wstrzymało się od głosu. Większość europarlamentarzystów PO wstrzymała się od głosu, ale sześciu poparło ten dokument, natomiast europosłowie PiS byli przeciw, choć siedem osób z ich frakcji (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) rezolucję poparło.

Za przyjęciem rezolucji głosowało 6 europosłów Platformy Obywatelskiej: Danuta Jazłowiecka, Danuta Huebner, Barbara Kudrycka, Julia Pitera, Róża Thun i Michał Boni.

12 europarlamentarzystów, którzy wstrzymali się do głosu, to: Jerzy Buzek, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Janusz Lewandowski, Elżbieta Łukacijewska, Jan Olbrycht, Marek Plura, Dariusz Rosati, Adam Szejnfeld, Bogdan Wenta, Jarosław Wałęsa, Tadeusz Zwiefka i Bogdan Zdrojewski.

Głosowanie w sprawie Polski zbojkotowali eurodeputowani PSL. Europosłowie SLD: Adam Gierek, Janusz Zemke, Krystyna Łybacka i Bogusław Liberadzki oraz Lidia Geringer de Oedenberg wstrzymali się od głosu.

Przeciw byli wszyscy eurodeputowani PiS, a także Robert Iwaszkiewicz i Janusz Korwin-Mikke (Wolność) oraz Jacek Saryusz-Wolski. 

oceń wątek 0 0 zgłoś do moderacji
2017-11-16 15:34 48%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez mhmh
Patriotyzm to nie faszyzm.
odpowiedz oceń post 26 28 zgłoś do moderacji
2017-11-16 15:52 30%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez gosc01
"Wojciech Karpiński (PO) odniósł się do niektórych przekazów telewizyjnych..." Nie ma to jak wyrabiać sobie opinię na podstawie tego co pokażą w antypolskim TVNie. (TVPis też nie lepszy)
odpowiedz oceń post 8 19 zgłoś do moderacji
2017-11-16 18:03 43%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez ruler
Radny Wojciech Karpiński, stracił okazję aby siedzieć cicho.
odpowiedz oceń post 18 24 zgłoś do moderacji
2017-11-16 18:59 14%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez ANTY LEWAK!
Platf...!To co zaprezentowali twoi POplecznicy ........nie dokończę bo szkoda słów ale osobiście gdybym tylko mógł...........tu też się powstrzymam!
odpowiedz oceń post 3 19 zgłoś do moderacji
2017-11-16 19:01 46%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez Robert Koliński
Brawo radny Wojciech Karpiński - szkoda wprawdzie, że tak późno obudzili się politycy PO, kiedy brunatny faszyzm już wypełzł na polskie ulice, a nie było ich wtedy, kiedy np. protestowaliśmy jako lewica i Razem przeciwko urządzaniu szopek "przeklętych" w Elblągu i zapraszaniu do ich udziału i organizacji neofaszystów z ONR, ale lepiej późno, niż wcale. Tak trzymać, panie radny - miejsce faszystów jest w więzieniu, albo tam, gdzie nasi dziadowie ich wysyłali w latach 1939-1945 i nieco później też:)
odpowiedz oceń post 22 26 zgłoś do moderacji
2017-11-17 13:24 51%
6
odpowiedziano ponad rok temu przez Eryk
To tacy zwyrodnialcy jak Koliński donosili do NKWD i UB na Polskie podziemie !
oceń post 19 18 zgłoś do moderacji
2017-11-16 19:03 33%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez mariuszzzz
Wstyd mi że głosowałem na niego. Już nigdy więcej nie popełnię tego błędu
odpowiedz oceń post 9 18 zgłoś do moderacji
2017-11-16 19:40 41%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez Sr.m na PO !
A co platfus może bredzić!Tfuuu!
odpowiedz oceń post 13 19 zgłoś do moderacji
2017-11-16 20:10 55%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez Eryk
Żądam by Wojciech Karpiński po haniebnej wypowiedzi złożył mandat radnego !
odpowiedz oceń post 24 20 zgłoś do moderacji
2017-11-16 21:01 78%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez demokrata
Nacjonalizm to nie Patriotyzm!
odpowiedz oceń post 21 6 zgłoś do moderacji
2017-11-16 21:09 59%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez Stefan Rembelski
W najnowszej historii Polski były trzy tragiczne okresy: pięć lat drugiej wojny światowej i niemieckiej okupacji, okres komunizmu w latach 1945 -1989 i osiem lat rządów Platformy Obywatelskiej. I nie jest największym dramatem to że kilku platformerskich cwaniaków przytuliło publiczną kasę ale to, że ten postpezetperowski POmiot wytworzył powszechne przekonanie o bezkarności ustosunkowanych złodziei.
odpowiedz oceń post 29 20 zgłoś do moderacji
2017-11-16 21:23 39%
12

