najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

ogólna rozmowa

wszystkie ogólne tematy, główny kanał forum zakładaj nowe wątki, zaczynaj dyskusję...
Redakcja elblag.net
2020-05-15 08:34 100%

Rodzice atakują ZUS

rozpoczęty ponad rok temu przez Redakcja elblag.net

Tylko w maju do warmińsko-mazurskich placówek ZUS wpłynęło prawie  6300 wniosków o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego.  W oddziale ZUS w Elblągu klienci złożyli 1929 wniosków, a w oddziale w Olsztynie 4362 wnioski.

Do wszystkich placówek ZUS w całej Polsce masowo wpływają wnioski o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Wpływ liczby wniosków  w kwietniu w stosunku do lutego wzrósł  aż o 145 proc.

W ciągu dwóch miesięcy wpłynęło do nas tyle wniosków ile normalnie wpływa w ciągu dwóch lat . Zazwyczaj zasiłki opiekuńcze stanowią zaledwie 8 proc. wszystkich wniosków a obecnie prawie połowa wszystkich wniosków to te za czas opieki nad dzieckiem

 – mówi Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim


Zdarzają się dni – szczególnie po kolejnym przedłużeniu terminu pobierania zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem, że codziennie wpływa do ZUS prawie 2 tys. wniosków.  Każdy z nich przed skierowaniem do wypłaty musi być rozpatrzony pod kątem kompletności dokumentów i prawa do ubezpieczenia chorobowego, które jest podstawą do wypłaty.  

Proszę wziąć pod uwagę, że poza opiekuńczym rozpatrujemy wnioski o wypłatę zasiłków np. chorobowych, macierzyńskich czy wypadkowych i robimy wszystko żeby wypłaty były terminowe pomimo tego, że nasi pracownicy także chorują i jak wszyscy rodzice - mają prawo do opieki nad małym dzieckiem podczas zamknięcia przedszkola

- tłumaczy Ilukiewicz

Do rozpatrywania masowo napływających wniosków Oddziały ZUS kierują pracowników z innych wydziałów. Rzeczniczka podkreśla, że największym problemem (poza ilością wpływających wniosków) jest ich niekompletność. Niestety w zdecydowanej większości wnioski na opiekę nad dzieckiem są niepoprawnie wypełnione lub nie miały załączników od pracodawcy (Z-3 lub Z-3a) potwierdzających, że pracownik podlega ubezpieczeniu chorobowemu.

To powoduję, że musimy kontaktować się z wnioskodawcą (w przypadku samozatrudnionych) lub pracodawcą, jeżeli ktoś ma podpisaną umowę o pracę lub umowę zlecenia i prosić o korektę

- wyjaśnia Anna Ilukiewicz. 

W przypadku osób samozatrudnionych wypłata zasiłku z ZUS nigdy nie następuje z automatu, gdy wpływa do nas wniosek – ZUS sprawdza, czy wnioskodawca podlega ubezpieczeniu chorobowemu, (bo to z tego funduszu jest wypłata), czyli albo zapłacił jeszcze za marzec składkę albo złożył wniosek o zwolnienie ze składek lub o odroczenie płatności. Ustawowo zawsze wniosek jest (i był wcześniej, bo tu się nic nie zmieniło) rozpatrywany dopiero po upływie czasu, na jaki jest wnioskowany zasiłek.

Niestety problem pojawia się, gdy do ZUS nie wpłynęła składka ani żaden z wniosków tj. o odroczenie lub zwolnienie z płacenia składki. Według przepisów przedsiębiorca ma na to wprawdzie czas do końca czerwca, ale w tej sytuacji lepiej żeby to zrobił jak najszybciej.  

W przypadku osób samozatrudnionych warunkiem ubiegania się o zasiłek jest to czy ktoś płaci za siebie składkę chorobową czy nie. Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowa, ale już na chorobowe jest dobrowolna

- tłumaczy  Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.  

Liczby, które podaję to tylko część wniosków za maj a nie pełna liczba osób, które zwróciły się o zasiłek od dnia wejścia go w życie. Dla nas jest to ogromna ilość całkowicie dodatkowych wniosków, które muszą być rozpatrzone a proszę pamiętać, że nasi pracownicy też mają małe dzieci i część z nich została z nimi w domu. To oznacza, że pracujemy w okrojonym składzie a przecież musimy także na bieżąco wypłacać zasiłki chorobowe.

To ogrom pracy, którą wykonujemy i zapewniam, że robimy wszystko żeby pieniądze były wypłacane jak najszybciej, dlatego przesunęliśmy pracowników z innych stanowisk do rozpatrywania wniosków o zasiłki

- zapewnia rzeczniczka.  
 

oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
2020-05-15 08:51 40%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Ojciec
Pomyślcie logicznie masowo atakują ZUS dlaczego bo pracodawca dał ultimatum albo idziesz na ZUS bo nie będę Ci płacil i cie zwalniam a tak nie musi się martwić płaci państwo a ludzie dostają grosze albo ja 600 zł od 1,5 miesiąca co mam zrobić jestem załamany.
odpowiedz oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
2020-05-15 11:03 25%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez Tom asz
Są sytuacje,gdy pracodawca chce by pracownik pracował i pomaga wystawiać wniosek o zasiłek a pracownik i tak przychodzi do pracy.W pasłęckich cukierniach i sklepach tak jest.Miasto małe to i się nie boją.
oceń post 1 3 zgłoś do moderacji
2020-05-15 12:23 67%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez STOP USTAWIE 447
"Pandemia" to genialny wymysł jakiegoś cwaniaka. Zmanipulował miliony ludzi i doprowadza ich do psychozy. Wyłączcie telewizor a włączcie mózg.
odpowiedz oceń post 4 2 zgłoś do moderacji
2020-05-17 16:47 0%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez meexxa
Biedni raz muszą popracować i tragedia na pół Polski... Otóż drodzy pracownicy ZUS w ilości 46 000 osób! - nie wystarczy przychodzić do pracy, żeby się należało wynagrodzenie. W pracy powinno się pracować! I nie mam na myśli w waszym przypadku - produkcji ton absurdalnych decyzji, które sami następnie kwestionujecie, zmieniacie i podważanie- cyrk stworzyliście a nie instytucję zaufania publicznego! Powinni zwolnić 45 000 osób i zostawić liczbę adekwatną do ptrzeb.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2020-05-18 09:12 0%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez ikiv
ZORGANIZUJMY OBRONĘ ZUS !
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.