odpowiedziano ponad rok temu przez jacek
Kolejny pajac, kto na takich głosuję ? Niestety, w następnych wyborach, mieszkańcy pewnie znowu wybiorą, takie miernoty.
odpowiedz oceń post 12 19 zgłoś do moderacji
2017-11-16 23:32 72%
13

odpowiedziano ponad rok temu przez Wyborca
Kruk krukowi oka nie wydziobie.Podobał się radnym marsz i hasła.Takie katolickie.....
odpowiedz oceń post 18 7 zgłoś do moderacji
2017-11-17 04:52 41%
14

odpowiedziano ponad rok temu przez czerwone ........... !
Dla mnie to jesteście zdrajcami,złodziejami i anty Polakami a większość żydami ze zmienionymi nazwiskami!
odpowiedz oceń post 13 19 zgłoś do moderacji
2017-11-17 08:12 44%
15

odpowiedziano ponad rok temu przez Polak
Patriotyzm im przeszkadza, bo jest taki anty PO-owski i anty Nowoczesny.
odpowiedz oceń post 15 19 zgłoś do moderacji
2017-11-17 09:58 27%
16

odpowiedziano ponad rok temu przez ikiv
Ciekawe czy W.K. z poniższych wpisów coś zrozumiał ?
odpowiedz oceń post 7 19 zgłoś do moderacji
2017-11-17 10:35 43%
17

odpowiedziano ponad rok temu przez Waldi
WSTYD I HAŃBA PANIE WOJCIECHU KARPIŃSKI.
odpowiedz oceń post 15 20 zgłoś do moderacji
2017-11-17 10:38 39%
18

odpowiedziano ponad rok temu przez Elblążanin
Żenada.Brak słów.
odpowiedz oceń post 13 20 zgłoś do moderacji
2017-11-17 14:09 57%
19

odpowiedziano ponad rok temu przez Basenji
Pan radny Karpiński prezentuje typowe dla swojej formacji niedouczenie.
PO jest partią liberalno-lewicową a chce zwalczać faszyzm, czyli morderczą ideologię lewicy (socjalizm).
A zatem panie radny - poduczyć się. To po pierwsze.
A poza tym - ta pańska uchwała to nic nie mówiący bełkot.
Podobny do przypinania wstążek po zamachach terrorystycznych czy inne groźne kiwanie w bucie.
odpowiedz oceń post 25 19 zgłoś do moderacji
2017-11-17 15:27 53%
20
odpowiedziano ponad rok temu przez Robert Koliński
PO jest partią liberalno-konserwatywną, pro-kościelną i tradycjonalistyczną, ergo, prawicową. Podobnie jak faszyzm i nazizm są wymysłem prawicowej konserwy, czego wstydzą się dziś prawacy i usiłują odciąć się od swojej niechlubnej tradycji, panie niedouczony. Jeśli pan nie wierzy, to służę cytatami, m.in. z samego führera, który np. w swojej "Mein Kampf" albo w wywiadzie, którego udzielił Adolf niemiecko-amerykańskiemu dziennikarzowi, pisarzowi, poecie, korespondentowi w Niemczech i nazistowskiemu propagandyście George'owi Sylvestrowi Viereckowi w 1923 roku, gdzie tłumaczy jasno i wprost, jak to chcąc przyprawić lewicy "gębę" zdecydował się nazwać swój ruch narodowo-socjalistycznym czy wykorzystać czerwień sztandaru dla swoich zbrodniczych celów. Ja wiem, że prawicowcy niewiele czytają, ale chętnie pomogę w oświeceniu:)
oceń post 9 8 zgłoś do moderacji
2017-11-17 18:15 100%
21

odpowiedziano ponad rok temu przez Olo
Jak na takim poziomi intelektualnym i moralnym mieliśmy pedagogów to nie dziwota skąd ta skala agresji młodzieży w latach '90 -2010
odpowiedz oceń post 13 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.